Μέσος ιδιοκτήτης και επιλογή τροφής


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Είναι πολύ όμορφο να προτρέπεις τους άλλους να πάρουν ένα αδέσποτο για να το γλιτώσουν απ' το σχεδόν βέβαιο θάνατο ή τον εγκλεισμό στο κλουβί κάποιου καταφυγίου, αλλά να είσαι διαφανής κι όχι να βάζεις μπροστά ως κριτήριο στην επιλογή την θεωρητικά μεγαλύτερη (και αμφιλεγόμενη) ανοσία είτε με στόχο τα θεωρητικά μειωμένα έξοδα συντήρησης και περίθαλψης, είτε τη μη πολυπλοκότητα.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Είναι πολύ όμορφο να προτρέπεις τους άλλους να πάρουν ένα αδέσποτο για να το γλιτώσουν απ' το σχεδόν βέβαιο θάνατο ή τον εγκλεισμό στο κλουβί κάποιου καταφυγίου, αλλά να είσαι διαφανής κι όχι να βάζεις μπροστά ως κριτήριο στην επιλογή την θεωρητικά μεγαλύτερη (και αμφιλεγόμενη) ανοσία είτε με στόχο τα θεωρητικά μειωμένα έξοδα συντήρησης και περίθαλψης, είτε τη μη πολυπλοκότητα.
θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Γρίφο. κάθε σκυλί αδέσποτο η μη έχει τις δικες του διατροφικές απαιτήσεις...όπως και να έχει ένα ημίαιμο προέρχεται από κάποιες άλλες φυλές που η κάθε μια έχει την ιδιατερότητα της. θέλει την ίδια φροντίδα όσο και ένα καθαρόαιμο!!!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Γρίφο. κάθε σκυλί αδέσποτο η μη έχει τις δικες του διατροφικές απαιτήσεις...όπως και να έχει ένα ημίαιμο προέρχεται από κάποιες άλλες φυλές που η κάθε μια έχει την ιδιατερότητα της. θέλει την ίδια φροντίδα όσο και ένα καθαρόαιμο!!!
Αν για παράδειγμα ζευγαρώσει Μεγάλος Δανός με Μπόξερ (ό,τι να 'ναι γράφω απλώς για να δείξω την υπερβολή) κανείς δε μπορεί να προδιαγράψει ότι δε θα έχει δυσπλασία, ή ότι θα έχει μεγαλύτερη φυσική ανοσία στα δερματόφυτα. Αυτό που μπορούμε να πούμε σχεδόν με σιγουριά είναι πως θα τρώει περισσότερο από ένα καθαρόαιμο λυκόσκυλο. Αυτό όμως δε σημαίνει σώνει και καλά ότι θα τρώει όσο ο Μεγάλος Δανός, ή όσο το Μπόξερ.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Αν για παράδειγμα ζευγαρώσει Μεγάλος Δανός με Μπόξερ (ό,τι να 'ναι γράφω απλώς για να δείξω την υπερβολή) κανείς δε μπορεί να προδιαγράψει ότι δε θα έχει δυσπλασία, ή ότι θα έχει μεγαλύτερη φυσική ανοσία στα δερματόφυτα. Αυτό που μπορούμε να πούμε σχεδόν με σιγουριά είναι πως θα τρώει περισσότερο από ένα καθαρόαιμο λυκόσκυλο. Αυτό όμως δε σημαίνει σώνει και καλά ότι θα τρώει όσο ο Μεγάλος Δανός, ή όσο το Μπόξερ.
αυτό το πρόβλημα είχα κι εγώ με τον "ιοθετημενο" μου...
δεν ξέραμε με τον γιατρό ποσο να υπολογίσουμε ότι θα γίνει και ποσο πρέπει να τρώει ως κουτάβι...
συν ότι αυτός και ο ένας αδερφός του που έχουν εξεταστεί έχουν και οι 2 δυσπλασία στα πίσω ποδαράκια!!!
μην μιλήσω για τα δερματικά αλλεργίες θυροειδή πρήξιμο-αέρια που συνήθως παρουσιάζουν τα boxer οποτε πρέπει να έχεις το νου σου και εκεί και όλα αυτά έχουν άμεση σχέση με το ΤΙ τρώνε!!!:(
 


dimitra1971!

Banned
Banned
29 Σεπτεμβρίου 2011
171
2
Σας λέω τι μου ειπε η κτηνιατρος.Οι φυλές γινονται συνηθως με τα ίδια σκυλιά.Πχ ένας σκυλος που θα βγει πρώτος σε έναν διαγωνισμο μετά τον ζητάνε ολα τα εκτροφεια στον κοσμο. Ενώ στη φύση στα ημιαιμα υπάρχει πληθώρα γονιδιών. Απλά σας τα αναφέρω αλλά σεβομαι και τις δικές σας εμπειρίες. Αν υπάρχουν και στα ημίαιμα προβληματα όπως λετε τοτε έχω σταθει πολυ τυχερή γιατι ο δικος μου δεν έχει κανένα προβλημα μέχρι τωρα.Ουτε στο φαγητό του, ουτε δυσπλασίες και χαρακτηρας διαμάντι. Αλλά διαβάζω για πολλές ευαισθησίες στην διατροφή εδω μέσα. Και να σας πω οταν βλέπω ιδιοκτητες που για χρονια δινουν την ιδια τροφή μου κάνει φυσιολογικο. Και σε εμάς αν μας ταίζαν τα ιδια και τα ίδια θα μαθαίναμε το στομάχι μας να δέχεται μια τροφή μονο και τιποτα άλλο. Καταλαβαινω οτι υπάρχουν σκυλιά με προβληματα και θέλουν άλλη αντιμετώπιση, αλλά νομιζω οτι σε κάποια ΥΓΙΗ σκυλιά, τους δημιουργουμε και εμεις οι ίδιοι προβληματα.Προσωπική μου άποψη ειναι οτι σε ένα ΥΓΙΕΣ ΣΚΥΛΙ οτι μετραει η ποικιλία στα βακτηρίδια στο εντεράκι του.Το προστατευει και το σκληραγωγει πάρα πολυ.
Προτεινω απο τροφή οτι καλυτερο souper premium και ποικιλια. όπως λιγο γιαουρτάκι και εγώ του κάνω και δικο του μαγειρευτό. Απο κει και πέρα τιποτα δεν ειναι κανονας πορευεσαι ανάλογα με την καθημερινοτητα του σκυλου, τα οικονομικά σου, τον χρονο που διαθέτεις κ τον γιατρο σου.

Και δεν προτεινω σε κανέναν να πάρει ημιαιμάκι.Εγώ στην αρχή ήθελα ράτσα για να ξέρω το μέγεθος που θα μου βγει απλά η επαφή με τον Έκτορα ήταν μάλλον ...καρμική!!
 
Last edited:


Gioventu

Member
17 Σεπτεμβρίου 2011
14
0
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο τόπικ αλλα θα ρωτήσω εδω και ας γίνει μεταφορά αλλου.Ξέρει κανείς σας παιδιά τις τροφές josera?είναι καλές?
 


Panagiota_kyr

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2011
98
0
Εγώ του δίνω συνδυασμό ξηρά με μαγειρευτό, κανένα συμπλήρωμα. Στο παρελθόν έχει φάει και κονσέρβες (ως αμοιβή και σπάνια) καθώς και τη χειρότερη, κατά τη γνώμη μου και τη γνώμη πολλών άλλων ξηρά τροφή γιατί απλώς του άρεσε κι εγώ ήμουν άσχετη... ενώ σύμφωνα με το γιατρό έπρεπε οπωσδήποτε να μάθει την ξηρά, τ' αρέσει δεν τ'αρέσει. Θα ήθελα μια "μαγική" φόρμουλα, πανάκεια που είπε και η Αλεξάνδρα και θα ήθελα να το είχα ψάξει περισσότερο όταν το σκυλί ήταν ακόμα νέο. Θεωρώ άρα ότι ΕΙΜΑΙ ή υπήρξα ο μέσος ιδιοκτήτης που λέμε εδώ.
Ποια ειναι η χειροτερη τροφη δηλαδη???
 




Panagiota_kyr

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2011
98
0
Fri(s)kies :)
ΧΑΧΑ...συμφωνω και γενικα και τα pedigree λενε εδν ειναι ο,τι καλυτερο...εγω μετα μεγαλης λυπης για οσους τη χρησιμοποιουν...χειροτερη θα ελεγα και την HILLS...εκτος απο την θεραπευτικη γιατι ειναι αναγκαστικη!
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Πρωτο συστατικο αφυδατωμενο κρεας ωστε να πεις οτι ειναι αξιοπρεπης μια τροφη.

Τις Kira τις εχω δει σε σουπερ μαρκετ. Δεν τις θεωρω καλες. Με 30-40 ευρω το 15κιλο μπορεις να βρεις πολυ καλυτερες.
 




Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Εμπειρίες από αυτήν την τροφή;

Maintenance - Top Professional
Δε σου αρκούν τα συστατικά που διάβασες; :)

Πρώτη φορά βλέπω σε συστατικά πάντως σχόλια όπως "για τέλειο τρίχωμα"!

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ
Εκχύλισμα από καλαμπόκι, καθαρό κρέας χοιρινού αλεσμένο, φρέσκα ζωικά λίπη από χοιρινό, γλουτένη καλαμποκιού, αλεύρι πολτού χαρούπης φρυγανισμένο σε σκόνη για 100% αφομοίωση, ανθρακικό ασβέστιο για την καλύτερη λειτουργία των αρθρώσεων, ανθρακικό μαγνήσιο για τέλειο και λαμπερό τρίχωμα και χλωριούχο νάτριο για την αποφυγή δυσοσμίας κοπράνων.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Τι κακό έχει το καλαμπόκι; Δεν ξέρω, γι' αυτό ρωτάω. Στη συγκεκριμένη παράγραφο δε λέει ποσοστά, κάπου αλλού είχα βρει και τις αναλογίες.
Αυτήν την τροφή τρώει τα τελευταία 7 χρόνια το σκυλί που θα αποκτήσω, οπότε μάλλον θα συνεχίσω αυτήν..Οι ιδιοκτήτες της μου είπαν ότι είναι πιο εξειδικευμένη (πάνω από την Proplan ας πούμε). Εγώ βέβαια έχω μαύρα μεσάνυχτα, γι' αυτό ρωτάω για εμπειρίες.

Η λάμψη του τριχώματος δεν εξαρτάται από την τροφή;
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Η γλουτένη είναι ουσιαστικά αυτό που μένει,από συγκεκριμένα δημητριακά όπως το ρύζι,το καλαμπόκι κ το στάρι όταν τους έχουν στραγγίξει όλους τους αμυλώδεις υδατάνθρακες(τα χρήσιμα δηλαδή στοιχεία).

Το υπόλοιπο που μένει είναι η γλουτένη,χαμηλής ποιότητας πηγή πρωτείνης.
Στον σκύλο η κατανάλωση γλουτένης μειώνει την θρεπτική αξία μιας ξηράς τροφής.

Τα τρία βασικότερα προβλήματα που δημιουργεί στο σκύλο η γλουτένη,είναι τα εξής:

1)Eίναι λιγότερο θρεπτικά από τις πρωτείνες κρέατος.Έχουν χαμηλά αμινοξέα απ'αυτά που χρειάζεται ο σκύλος για να παραμείνει στη ζωή.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο σκύλος να πεινάει,να μην φτάνει τα επίπεδα ενέργειας που έπρεπε να φτάνει,και να πρέπει εν τέλη ο ιδιοκτήτης να δίνει συμπλήρωμα κρέατος στην καθημερινή διατροφή του σκύλου.

