Μαγειρευτό α λα Barf


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Ως ανήσυχο μυαλό, τις τελευταίες μέρες σκέφτομαι να καταργήσω τελείως την ξηρά και να μαγειρέυω εξολοκλήρου για την μικρή.
Η προυπόθεση ειναι να καταφέρω να χρησιμοποιώ κρέας με κόκκαλο (σε μορφή κιμά) για το μεγαλύτερο μέρος των ζωικών συστατικών + ένα ποσοστό καθαρό κρέας για να μετριάσω το κόστος. Γνώμες??

Τώρα για να το πετύχω αυτό πρεπει ή να βρω μια κρεατομηχανή και να αλέθω μόνος μου πλαταρια-φτερουγες ή να αγοραζω ετοιμη αλεσμένη Barf. Προτιμώ σαφώς το πρώτο αν και με φρενάρει λίγο το κόστος μιας αξιόπιστης κρεατομηχανής.

Θεωρώ ,κι αν είμαι λάθος διορθώστε με, πως δε θα υπαρχει προβλημα με το ελαφρως μαγειρεμένο αλεσμένο κόκκαλο!
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
το μαγειρευτο αποκλείει το κόκκαλο! όταν λες ελαφρώς μαγειρεμένο κόκκαλο? τότε γιατι να μη δινεις ωμή?
 
  • Like
Reactions: Orilis




zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Ωμό δύσκολο... θα κοιμηθω στο χαλάκι. Ελαφρώς εννοώ ένα γρηγορο ζεματισμα μέχρι να γκριζάρει λίγο.

Ξυραφάκια εε? Φανταζόμουν οτι με διπλό πέρασμα απο μηχανη θα γίνονταν τοσο λιώμα που δε θα αποτελούσαν πρόβλημα.
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Δεν γινονται τόσο λιώμα.
Καποια εποχή άλεθα μόνος μου, και έχω άποψη απο πρώτο χέρι.
Σε περίπτωση που ντε και καλά θες να το μαγειρεύεις το φαί του, θα βάζεις μόνο κρέας και ως πηγή ασβεστίου μπορείς να χρησιμοποιείς τσόφλι αυγού.
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Τότε πρέπει να βρω τρόπο να ρίξω το κόστος γιατί αλλιώς θα μείνουμε στο μισό - μισό...
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Αυτό που κάνω εγω είναι να δινω ξηρα τροφή και αρκετές φορές φαγητό μαγειρευτό για να συμπεριλάβω κάποιες βιταμίνες που δεν υπάρχουν στην ξηρά.

Επιπλέον, 3-5 φορές τον μήνα βράζω 1μησι κιλό λαιμούς από κοτόπουλο ( 1ευρώ το κιλό) και είναι super τέλεια πρωτείνη.

Αμα τα αλέθεις είναι θέμα χρόνου να του πέσουν όλα τα δόντια
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Επιπλέον, 3-5 φορές τον μήνα βράζω 1μησι κιλό λαιμούς από κοτόπουλο ( 1ευρώ το κιλό) και είναι super τέλεια πρωτείνη.
Δεν καταλαβαίνω γιατί τα βράζεις. Εγώ δίνω ωμό λαιμό και πλαταρια και μια χαρά τα καταφέρουν και ας είναι κάτω από 8 κιλά τα σκυλιά μου
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Διαβαζοντας αυτο το θεμα μου δημιουργηθηκε μια απορια, γιατι διαφορες εταιριες ωμου κιμα λενε οτι μπορεις να το ζεματισεις για λιγο στην κατσαρολα αν ειναι απαγορευτικο με τα τριμμενα κοκαλα;; Γνωριζει κανεις;
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Διαβαζοντας αυτο το θεμα μου δημιουργηθηκε μια απορια, γιατι διαφορες εταιριες ωμου κιμα λενε οτι μπορεις να το ζεματισεις για λιγο στην κατσαρολα αν ειναι απαγορευτικο με τα τριμμενα κοκαλα;; Γνωριζει κανεις;
Εξαρταται απο το ποσο λιονουν το κοκκαλο. Αν ειναι στη μηχανη του κιμα ισως να εχει προβλημα. Αν ειναι αλεσμενο στο μουλτι αμφιβαλλω.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3