Μαγειρευτό και διάρροια.


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Καλημέρα!
Επανέρχομαι με το θέμα της διατροφής της Melody. Όπως σας είχα πεί δεν πλησιάζει ούτε ξηρά τροφή, ούτε κονσέρβα. Τα πήγαμε λίγο καλύτερα με το πατέ βέβαια. Έτσι μετά από παρότρυνση κάποιων μελών αποφάσισα να της μαγειρεύω. Της φτιάχνω λοιπόν ρυζάκι με κοτόπουλο και αρακά. Τα πάει μια χαρά και τρώει κανονικότατα εδώ και τρείς μέρες, μόνο που απο χθές το βράδυ που παρουσίασε διάρροια. Να σταματήσω το μαγειρευτό? Μπορεί να την πείραξε ή να είναι απλά τυχαίο γεγονός? Τί κάνω σε αυτή την περίπτωση?
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Δεν νομίζω να την πείραξε κάτι άλλο, μάλλον η αλλαγή. Θα σου έλεγα βγάλε τον αρακά, δώσε πιο πολύ ρύζι από κοτοπουλάκι και αφαίρεσε τίποτα λάδια που πρόσθετες και δες πως θα παέι και σήμερα.
 
  • Like
Reactions: vrmode and Berna


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Δεν νομίζω να την πείραξε κάτι άλλο, μάλλον η αλλαγή. Θα σου έλεγα βγάλε τον αρακά, δώσε πιο πολύ ρύζι από κοτοπουλάκι και αφαίρεσε τίποτα λάδια που πρόσθετες και δες πως θα παέι και σήμερα.
Μου κάνει εντύπωση που δεν την πείραξε από την πρώτη μέρα! Θα της δώσω πατέ για σήμερα και βλεπουμε, μιας και πάλι δεν πλησίασε την ξηρά!
 




Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Εγώ τις δίνω ρύζι με κιμά και λαχανικά (καρότο, λίγο ντομάτα και καμιά πρασινάδα που και που), βάζω και λίγο λάδι και της κάθεται μια χαρά, αλάτι - πιπέρι, βούτυρα κλπ όχι!!

Έντιτ: μέχρι να σταματήσει η διάρροια θα έδινα μόνο ρύζι, περαστικούλια :)
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Απ ότι καταλαβαίνω μέσα σε λίγες εβδομάδες έχεις κάνει πολλές εναλλαγές στη διατροφή της, οπότε λογικό να μη μπορεί να σταθεροποιηθεί η μικρή. Προσπάθησε γι αρχή να κάνεις ότι σου λένε και παραπάνω. Περισσότερο ρύζι, λίγο κοτόπουλο και σιγά σιγά προσθέτεις τα λαχανικά και λαδάκι. Όχι με τη μία όλα μαζί.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
O αρακάς δεν είναι πρασινάδα - διατροφικά είναι όσπριο.
Επίσης αν κάνει διάρροιες αφαίρεσε και τις πέτσες/χοντρά λίπη από το κοτόπουλο.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Μην δώσεις πατέ. Άσε το στομαχάκι της να ηρεμήσει (με το να αλλάζεις συνέχεια τροφές μόνο κακό της κάνει). Όπως είπαν και πάνω, μέχρι να στρώσει και να συνηθίσει το στομάχι της, δίνε μόνο ρύζι με κοτόπουλο (χωρίς πέτσες, λίπη κλπ). Όταν δεις να στρώνει τότε σιγά σιγά μπορείς να της εμπλουτίζεις το μενού. Ψάξε και μέσα στο φόρουμ για πιο μετά, έχει ωραίες συνταγούλες

(πχ http://www.dogforum.gr/community/threads/Συνταγές-για-διατροφή-σκύλου-με-μαγειρευτό-φαγητό.25277/)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ε λίγη πρασινάδα μωρέ!
Τα όσπρια δημιουργούν αέρια.
Από λαχανικά εγώ δίνω: μπρόκολο, κουνουπίδι, kale, καρότο, κολοκυθάκια, πιπεριά.
Ρίζι δεν δίνω, τα σκυλιά δεν χρειάζονται τόσους υδατάνθρακες.
Από κρέας όμως μην δώσεις μόνο κοτόπουλο. Σταδιακά βάζε και άλλα είδη κρέατος και επίσης εντόσθια.
Ενα γεύμα είναι περίπου 80% κρέας (μιας και δίνω μπάρφ απ' αυτό 80% μυικό κρέας, 10% κόκαλα και 10% εντόσθια) και 20% λαχανικά και φρούτα. Επίσης δίνω και κανένα αβγό και κεφίρ ή γιαούρτι. 2-3 φορές την εβδομάδα δίνω ψάρι.

Για να φτιάξεις ισσοροπημένη διατροφή πρέπει να δίνεις απ' όλα. Κάθε μέρα ρίζυ, αρακάς και κοτόπουλο δεν είναι ισσοροπημένη διατροφή.
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Τα όσπρια δημιουργούν αέρια.
Από λαχανικά εγώ δίνω: μπρόκολο, κουνουπίδι, kale, καρότο, κολοκυθάκια, πιπεριά.
Ρίζι δεν δίνω, τα σκυλιά δεν χρειάζονται τόσους υδατάνθρακες.
Από κρέας όμως μην δώσεις μόνο κοτόπουλο. Σταδιακά βάζε και άλλα είδη κρέατος και επίσης εντόσθια.
Ενα γεύμα είναι περίπου 80% κρέας (μιας και δίνω μπάρφ απ' αυτό 80% μυικό κρέας, 10% κόκαλα και 10% εντόσθια) και 20% λαχανικά και φρούτα. Επίσης δίνω και κανένα αβγό και κεφίρ ή γιαούρτι. 2-3 φορές την εβδομάδα δίνω ψάρι.

Για να φτιάξεις ισσοροπημένη διατροφή πρέπει να δίνεις απ' όλα. Κάθε μέρα ρίζυ, αρακάς και κοτόπουλο δεν είναι ισσοροπημένη διατροφή.
Δεν είναι κάθε μέρα, δοκιμαστικά έχει φάει τις 2 τελευταίες μέρες και σήμερα την τρίτη έκανε διάρροια. Το σκυλί δεν τρώει τίποτε άλλο και παίρνει αγωγη για μύκητες και γιαυτο δε θέλω να μένει νηστική.
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Μην δώσεις πατέ. Άσε το στομαχάκι της να ηρεμήσει (με το να αλλάζεις συνέχεια τροφές μόνο κακό της κάνει). Όπως είπαν και πάνω, μέχρι να στρώσει και να συνηθίσει το στομάχι της, δίνε μόνο ρύζι με κοτόπουλο (χωρίς πέτσες, λίπη κλπ). Όταν δεις να στρώνει τότε σιγά σιγά μπορείς να της εμπλουτίζεις το μενού. Ψάξε και μέσα στο φόρουμ για πιο μετά, έχει ωραίες συνταγούλες