2)Η γλουτένη είναι πολύ πιο δύσπεπτη από το κρέας

3)Η γλουτένη ανεβάζει τα επίπεδα πρωτείνης σε μια ξηρά τροφή,ώστε οι εταιρίες να μπορούν να εμφανίσουν στο χαρτί με τα αναλυτικά στοιχεία μια φαινομενικά "πλήρη" από πρωτείνη,ξηρά τροφή.Να φαίνεται καλλύτερη δηλαδή απ'ότι είναι στην πραγματικότητα.


To καλαμπόκι τώρα έχει συνδεθεί με πολλές ασθένειες στους τετράποδους φίλους,όπως οι αλλεργίες,οι φλεγμονές στις κλειδώσεις κ στους γοφούς,η συστροφή στομάχου και έχουν αναφερθεί κ δηλητηριάσεις από ένα δηλητήριο που προκαλείται από μύκητες που δημιουργούνται στα καλαμποκοχώραφα.Η ξένη ορολογία του "δηλητηρίου" αυτού,είναι aflatoxin.Δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά.Το aflatoxin λοιπόν μπορεί να δημιουργήσει από πρόβλημα στα νεφτά,το συκώτι,μέχρι κ απευθείας καρκινογενέσεις.




O μεταβολισμός του καλαμποκιού στα σκυλιά,γίνεται όπως ακριβώς ο μεταβολισμός της ζάχαρης στον άνθρωπο.
Ο σκύλος θα εμφανίζει ξαφνικά ξεσπάσματα ενέργειας,θα είναι υπερκινητικός και θα έχει μεγάλη δυσκολία στην συγκέντρωση.Σε μεγάλες ποσότητες κατανάλωσης καλαμποκιού,έχει αποδειχθεί πως μειώνεται δραστικά η παραγωγή της χημικής ουσίας "σεροτονίνης",του εγκεφάλου.Χαμηλά επίπεδα της σεροτονίνης στον άνθρωπο εμπλέκονται στην εμφάνιση κατάθλιψης.Στον σκύλο αυξάνουν το άγχος και το stress.

Το σώμα του σκύλου δυσκολεύεται να επεξεργαστεί το καλαμπόκι και η πέψη του γίνεται κ αυτή με extra προσπάθεια από τον οργανισμό.

Το καλαμπόκι,η γλουτένη,όπως και τα περισσότερα δημητριακά θεωρούνται ως "fillers".Φτηνά υποκατάστατα του κρέατος,μη μικρή εως καθόλου θρεπτική αξία δηλαδή.
 
Last edited:


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, αλλά αυτά τα συμπτώματα δε θα έπρεπε να είναι εμφανή τα 7 χρόνια που ζει ήδη ο σκύλος;
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Ε τι να σου απαντήσω σ'αυτό ..κ εμένα ο παππούς μου καπνίζει από 12 χρονών,είναι 80 κ είναι μια χαρά.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
O μεταβολισμός του καλαμποκιού στα σκυλιά,γίνεται όπως ακριβώς ο μεταβολισμός της ζάχαρης στον άνθρωπο.
Από βιοχημική άποψη έχεις δίκιο, μόνο που το πεπτικό του σκύλου δεν είναι σχεδιασμένο για την πέψη υδατανθράκων.

mad00lini αυτό το έχεις διαβάσει;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Off topic:
Mad00lini γράψε μας για την ροττίνα σου!!! Σιωπή ιχθύος έχεις κρατήσει ή δεν έχω δει το θέμα της;
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ι.Κyveli εντός ολίγων ημερών. Κι εγώ σε αναμμένα κάρβουνα κάθομαι ^_^

Alexia το διάβασα, αν και νομίζω πως το θέμα διατροφής δεν το έχω μελετήσει αρκετά. Πάντα στα σκυλιά που είχαν οι δικοί μου δίνανε ξηρά τροφή σε συνδυασμό με αποφάγια. Βέβαια μιλάμε για σκυλιά που μετά τα πρώτα εμβόλια και τις στειρώσεις δεν τα ξαναείδε κτηνίατρος :zzzz:
Αλλά μάλλον πρόκειται για την περίπτωση του παππού που είναι 80 χρονών και καπνίζει από τα 12..
Θα το μελετήσω λίγο περισσότερο και βλέπουμε..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.603
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3