Λοιμώδης τραχειοβρογχίτιδα του σκύλου


8 Ιουλίου 2011
8
0
Ζωγράφου
Καλημέρα σας !! :) παρατηρισα οτι εδω και 3ημέρες ο σκυλος μου έχει συμπτόματα τραχειοβροχιτιδας δηλ. βηχα"σαν να τον πνηγει κατι και συχνες αποχρεμσεις( κατι σαν αιμετο αλλα σαλια). τι μπωρω να κανω προληπτικα μεχρι αυριο που θα τον παω στον γιατρο?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
 




8 Ιουλίου 2011
8
0
Ζωγράφου
Μηλησα μαζι του και μου ειπε να παω αυριο γιατι ειναι κληστος σημερα.Επισης μου ειπε πως αν τον παω και εχει ακομα σημπτοματα θα μου δωσει μια αντιβιοση... :( Μπωρει να μην ειναι και τπτ βεβεα αλλα ανησιχω γτ δεν εχω πολυ εμπιρια.. υπαρχει κατι που θα μπωρουσα να κανω τωρα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Και έκανες και διάγνωση κιόλας; Μωρέ μπράβο!!!
Τίποτα να μην κάνεις. Να περιμένεις να τον δει γιατρός.
 












l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eμένα για kennel cough μου έδωσε αντιβίωση...Μάλιστα δεν ήταν ακριβώς kennel cough αλλά λοίμωξη του αναπνευστικού.
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Τι ράτσα είναι ο σκυλάκος?
Ζει μέσα στο σπίτι ή έξω?
Μήπως είναι κολάπσους της τραχείας?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Eμένα για kennel cough μου έδωσε αντιβίωση...Μάλιστα δεν ήταν ακριβώς kennel cough αλλά λοίμωξη του αναπνευστικού.
Παραδίνει εύκολα αντιβίωση ο κτηνίατρος σου. Εφόσον λες ότι κόλλησε ήταν ίωση, στην ίωση δεν έχει νόημα η αντιβίωση.

Εγώ το μόνο που κάνω είναι να μην τα πηγαίνω σε πάρκα με άλλους σκύλους και αν είναι χειμώνας δεν τις βγάζω καθόλου βόλτα. Από κει και πέρα έχω το νου μου μην το γυρίσει σε πνευμονία.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Alexia δεν ξέρω αν παραδίνει εύκολα, το κόλλησε ίσως είναι λάθος διατύπωση δική μου, γιατί ο ίδιος διέγνωσε λοίμωξη του αναπνευστικού. Εγώ τον πάω σε μέρη με άλλα σκυλιά, και μάλλον την πνευμονία φοβήθηκε και έδωσε αντιβίωση. Στον μικρό έπαιξε ρόλο και το a/c σίγουρα.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Προληπτική χορήγηση αντιβίωσης δεν έχει νόημα και η υπερβολική χρήση τους οδηγεί στη δημιουργία ανθεκτικών μικροβίων.

Πέρσι πέρασαν σχεδόν όλα τα σκυλιά στο πάρκο, που παίζουν μαζί και πίνουν νερό από τον ίδιο κουβά, λοιμώδη τραχειοβρογχίτιδα. Η Sue, που την είχε περάσει παλαιοτέρα, την γλύτωσε, η Toya κόλλησε. Τα περισσότερα σκυλιά πήραν αντιβίωση, εμείς όχι. Όλα τα σκυλιά είχαν αναρρώσει μέσα στο ίδιο χρονικό διάστημα.
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Καλησπέρα!! Ο Άρης από μικρός όταν τρώει αρκετές φορές στραβοκαταπίνει όποτε μετά ξεροβήχει. Έχει λίγες μέρες έβηχε λίγο παραπάνω από ότι συνήθως.. Εγώ δεν έδωσα σημασία (τραγικό λάθος) γιατί δεν ήξερα τι μπορεί να είναι, ευτυχώς μια κοπέλα που μας συνάντησε στο πάρκο μου είπε να πάω στον γιατρό μήπως είναι πνευμονία. Πήγαμε λοιπόν και είναι Λοιμωδη τραχειοβρογχίτιδα του έκανε μια ένεση με αντιβίωση και μια με κάτι που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει. Οποίος έχει πάρει αντιβίωση ξέρει να μου πει για παρενέργειες ?? γιατί ο γιατρός μου είπε για συχνοουρία αλλά ο μικρός από την ώρα που ήρθαμε σπίτι (περίπου ένα τετράωρο) κοιμάται και τα δευτερόλεπτα που θα ξυπνήσει είναι σαν ζαβλακωμένο.