(πχ http://www.dogforum.gr/community/threads/Συνταγές-για-διατροφή-σκύλου-με-μαγειρευτό-φαγητό.25277/)
Δεν έχω κάνει εναλλαγές στη διατροφή της γιατί απλά δεν τρώει τίποτε άλλο. Την έχω δύο εβδομάδες και έχω δεινοπαθήσει με το φαγητό. Μόνο πατέ έφαγε και το μαγειρευτό. Ξηρά και κονσέρβα δεν πλησιάζει καν.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Συνέχισε με το μαγειρευτό. Αρχικά ρυζάκι και κοτόπουλο με λίγο πιο πολλή έμφαση στο πρώτο για να σφίξει το έντερο και να φτιάξουν τα κακά της και μετά άρχισε να εμπλουτίζεις. Όπως είπε και η @Berna παραπάνω να έχεις υπόψη σου ότι πρέπει να της δίνεις ποικιλία τροφών για να καλύπτεις όλες τις ανάγκες της (γενικά θέλει λίγο μελέτη το πράγμα αλλά ευτυχώς και το φόρουμ και το γκούγκλ παρέχουν πληθώρα πληροφοριών)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Για να μην ψάχνω στο άλλο θέμα το σκυλί είναι υγιές; Εχετε κάνει αιματολογικές, βιοχημικές, καλαζάρ, ερλίχια κλπ; Ξέρω σκυλιά πολύ μίζερα με το φαγητό αλλά να πεθάνει της πείνας κι όλας δεν ξέρω κανένα. Αν είναι να τρώει μόνο ρύζι και κοτόπουλο δες με τον κτηνίατρο θα χρειαστείς πρόσθετες βιταμίνες σήγουρα...
 
  • Like
Reactions: dnassib


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Για να μην ψάχνω στο άλλο θέμα το σκυλί είναι υγιές; Εχετε κάνει αιματολογικές, βιοχημικές, καλαζάρ, ερλίχια κλπ; Ξέρω σκυλιά πολύ μίζερα με το φαγητό αλλά να πεθάνει της πείνας κι όλας δεν ξέρω κανένα. Αν είναι να τρώει μόνο ρύζι και κοτόπουλο δες με τον κτηνίατρο θα χρειαστείς πρόσθετες βιταμίνες σήγουρα...
Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις και βγήκαν καθαρές. Έχει μόνο μια μυκητίαση για την οποία παίρνει και αγωγή. Μετά τη διάρροια άρχισε να τρώει την ξηρά της. Άβυσσος η ψυχή της Melody! Για την ώρα συνεχίζει και τρώει κανονικά.
 
  • Like
Reactions: Pitsinaki




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Μετά τη διάρροια άρχισε να τρώει την ξηρά της.
Έπεσε πείνα! :LOL:

Δεν θα προτιμούσα ξηρά μετά από διάρροια προσωπικά (αν και κάθε σκυλί διαφορετικό, το δικό μου δε υπερευαίσθητο στομαχικά, οπότε δεν είναι απαραίτητα συγκρίσιμο), αλλά θα έδινα ρύζι με κοτόπουλο όπως σου είπαν για λίγες μέρες μέχρι να στρώσει λίγο το στομάχι. Μπορεί βέβαια και να μην του κάθεται καλά το κοτόπουλο, συμβαίνει κι αυτό (...σε μας... :mad: Γι'αυτό προτιμάμε γαλοπούλα άνευ πέτσας σε τέτοιες φάσεις).
 


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Αν δινεις ρυζι, το παραβραζεις. Λαπά το δινεις. Αν ειναι σπειρωτο ή οπως το τρως εσυ, δημιουργει διαρροια στον σκυλο.
Δεν το ήξερα αυτο και το έδωσα σπειρωτό.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Ελπίζω η μικρή να πάει καλύτερα, σίγουρα με ρυζάκι λαπά και κοτόπουλο σκέτο σιγά-σιγά θα φτιάξει.

Βλέπω ότι την έχετε μόλις 2 βδομάδες: αποπαρασίτωση (εσωτερικά) έχει κάνει; Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο στα εντερικά.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Mommy_in_a_jungle

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
89
137
43
Ελπίζω η μικρή να πάει καλύτερα, σίγουρα με ρυζάκι λαπά και κοτόπουλο σκέτο σιγά-σιγά θα φτιάξει.

Βλέπω ότι την έχετε μόλις 2 βδομάδες: αποπαρασίτωση (εσωτερικά) έχει κάνει; Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο στα εντερικά.
Αποπαρασιτωση κάναμε από την πρώτη μέρα,καθώς και όλες τις εξετάσεις γιατί βρέθηκε στο δρόμο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3