Μία Βόλτα στα Μονοπάτια του Υμηττού


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καλοκαίριασε, άνοιξε ο καιρός, η μέρα μεγάλωσε. Ευκαιρία για μεγαλύτερες απογευματινές βόλτες πάνω στο βουνό να ξεδώσει και το καημένο ζωντανό αλλά και ο υποφαινόμενος, που όλη μέρα είναι κλεισμένοι στους 4 τοίχους!

Έτσι αφού φορέσαμε το κολάρο και το σαμαράκι ο μικρός, το τσαντάκι μέσης με όλα τα αξεσουάρ ο μεγάλος, ξεκινήσαμε για ένα περίπατο παίρνοντας το μονοπάτι στο βουνό που είναι δίπλα μας. Ένα μονοπάτι φάρδους το πολύ 1 -1,5 μέτρου και απόστασης περίπου 2-3 χιλιομέτρων.

Πλήθος κόσμου, όλων των ηλικιών. Ανθρωποι με φόρμες κάνοντας τρέξιμο, ζευγάρια τρίτης ηλικίας περπατώντας με τις μαγκούρες τους, γονείς με παιδιά να τρέχουν αριστερά-δεξιά και φυσικά σκυλοσυντροφιές.

Θα ξεκινήσω με τον Δήμο και την πλήρη αδιαφορία για τον χώρο, γνωρίζοντας ότι οι δημότες του περπατούν εκει πρωι και βράδυ. Ούτε ένα δοχείο απορριμάτων σε όλη την διαδρομή. Τα ξερόχορτα απο την πλαγία φτάνουν μέχρι μέσα το μονοπάτι, με κίνδυνο πυρκαγιάς απο τους μερακλήδες. (κι εγώ καπνίζω, αλλά ποτέ μέσα στην φύση και ιδίως καλοκαίρι)...

Θα αφήσω όλους τους υπόλοιπους και θα πάω κατευθείαν στο ψητό. Τις συντροφιές σκύλων και συνοδών τους.

Όπως καταλαβαίνετε σε ένα τόσο στενό μονοπάτι, όταν διασταυρώνεσαι με αυτόν που έρχεται απο απέναντι, ίσα που δεν ακουμπάει ο ένας τον άλλο όταν περνάνε.

Και ξαφνικά, εκει που περπατώ με τον σκύλο στο λουρί του και να περπατάει μαζί μου έχοντάς τον απο την εξωτερική πλευρά του μονοπατιού, βλέπω στο βάθος 4 σκυλιά λυτά, να έρχονται προς το μέρος μου. Το μικρότερο σε μέγεθος ίσα με τον δικό μου. καμιά 10 μέτρα πιο πίσω, ακολουθούσε μια παρέα περίπου 7-8 ατόμων κουβεντιάζοντας χαλαροί.

Μην γνωρίζοντας τις αντιδράσεις τόσο του δικού μου απέναντι στα 4 σκυλιά όσο και των ελεύθερων σκύλων που έρχονταν προς το μέρος μου, θεώρησα σωστό να ανέβω 10 μέτρα πάνω στην πλαγιά όπου έβαλα τον σκύλο μου σε θέση "κάτσε" και περίμενα.

Απο εκεί μιας και ήμουν ψηλά παρατήρησα με πικρό χαμόγελο:

1. Τρεις γιαγιάδες που περπατούσαν προς το μέρος που ερχόταν το "κοπάδι" έκαναν μεταβολή και με γρήγορο βήμα ξαναγύρισαν πίσω, ακυρώνοντας στην ουσία την βόλτα τους.

2. 2 ζευγάρια ανέβηκαν στην άκρη για να περάσει η σκυλοπαρέα.

3. Ένας νεαρός με ένα πολύ μικρό σκυλάκι (δεν είδα ράτσα γιατί ηταν τα χόρτα) είχε βγει και αυτός απο το μονοπάτι, είχε κάτσει κάτω, κρατώντας το σκυλάκι του αγκαλιά καθησυχάζοντάς του και προφανώς κρυβόταν γιατι ντρεπόταν να τον δουν έτσι.

Τους κοιτούσα και περνώντας απο μπροστά μου, εισέπραξα αυτό το υποτιμητικό βλέμμα των βασιλιάδων που περνάνε μπροστά απο τους υπηκόους τους! Χαμογέλασα απλά.

Συνέχισα ήρεμος την διαδρομή μου, παρατηρώντας συνεχόμενα στις άκρες του μονοπατιού αποξηραμένα αλλά και φρέσκα κόπρανα σκύλων.!

Λίγο αργότερα, βλέπω πάλι ελεύθερο σκύλο, εκείνη την στιγμή να στέκεται στην μέση του μονοπατιού και να "απελευθερώνει" ότι είχε και δεν είχε και φυσικά ο ιδιοκτήτης του άφαντος. Στάθηκα πάλι στην άκρη και περίμενα να δω, αν συνοδεύεται ή όχι.. μετά απο 2 λεπτά (καμια πενηνταρία μέτρα πιο πίσω) να'σου ο κύριος με το λουρί στο χέρι, προσπερνώντας αυτά που έκανε ο σκύλος του, μιας και ο σκύλος ήδη είχε φύγει απο εκει, και λογικά δεν αναγνώριζε ότι τα έκανε ο δικός του!

Κούνησα το κεφάλι απογοητευμένος αντιμετωπίζοντας ένα αδιάφορο βλέμμα. Πήρα τον σκύλο μου και συνεχίσαμε την ανάβαση στο βουνό εκτός μονοπατιού, μέχρι που βράδιασε και γυρίσαμε.

Ξέρω ότι μπορεί κάποιοι να βρείτε τον εαυτό σας σε αυτά και να γελάσετε ειρωνικά.

Ίσως κάποιοι άλλοι να με βρούν λάθος, οπότε και περιμένω τις διορθώσεις σας.

Ελπίζω μόνο να αναρωτηθείτε αν εκτός απο εσάς και τα σκυλιά σας, υπάρχει και άλλος κόσμος, με δικαιώματα και αυτός και ας είναι κατώτερός σας!
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Ξέρω ότι μπορεί κάποιοι να βρείτε τον εαυτό σας σε αυτά και να γελάσετε ειρωνικά.

Ίσως κάποιοι άλλοι να με βρούν λάθος, οπότε και περιμένω τις διορθώσεις σας.

Ελπίζω μόνο να αναρωτηθείτε αν εκτός απο εσάς και τα σκυλιά σας, υπάρχει και άλλος κόσμος, με δικαιώματα και αυτός και ας είναι κατώτερός σας!
Mάλλον δεν διαβάζεις πολύ καιρό το forum Βασίλη ;) ...
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Ξέρω ότι μπορεί κάποιοι να βρείτε τον εαυτό σας σε αυτά και να γελάσετε ειρωνικά.
Ίσως κάποιοι άλλοι να με βρούν λάθος, οπότε και περιμένω τις διορθώσεις σας.
Ελπίζω μόνο να αναρωτηθείτε αν εκτός απο εσάς και τα σκυλιά σας, υπάρχει και άλλος κόσμος, με δικαιώματα και αυτός και ας είναι κατώτερός σας!
Θέλω να πιστεύω, ότι δε θα συναντήσεις εδώ μέσα κάποιον από το είδος που μόλις περιέγραψες και στο οποίο απευθεύνεσαι. Θα σου πρότεινα να εκτυπώσεις το μήνυμά σου, και να το συρράψεις σε μερικούς κορμούς δέντρων στην περιοχή. Να διευκρινίσω, ότι σε καταννοώ απόλυτα και συμφωνώ με τα όσα λες.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Mάλλον δεν διαβάζεις πολύ καιρό το forum Βασίλη ;) ...
Μέχρι πριν λίγο έμπαινα στο φορουμ απο την αναζήτηση με λέξεις κλειδιά, για τις γνώσεις που έπρεπε να αποκτήσω για τον σκύλο μου..

Από την άλλη, όσα και να έχουν γραφτεί, επειδή πιστεύω ότι η επανάληψη είναι Μήτηρ πάσης μαθήσεως, θα το λέω όσες περισσότερες φορές μπορώ. Πρέπει να γίνουμε πρώτα άνθρωποι, σεβόμενοι όλους τους άλλους, αλλιώς την όποια "κυνοφιλία" και τα γουτσου γούτσου με τους αγαπημένους φίλους μας την θεωρώ άνευ ουσίας.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Σκέψου τώρα να περνούσα με το μαλτέζ μου...εδώ ούτε από το πάρκο της γειτονιάς μου δεν περνάω για τους ίδιους λόγους.
Επίσης στην περιοχή που μένω, έχω πάρα πολύ καιρό να συναντήσω αδέσποτο (εκτός από το κεντρικό της σημείο).
Αρα αν όχι όλα τα "ευρήματα", η πλειοψηφία αυτών τουλάχιστον ανήκει σε σκυλους δεσποζόμενους. Τι κι αν έχουν βγει ένα κάρο μικρές πρακτικότατες συσκευασίες για το μάζεμα περιττωμάτων...
Πολύ εύστοχη η τελευταία σου πρόταση στην αρχική αναρτηση(y)
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Θέλω να πιστεύω, ότι δε θα συναντήσεις εδώ μέσα κάποιον από το είδος που μόλις περιέγραψες και στο οποίο απευθεύνεσαι. Θα σου πρότεινα να εκτυπώσεις το μήνυμά σου, και να το συρράψεις σε μερικούς κορμούς δέντρων στην περιοχή. Να διευκρινίσω, ότι σε καταννοώ απόλυτα και συμφωνώ με τα όσα λες.
Από την δημοσκόπηση που έβαλες φαίνεται ότι το 21% απο "εδω μέσα" δεν τα μαζεύει. Φαντάσου και όλους τους υπόλοιπους που δεν ασχολούνται με το ιντερνετ... Πάντως στην περιοχή της Γλυφάδας (μια περιοχή με πολύ μεγάλο αριθμό σκύλων) δεν τολμάς να περπατήσεις σε πεζοδρόμιο.. ζητάω κι εγώ κατανόηση σε μονοπάτια!!!

Επίσης το θέμα δεν είναι μόνο το λέρωμα.. Κάποια άποψη - γνώμη για την σκυλοπαρέα με τα ελεύθερα σκυλιά;;
 
Last edited by a moderator:


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Επίσης το θέμα δεν είναι μόνο το λέρωμα.. Κάποια άποψη - γνώμη για την σκυλοπαρέα με τα ελεύθερα σκυλιά;;
παει πακετο ! για εμένα πάει μαζί ειναι οι ίδιοι που δεν μαζεύουν τα κακά του σκύλου τους οι ίδιοι που τα αμολανε σε περιοχή η σε διαδρομή που υπάρχει κόσμος οι ίδιοι που αμολανε τα παιδιά τους χωρίς έλεγχο , που πετάνε τα σκουπίδια τους παντού , που φέρνουν τον σκύλο τους να λερώσει έξω από την πόρτα μου η έλλειψη σεβασμού δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος έχει σκύλο η όχι.
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
παει πακετο ! για εμένα πάει μαζί ειναι οι ίδιοι που δεν μαζεύουν τα κακά του σκύλου τους οι ίδιοι που τα αμολανε σε περιοχή η σε διαδρομή που υπάρχει κόσμος οι ίδιοι που αμολανε τα παιδιά τους χωρίς έλεγχο , που πετάνε τα σκουπίδια τους παντού , που φέρνουν τον σκύλο τους να λερώσει έξω από την πόρτα μου η έλλειψη σεβασμού δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος έχει σκύλο η όχι.
Συμφωνώ και επαυξάνω!!
 
  • Like
Reactions: zerom0


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Επίσης το θέμα δεν είναι μόνο το λέρωμα.. Κάποια άποψη - γνώμη για την σκυλοπαρέα με τα ελεύθερα σκυλιά;;
Με το που είδα το θέμα σου, πριν καν διαβάσω, ήθελα να σου επισημάνω να είσαι πολύ προσεκτικός γιατί κυκλοφορούν πολλά σκυλιά χωρίς λουρί στον Υμητό. Δεν ξέρω από πια μεριά ανεβαίνεις αλλά έχω γίνει μάρτυρας ακρωτηριασμού αφτιού ενός ΓΠ από κάτι μαστιφοειδές από τη μεριά όπως ανεβαίνεις από Παπάγου.
Θέλει προσοχή. Όρεξη να έχεις να τσακώνεσαι και να μοιράζεις σφαλιάρες.

Υποτίθεται πως πας για να ηρεμίσεις και έρχεσαι αντιμέτωπος με τον κάθε κάφρο.
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν είμαι ξινή μόνο μέσα στο φόρουμ, είμαι κι εκτός αυτού. Ουκ ολίγες φορές έχω κάνει παρατήρηση σε συνοδό σκύλου που δεν μάζεψε τα κακά. (κι έχω ευχαριστηθεί περισσότερο τις φορές που με συνόδευε κι εμένα ο Ρας, να μη νομίζει ο άλλος ότι είμαι από εκείνους που δεν θέλουν τα σκυλιά)
 




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Το θεωρω τραγικο να υπαρχουν εν ετει 2016 τετοιες καταστασεις,βεβαια μετα συνειδητοποιω οτι ο ανθρωπος δεν αλλαζει,οποτε εκνευριζομαι αδικα.Αν και δεν εχω σκυλο συμμεριζομαι 100% τις ανησυχιες και τους προβληματισμους σας,πολλες φορες μαλιστα πιανω τον εαυτο μου πιο πολυ να φοβαμαι για τετοια πραγματα παρα για την ιδια την επικειμενη συμβιωση μου με τον σκυλο.Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει,αλλα ιδιως στην επαρχια πολλες υπηρεσιες της αστυνομιας ειναι ανενεργες και πολλοι υπαλληλοι δεν εχουν στην ουσια αντικειμενο με αποτελεσμα να καθονται και να μην προσφερουν τιποτα,ισως να μπορουσε να δημιουργηθει μια υπηρεσια που να ασχολειται με τα κατοικιδια και να ελεγχει τους ιδιοκτητες(φυσικα να βεβαιωνει και προστιμα).Τι λεω ο ανθρωπος μεσημεριατικα,ουτε εγω τα πιστευω αυτα που γραφω :rolleyes:
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
"ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ, ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ".

Δεν μπορούμε να τα περιμένουμε όλα απο την αστυνόμευση. Πρέπει επιτέλους να πάρουμε τις ευθύνες που μας αναλογούν. Αλλιώς μια ζωή δούλοι θα μείνουμε!
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Αυτο που αναφερεις επιδεχεται διττη ερμηνεια.Ειτε ολοι μας πρεπει να ειμαστε σωστοι και αφου ως μεμονομενα ατομα θα ειμαστε σωστοι,σωστο θα ειναι και το συνολο,ειτε πρεπει να αρχισουμε να βαραμε τους αλλους και να μαλωνουμε για να τους συνετισουμε.Το πρωτο μπορουμε να το πετυχουμε ( :LOL: ),αναφορικα με το δευτερο,επειδη δεν μπορουμε να παρουμε τον νομο στα χερια μας,για αυτο θεωρητικα υπαρχει η αστυνομια και για αυτο εχουν βγει και οι νομοι(οχι οτι ειναι το σωστο,αλλα ειναι το νομιμο :p
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Πρεπει να αρχισουμε να βαραμε τους αλλους και να μαλωνουμε για να τους συνετισουμε.
Προφανώς αυτό πρέπει να γίνει και το ξύλο να είναι λεκτικό! Ξέρεις ΠΟΣΟ στεναχωρήθηκα που είδα τον νεαρό με το μικρό του αγκαλιά κρυμένο μέσα στα χορτάρια;;;;;;;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Προφανώς αυτό πρέπει να γίνει και το ξύλο να είναι λεκτικό! Ξέρεις ΠΟΣΟ στεναχωρήθηκα που είδα τον νεαρό με το μικρό του αγκαλιά κρυμένο μέσα στα χορτάρια;;;;;;;
Aμ δεν έχεις δει εμένα με 2 γαλλάκια παραμάσχαλα - 11 κιλά σε κάθε μασχάλη δηλαδή. Να ψάχνω να κρυφτώ πίσω από κολόνα στο οακα γμ τον καλατράβα μου...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf