Μαλακα κακα με την ξηρα τροφη.


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Επίτρεψε μου αλλά ούτε low grain είναι η bewi-dog... Περιέχει κατά μέσο όρο πάνω από 40% σιτηρα
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τα σιτηρα που τα ειδες? μην και διαβαζεις λαθος συστατικα?
περιεχει στο 80% ζωικη πρωτεινη επι του συνολου της πρωτεινης ποσοστο που δεν εχουν πολλες αλλες τροφες που θεωρητικα ειναι καλυτερες και κατα πολυ ακριβοτερες
ειναι τελειως φρη απο wheat....

http://www.bewi-dog.de/en/junior
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
τα σιτηρα που τα ειδες? μην και διαβαζεις λαθος συστατικα?
περιεχει στο 80% ζωικη πρωτεινη επι του συνολου της πρωτεινης ποσοστο που δεν εχουν πολλες αλλες τροφες που θεωρητικα ειναι καλυτερες και κατα πολυ ακριβοτερες
ειναι τελειως φρη απο wheat....

http://www.bewi-dog.de/en/junior

Ενδιαφέρουσες τροφές GRDANE απο που τις προμηθεύεσαι;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δεν τις προμηθευομαι τωρα
ταισα μια γεννα με σαμσφιλντ και επειδη κατι δεν μαρεσε την αλλαξα σε μπεβι ντογκ...
τωρα οι ιδιοκτητες καποιοι εμειναν καποιοι αλλαξαν το θεμα ειναι οτι παρακολουθω την εξελιξη τους
ετσι εχω συμπερασματα απο μια ολοκληρη γεννα 11 κουταβιων τα οποια ετρωγαν μεχρι 60 ημερων σαμσφιλντ επειτα καποια συνεχισαν με μπεβι ντογκ τα 6 απο αυτα τα 2 συνεχισαν με σαμσφιλντ aαλλο ενα με gheda properform και τα υπολοιπα κατεληξαν σε διαφορετικε τροφες που δεν μπορω να βγαλω συμπερασματα λογω αρκετα διαφορετικης ποιοτητας...
την προμηθευομουν απο το πετσοπ της γειτονιας αλλα υπαρχει και στο διαδικτυο ευκολα,

και με ενα κοστος περιπου 70 ευρω το 20 25κιλο... ( περιπου ειχα λιγο προνομιακες τιμες εγω)
αλλα στο διαδικτυο ισως βρεθει και φτηνοοτερα
 
  • Like
Reactions: Aslan and ISKENDER


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Έτσι για να λύσω μια απορία μου. Όταν έδινες την Sam's Field παρατήρησες τσίμπλες στα κουτάβια; Ο Ιβάν έφαγε ένα 3κιλο κατά την μετάβαση του σε μαγειρευτό. Δεν έπαιρνε βάρος, τα κόπρανα ήταν πολλά και "αρωματικά" και είχε πολλές τσίμπλες. Τότε αποδώσαμε τις τσίμπλες στην αλλαγή δοντιών. Όταν πέρασε σε σκέτο μαγειρευτό, σταμάτησαν. Αλλά χρειάστηκε (για τεχνικούς λόγους) τον περασμένο μήνα να φάει για καμιά εβδομάδα ένα 1,5κιλο (πάλι μαζί με μαγειρευτό). Και πάλι εμφάνισε τσίμπλες. Μόλις επιστρέψαμε στο κανονικό φαγητό μας σταμάτησαν.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
οχι φιλε μου δεν παρατηρησα τσιμπλες...
αλλα οπως εσυ το περιγραφεις σε εσενα μπορει να το παρουσιαζει μην νομιζεις οτι καθε τροφη καθεται το ιδιο σε καθε σκυλο...
βασικα με ενοχλησε η πρωτεινη που περιειχε η παπυ 30% και το γυρισα στη τζουνιορ απο μικρα 27% και σιγ ασιγα εκανα την μεταβαση στην μπεβι ντογκ τζουνιορ παλι με 26 27 %

αυτο που παρατηρησα οτι κουταβι μεσαιου μεγεθους στη γεννα στην ηλικια των 60 ημερων συνεχισε να τρωει σαμσφιελντ και συγκριτικα με μικροτερα κουταβια της γεννας στην ηλικια των 60 ημερων που συνεχισαν με μπεβι αναπτυχθηκαν περισσοτερο κι εγιναν μεγαλυτερα στην ηλικια των 10 μηνων τωρα...
πολυ διαφορα ομως που περιμενα να βγει μεγαλυτερο το κουταβι, ειναι μικροτερο και απο το μικροτερο θυληκο ακομα... να καταλαβεις...
ευτυχως εντος προτυπου οριακα..
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Στο θέμα του βάρους και της ανάπτυξης το παρατήρησα κι εγώ έστω και για αυτό το λίγο διάστημα των 20-25 ημερών. Ο Ιβάν είχε μέση "δαχτυλίδι". Πράγμα αφύσικο για chow. Σε σχετικό διάγραμμα που κυκλοφορεί στο net, του έδινε ενήλικο βάρος 18,5 κιλά!!! Σήμερα 12 μηνών ζυγίζει 27 κιλά και οι αναλογίες του είναι ιδανικές.

ΥΓ. Α! και είμαι "φίλη".
 
  • Like
Reactions: GRDANE


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
τα σιτηρα που τα ειδες? μην και διαβαζεις λαθος συστατικα?
περιεχει στο 80% ζωικη πρωτεινη επι του συνολου της πρωτεινης ποσοστο που δεν εχουν πολλες αλλες τροφες που θεωρητικα ειναι καλυτερες και κατα πολυ ακριβοτερες
ειναι τελειως φρη απο wheat....

http://www.bewi-dog.de/en/junior
Τουλάχιστον το 45 % των συστατικών είναι κατά φθίνουσα σειρά : καλαμπόκι, κριθάρι, αλεύρι καλαμποκιού και ρύζι ...
Το 80% ζωικη πρωτεινη είναι επί του συνολικού ποσοστού πρωτεινης... Συμφωνώ ότι δεν είναι άσχημο σαν ποσοστό αλλά είναι τελείως διαφορετικό πράγμα...
Ή αλήθεια είναι ότι περιέχει περισσότερα δημητριακά από τη Sam's Field...
Δεν αμφισβητω τα καλά αποτελέσματα στα κουτάβια σου αλλά καλό θα είναι να μη δίνουμε συγκεκριμενους χαρακτηρισμους σε τροφές που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δεν αρνηθηκα οτι περιεχει τα συγκεκριμμενα συστατικα αλλωστε εβαλα το λινκ να το διαβασετε ολοι...
ασχετη τελειως με σιτηρα...
το 45 % που το αναφερει? η πως το υπολογιζεις?
δεν νομιζω να εδειξα οτι θελω να δυσφημισω την μια τροφη υπερ της αλλης την αποψη μου καταθετω οπως κι εσυ την δικη σου...
και γι ανα μην παραπλανησω κανενα του εβαλα το σαιτ να το διαβασει κιολας...
ε?
 
  • Like
Reactions: Aslan


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Αν υπολογίσεις αυτά που αναγράφει ποσοστά και τα από κάτω τους (χωρίς τα δημητριακά) ακόμα και με τις μέγιστες δυνατες τιμές τους το υπόλοιπο που μένει περίπου 39% μίνιμουμ είναι τα δημητριακά...
Poultry meat meal (26,0 %); Maize; Barley; Maize middlings; Herring meal (5 %); Rice; Poultry fat; (5) Vegetable oil (palm, coconut); (5) Dried beet pulp, desugared; (5)Brewers’ yeast, dried (2,5 %); Egg(2,5), dried; Carob pods(2.5), dried; Poultry liver(2.5), hydrolysed; Sodium chloride; (2.5)Potassium chloride(2.5)
26+5+5+5+5+2.5+2.5+2.5+2.5+2.5+2.5 =61

Αν σκεφτεις τώρα ότι τουλάχιστον τα δύο τελευταία και κάποια ενδιάμεσα δεν έχουν ακριβώς αυτά τα ποσοστά τότε συμπεραίνει το ποσοστό των δημητριακών...
Οπωσδήποτε δέχομαι την εμπειρική καλή άποψη σου για την τροφη αλλά μια τροφή με σχεδόν τα μισά συστατικά καλαμπόκι και κριθαρι καλο θα είναι να μην την αποκαλούμε low grain.. Αυτό λέω εγω
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GRDANE


24 Σεπτεμβρίου 2015
15
6
35
Volos
μου ειπαν σημερα στο παρκο οτι αν δωσω τροφη με αρνι αντι κοτοπουλο θα ειναι καλητερο για το στομαχι. ειχα δει οτι το σκυλι μου ειχε δεσει με την hills puppy lamp οποτε λεω να επιστρεψω σε hills. αυτο που μου ειπαν ισχυει για το αρνι?
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Κι εγώ αρνι δίνω στη δικιά μου αλλά τα πήγαινε το ίδιο καλά και με το κοτόπουλο... Δικια σου σου απόφαση ή επιλογή αλλά σκεψου πως ή συγκεκ ριμενη τροφη είναι φουλ στο καλαμπόκι, σόγια, γλουτένη καλαμποκιού και κάποιο κρεας...
Και την πληρωνεις σε τιμή στην οποια μπορείς να βρεις άλλες πολύ καλύτερες τροφές που δεν ανήκουν και σε μεγάλους πολυεθνικούς κολοσσούς!
 






Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
nuova fattoria mister puppy γνωριζει κανεις αυτη την τροφη?
Αυτή λές;; Αν ναι κοίτα λίγο την σύστασή της:

Καλαμπόκι, κρέας, χοιρινό λίπος, άλευρο γλουτένης καλαμποκιού, αποξηραμένα ολόκληρα αυγά, φρουκτο ολιγοσακχαρίτες, βιταμίνες και μεταλλικά σύμπλοκα, αντιοξειδωτικά

Απ' ότι είδα το σακί βγαίνει σε 14 κιλά... Ξέρεις πόσο κοστίζει;
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Αυτή λές;; Αν ναι κοίτα λίγο την σύστασή της:

Καλαμπόκι, κρέας, χοιρινό λίπος, άλευρο γλουτένης καλαμποκιού, αποξηραμένα ολόκληρα αυγά, φρουκτο ολιγοσακχαρίτες, βιταμίνες και μεταλλικά σύμπλοκα, αντιοξειδωτικά

Απ' ότι είδα το σακί βγαίνει σε 14 κιλά... Ξέρεις πόσο κοστίζει;
Βάσει συστατικων και βαρους θα έπρεπε να κοστίζει το πολύ 30€ ... Αν σκεφτούμε βέβαια ότι είναι εισαγόμενη μπορεί να την πουλάνε και 40-45€
 
  • Like
Reactions: George Paradeisou


24 Σεπτεμβρίου 2015
15
6
35
Volos
σημερα που αγορασα 2 κιλα τα πηρα 7 ευρω. δεν μου γεμιζει το ματι για τα συστατικα της. αλλα η Σαχαρα εκανε σχηματιζμενα και λιγα κοπρανα. ναι αυτη πηρα. τωρα παιδια πραγματικα δεν ξερω τι να κανω σε πιοτητα δεν λεει και πολλα. αλλα ενας φιλος μεγαλωνει doberman με αυτη και ειναι μια χαρα. τα 15 κιλα κανουν 40 ευρω
 






24 Σεπτεμβρίου 2015
15
6
35
Volos
Αυτή λές;; Αν ναι κοίτα λίγο την σύστασή της:

Καλαμπόκι, κρέας, χοιρινό λίπος, άλευρο γλουτένης καλαμποκιού, αποξηραμένα ολόκληρα αυγά, φρουκτο ολιγοσακχαρίτες, βιταμίνες και μεταλλικά σύμπλοκα, αντιοξειδωτικά

Απ' ότι είδα το σακί βγαίνει σε 14 κιλά.
@George Paradeisou Μέχρι πόσα χρήματα διαθέτεις για τροφή[το μεγάλο σακί 12-15 κιλά];
@George Paradeisou Μέχρι πόσα χρήματα διαθέτεις για τροφή[το μεγάλο σακί 12-15 κιλά];
εδωσα και 90 ευρω τα 10 κιλα εδωσα και 70 ευρω τα 12 κιλα και ειδα μονο μαλακοyρες :p τωρα ρε συ δεν ξερω τι να κανω. λεω στα 50 ελεγα να παρω hills που μου εκανα καλα κακα αλλα με αυτη σημερα εκανε τα πιο καλα απο καθε φορα