Μέσος ιδιοκτήτης και επιλογή τροφής


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
welcome back πολύ χαίρομαι :)

Εγώ έχω ένα σκυλί - μπορώ να μαγειρεύω - αλλά θέλω να του δίνω ο,τι καλύτερο και από ξηρά για να ειμαι σίγουρος, σκυλί μεγαλόσωμης φυλής.

Τί προτείνεις ?

Συνδυασμό ?

Barf ?

Μαγειρευτό ?

Συμπληρώματα, και αν ναι, τί ?

Α, και με ενδιαφέρει να μην χάνει τρίχα και να κάνει σφικτά κόπρανα (και λίγα)

Είμαι ο μέσος ιδιοκτήτης (φοβερό έ? - αλλά έτσι είναι τελικά οι απαιτήσεις είναι ίδιες)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Οι υδατάνθρακες προσφέρουν στον οργανισμό ενέργεια και στο περίπου όλοι πάνω κάτω τα χρειαζόμαστε ...
Οχι όμως σαν πρώτο συστατικό ..

Η υπερβολική ποσότητα πρωτεΐνης παρότι απευθυνόμαστε σε σαρκοφάγα ζώα δεν είναι ότι καλύτερο για τον οργανισμό.


Οποτε μια ισοροποιημενη διατροφή είναι ότι καλύτερο , είτε την φτιάχνουμε εμείς , είτε την αναζητάμε σε ξήρα ..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Θέλω απλά πράγματα.

Ούτε κάν αναλογία τροφής. Βαριέμαι να διαβάζω.

Θέλω μία οδηγία - πανάκεια ...

Είπαμε είμαι ο μέσος ιδιοκτήτης
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
αφού είσαι ο μέσος ιδιοκτήτης θα του δίνεις ό,τι περισσεύει από το δικό σας φαγητό+καμιά κονσέρβα από το σούπερ μάρκετ και τα κόκκαλα κάθε Κυριακή όταν πάτε στην χασαποταβέρνα:p
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι, ο μέσος ιδιοκτήτης από τους ενδιαφερόμεους για τον σκύλο τους - όχι γενικώς :)

Ξέρω σκύλο πάντως που έζησε έτσι 17 χρόνια (μέγεθος Γερμ.ποιμενικού) χωρίς καμία επίσκεψη στον κτηνίατρο - κολλάρα - φάρμακα κλπ κλπ ) εγώ είχα χάσει ήδη 4 σκυλιά στο μεταξύ, για διάφορους λόγους ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
αφού είσαι ο μέσος ιδιοκτήτης θα του δίνεις ό,τι περισσεύει από το δικό σας φαγητό+καμιά κονσέρβα από το σούπερ μάρκετ και τα κόκκαλα κάθε Κυριακή όταν πάτε στην χασαποταβέρνα:p
Και μετα ενα φορείο να μεταφέρουμε το σκυλί με τα τρυπημένα έντερα ..:p:D
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Οχι, ο μέσος ιδιοκτήτης από τους ενδιαφερόμεους για τον σκύλο τους - όχι γενικώς :)

Ξέρω σκύλο πάντως που έζησε έτσι 17 χρόνια (μέγεθος Γερμ.ποιμενικού) χωρίς καμία επίσκεψη στον κτηνίατρο - κολλάρα - φάρμακα κλπ κλπ ) εγώ είχα χάσει ήδη 4 σκυλιά στο μεταξύ, για διάφορους λόγους ...
Γιατί όχι? Κι εγώ ξέρω άνθρωπο που είναι σήμερα 70 χρονών υγιέστατος, αν και καπνίζει 4 πακέτα τσιγάρα την ημέρα, πίνει μπύρες, ζυγίζει 120 κιλά και από διατροφή σκουπίδια.
Μεμονωμένα παραδείγματα δεν οδηγούν σε ασφαλή συμπεράσματα, μέσε ιδιοκτήτη!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ως μέσου iq άνθρωπος δεν το καταλαβαίνω, θέλω μία καλή λύση που να με πείσει να μην δίνω charli με αποφάγια όπως έτρωγε ο Rex
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
O μέσου IQ άνθρωπος που ενδιαφέρεται για το σκυλί του ακούει το γιατρό του ευλαβικά. Ο οποίος γιατρός προτείνει κυρίως ξηρά τροφή (ανάλογα με το ποια υποστηρίζει), άντε και λίγο βραστό κοτόπουλο, άντε και λίγο ρυζάκι.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Βρε ναι...

Αλλά ο denis είναι μεν μέσος, αλλά είναι διατεθειμένος να κάνει το κάτι τις παραπάνω, οπότε ρωτάει ποιο μπορεί να είναι αυτό.

Τον καλύτερο συνδυασμό θέλει, χωρίς όμως να χρειάζεται να ζυγίζει γραμμάρια λίπους/πρωτεΐνης/υδατάνθρακα κάθε μέρα για να ταΐσει το σκύλο του.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
O μέσου IQ άνθρωπος που ενδιαφέρεται για το σκυλί του ακούει το γιατρό του ευλαβικά. Ο οποίος γιατρός προτείνει κυρίως ξηρά τροφή (ανάλογα με το ποια υποστηρίζει), άντε και λίγο βραστό κοτόπουλο, άντε και λίγο ρυζάκι.
...άντε και πολυβιταμίνες (μαζί με την πανάκριβη σούπερ-ντούπερ τροφή), άντε και ασβεστιο (κι αυτό μαζί με την πανάκριβη σούπερ-ντούπερ τροφή), άντε και μισή ντουζίνα άλλα συμπληρώματα διατροφής (πάντα μαζί με την πανάκριβη σούπερ-ντούπερ τροφή)!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
ως μέσου iq άνθρωπος δεν το καταλαβαίνω, θέλω μία καλή λύση που να με πείσει να μην δίνω charli με αποφάγια όπως έτρωγε ο Rex
Αυτος ο ιδιοκτητης δεν υπαρχει εδω ...
Σιγα μην μπει εδω να μαθει ..
Τα ξερει ολα παντα .. και δεν δεχεται υποδειξεις ...
Εχω τσακωθει πολλες φορες για αυτο το θεμα σε ταβερνες ...
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Βρε ναι...

Αλλά ο denis είναι μεν μέσος, αλλά είναι διατεθειμένος να κάνει το κάτι τις παραπάνω, οπότε ρωτάει ποιο μπορεί να είναι αυτό.

Τον καλύτερο συνδυασμό θέλει, χωρίς όμως να χρειάζεται να ζυγίζει γραμμάρια λίπους/πρωτεΐνης/υδατάνθρακα κάθε μέρα για να ταΐσει το σκύλο του.
O denis λεει σαν παραδειγμα πως θα το καταλαβει ο ιδιοκτητης οπου δεν ξερει και πολλα πολλα ...
ο ιδιος ξερει αρκετα .. εκτροφέας είναι , αυτό έλειπε ..

Οταν μιλαμε για καλυτερο συνδιασμο δεν γινεται να μην αναφερθουμε σε αναλογιες και συστατικα ...

Οταν μιλαμε για καλυτερο δεν γινεται να καταληξουμε σε ξηρες ..γιατι εκ των πραγματων δεν γινεται ..
Oλα ειναι θεμα ποσο χρονο εχεις για να δοσεις το καλυτερο ..
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι, έχω δηλώσει και από την αρχή ότι από τροφές δεν ξέρω θεωρία πολλή ... και σαν Denis ... και όλοι ψάχνονται ... ξέρω πότε το σκυλί μου είναι καλά σίγουρα. Και επειδή έχω πολλά σκυλιά, έχω ΠΟΛΥ καιρό να τα δώ ΟΛΑ καλά, με μία φόρμουλα ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Οχι, έχω δηλώσει και από την αρχή ότι από τροφές δεν ξέρω θεωρία πολλή ... και σαν Denis ... και όλοι ψάχνονται ... ξέρω πότε το σκυλί μου είναι καλά σίγουρα. Και επειδή έχω πολλά σκυλιά, έχω ΠΟΛΥ καιρό να τα δώ ΟΛΑ καλά, με μία φόρμουλα ...

δεεεεεν ξερεις ?????ηηηηηηηηηηηηηηηηη που ελεγε και η ζουμπουλια !!!!!:D:D:D:D
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Υπάρχει τελικά η φόρμουλα πανάκεια που ταιριάζει σε όλα και μεγαλώνει γερά σκυλιά?

Δε το πιστεύω. Αλλά και εγώ θεωρώ ότι στη προσπάθειά μας να τους παρέχουμε το καλύτερο που πιστεύουμε και μπορούμε είμαστε επιρρεπείς σε συνεχείς αλλαγές, που σίγουρα περισσότερο κακό παρά καλό κάνουν.

Ντένις εσύ τι ταϊζεις? Και τι είναι αυτό που βλέπεις στα σκυλιά και λες ότι δεν είναι καλά?
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Λόγου χάρη χρησιμοποίησα το όνομα του denis ;)


Kango, διαφωνώ για το ότι δεν υπάρχει αυτός ο ιδιοκτήτης και εδώ. Γιατί όχι?

Πχ εγώ δίνω μαγειρευτό γιατί πιστεύω ότι είναι καλύτερο από κάθε επεξεργασμένη τροφή.
Δίνω όμως και ξηρά (όχι την καλύτερη γιατί ειδικά τώρα με δύο σκυλιά δε θα βγαίνω με τίποτα αλλά μία από την πρώτη τετράδα σύμφωνα με έγκυρο site), γιατί είμαι και εργαζόμενο κορίτσι και δε μαγειρεύω καλά καλά για μένα, άρα δεν προλαβαίνω να μαγειρεύω τόσο ώστε να τρώνε δύο σκυλιά μεσαία προς μεγάλα δύο φορές την ημέρα.
BARF δε δίνω γιατί δεν έχω χρόνο να το μελετήσω αρκετά.
Συμπληρώματα δε δίνω γιατί πιστεύω ότι είναι ως επί το πλείστον άχρηστα.

Αν βρεθεί λοιπόν κάποιος "έμπειρος", με "καλύτερη γνώση" και μου πει θεωρητικά τον καλύτερο συνδυασμό θα τον δοκιμάσω, γιατί όχι?

Θεωρητικά λέω γιατί μέχρι να δεις πως το δέχεται το ζώο τίποτα δεν είναι καλύτερο
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Η πρωτεϊνη από κρέας δεν είναι ίδια με την φυτική.
Φυσικά η πολύ φυτική πρωτεϊνη κάνει κακό στα μεγαλόσωμα κουτάβια (κι σε μικρόσωμα συχνά).

Το κλειδί στην υπόθεση είναι ότι με την ζωική πρωτεϊνη καταφέρνεις να έχεις λίγες θερμίδες αναλογικά. Οι θερμίδες (σε σχέση με την άσκηση) είναι το πρόβλημα.
Γι'αυτο το λόγο συχνά οι έξυπνοι εκτροφείς όταν κρατούν ένα υποσχόμενο κουτάβι για δικό τους, κρατούν κι ένα αρδερφάκι του για λίγους μήνες, μόνο για να το "γυμνάζει". Για να κάει θερμίδες.

Επίσης, η ζωική πρωτείνη αφομειώνεται καλύτερα από τους σκύλους (ωστε να μην θεωρείται "περιτή" από το σώμα).

Εδώ θέλω να πω (όχι για τον Denis) αλλά για καινούργιος ιδιοκτήτες μεγαλόσωμων σκύλων:
ΔΕΝ γυμνάζουμε ΠΟΤΕ κανένα μεγαλόσωμο κουτάβι μέχρι να πάει τουλάχιστον 14 μηνών (και τότε αργά, αργά και σταδιακά). Με "άσκηση" εννούσα ΜΟΝΟ ελέυθερο παιχνίδι καθημερινά -με τρόπους και σε τόπους όπου το κουτάβι μπορεί ανα πάσα στιγμή και ώρα να ξαπλώσει και να ξεκουραστεί.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εγώ του δίνω συνδυασμό ξηρά με μαγειρευτό, κανένα συμπλήρωμα. Στο παρελθόν έχει φάει και κονσέρβες (ως αμοιβή και σπάνια) καθώς και τη χειρότερη, κατά τη γνώμη μου και τη γνώμη πολλών άλλων ξηρά τροφή γιατί απλώς του άρεσε κι εγώ ήμουν άσχετη... ενώ σύμφωνα με το γιατρό έπρεπε οπωσδήποτε να μάθει την ξηρά, τ' αρέσει δεν τ'αρέσει. Θα ήθελα μια "μαγική" φόρμουλα, πανάκεια που είπε και η Αλεξάνδρα και θα ήθελα να το είχα ψάξει περισσότερο όταν το σκυλί ήταν ακόμα νέο. Θεωρώ άρα ότι ΕΙΜΑΙ ή υπήρξα ο μέσος ιδιοκτήτης που λέμε εδώ.