Μαγειρευτό - Πηγές ασβεστίου;


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Μπορείς να τα λιανίσεις με το μπαλτά. Εγώ δίνω σε κουτάβι 2,4 κιλών.

Υ.Γ. μόνο ωμά, εε;
Ωραία θα το κάνω αυτό με το μπαλταδάκι. Α και κάτι άλλο!Πρέπει να τα έχω στην κατάψυξη για συγκεκριμένο αριθμό ημερών πριν της δώσω ή δεν υπάρχει θέμα με σαλμονέλα κλπ?
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
Εγω εδινα (και δινω) παντως ειδους κοκκαλα σε οτι σκυλο ειχα μεχρι τωρα κ κανενα ποτε δεν ειχε το παραμικρο προβλημα. (7σκυλια απο το 1992 μεχρι σημερα).
Ακομα κ την μικρη (κοντα 6 μηνων σημερα) την ταιζω καμια φορα το κοτοπουλο ολοκληρο.
Βεβαια ολα ηταν πανω απο 25κιλα (εως 45) κ ολα τρωγανε κοκκαλα μολις αρχιζανε να μασανε φαγητο.....
Πιστευω οτι αν το πεπτικο του σκυλου συνηθισει απο νωρις σιγα σιγα στα κοκκαλα τα χονευει μια χαρα κ δεν εχει προβληματα......
Σε ευχαριστω για την απαντηση.
Δινεις 21 χρονια χωρις κανενα προβλημα.
Οποτε πρεπει να το συνηθισει πρωτα ο σκυλος (μικροτερα κοκαλα στην αρχη?) κ μετα δεν θ εχει προβλημα.
Ειναι πανω απο 25 κιλα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Σε ευχαριστω για την απαντηση.
Δινεις 21 χρονια χωρις κανενα προβλημα.
Οποτε πρεπει να το συνηθισει πρωτα ο σκυλος (μικροτερα κοκαλα στην αρχη?) κ μετα δεν θ εχει προβλημα.
Ειναι πανω απο 25 κιλα.
Μην το παρεις επιστημονικα αυτο που λεω, ειναι απλα εμπειρια.
Οταν ειναι κουταβια (<6μηνων) δινω φτερα/λαιμους καμια γαριδα/καραβιδα κανα κεφαλι σολωμου.....
Με τον καιρο ποιο μεγαλα..... βλεπεις κ πως το δεχονται γενικα.....
Στο χρονο σιγουρα παντως το κοτοπουλο ολοκληρο το εξαφανιζαν
Στα δυο χρονια ετρωγαν οτι εμενε απο το αρνι του πασχα (θα ετρωγαν κ την σουβλα αν τους την εδινα)
Στα 3 χρονια τρωγανε ραχοκοκκαλια απο 2κιλο ροφο (ναι ναι το ψαρι) και την εξαφανιζαν και ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο κοκκαλο μπορω να σκεφτω οτι ειχα δωσει.......

Για να "γεμιζει το στομαχι" ρυζι κανα μακαρονι αραια κ που κ σαλατικα διαφορα.....
Οταν δεν ειχα τετοια ξηρα τροφη
(μην νομιζεις οτι ετρωγαν καθε μερα κοκκαλα)

Δεν στο "προτεινω" σου λεω απλα τι εκανα/κανω......
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
Μην το παρεις επιστημονικα αυτο που λεω, ειναι απλα εμπειρια.


Για να "γεμιζει το στομαχι" ρυζι κανα μακαρονι αραια κ που κ σαλατικα διαφορα.....
Οταν δεν ειχα τετοια ξηρα τροφη
(μην νομιζεις οτι ετρωγαν καθε μερα κοκκαλα)

Δεν στο "προτεινω" σου λεω απλα τι εκανα/κανω......
Ενταξει δεν εισαι επιστημονας:) αλλα κ 20 χρονια δεν ειναι λιγα!!
Ευχαριστω για την αναλυση που εκανες, καταλαβα το νοημα.
Τα μικροβια φοβαμαι,αλλα εσυ λες δεν ειχες προβλημα.

Της πηρα σημερα κατι ωραιες κοκαλες απο ποδι μοσχου . τις εβαλα στην καταψυξη , σε 2-3 μερες θα της δωσω να δω πως θα παει.
Πειραζει να ριξω το κοκαλο σε νερο που βραζει για 2-3 λεπτα?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Της πηρα σημερα κατι ωραιες κοκαλες απο ποδι μοσχου . τις εβαλα στην καταψυξη , σε 2-3 μερες θα της δωσω να δω πως θα παει.
Πειραζει να ριξω το κοκαλο σε νερο που βραζει για 2-3 λεπτα?
Το μοσχαρίσιο δεν χρειάζεται κατάψυξη, αλλά κόκαλο από τα πόδια δεν κάνει να το φάει. Θα την αφήσεις να φάει το κρέας και μετά θα της το πάρεις.
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ενταξει δεν εισαι επιστημονας:) αλλα κ 20 χρονια δεν ειναι λιγα!!
Ευχαριστω για την αναλυση που εκανες, καταλαβα το νοημα.
Τα μικροβια φοβαμαι,αλλα εσυ λες δεν ειχες προβλημα.

Της πηρα σημερα κατι ωραιες κοκαλες απο ποδι μοσχου . τις εβαλα στην καταψυξη , σε 2-3 μερες θα της δωσω να δω πως θα παει.
Πειραζει να ριξω το κοκαλο σε νερο που βραζει για 2-3 λεπτα?
Nαι σορρυ αυτο δεν το διευκρινησα.....
ΠΑΝΤΑ μαγειρευτα η τουλαχιστον ζεματισμενα.
Ποτε δεν εχω δωσει ωμο, εκτος απο μια φορα αν θυμαμαι που ξανανε ντου στην σακκουλα κ το πηρανε μονα τους.......ακριβως επειδη φοβαμαι για μικροβια.
Οποτε ναι, παρα τις αντιρρησεις οσων γραφουν εδω μεσα, εδινα(και δινω) παντως ειδους μαγειρευτα κοκκαλα στα σκυλια μου.
Επισης παρα τις αντιρρησεις ολων παντα σκουπιζω το τραπεζι (δικο μου η σε ταβερνες) κ βαζω ΟΛΑ τα αποφαγια μεσα στα πιατα...... απο μακαρονια, πατατες, σαλατες, τα παντα ολα.

Τωρα θα με κραξουνε.
Αλλα, τοσα χρονια, τοσα σκυλια, τοσες εξετασεις, ηταν ολα αψογα κ φυσικα οταν σκυλια που τρεφονται ετσι δεν εχουνε εμφανισει ποτε τπτ κ πεθαναν σε βαθια γεραματα (14χρονια+) δεν νομιζω να μπορουμε να πουμε οτι απλως ετυχε.........
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
Το μοσχαρίσιο δεν χρειάζεται κατάψυξη, αλλά κόκαλο από τα πόδια δεν κάνει να το φάει. Θα την αφήσεις να φάει το κρέας και μετά θα της το πάρεις.



Το κουάκερ είναι καλύτερο, έχει 13% πρωτεΐνες, αρκετά μεταλλικά στοιχεία και βιταμίνες Β (Β11!)

Και με σάλτσα θα έδινα, αλλά όχι τακτικά.
Οκ καταλαβα , για να καθαρισει τα δοντια το θελω πιο πολυ.Δεν εχει πολυ κρεας πανω .
Ειναι βλαβερο αν φαει καποιο κοματι ? Πρεπει να το παρω αμεσως?
Μην τρυπησει κανα κοματι τον οισοφαγο?

Ωραια , θα δινω λιγο κουακερ τοτε , θα το ριχνω στο νερο που εχω βρασει το κρεας να μουλιαζει .

Ναι για μια στο τοσο λεω κ εγω.
 
Last edited:


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
Nαι σορρυ αυτο δεν το διευκρινησα.....
ΠΑΝΤΑ μαγειρευτα η τουλαχιστον ζεματισμενα.
Ποτε δεν εχω δωσει ωμο, εκτος απο μια φορα αν θυμαμαι που ξανανε ντου στην σακκουλα κ το πηρανε μονα τους.......ακριβως επειδη φοβαμαι για μικροβια.
Οποτε ναι, παρα τις αντιρρησεις οσων γραφουν εδω μεσα, εδινα(και δινω) παντως ειδους μαγειρευτα κοκκαλα στα σκυλια μου.
Επισης παρα τις αντιρρησεις ολων παντα σκουπιζω το τραπεζι (δικο μου η σε ταβερνες) κ βαζω ΟΛΑ τα αποφαγια μεσα στα πιατα...... απο μακαρονια, πατατες, σαλατες, τα παντα ολα.

Τωρα θα με κραξουνε.
Αλλα, τοσα χρονια, τοσα σκυλια, τοσες εξετασεις, ηταν ολα αψογα κ φυσικα οταν σκυλια που τρεφονται ετσι δεν εχουνε εμφανισει ποτε τπτ κ πεθαναν σε βαθια γεραματα (14χρονια+) δεν νομιζω να μπορουμε να πουμε οτι απλως ετυχε.........
Μαλιστα οποτε το ζεματισμα για κανα 5 λεπτο ειναι οκ.
Εγω οταν την ειχα παρει κ την ταιζα ξηρα τροφη (δεν ειχα ιντερνετ να ενημερωθω)
οταν εψηνα στ καρβουνα χοιρινες , τις πεταγα κ φυσικα τα ετρωγε, ειχα παρατηρησει μετα ,ΠΑΝΤΑ ομως οτι θα εκανε ενα κιτρινο εμετο κ κοματακια απο τα κοκαλα , πολυ λιγα σε σχεση με οτι ειχε φαει , με ειχε προβληματισει τοτε το γεγονος αυτο , παρολο που δεν ηξερα οτι δεν κανει να τρωει μαγειρεμενο κοκαλο.

Και εγω καπου μπερδευτηκα μ αυτο που εγραψες για τη σουβλα το πασχα κ λεω δινει ωμα ή μαγειρεμενα??
Κοιτα για να μην εχεις προβλημα , με εξετασεις καθαρες , να φτανουν 14 χρονών . Δεν μπορω να σε αμφισβητησω!
τι να πω ήσουν τυχερος?, μηπως τελικα μπορεις να δινεις μαγειρεμενο κοκαλο?
Ισως κανουν καποιο λαθος οτι δεν κανει το μαγειρεμενο κοκαλο , εγω απο το φορουμ κ απο αλλου διαβασα οτι δεν κανει.
Μπερδευτηκα τωρα.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Nαι σορρυ αυτο δεν το διευκρινησα.....
ΠΑΝΤΑ μαγειρευτα η τουλαχιστον ζεματισμενα.
Ποτε δεν εχω δωσει ωμο, εκτος απο μια φορα αν θυμαμαι που ξανανε ντου στην σακκουλα κ το πηρανε μονα τους.......ακριβως επειδη φοβαμαι για μικροβια.
Οποτε ναι, παρα τις αντιρρησεις οσων γραφουν εδω μεσα, εδινα(και δινω) παντως ειδους μαγειρευτα κοκκαλα στα σκυλια μου.
Επισης παρα τις αντιρρησεις ολων παντα σκουπιζω το τραπεζι (δικο μου η σε ταβερνες) κ βαζω ΟΛΑ τα αποφαγια μεσα στα πιατα...... απο μακαρονια, πατατες, σαλατες, τα παντα ολα.

Τωρα θα με κραξουνε.
Αλλα, τοσα χρονια, τοσα σκυλια, τοσες εξετασεις, ηταν ολα αψογα κ φυσικα οταν σκυλια που τρεφονται ετσι δεν εχουνε εμφανισει ποτε τπτ κ πεθαναν σε βαθια γεραματα (14χρονια+) δεν νομιζω να μπορουμε να πουμε οτι απλως ετυχε.........
Η προσωπική σου εμπειρία δεν αποδεικνύει κάτι... μου θυμιζει το προπάππου του DjSoukis

Τα μαγειρευτά κόκαλα χάνουν την ελαστικότητα τους και είναι επικίνδυνα. Επίσης αλλοιώνεται το ασβέστιο και δεν το απορροφά ο οργανισμός όπως το ωμό.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Η προσωπική σου εμπειρία δεν αποδεικνύει κάτι... μου θυμιζει το προπάππου του DjSoukis

Τα μαγειρευτά κόκαλα χάνουν την ελαστικότητα τους και είναι επικίνδυνα. Επίσης αλλοιώνεται το ασβέστιο και δεν το απορροφά ο οργανισμός όπως το ωμό.
Δεν ειπα οτι αποδικνυει κατι συγκεκριμενο, ουτε οτι ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο.
Αλλα μετα απο τοση εμπειρια τοσα χρονια κ τοσα σκυλια, οταν ακουω φιλους κ γνωστους να λενε "τρελαθηκες δινεις μαγειρεμενα κοκκαλα στο ζωο??" εγω απλα γελαω.
Φυσικα κ του δινω μαγειρεμενα η ζεματισμενα ΟΛΑ τα κοκκαλα που υπαρχουνε κ δεν φοβαμαι οτι θα παθει το παραμικρο.
Ο καθενας οπως νομιζει κανει......
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Nαι σορρυ αυτο δεν το διευκρινησα.....
ΠΑΝΤΑ μαγειρευτα η τουλαχιστον ζεματισμενα.
Ποτε δεν εχω δωσει ωμο, εκτος απο μια φορα αν θυμαμαι που ξανανε ντου στην σακκουλα κ το πηρανε μονα τους.......ακριβως επειδη φοβαμαι για μικροβια.
Οποτε ναι, παρα τις αντιρρησεις οσων γραφουν εδω μεσα, εδινα(και δινω) παντως ειδους μαγειρευτα κοκκαλα στα σκυλια μου.
Επισης παρα τις αντιρρησεις ολων παντα σκουπιζω το τραπεζι (δικο μου η σε ταβερνες) κ βαζω ΟΛΑ τα αποφαγια μεσα στα πιατα...... απο μακαρονια, πατατες, σαλατες, τα παντα ολα.

Τωρα θα με κραξουνε.
Αλλα, τοσα χρονια, τοσα σκυλια, τοσες εξετασεις, ηταν ολα αψογα κ φυσικα οταν σκυλια που τρεφονται ετσι δεν εχουνε εμφανισει ποτε τπτ κ πεθαναν σε βαθια γεραματα (14χρονια+) δεν νομιζω να μπορουμε να πουμε οτι απλως ετυχε.........

τώρα εαν σου πω οτι γείτονας μας τάιζε τον σκύλο του απο πεπονόφλουδες, πατατόφλουδες, λεμονοκουπες μέχρι την χαλάουα της γυναίκας του ανακατεμένα με ρύζι και το σκυλί πέθανε 15 χρονών και δεν φαινόταν να έχει κάτι (γιατί μην φανταστείς οτι έκανε και εξετάσεις) θα πρέπει να το θεωρήσω μη τυχαίο παράδειγμα?

Εγω τα κόκκαλα τα δίνω ωμά για χιλίαδες λόγους, άλλωστε τις δίνω κόκκαλα ανάλογα του μεγέθους της και τα καταναλώνει άμεσα.


@panos το ποσοστό κρέατος πάει αναλογικά με το βάρος του σκύλου (και τις άσκησης που κάνει) υπολόγισε σε ενα μέσο σκύλο που πάει ενα 2ωρο βόλτα την ημέρα και που τρέχει και εκτονώνονται 2-3 φορες την εβδομάδα οτι δίνεις το 2-3 τις εκατό του σωματικού του βάρους.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
τώρα εαν σου πω οτι γείτονας μας τάιζε τον σκύλο του απο πεπονόφλουδες, πατατόφλουδες, λεμονοκουπες μέχρι την χαλάουα της γυναίκας του ανακατεμένα με ρύζι και το σκυλί πέθανε 15 χρονών και δεν φαινόταν να έχει κάτι (γιατί μην φανταστείς οτι έκανε και εξετάσεις) θα πρέπει να το θεωρήσω μη τυχαίο παράδειγμα?

Εγω τα κόκκαλα τα δίνω ωμά για χιλίαδες λόγους, άλλωστε τις δίνω κόκκαλα ανάλογα του μεγέθους της και τα καταναλώνει άμεσα.
Εαν νομιζεις οτι οι πεπονοφλουδες κ οι μπανανοφλουδες που υποτειθεται οτι εφαγε ενας σκυλος που ποτε δεν εξεταστηκε κ πεθανε στα γεραματα ισοδυναμουν με το παραδειγμα μου που ανεφερα 7σκυλια απο το 1992 μεχρι σημερα ΜΕ εξετασεις κ σχεδον ολα πεθαναν στα βαθια γεραματα, τοτε τι να σου πω......
Δεν ειπα τι να κανεις, ουτε ειπα στο παιδι τι να κανει.
ΕΙΠΑ ΤΙ ΚΑΝΩ ΕΓΩ και αν δεν σου αρεσει......
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
το ψαχνω και θα την βρω την ακρη, ναι την αποψη σου λες, για αυτο ρωτησα.

οφ τοπικ ειδα το βιντεο με τη σκυλα σου τωρα ( φοβερη δουλεια εχεις κανει κ πολυ ωραια η κυρια )
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Εαν νομιζεις οτι οι πεπονοφλουδες κ οι μπανανοφλουδες που υποτειθεται οτι εφαγε ενας σκυλος που ποτε δεν εξεταστηκε κ πεθανε στα γεραματα ισοδυναμουν με το παραδειγμα μου που ανεφερα 7σκυλια απο το 1992 μεχρι σημερα ΜΕ εξετασεις κ σχεδον ολα πεθαναν στα βαθια γεραματα, τοτε τι να σου πω......
Δεν ειπα τι να κανεις, ουτε ειπα στο παιδι τι να κανει.
ΕΙΠΑ ΤΙ ΚΑΝΩ ΕΓΩ και αν δεν σου αρεσει......
Ναι αμα δεν μου αρέσει μην ανησυχείς θα πάω την βόλτα μου, απορώ γιατι το βλέπεις διαφορετικά το δικό μου παράδειγμα αφου και συ τον σκύλο σκουπιδοτενεκέ τον βλέπεις.
Μπράβο πάντως που εν έτη 1992 οταν όλοι οι άλλοι δεν ήξεραν εσυ είχες αναπτύξει την κυνοφιλία και έκανες εξετάσεις στους σκύλους σου.
 




Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
Γεια σας.
Πηγα σημερα στον κτηνιατρο,για εξετασεις(απο τσιμπουρι καθαρη η μικρη:D).

ρωτησα για ασβεστιο και του ειπα οτι δινω τσοφλια και μου ειπε πως υπαρχουν κ καλυτερες πηγες(κ αν με συμφερει να χαλαω τοσα αυγα),αλλα δεν διευκρινησε τι να δινω, αυριο που θα παω για τις απαντησεις θα τον ρωτησω 5 πραγματα γιατι σημερα πηγα απροετοιμαστος,ειχε κ κοσμο σημερα.

Μου ειπε παντως μπορω 1 φορα τη βδομαδα να του βραζω κοκαλο μεγαλο απο μοσχαρι , με το μεδουλι και να του δινω, ειναι λεει το καλυτερο.
Για ωμο φοβαται τα μικροβια.Αυριο θα τν ρωτησω για τους κινδυνους του βρασμενου κοκαλου που εχω διαβασει . Λετε να μην το γνωριζει ? Κτηνιατρος ειναι , να μην τον εμπιστευτω?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Ξέρω γω, δεν θα σπάει το βρασμένο κόκκαλο όσο μεγάλο κι αν είναι? Για πες μας και για τις άλλες πηγές όταν ξαναπάς!
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Γεια σας.
Πηγα σημερα στον κτηνιατρο,για εξετασεις(απο τσιμπουρι καθαρη η μικρη:D).

ρωτησα για ασβεστιο και του ειπα οτι δινω τσοφλια και μου ειπε πως υπαρχουν κ καλυτερες πηγες(κ αν με συμφερει να χαλαω τοσα αυγα),αλλα δεν διευκρινησε τι να δινω, αυριο που θα παω για τις απαντησεις θα τον ρωτησω 5 πραγματα γιατι σημερα πηγα απροετοιμαστος,ειχε κ κοσμο σημερα.

Μου ειπε παντως μπορω 1 φορα τη βδομαδα να του βραζω κοκαλο μεγαλο απο μοσχαρι , με το μεδουλι και να του δινω, ειναι λεει το καλυτερο.
Για ωμο φοβαται τα μικροβια.Αυριο θα τν ρωτησω για τους κινδυνους του βρασμενου κοκαλου που εχω διαβασει . Λετε να μην το γνωριζει ? Κτηνιατρος ειναι , να μην τον εμπιστευτω?
Αυτό πάντως μου το είχε πει κ ο δικός μου κτηνίατρος..
ότι το τσόφλι αβγού, είναι ξεπερασμένη μέθοδος , γιατί π.χ. λέει παίρνει ασβέστιο κ από το κρέας που καταναλώνει, άρα ποιός μπορεί να σου πει πόσο κ αν χρειάζεται..;;;
Δεν το αναλύσαμε ποτέ περαιτέρω, γιατί είχαμε κάνει εξετάσεις στην Άλμπα , οι οποίες ήταν μια χαρά.. οπότε κ δεν συνεχίστηκε το θέμα , καθώς δεν μας προβλήματισε κάτι..
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Αυτό πάντως μου το είχε πει κ ο δικός μου κτηνίατρος..
ότι το τσόφλι αβγού, είναι ξεπερασμένη μέθοδος , γιατί π.χ. λέει παίρνει ασβέστιο κ από το κρέας που καταναλώνει, άρα ποιός μπορεί να σου πει πόσο κ αν χρειάζεται..;;;
Δεν το αναλύσαμε ποτέ περαιτέρω, γιατί είχαμε κάνει εξετάσεις στην Άλμπα , οι οποίες ήταν μια χαρά.. οπότε κ δεν συνεχίστηκε το θέμα , καθώς δεν μας προβλήματισε κάτι..
Oπότε τώρα δε δίνεις τίποτα εξτρά για ασβέστιο? Ότι παίρνει από το κρέας και κανά γιαουρτάκι?
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Oπότε τώρα δε δίνεις τίποτα εξτρά για ασβέστιο? Ότι παίρνει από το κρέας και κανά γιαουρτάκι?
Όχι, sorry..δεν το διευκρίνισα!
Δίνω ότι έδινα - έκανα κ πριν τις εξετάσεις, αφού είδα ότι ήταν οκ..
Δεν έκοψα ποτέ κ καθόλου το τσόφλι αυγού.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3