Μαγειρευτό - Πηγές ασβεστίου;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Διατροφή & Άσκηση' που ξεκίνησε από το μέλος Panos_Cheela, στις 31 Μαρτίου 2013.

1. Panos_Cheela

Panos_Cheela New Member

Καλημερα.

Θα ηθελα να ρωτησω , τι μπορω να δινω για ασβεστιο στην σκυλα μου αλλα και να καθαριζει υα δοντια της αν ειναι δυνατον.
    Δινω μαγειρευτο κρεας με λαχανικα-ρυζι καθε μερα ,5-10 μικρα ψαρια ολοκληρα, δινω συκωτι ,αυγα,γιαουρτι,αμυγδαλα κ διαφορα αλλα.

Το τσοφλι αυγου αρκει?
    Τα κοκαλα απο το ψαρι,εχουν αρκετο ασβεστιο?
    Κανει να δινω ψαρι καθε μερα?

Θελω να δωσω ωμο κοκαλο αλλα φοβαμαι τα μικροβια,ξερω οτι πολλοι απο εσας δεν εχετε προβλημα , αλλα εγω το σκεφτομαι ακομα να δωσω ωμα.Εχω σκεφτει καποιες λυσεις

Α) να το ζεματισω το κοκαλο για 4-5 λεπτα σ βραστο νερο / νερο με ξυδι , ωστε να φυγουν τα μικροβια,αν φυγουν?
    Τι κοκαλο θα επρεπε να παρω ωστε να το φαει αφοβα και να καλυψει το ασβεστιο?
    500 γραμμαρια κρεας μαγειρεμενο τρωει.

Β) Κοκαλα απο πετ-σοπ (τριξι κτλ) που λενε οτι εχουν ασβεστιο.Ειναι καλα αυτα ή ολο συντηριτικα?

Γ) Ταμπλετες ασβεστιου?

Δ) Αν θα εμπιστευοσασταν κιμα απο κοτοπουλο 0,80 τ κιλο , το χασαπικο αυτο ,το εχω βρει απο το φορουμ,αλλα δεν εχω αγορασει απο εκει.

Ε) Μηχανη κιμα χειρος βεβαια γιατι δεν εχω χρηματα για ηλεκτρικη.Θα κανω δουλεια με αυτη?Δεν με νοιαζει ποση ωρα θα κανω κ ουτε αν θελει πολυ δυναμη.
    Αν πεταω μεσα λαιμους , φτερουγες ,παιδακια? Μετα θα αλεθω κ το κρεας ,θα τα ανακατευω και θα τα βραζω.

Αυτες τις μερες θα παω για αιματολογικες εξετασεις και θα ρωτησω τον κτηνιατρο(δεν εχω ξαναπαει εκει) .
    Θελω ομως , αν ειναι δυνατον να εχω ακουσει καποιες αποψεις απο εσας πριν παω.
    Ευχαριστω.
  2. mucca

mucca Well-Known Member

Media:
    8
    Albums:
    1
    Κόκκαλα θα σου πρότεινα να μη δώσεις(από προσωπική εμπειρία),εγώ δίνω μαγειρευτό και δίνω οτι και εσύ.(εκτός απο τα ψάρια με τα κόκκαλα,τα καθαρίζω πρώτα).
    Απλά επειδή σπάνια κάθομαι να τρίψω το ωμό τσόφλι απο αυγό δίνω ταμπλέτες ασβεστίου....Όσο για τα δόντια πήγαινε και ζήτα απο χασάπη να σου δώσει μηριαίο κόκκαλο που δε μπορεί να φαγωθεί(1-2 φορές το μήνα) και δίνε το όπως είναι ωμό απλά για να το δαγκώνει και να καθαρίζει τα δόντια...μη το φοβάσαι!Τα κόκκαλα ειδικά βρασμένα είναι πολύ επικίνδυνα για το σκύλο(γνώμη μου και τα ωμά οταν τρώγονται).
  3. superman

superman Well-Known Member

Περιοχή:
    αθηνα-χαλκιδα πηγαινε ελα
    τα ωμα τρογωνται μια χαρα
  4. kango1

kango1 Active Member

Περιοχή:
    ATHENS
    Οι σαρδέλες, μαρίδες είναι καταπληκτική πηγή ασβεστίου!
  5. mucca

mucca Well-Known Member

Media:
    8
    Albums:
    1
    Ναι μια χαρα..αλλα εμας παραλιγο να μας τρυπησει το εντερο..οποτε καλη σας ορεξη!!!Τα ψαρια μαγειρεμενα η δικια μου δε τα τρωει ευκολα εως καθολου..(ωμα ουτε να τα δει)

Sent from my iPhone using Tapatalk
  6. Berna

Berna Well-Known Member

Media:
    19
    Albums:
    1
    Περιοχή:
    Belgrade, RS
    Τι κόκαλο ήταν;
  7. mucca

mucca Well-Known Member

Media:
    8
    Albums:
    1
    Πλαταρια...

8. giannis21r

giannis21r New Member

Περιοχή:
    Χαϊδαρι
    Απο την στιγμη που ξεκινησες ωμοφαγια σε ποια χρονικη περιοδο σου εμφανιστηκε αυτο το προβλημα?
  9. pouf

pouf Active Member

Περιοχή:
    Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
    ........πιο συγκεκριμένα?
  10. superman

superman Well-Known Member

Περιοχή:
    αθηνα-χαλκιδα πηγαινε ελα
    απιστευτο!
    Last edited by a moderator: 3 Απριλίου 2013
  11. mucca

mucca Well-Known Member

Media:
    8
    Albums:
    1
    Τα εχω ξαναπει σε αλλο νημα που αφορουσε την μπαρφ..ο καθενας δινει οτι θελει,εμεις τη δοκιμασαμε και τυχαια ειδαμε οτι παραλιγο να τρεχουμε και να μη φτανουμε!(Οταν ετρωγε μπαρφ ετυχε και εφαγε μισο κολλαρο για τα τσιμπουρια και φοβηθηκα και της εκανα υπερηχο και ειδαμε τα χαλια στα εντερα της!)Την μπαρφ την ετρωγε καποιους μηνες..αλλα παντα εβλεπα κομματακια απο κοκκαλα στα κακα της και συχνα πυκνα εβγαιναν και καταμαυρα!(Επισης ειχε δερματικα τα οποια εξαφανιστηκαν μολις ξεκινησαμε μαγειρευτο μαζι με ελαχιστη ξηρα grain free)

12. Panos_Cheela

Panos_Cheela New Member

Σε ευχαριστω για την απαντηση.
    Δινω μικρα ψαρια , δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με το κοκαλα(γαυρο,γοπιτσα,σαρδελα,μαριδα).

Δηλαδη δεν υπαρχει προβλημα ,μπορω να δινω τσοφλι αυγου αν δ βαριεμαι να τριβω τσοφλια καθε βδομαδα ή ταμπλετα.
    Καλα εκανες κ μου ειπες ποιο κοκαλο να ζητησω, 1 - 2 φορες θα του δινω .

Δεν της δινω μαγειρεμενα κοκαλα.
    Α,μαλιστα της δικια σου(αμσταφ?) θα τρυπαγε το εντερο.Σοβαρος λογος να φοβασαι.Θα το εχω υποψη.
  13. Panos_Cheela

Panos_Cheela New Member

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Τα εχω στην καταψηξη ,οταν ειναι να τα δωσω τα ξεπαγωνω πρωτα κ μετα τα ριχνω για 1 λεπτο σε βραστο νερο κ τ ξεπλενω.Τα δινω ολοκληρα , λες να υπαρχει προβλημα με τα κοκαλα ή καποιο μικροβιο?
  14. Panos_Cheela

Panos_Cheela New Member

Σε ευχαριστω.
    Ρυζι δινω για φυτικες ινες να εχει ενεργεια κ να μην πειναει.Εχω διαβασει κ εγω οτι δεν χρειαζεται στην διατροφη του σκυλου αλλα κ σε ξηρες τροφες εχω δει να περιεχεται,καλα μην νομιζεις μικρη ποσοτητα βαζω.

Συμφωνω με την θεωρια για τα ωμα κ οτι τα συστατικα μενουν αναλοιωτα, αλλα οταν ο λυκος-σκυλος ετρωγε στην φυση σκωτονε το ζωο το ετρωγε κ τελος , ενω αυτα που αγοραζουμε σφαζονται , αποθηκευονται , μεταφερονται , νεκρα πασπαλισμενα με διαφορα χημικα να μην σαπιζουν αλλα καποια μικροβια ζουν κ βασιλευουν, αυτο φοβαμαι πιο πολυ(τα μικροβια).
    Βεβαιως κ δεν αμφισβητω ολους εσας που δινετε ωμα , για αυτο σας ρωταω κ για αυτο το ψαχνω .
    Η μουκα για παραδειγμα μου ανεφερε κ την περιπτωση της διατρησης , μια αλλη κοπελα ανεφερε "μουρκελα" σε αλλο ποστ(μικροβιο ειναι κ εγω εδω το εμαθα ) , καποιος αλλος δεν ειχε ποτε προβλημα, ολα θα τα υπολογισω κ στ τελος πιστευω θα βρω την λυση που πρεπει-βολευει.

Αυτες τις μερες θα παω για εξετασεις. Θα συζητησω κ με τον γιατρο.
  15. glykeria

glykeria Member

Σήμερα επειδή βρισκόμουν στο κέντρο πήγα από τη Βαρβάκειο και αγοράσαμε κάτι πλατάρια.Είχα διαβάσει ότι αρκετοί δίνουν, εγώ μέχρι στιγμής της έδινα βοδινά κόκκαλα καμιά φορά για να ασχοληθεί. Έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα και άλλοι από πλατάρια?Είδα ότι έχουν αρκετές γωνίες και διάβασα για διάτριση και σκέφτομαι μήπως να μην τα δώσω.
  16. Alexia

Alexia Well-Known Member

Media:
    8
    Albums:
    1
    Περιοχή:
    Brussels
    Πόσα κιλά είναι ο σκύλος σου;
  17. glykeria

glykeria Member

Σε μένα αναφέρεστε σωστά?Είναι 13 με 14 κάπου εκεί.
  18. Alexia

Alexia Well-Known Member

Media:
    8
    Albums:
    1
    Περιοχή:
    Brussels
    Μπορείς να τα λιανίσεις με το μπαλτά. Εγώ δίνω σε κουτάβι 2,4 κιλών.

Υ.Γ. μόνο ωμά, εε;
    Last edited: 1 Απριλίου 2013
  19. Panos_Cheela

Panos_Cheela New Member

Η μουκα ανεφερε για προβλημα απο πλαταρια στην πρωτη σελιδα του ποστ, αλλοι δινουν χωρις προβλημα.
  20. east49

east49 Well-Known Member

Εγω εδινα (και δινω) παντως ειδους κοκκαλα σε οτι σκυλο ειχα μεχρι τωρα κ κανενα ποτε δεν ειχε το παραμικρο προβλημα. (7σκυλια απο το 1992 μεχρι σημερα).
    Ακομα κ την μικρη (κοντα 6 μηνων σημερα) την ταιζω καμια φορα το κοτοπουλο ολοκληρο.
    Βεβαια ολα ηταν πανω απο 25κιλα (εως 45) κ ολα τρωγανε κοκκαλα μολις αρχιζανε να μασανε φαγητο.....
    Πιστευω οτι αν το πεπτικο του σκυλου συνηθισει απο νωρις σιγα σιγα στα κοκκαλα τα χονευει μια χαρα κ δεν εχει προβληματα......

Μοιραστειτε τη σελιδα