Μαλακα κακα με την ξηρα τροφη.


24 Σεπτεμβρίου 2015
15
6
35
Volos
καλησπερα στην παρεα. το θεμα μου αυτη την φορα ειναι τα ¨κακα¨ της Σαχαρας. η Σαχαρα λοιπον ειναι βελγικο μαλινουα 11 μηνων ετρωγε μπαρφ .λογου καποιας διαταραχης στο στομαχι σταματησα εστρωσε με την μια με την κροκετα αλλα τα κακα της ειναι μαλακα σχεδον παντα. η κροκετα που της δινω ειναι η SAM'S FIELD PUPPY με κοτοπουλο λαχανηκα. τρωει ακριβως την ποσοτητα που πρεπει αλλα και παλι κανει μαλακουρες. μια γνωμη για το τι μπορει να ειναι? και καμια καλη κροκετα εκτος της ακανα ευχαριστω
 
  • Like
Reactions: Vasoula123




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Προτιμώ χωρίς τόνους παρά να πονάνε τα μάτια από τα ορθογραφικά.
George,η ποσότητα που γράφει το τσουβάλι είναι ενδεικτική. Αρχικά θα δοκίμαζα να μειώσω λίγο την ποσότητα της τροφής. Αν συνέχιζε, θα άλλαζα τροφή. Καμιά φορά, ακόμη και η καλύτερη τροφή μπορεί να μην είναι καλή για τον σκύλο μας και να είναι καλή μια που πιθανόν υποτιμησαμε.
 


24 Σεπτεμβρίου 2015
15
6
35
Volos
το θεμα ειναι οτι δεν παιρνει το σκυλι και δεν μπορω να αλλαξω κροκετα τωρα γιατι εχω 13κιλα θα την φαει ολη και θα δω σε κανα μηνα. εαν κανει μαλακα κακα παλι θα αλλαξω κροκετα
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Σχεδόν με όλες τις τροφές που έχω δοκιμάσει κι εγώ στο σκύλο μου, η ενδεικτική απο την εταιρεία ποσότητα τροφής της έκανε μαλακά κόπρανα. Πάντα λοιπόν τρώει λιγότερο. Στην Sam's Field που την είχαμε δοκιμάσει κατέληξε να τρώει 50 gr λιγότερο από την ενδεικτική ποσότητα για τα κιλά της και ήταν εντάξει! Αν δεν την σταματούσε λόγω μιζέριας, θα τη συνεχίσαμε ακόμα μιας και της είχε κάτσει πολύ καλά..

Οπότε δοκίμασε αρχικά μείωση λίγο και βλέπεις!
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Και εμενα με τον συγκεκριμενο κωδικο ειχαμε 8εμα με τα κοπρανα..Πηρα τον κωδικο salmon and potatoes της ιδιας εταιριας κ ησυχασα!!
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Και εμενα με τον συγκεκριμενο κωδικο ειχαμε 8εμα με τα κοπρανα..Πηρα τον κωδικο salmon and potatoes της ιδιας εταιριας κ ησυχασα!!
Ίσως ο χειρότερος κωδικός... 55€ για πατάτα και καλαμποκι... Και maximum 10% ζωικό προιον στο τελικό προϊόν...
 


24 Σεπτεμβρίου 2015
15
6
35
Volos
ευχαριστω πολυ παιδια. γενικα εχω δει οτι δεν παιρνει με την SAMSFIELD. τωρα 8α παω μαλλον σε κατι πιο λυπαρο για τον χειμωνα. εχει κανεις στο μυαλο του καμια καλη κροκετα σε λογικη τιμη?
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Farmina N&D low grain Adult , Naturea Naturals Chicken Adult, οι πιο τιμιες προτάσεις με 50-53€ το 12 κιλό... Και πολύ καλύτερες από αυτή που δίνεις...
 


Demi_k

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
71
56
40
Κι εμείς ξεκινήσαμε με sam's field κοτοπουλο μεχρι 8 μηνών,μετά απλά σταμάτησε να τη τρώει...δοκίμασα αρκετές με κοτόπουλο πάλι αλλά στις περισσότερες μου έκανε μαλακά κόπρανα...καταλήξαμε σε barking head αρνί,μας έκατσε τέλεια και τη τρώει με όρεξη!
 
  • Like
Reactions: Aslan and GRDANE


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Επειδη βλέπω ότι εχεις θέμα με τα κόπρανα... και επειδή ανέφερες ότι θα ψαχτείς για κάτι πιο λιπαρό ώστε να "παχύνει" η σκυλα... να ξέρεις ότι οι λιπαρές τροφές προκαλούν και μαλακά κόπρανα.... οπότε ούτε βελτίωση θα δεις, ούτε θα κάνει καλό για το πεπτικό της.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Επειδη βλέπω ότι εχεις θέμα με τα κόπρανα... και επειδή ανέφερες ότι θα ψαχτείς για κάτι πιο λιπαρό ώστε να "παχύνει" η σκυλα... να ξέρεις ότι οι λιπαρές τροφές προκαλούν και μαλακά κόπρανα.... οπότε ούτε βελτίωση θα δεις, ούτε θα κάνει καλό για το πεπτικό της.
Αυτό δεν είναι αναγκαίο... Αλωστε ή τροφή που δίνει τώρα είναι 30/18 ...δεν μπορεις να πεις ότι δεν είναι λιπαρή... Το πιο πιθανό είναι να φταίει ή σύσταση της τροφής γιατί έχει παρατηρηθεί κι από άλλους...
Οι τροφες που πρότεινα εγώ αλλά και ή Demi_k είναι όλες από εκεί και κάτω σε ποσοστά λίπους...
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αυτό δεν είναι αναγκαίο... Αλωστε ή τροφή που δίνει τώρα είναι 30/18 ...δεν μπορεις να πεις ότι δεν είναι λιπαρή... Το πιο πιθανό είναι να φταίει ή σύσταση της τροφής γιατί έχει παρατηρηθεί κι από άλλους...
Οι τροφες που πρότεινα εγώ αλλά και ή Demi_k είναι όλες από εκεί και κάτω σε ποσοστά λίπους...
Το θέμα δεν ειναι αν η τροφή έχει ήδη αυξημένα ποσοστά. Γι'αυτό αναφέρθηκε παραπάνω να δοκιμάσει μικρότερη ποσότητα ώστε να δει τι φταίει με το θέμα των κοπράνων. Άλλωστε τα δυσανάλογα αυξημένα λιπαρά δίνουν μαλακά κόπρανα (πχ πέτσες κοτόπουλου, αρνιού κλπ).
Κατά βάση η αναφορά μου έχει να κάνει με το γεγονός ότι αποζητά να πάρει βάρος το σκυλί και γι'αυτό θα πάει σε κάτι πιο "λιπαρό" για χειμώνα. Μάλλον δεν το εξέφρασα σωστά.
ευχαριστω πολυ παιδια. γενικα εχω δει οτι δεν παιρνει με την SAMSFIELD. τωρα 8α παω μαλλον σε κατι πιο λυπαρο για τον χειμωνα. εχει κανεις στο μυαλο του καμια καλη κροκετα σε λογικη τιμη?
 
  • Like
Reactions: zaher


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
bewi dog φτηνοτερη περιπου 70 ευρω το 20κιλο σε πετσοπ ιντερνετικα ισως και φτηνοτερα επιης ιδιας ποιοτητας αλλα καλυτερης αποτεκεσματικοτητας σε 6 αο τα 9 κουταβια που ετρωγαν σαμφιλντ αν ταιζεις λογικα τζουιορ ετσι κι αλλοιως ειναι χαμηλωτερα τα ποσοστα απο αυτα που αναφερουν τ απαιδια...
 
  • Like
Reactions: LaCat


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Αν πάει για bewi dog γιατί να μη πάει και για Team Breeder με 47€ το 20κιλο ? Σε δύο φίλους που ήθελαν πολύ φθηνή και τους την πρότεινα είναι πλήρως ενθουσιασμένοι από ενέργεια κι δέσιμο...
Καλύτερη από τη Sam's δεν ειναι βασει συστατικων αλλά μάλλον ο φίλος εδώ θέλει κάτι καλύτερο από όλες αυτές..
 




zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
απλα η bewi παραμενει μια πολυ υψηλης ποιοτητας grain free τροφη.....
Μάλλον μιλάμε για διαφορετικές τροφες γιατί η Bewi-dog που ξέρω εγώ δεν είναι grain free... Έχει καλαμποκι² συν βρώμη ή ρύζι... Έχει βγάλει grain free??
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf