Λάδι σολωμού!


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Τις καψουλες Viacutan PLus τις γνωριζει κανείς?
Τις δινω τελευταια στην Ζηνα κατοπιν συνταγης της πανεπιστημιακης κλινικης και υποτιθεται οτι κανουν καλο στα νεφρά.
Εκτος απο διάφορα άλλα συστατικα εχει και ιχθυελαιο. Η συσκευσια λεει παντως μονο για βοηθεια στο τριχωμα.
Ειναι καψουλες απο ζελατινα που μεσα εχουν λαδι.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Εγω δινω παντα λαδι σολωμου και στα δυο σκυλια μου ...το λαδι σολωμου υποστηριζεται πως κανει καλο στο τριχωμα,καρδια και αρθρωσεις.
Δινω παντα καψουλες και συγκεκριμμενα αυτες :
http://www.healthspan.co.uk/cod-liv...capsules-570mg-w/ProductDetail-p240-c137.aspx

Μια τη μερα , βγαινει 10 ευρω το χρονο για καθε σκυλο.
Το μια ''καψουλα τη μερα'' δεν λεει πολλα εαν δεν κοιταξουμε και τα mg.

Δυστηχως τα ιχθυελαια υποφερουν απο μολυνση με βαρεα μεταλλα ...το λαδι σολωμου της παραπανω εταιρειας ειχε βρεθει ως ενα απο τα πιο καθαρα στην Αγγλία (ανεξαρτητη μελετη)
 


Πανος-Βολος

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2009
97
0
Βολος
Τις καψουλες Viacutan PLus τις γνωριζει κανείς?
Τις δινω τελευταια στην Ζηνα κατοπιν συνταγης της πανεπιστημιακης κλινικης και υποτιθεται οτι κανουν καλο στα νεφρά.
Εκτος απο διάφορα άλλα συστατικα εχει και ιχθυελαιο. Η συσκευσια λεει παντως μονο για βοηθεια στο τριχωμα.
Ειναι καψουλες απο ζελατινα που μεσα εχουν λαδι.
Εγω κανω στην Μπαλου μπανιο με Viacutan σαμπουαν και ειδα μεγαλη διαφορα στην τριχα και ειναι και για πιο συχνο πλυσιμο!
 


Odysseas

New Member
29 Μαρτίου 2010
3
0
Φθηνή και καλή λύση χωρίς ψευδάργυρο είναι το fish oil της Optimum Nutrition, το οποίο θα το βρείτε σε καταστήματα με συμπληρώματα διατροφής για αθλητές.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Kokoni, το έχασα τώρα λίγο.
Μέχρι τώρα η κτηνίατρος μου έλεγε πως το λάδι κάνει καλό και ξέρει ότι του δίνω Acana και μαγειρευτό συχνά πυκνά.
Βέβαια, δεν είχα καμία αφορμή για να του το αρχίσω.

Εσύ λες πως το λάδι το δίνεις μόνο αν τρώει φυσική τροφή, μαγειρευτή ή μη;

ε
θεωρητικά οι ξηρές είναι πλήρης διατροφές-άρα τα συμπληρώματα μάλλον πρός υπερβιταμίνωση κλπ τείνουν-
παρόλα αυτά ένας καλός κτηνίατρος σίγουρα ξέρει περισσότερα...

όταν βρείτε πείτε το και σε εμένα ;)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Πριν δωσετε κατι στα σκυλια σας σκεφτειτε το καλα,μην κανετε τα σκυλια σας αμερικανακια που λες και δεν υπαρχουν αλλες πηγες βιταμινων πλακωνωνται στα χαπια βιταμινων αυτα ειναι για τους αστροναυτες ολα τα αλλα τα εχουμε εδω στη γη,δωστε του μια σαρδελα απο τον ψαρα μεσα στο φαγητο,εστω ενα κομματακι,δωστε του λιγο ψωμι με σαλτσα απο τα αποφαγια σας,πολλες φορες στην προσπαθεια τους ορισμενοι να δωσουν οτι καλυτερο γινεται στον σκυλο τους υπερβαλουν,καντε οτι θα κανατε και με το παιδι σας,θα δινατε ποτε χαπια με βιταμινες σε ενα παιδι το οποιο δεν ειναι αρρωστο ζη στην Ελλαδα την χωρα του ηλιου κινειτε σωστα και γενικα ζη σε ενα ιδανικο περιβαλον χαπια μονο και μονο για να γυαλιζουν τα μαλλια του?
Φροντιστε το περιβαλον του σκυλου τον τροπο ζωης του και την σωστη κινηση του και θα δειτε οτι θα γυαλιζει το τριχωμα ακομη και αν δεν τρωει αστακομακαροναδες η χαβιαρι,το ωραιο τριχωμα ειναι ευτυχια και αυτη δεν υπαρχει σε χαπια ουτε σε τροφες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Δεν είμαι καθόλου ειδική σε διατροφικά θέματα, αλλά μου ακούγονται πολύ σοφά όσα λες. Είμαστε λίγο της υπερβολής στον αγώνα μας, να τους προσφέρουμε το καλύτερο. Και συνήθως, έχεις δίκιο, ότι βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Απλά πράγματα ρε παιδί μου. Γιατί τα κάνουμε πολύπλοκα δεν ξέρω. Εγώ πάντως, συμφωνώ με τον τρόπο σκέψης σου.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Πριν δωσετε κατι στα σκυλια σας σκεφτειτε το καλα,μην κανετε τα σκυλια σας αμερικανακια που λες και δεν υπαρχουν αλλες πηγες βιταμινων πλακωνωνται στα χαπια βιταμινων αυτα ειναι για τους αστροναυτες ολα τα αλλα τα εχουμε εδω στη γη,
Αν ταιζεις ξηρα τροφη (που ταιζω εγω αλλα και εσυ απο οτι θυμαμαι :D ), ουσιαστικα χαπακωνεις το σκυλο ...αφου οι βιταμινες που περιεχουν οι ξηρες τροφες ειναι ολες στη χημικη τους μορφη.Αντι δηλαδη να δινεις το πολυβιταμινουχο χαπακι , καποιος εριξε στο πολτο της ξηρας τροφης μια κουταλια πχ -χημικης- βιταμινης Α .

Προσωπικα , το μουρουνελαιο με μετρο το εμπιστευομαι ...ειναι φυσικη πηγη βιταμινης Α και omega 3 και δεν προκειται για καποιο πολυπλοκο χημικο σκευασμα ...μια διαφανης καψουλα ειναι που περιεχει τρεις σταγονες λαδι.

Το οτι γυαλιζει το τριχωμα των σκυλιων μετα απο συνεχη χρηση σημαινει δυο πραγματα :
1) ειτε ειναι αφυσικο να γυαλιζει το τριχωμα του σκυλου αρα ειναι ντοπαρισμα
2) ή η γυαλαδα ειναι ενδειξη υγειας αρα το μουρουνελαιο καλυπτει μια διατροφικη αναγκη του σκυλου σε βιταμινες που δεν καλυπτεται απο τη ξηρα τροφη και τις χημικες βιταμινες που αυτη περιεχει.

Προσωπικα τεινω προς τη δευτερη εκδοχη και εφοσον δεν προκειται για κατι συνθετο ή ακριβο στη χορηγηση , θα συνεχισω να το δινω.

Προσοχη θελει στη υπερδοσολογια ...και αυτο γιατι το μουρουνελαιο περιεχει βιταμινη Α , η υπερδοσια της οποιας μπορει να προκαλεσει προβληματα.
 


maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
εγω πηρα στην μικρη μου(εχει εντονη ξηροδερμια κ ξυνεται συνεχεια) συμπληρωμα ω3+6 ''supplement product'' της diafarm ειναι 3 κl κ δινω μπαρφ κ ο γιατρος ειπε καθημερινα 5ml,
με το που το εδωσα αρχισε να βγαζει αφροθς κ να ξερναει αφρο μαζι με φλεμα,λετε να φταιει αυτο ηταν νυστικια κ της το εβαλα απευθειας στο στομα,γιατι τον ρωτησα αν δεν το τρωει με το φαγητο κ της χαλαει την γευση μπωρω κ ετσι σκετο κ λει ναι,αλλα τωρα που διαβασα τις οδηγιες λεει το βαζουμε στο φαγητο,τι να φταιει που ξερνα αφρο την πειραξε γενικα αυτο ή επειδη το εφαγε σκετο κ νυστικαι!!!????
 




smcisps

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2010
53
0
Athens
Αν ταιζεις ξηρα τροφη (που ταιζω εγω αλλα και εσυ απο οτι θυμαμαι :D ), ουσιαστικα χαπακωνεις το σκυλο ...αφου οι βιταμινες που περιεχουν οι ξηρες τροφες ειναι ολες στη χημικη τους μορφη.Αντι δηλαδη να δινεις το πολυβιταμινουχο χαπακι , καποιος εριξε στο πολτο της ξηρας τροφης μια κουταλια πχ -χημικης- βιταμινης Α .

Προσωπικα , το μουρουνελαιο με μετρο το εμπιστευομαι ...ειναι φυσικη πηγη βιταμινης Α και omega 3 και δεν προκειται για καποιο πολυπλοκο χημικο σκευασμα ...μια διαφανης καψουλα ειναι που περιεχει τρεις σταγονες λαδι.

Το οτι γυαλιζει το τριχωμα των σκυλιων μετα απο συνεχη χρηση σημαινει δυο πραγματα :
1) ειτε ειναι αφυσικο να γυαλιζει το τριχωμα του σκυλου αρα ειναι ντοπαρισμα
2) ή η γυαλαδα ειναι ενδειξη υγειας αρα το μουρουνελαιο καλυπτει μια διατροφικη αναγκη του σκυλου σε βιταμινες που δεν καλυπτεται απο τη ξηρα τροφη και τις χημικες βιταμινες που αυτη περιεχει.

Προσωπικα τεινω προς τη δευτερη εκδοχη και εφοσον δεν προκειται για κατι συνθετο ή ακριβο στη χορηγηση , θα συνεχισω να το δινω.

Προσοχη θελει στη υπερδοσολογια ...και αυτο γιατι το μουρουνελαιο περιεχει βιταμινη Α , η υπερδοσια της οποιας μπορει να προκαλεσει προβληματα.
Υπάρχουν ξηρές τροφές με μόνο φυσικά συστατικά και καθόλου χημικά ή συνθετικά.
Επίσης αντί να μπεί κανείς σε όλη αυτή τη διαδικασία, μπορεί να ταίσει ξηρά από σολωμό.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Υπάρχουν ξηρές τροφές με μόνο φυσικά συστατικά και καθόλου χημικά ή συνθετικά.
Επίσης αντί να μπεί κανείς σε όλη αυτή τη διαδικασία, μπορεί να ταίσει ξηρά από σολωμό.
συμφωνω απολυτα....εμεις ξεκιναμε σε λιγες μερες τη natural dog food που εχει και γευση σολωμου....
 






Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Αναμένω εντυπώσεις, λοιπόν! :)
ακομα εχω λιγη royal....προς το σ/κ θα ξεκινησω στην αρχη ανακατατεμενη για προσαρμογη και μετα full....πηρα κοτοπουλο για αρχη....
απλα πρεπει να περασει λιγος καιρος για να σου πω εντυπωσεις....στα κακα ομως αμεσως θα φανει το πρωτο αποτελεσμα....
 


foititarios

Member
16 Μαρτίου 2010
10
0
Εκτός από ένα λινκ που έχει γραφτεί παλιότερα για κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα με έδρα τη Σύρο, και το οποίο δε δουλεύει, μπορεί κανείς να μου πει κανένα κατάστημα στην Αθήνα, κατα προτίμηση κεντρικό ή προς ΒΠ, που να πουλάει λάδι σολωμού; Για κάποιο λόγο έχω κολήσει και πιστεύω πως αν πάω σε πετ σοπ και το ζητήσω θα με κοιτάξουν σαν εξωγήινο και ντρέπομαι... Προσπάθησα να παραγγείλω από amazon αλλά ήταν υπερβολικά τα κόστη αποστολής (εύλογο, είναι πάνω από 1 κιλό το δέμα...).
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Κοιτα εγω το πηρα εχθες απο ενα πετ στο Μενιδι,ακομα δε το εχω δωσει βεβαια!!Το πηρα 15 ευρω αλλα δε θυμαμαι τα εμελ!!!Μπορεις να βρεις ομως νομιζου σε ολα τα πετ δε θα σε κοιταξουν παραξενα!!Αυριο θα σου και τα εμελ ακριβως!
 






minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Λάδι σολωμού

Επειδη τον τελευταιο καιρο ο Καρλος εριχνε ΤΗΝ τριχα, πηγα και πηρα λαδι σωλομου γιατι διαβασα οτι βοηθαει.

Στην συσκευασια γραφει οτι πρεπει να του το δινω καθε μερα, ενω νομιζω οτι καπου στο φορουμ ειχα διαβασει για 2-3 φορες την εβδομαδα.

Καθε ποτε πρεπει να του δινω τελικα? Αν καποιος μπορει να βρει τα λινκ με το ιδιο θεμα ας με παραπεμψει, ευχαριστω!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf