Μία Βόλτα στα Μονοπάτια του Υμηττού


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κι όμως, μπορεί να τους το επιβάλει ο νόμος να μην αφήνουν τα σκυλιά τους ελεύθερα. Το δίκιο είναι με το μέρος σου, αυτοί είναι ανίδεοι. Είναι εντελώς διαφορετικό να σου αναγνωρίσει το δίκιο σου, να σου ζητήσει συγγνώμη και να εξηγήσει ίσως το λόγο που λειτούργησε ή λειτουργεί παρατυπα και διαφορετικό να έχει άδικο και να βγαίνει κι από πάνω...
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Κλείνω τον μίτο αυτό και μαζί και τις βόλτες στο βουνό, μιας και αυτό που συνάντησα σήμερα το απόγευμα ήταν απερίγραπτο!!
Εκτός την επιθετικότητα του πιτσιρικά με τον σκύλι, σε φάση "τι σου χρωστάω να σε πληρώσω", μαζεύτηκαν αρκετοί (ήταν ώρα αιχμής) που περπατάνε με τα σκυλιά τους ελεύθερα και δέχθηκα επίθεση (εγώ και μια κοπέλα που κρατούσε στην αλυσίδα ένα 4μηνων dogo) ότι δεν μπορεί κανείς να τους πει να μην περπατάνε με τα σκυλιά τους ελεύθερα, κι ότι οι ράτσες μας είναι προκλητικές και δεν πρέπει να πηγαίνουμε εκει που είναι αυτοί, και καλό θα είναι να βρω άλλη διαδρομή για τον σκύλο μου, που δεν υπάρχει κόσμος και σκυλιά να τα τρομάζει...
Δεν ήταν ένας και δύο ήταν αρκετοί..
Τελικά μάλλον εγώ είμαι ο μαλάκας και λυπάμαι πολύ που σας ζάλιζω κι εσάς, με το "τέρας" που πήρα και ενοχλώ και τον κόσμο χαλώντας την μικρή κοινωνία τους!
κανεις δεν μπορει να τους το πει???:mad:
απο οσο γνωριζω, ο νομος εχει αλλη αποψη επι του θεματος!!
 
  • Like
Reactions: Orilis


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
θα σας πω μόνο αυτό: Την ώρα του "καβγά" καθόταν στην άκρη μια κοπέλα με ενα πανέμορφο ντογκο (όπως ειπα) μικρούλη. Μια εξ αυτών ειχε το σκυλί ελεύθερο και πηγαινε και μυριζε και πειραζε το μικρό. Η κοπέλα είχε φρικάρει γιατι το μικρό φοβόταν και χτυπιόταν και της λέει σε παρακαλώ μάζεψε το, δεν βλέπεις οτι φοβάται;; Απάντηση: Δεν φταίει το δικό μου σκυλί και των άλλων, ας μην έπαιρνες τέτοια ράτσα να μην έχεις πρόβλημα...
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
κανεις δεν μπορει να τους το πει???:mad:
απο οσο γνωριζω, ο νομος εχει αλλη αποψη επι του θεματος!!
Μα γι' αυτό ακριβώς η μαγική λέξη "αστυνομία" μου έλυσε τα χέρια... Τρώω βέβαια κάνα εξτρά μπινελίκι αλλά στο τέλος μαζεύονται...
 
  • Like
Reactions: elverg


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Και εδώ και καιρό μου τέλειωσε η διακριτικότητα΄Όταν σκάσει ιδιοκτήτης με λυτό σκυλί

Μα γι' αυτό ακριβώς η μαγική λέξη "αστυνομία" μου έλυσε τα χέρια... Τρώω βέβαια κάνα εξτρά μπινελίκι αλλά στο τέλος μαζεύονται...
Πολύ μεγάλη διαφορά αντιμετώπισης, σε άντρα απο ότι σε γυναίκα.. Πέφτουν και οι τσαμπουκάδες και οι απειλές..
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μη νομίζεις.. Τις γυναίκες, πολλές φορές μας κοιτάνε υποτιμιτικά. Το είδες και μόνος σου, πως φερθηκαν στην κοπέλα με το κουτάβι
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Άσε που στη δική μου περίπτωση άλλες γυναίκες μου κάνουν τη μεγαλύτερη μανούρα με το γνωστό στυλάκι "άκου να δεις κοπελιά...".
 
  • Like
Reactions: Orilis


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Άσε που στη δική μου περίπτωση άλλες γυναίκες μου κάνουν τη μεγαλύτερη μανούρα με το γνωστό στυλάκι "άκου να δεις κοπελιά...".
Μέχρι να ακούσεις το "άσε τα σκυλιά και κάνε κανένα παιδί" μην γκρινιάζεις. :p
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
και ποιος τους ειπε βρε παιδια οτι ο σκυλος "μου"(κ εγω) πρεπει να τους ανεχομαστε???

ο σκυλος "μου" μπορει να ειναι full κυριαρχικος να μην γουσταρει ουτε ανθρωπους ουτε σκυλια, οσο ομως παραμενει στο λουρι και υπο τον ελεγχο μου, ειμαι σωστος τοσο ηθικα οσο και νομικα.
λαθος ειναι αυτος που εχει το σκυλι ελευθερο και ας ειναι το πιο ηρεμο σκυλι του κοσμου.

δεν ξερω...μπορει να με βρισκεται ακραιο...
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.119
10.068
Athens
Τι κάνει κανείς εκείνη την ώρα? Παίρνει τηλέφωνο αστυνομία?
 
  • Like
Reactions: vek


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τρεις ακραίοι, παρούσα

Ναι, κι αν ο άλλος καθίσει μέχρι το τρίωρο, τετράωρο που θα πάρει στην αστυνομία να έρθει, κερνάω καφέ
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
πραγματικα εγω προσπαθω απλως να σφιγγω τα δοντια και να μην μιλαω. και δεν εχω μιλησει μεχρι στιγμης γιατι φοβαμαι οτι δεν θα συγκρατηθω. επισης, δεν θελω να βαλω τον σκυλο μου σε μια τετοια φαση γιατι ποτε δεν ξερεις πως θα αντιδρασει οταν αισθανθεί ενταση.
η αληθεια βεβαια ειναι οτι δεν μου εχει τυχει κατι σοβαρο.
παρολο αυτα ο "μικρος" μου εχει επηρεαστει απο μια κακη προσεγγιση που ειχε σε μια απο τις πρωτες του βολτες απο ενα σκυλακι "τυπου" πιντσερ.(ερχοταν σουζα στο λουρι καταπανω μας με την αφεντικινα του να χαζογελαει και να ρωταει ποσο μηνων ειναι ο κουταβος μου)
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
καλώς ηρθες στον αληθινό κόσμο ;)
Εγω εχω βαρεθει και για αυτο εχω δηλωσει ότι ο επομενος θα την πληρωσει για όλους που μου εχουν χαλασει την πολυτιμη βολτα μου.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εγώ πάλι έχω αρχίσει να το βλέπω πιο χαλαρά. Στην αρχή εκνευριζομουν, τσακωνομουν, τα έπαιρνα στο κρανίο και όλο αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χαλάει η βόλτα μας.
Διαβάζω ότι μια στο τόσο συναντιεστε και με έναν ελεύθερο σκύλο και λέω τι τυχεροί που είστε. Εδώ η πραγματικότητα είναι πως τα περισσότερα σπίτια έχουν έστω ένα σκύλο. Τα μισά από αυτά έχουν την αυλοπορτα ανοικτή μόνιμα λες και δεν υπάρχει και τα σκυλιά μπαινοβγαινουν ελεύθερα. Τα άλλα μισά αφηνονται συνήθως νωρίς το πρωί ή αργά το βράδυ να κάνουν την βόλτα και να κατουροχεσουν ελεύθερα.
Το να μην συναντήσω έστω έναν ελεύθερο σκύλο που να το παίζει άγριος σε βόλτα μας είναι σαν Τζόκερ.
Αυτή είναι η πραγματικότητα.
Γιαυτό χαλαρά και να περνάτε καλά στις βόλτες σας.
Cool αδέρφια. Κάντε έρωτα όχι πόλεμο.
;):eek:o_O:confused::LOL::D(y)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.119
10.068
Athens
Cool αδέρφια. Κάντε έρωτα όχι πόλεμο.
;):eek:o_O:confused::LOL::D(y)
Πάντως μια ηλίθια με ένα ελεύθερο ακίτα, τη μοναδική φορά που το μάζεψε και το λούριασε ήταν όταν της γκάριξα, με το μάτι να γυαλίζει, ότι την επόμενη φορά που θα μας πλησιάσει λυτό θα το σουγιαδιάσω.
Οπότε ποια γουντστοκ και μπάφους και λουλούδια...
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Θελει θαρρος μα κυριως ΘΡΑΣΟΣ η βολτα
οσο επιτρεπεται να σας ποδοπατανε να σας εξαναγκαζουν να αλλαζετε διαδρομες κ συνηθειες,συνεχως να κανετε εσεις πισω κ να τα ακουτε κ απο πανω,κ ας εχετε ολο το δικιο του κοσμου με το μερος σας-δεν θα σας αναγνωριστει ποτε,τοσο πιο πολυ θα ξεθαρρευουν κ θα παραλογιζονται....ειναι περισσοτεροι οι "μπουρτζοβλαχοι" (με καθε σεβασμο στον τιμημενο βλαχο) στην Αθηνα παρα στην επαρχια τελικα...
οποτε keep your chin up,walk like a boss and tell them all to go F**** themselves!
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Είστε όλοι σας υπερβολικοί, άσχετοι και "βιάζετε" την φύση του σκύλου. Του βάζετε λουρί για να τον πάτε βόλτα.
Βάζω στοίχημα ότι όλοι αυτοί οι "άλλοι άνθρωποι" με τους λυτούς σκύλους, σέβονται την αληθινή φύση του και...


γατάκια :p
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.119
10.068
Athens
Και μόλις έμαθα από αγαπητή συνφορουμίτισσα και σκυλοπαρείτισσα ότι ο απολογισμός των τελευταίων 2-3 ημερών σε γνωστό σκυλοβολτομέρος με σκύλους ¨χύμα", ήταν μια ρήξη χιαστού σε έναν άνθρωπο και ένα σπασμένο χέρι σε άλλο άνθρωπο. Διαφορετικά περιστατικά αν κατάλαβα σωστά.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.752
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π