Μαλακά κόπρανα, εμετός..


5 Ιανουαρίου 2016
9
5
46
Είπα και εγώ να κάνω συναρπαστικά τα Σαββατοκύριακα της Δάφνης προσφέροντάς της στήθος κοτόπουλο βραστό με λίγο βραστό ρυζάκι (τύπου για γεμιστά)..μάλλον τα έκανα μαντάρα γιατί από την ξηρά τροφή σε καθημερινή βάση και απότομα μαγειρευτό φαγητό έτυχε να κάνει μαλακά κόπρανα και με ξυπνούσε τα ξημερώματα να τη βγάλω στο μπαλκόνι - ποτέ δεν το έχει ξανακάνει - και εμετό σήμερα το πρωί που έφαγε ξηρά τροφή ξανά..το κοριτσάκι μου το διέλυσα..:(Να φταίει αυτή η απότομη εναλλαγή..και εγώ ξέρω πως το κοτόπουλο το βραστό με το ρύζι βοηθάει στα γαστρεντερικά ενώ εμάς μας πείραξε??Δε το ξανακάνω το λάθος..Τώρα ευτυχώς είναι καλά το μωρό μου..:(
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Συγγνώμη που σας ζαλιζω αλλά ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω.

Λοιπόν... Ό μικρός από την πρώτη μέρα που ήρθαμε εκανε πιο μαλακά κόπρανα. Όμως εδώ και δύο μέρες έβγαλε σχεδόν νερό. Η κοιλιά του έχει πρηστει και δεν έχει όρεξη για παιχνίδι. Τις πρώτες μέρες του δώσαμε κοτόπουλο με ρύζι το οποίο δεν φάνηκε να τον βοηθάει. Χθες πήραμε την γιατρο τηλέφωνο Ή οποία μας είπε να κατέβουμε βολο να πάρουμε ΧΑΠΙ για τα παράσιτα, να του δίνουμε μόνο εμφιαλωμένο νερό αλλά πριν Να κάνουμε μια μέρα ολική νηστεία. Στις 6 το πρωι ο σύζυγος έφυγε για βολο και κατά τις 8 ο χουκ έκανε άσπρο αφρώδη εμετο. Όχι πολύ λίγες σταγονιτσες. Πήρα τηλέφωνο το κτηνιατρείο και όπως ήταν αναμενόμενο δεν είναι εκεί η γιατρός. Τι να κάνω? Να ακολουθήσω τις προηγούμενες εντολές του γιατρού ή να πάρω τηλέφωνο τον σύζυγο να ανεβεί να τον πάρει στον κτηνίατρο του Βόλου.

Υγ1 η γιατρός μας είπε Ν μην τον κατεβάσουμε όταν της αναφέραμε ότι είμαστε περίπου 1μισή ώρα μακριά από τον Βόλο

Υγ2 επειδή δεν ξέρω Εάν έγινε κατανοητό. Ο σκυλος έκανε εμετο μετα από μια μέρα σχεδόν ολικής νηστειας
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Μήπως σ' εκείνο το ποταμάκι που πάει βόλτα τρώει/πίνει κάτι που τον πειράζει;
Η πρησμένη κοιλιά αν είναι από παράσιτα έχει καλώς, με το χάπι θα περάσει.
Σωστή η συμβουλή για το εμφιαλωμένο νερό.
Όταν λες ολική νηστεία εννοείς ΚΑΙ χωρίς νερό; Με τέτοια ζέστη;
Ο λίγος αφρός-εμετός μπορεί να είναι και από το άδειο στομάχι. Το έκανε ξανά;
3 ώρες πήγαινε-έλα δεν θα είναι και ό,τι καλύτερο αν έχει καμιά γαστρεντερίτιδα.
Και κάτι καθόλου άσχετο: Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν πριν ή μετά την αδιαθεσία του μικρού;
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
1)Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν χθες το πρωι το οποίο σημαίνει μετά την αδιαθεσία.
2)Ολική νηστεία μας εξήγησε η γιατρός ότι εννοωει χωρίς νερό (εδώ που ήμαστε δεν έχει καθόλου ζεστή, αυτή τη στιγμή μάλιστα βρέχει).
3)Όχι δεν ξαναεκανε εμετο

Μπορεί όντως οι φιλοξενούμενοι να έχουν επηρεάσει την υγεία του μικρου;
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Όσο για το ποτάμι αποκλείεται να έφαγε ή να ήπιε κάτι γιατί το πρώτο πραγμα που του μάθαμε (και το μόνο που τηρει) είναι ότι δεν βάζει τίποτα στο στόμα του Εάν δεν ακούσει οκ
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
1)Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν χθες το πρωι το οποίο σημαίνει μετά την αδιαθεσία.
2)Ολική νηστεία μας εξήγησε η γιατρός ότι εννοωει χωρίς νερό (εδώ που ήμαστε δεν έχει καθόλου ζεστή, αυτή τη στιγμή μάλιστα βρέχει).
3)Όχι δεν ξαναεκανε εμετο

Μπορεί όντως οι φιλοξενούμενοι να έχουν επηρεάσει την υγεία του μικρου;
1) κακό σημάδι.
2) το νερό μόνο για 24 ώρες να υποθέσω.
3) αυτό είναι καλό.

Δεν ξέρω... είμαι πολύ καχύποπτη γενικά και είναι γεγονός ότι τους χάλασε τις τζάμπα διακοπές.

Όσο για το ποτάμι αποκλείεται να έφαγε ή να ήπιε κάτι γιατί το πρώτο πραγμα που του μάθαμε (και το μόνο που τηρει) είναι ότι δεν βάζει τίποτα στο στόμα του Εάν δεν ακούσει οκ
Κανόνας 1ος. Δεν υπάρχει "αποκλείεται".
 
  • Like
Reactions: myEnzo


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Ναι Ναι το νερό για 24 ώρες. Αλλά τώρα με προβληματικές για το άλλο θέμα. Εννοεις ότι μπορεί να του έδωσαν τιποτα? Η γιατρός είπε ότι από όλη αυτή την ιστορία μπορεί να του είχε μείνει στρες και να ευθύνεται αυτό. Το να του έδωσαν κάτι μου ακούγεται κάπως ακραίο.
 




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Με διάρροια σας είπε να μην δώσετε νερό?
Θα πάθει αφυδάτωση το σκυλί
Μας είπε ότι Εάν δώσουμε νερό θα έχουμε ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα δλδ την αφυδάτωση. Μας είπε 24 ώρες τίποτα απόλυτος να ηρεμήσει λίγο το στομάχι του και μετά σιγά σιγά να του δώσουμε νερό και φαΐ
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Ναι Ναι το νερό για 24 ώρες. Αλλά τώρα με προβληματικές για το άλλο θέμα. Εννοεις ότι μπορεί να του έδωσαν τιποτα? Η γιατρός είπε ότι από όλη αυτή την ιστορία μπορεί να του είχε μείνει στρες και να ευθύνεται αυτό. Το να του έδωσαν κάτι μου ακούγεται κάπως ακραίο.
Τώρα που πίνει νερό, έκανε άλλο εμετό ή διάρροια;
Ναι εννοώ ότι μπορεί να του έδωσαν κάτι. Ακόμη και για πλάκα, για να σας λαχταρίσουν που τους διώξατε. Και μην σου φαίνεται καθόλου ακραίο. Συμβαίνουν συχνότατα και χειρότερα.
Το στρες μπορεί να προκαλέσει διάρροια, ανορεξία, εμετό κ.α., αλλά η πρησμένη κοιλιά δεν περιλαμβάνεται σ' αυτά.
 




elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Το σενάριο της πλειοψηφίας των κτηνιάτρων μόλις πεις "διάρροια" ή/και "εμετός" είναι:
24 ώρες νηστικό και αν τα συμπτώματα συνεχιστούν (ιδιαίτερα για τον εμετό) να κοπεί και το νερό. Προσωπικά δεν έχω κόψει ποτέ το νερό, απλά δεν το έχω άμεσα διαθέσιμο και το δίνω με μέτρο. Επίσης του προσθέτω λίγο αλόη (αν πρόκειται για εμετό) ή λίγο λεμόνι (αν πρόκειται για διάρροια).
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Τώρα που πίνει νερό, έκανε άλλο εμετό ή διάρροια;
Εμετο ευτυχώς δεν έχει κάνει άλλο αλλά πριν λίγο έκανε μαλακά κόπρανα (όχι διάρροια) με πολλές βλεννες
 






elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Την κτηνίατρο σας την βρήκες να σας δώσει νέες οδηγίες;
Νερό πίνει κανονικά;
Αν του δώσετε το χάπι θα πρέπει να φάει κάτι μαζί. Ίσως λίγο (αλλά λίγο) βραστό στεγνό κοτόπουλο;
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
εγώ θα σου πρότεινα αφού συνεχίζει να είναι πρησμένη η κοιλιά του να τον μαζέψεις και να κατεβείς Βόλο σε κτηνίατρο
Πήλιο - Βόλος είναι περιπου 40 λεπτά ειδικά τώρα που είναι άδειοι οι δρόμοι
(εξαρτάται βέβαια πόσο κάτω βρίσκεστε)

ότι και να σου πούμε και ότι κι αν σου είπε η γιατρός διάγνωση τηλεπαθητικά δεν γίνεται
καλό θα ήταν να δει κάποιος το σκυλί
είναι και μωρό ακόμη οπότε και πιο ευαίσθητο σε ότι κι αν του συμβαίνει

τι να πω...περαστικά σας και σύντομα
 
  • Like
Reactions: cygor


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Την κτηνίατρο σας την βρήκες να σας δώσει νέες οδηγίες;
Νερό πίνει κανονικά;
Αν του δώσετε το χάπι θα πρέπει να φάει κάτι μαζί. Ίσως λίγο (αλλά λίγο) βραστό στεγνό κοτόπουλο;
Ναι την βρήκα την κτηνίατρο η οποία μου είπε να περιμένουμε να πάρει το χάπι του Έτσι ώστε να αποκλείσουν τα παράσιτα. Έχει ήδη φάει ελάχιστο κοτόπουλο με παξιμάδι (το πρότεινε η γιατρος). Νερό του έχουμε βάλει λίγο εμφιαλωμένο το οποίο φυσικά και ήπιε, σε λίγο θα του ξαναβαλουμε.
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
εγώ θα σου πρότεινα αφού συνεχίζει να είναι πρησμένη η κοιλιά του να τον μαζέψεις και να κατεβείς Βόλο σε κτηνίατρο
Πήλιο - Βόλος είναι περιπου 40 λεπτά ειδικά τώρα που είναι άδειοι οι δρόμοι
(εξαρτάται βέβαια πόσο κάτω βρίσκεστε)

ότι και να σου πούμε και ότι κι αν σου είπε η γιατρός διάγνωση τηλεπαθητικά δεν γίνεται
καλό θα ήταν να δει κάποιος το σκυλί
είναι και μωρό ακόμη οπότε και πιο ευαίσθητο σε ότι κι αν του συμβαίνει

τι να πω...περαστικά σας και σύντομα
Το γνωρίζω αυτό και δεν ζητάω να μου κάνετε διάγνωση. Ρώτησα την γιατρο Εάν θα ήταν καλύτερο να τον καταιβασουμε να τον δει κτηνίατρος και είπε ότι είναι μεγάλη ταλαιπωρία λόγο πολλών στροφών και ότι η κατάσταση του δεν φαίνεται πολύ ανησυχητική. Την κτηνίατρο μου την εμπιστεύομαι και η ίδια πριν φύγουμε για διακοπές μας έδωσε τηλέφωνο και διεύθυνση γιατρού στο Βόλο Εάν τύχει κάτι έκτακτο, δεν νομίζω να κερδίζει κάτι με το να μας λέει να τον κρατήσουμε σπίτι.
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom