Μαλακα κακα με την ξηρα τροφη.


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@George Paradeisou Αν την ξεκίνησες σήμερα, τα κακά που λές μην τα υπολογίζεις... θέλει παραπάνω από 1 και 2 εβδομάδες για να δείς την "μόνιμη" κατάσταση με μιά τροφή.
Αφού είσαι διατεθημένος να δώσεις μέχρι και 50 ευρώ σίγουρα μπορείς να βρείς κάποια τροφή που τουλάχιστον ως προς την σύσταση της είναι πολύ ανώτερη από αυτή που πήρες τώρα.

Κάποιες τροφές ενδεικτικά:
Farming team breeder puppy 20kg στα 47 ευρώ.*
Βewi puppy 12.5kg στα 47.35 ευρώ.
Happy life junior chicken 10kg στα 26 ευρώ.

Sam's field puppy 13kg στα 54 ευρώ.
Profine puppy chicken & potatoes 15kg στα 55 ευρώ.*
Naturea naturals puppy chicken 12kg στα 56.5 ευρώ.*


Να έχεις υπόψη πως για να υπολογήσεις το πραγματικό κόστος της τροφής πρέπει να δείς πόση είναι η ημερήσια δόση και για πόσο καιρό θα σε βγάζει το κάθε σακί. Μπορεί π.χ. να υπάρχει το σακί Α που είναι 20kg και κοστίζει 30 ευρώ και το Β[πολύ καλύτερης ποιότητας από το Α] που είναι 15kg και κοστίζει 30 ευρώ. Το Α φαίνεται φθινότερο και σε βγάζει για ένα μήνα και το Β φαίνεται λιγότερο αλλά και αυτό σε βγάζει για ένα μήνα διότι η κροκέτα του είναι πίο θρεπτική και πρέπει να δίνεις μικρότερη ποσότητα ανά ημέρα σε σχέση με την κροκέτα του Α που πρέπει να δίνεις μεγαλύτερη.

Αν θές κάνε μιά καλή αναζήτηση στο forum. Σίγουρα θα βρείς πολλά θέματα για τις ξηρές τροφές και πως να ξεχωρίζεις τα συστατικά τους αλλά και για άλλους πολύ καλύτερους τρόπους διατροφής.

*Σε αυτές τις τροφές παρατήρησα μία λίγο καλύτερη σχέση ποιότητας-κόστους.

Edit: Τώρα διάβασα τα προηγούμενα σχόλια και ότι έδινες ήδη sam's field..:oops:
 
Last edited:


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Στο zooarea.gr την profine 15kg (διασκευή της Sam's field) τη δίνει με δώρο 3κιλο σακί...
 


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Δίνω κι εγώ sam's field puppy και τώρα κοντεύουμε να τελειώσουμε το 12 κιλό. Τα κακά του δικού μου από μαλακά τώρα έχουν φτάσει να είναι υδαρή. Εννοείται ότι θα αλλάξω τροφή, σκέφτομαι για Naturea Naturals. Την έχετε δοκιμάσει; Εγώ είχα πάρει λιχουδιές της εταιρίας και είχε ξετρελαθεί και ο Ερμής και εγώ με τη μυρωδιά τους (και ήταν και βρώσιμα από ανθρώπους)!
 


onix

Member
19 Μαϊου 2015
5
0
34
καλησπερα στην παρεα. το θεμα μου αυτη την φορα ειναι τα ¨κακα¨ της Σαχαρας. η Σαχαρα λοιπον ειναι βελγικο μαλινουα 11 μηνων ετρωγε μπαρφ .λογου καποιας διαταραχης στο στομαχι σταματησα εστρωσε με την μια με την κροκετα αλλα τα κακα της ειναι μαλακα σχεδον παντα. η κροκετα που της δινω ειναι η SAM'S FIELD PUPPY με κοτοπουλο λαχανηκα. τρωει ακριβως την ποσοτητα που πρεπει αλλα και παλι κανει μαλακουρες. μια γνωμη για το τι μπορει να ειναι? και καμια καλη κροκετα εκτος της ακανα ευχαριστω
Και εγω παιδες μεχρι πριν απο λιγο καιρο δεν το εψαχνα πολυ με τις ξηρες τροφες μεχρι που παρουσιασε το σκυλι μου προβλημα στους πρωκτικους αδενες το τι τραβηξα και εγω και το σκυλι μου για 2μηνες περιπου δεν λεγεται.Απο και και περα ασχοληθηκα και εψαξα και βρηκα τις ξηρες τροφες που ειναι παρα πολυ καλες απο αποψη συστατικων εκτος απο τις 2 τελευταιες που εχουν η καθεμια απο ενα αμφιλεγομενο συστατικο αλλα και παλι ειναι καλυτερες απο ολες τις υπολοιπες.Λοιπον γιωργο απο το ακριβοτερο στο φθηνοτερο σε καλη ποιοτητα και απο κει και περα αποφασιζεις εσυ. Η καλυτερη 1.Αatu ,2 Orijen,3 Acana,4 Earthborn holistic,5 Fish4dogs,6 Farmina,7 Applaws,8 Arden Garde οικονομικη και τελος ενας σαιτ που με βοηθησε πολυ αν και λιγες απο τις τροφες αυτες φτανουν ελλαδα αλλα εχει αναλυτικα κρητικες για πολλες τροφες http://www.allaboutdogfood.co.uk/the-dog-food-directory
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Και εγω παιδες μεχρι πριν απο λιγο καιρο δεν το εψαχνα πολυ με τις ξηρες τροφες μεχρι που παρουσιασε το σκυλι μου προβλημα στους πρωκτικους αδενες το τι τραβηξα και εγω και το σκυλι μου για 2μηνες περιπου δεν λεγεται.Απο και και περα ασχοληθηκα και εψαξα και βρηκα τις ξηρες τροφες που ειναι παρα πολυ καλες απο αποψη συστατικων εκτος απο τις 2 τελευταιες που εχουν η καθεμια απο ενα αμφιλεγομενο συστατικο αλλα και παλι ειναι καλυτερες απο ολες τις υπολοιπες.Λοιπον γιωργο απο το ακριβοτερο στο φθηνοτερο σε καλη ποιοτητα και απο κει και περα αποφασιζεις εσυ. Η καλυτερη 1.Αatu ,2 Orijen,3 Acana,4 Earthborn holistic,5 Fish4dogs,6 Farmina,7 Applaws,8 Arden Garde οικονομικη και τελος ενας σαιτ που με βοηθησε πολυ αν και λιγες απο τις τροφες αυτες φτανουν ελλαδα αλλα εχει αναλυτικα κρητικες για πολλες τροφες http://www.allaboutdogfood.co.uk/the-dog-food-directory
Μπορείς να μου πεις με πια κριτήρια κατατασεις αυτές τις εταιριες με αυτή τη σειρα??
Όπως έχω ξανά αναφέρει τέτοιες συγκρίσεις και κατατάξεις δε προσφέρουν κάτι γιατί σε όλες τις εταιριες υπάρχουν καλοί και κακοί κωδικοί τροφών....
ΑΣΕ που συμπεριλαμβάνεις εταιρίες και τροφές που για εμένα θεωρούνται μέτριες.
 


onix

Member
19 Μαϊου 2015
5
0
34
Μπορείς να μου πεις με πια κριτήρια κατατασεις αυτές τις εταιριες με αυτή τη σειρα??
Όπως έχω ξανά αναφέρει τέτοιες συγκρίσεις και κατατάξεις δε προσφέρουν κάτι γιατί σε όλες τις εταιριες υπάρχουν καλοί και κακοί κωδικοί τροφών....
ΑΣΕ που συμπεριλαμβάνεις εταιρίες και τροφές που για εμένα θεωρούνται μέτριες.
Kαλησπερα zaher οπως προανεφερα μετα απο ψαξιμο ξεχωριστα αλλα και τον ελεγχο των συστατικων σε αυτο το σαιτ που οταν τα βαζεις σου βγαζει με κοκκινο οτι δεν θεωρουν καλο και πρασινο το καλο http://www.allaboutdogfood.co.uk/instant-dog-food-review.php κατεληξα σε αυτες τις τροφες αν και προφανως υπαρχουν και αλλες καλες τροφες.Χωρις να ειμαι ειδικος επι του θεματος εκανα καποιες προτασεις στον γιωργο που εγω προσωπικα θεωρω καλες μια και ζητησε αλλες τροφες.ΑΥΤΑ
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@onix
Φίλε μου καλά έκανες και είπες την γνώμη σου αλλά καλό είναι πριν απαντήσουμε να λαμβάνουμε υπόψη και τι ακριβώς ζητάει κάποιος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο Γιώργος έχει ορίσει σαν βασικό budget τροφής τα 50 ευρώ και οι τροφές που προτείνεις κοστίζουν κατά μέσο όρο περίπου 75+ ευρώ...
 
  • Like
Reactions: zaher


PERSAdog

New Member
29 Οκτωβρίου 2015
1
0
31
Στη σκυλίσα μου δίνω ξηρά τροφή και μαγειρευτό φαγητό που κάνω ειδικά γι αυτήν χωρίς αλάτια και άλλα συστατικά που μπορούν να επιβαρύνουν την υγεία της. Ποτέ δεν δημιούργησε κανένα θέμα. Απ' την άλλη το σκυλάκι μιας φίλης μου αν φάει οτιδήποτε εκτός από κροκέτες παθαίνει διάρροια. Ο κτηνίατρος μας είπε ότι κάθε σκυλί διαφέρει σε θέμα ευαισθησίας του εντέρου. Αρκεί να τρώει πράγματα που δεν το βλάπτουν. Η δικιά μου βέβαια μπαίνει στον κήπο και τρώει τα λαχανικά... Ελπίζω να μην πάθει τίποτα απ' τις πιπεριές, τις ντομάτες και τα αγγουράκια :p
 






Lia Mocca

Active Member
14 Οκτωβρίου 2015
32
4
Παιδια πηρα την N&D με αρνακι και ειναι πλεον κομπλε.Σας ευχαριστω ολους.
Εγώ για αλλαγή από Royal canin πήγα σε Ν&D anchestral grain κοτοπουλο ρόδι. Μόλις ξεκίνησα τη 2η 12κιλη συσκευασία και δεν νομίζω ότι της κάθεται πολύ καλά. Το σκυλί μετά από 2 γαστρεντερίτιδες που έπαθε (όχι από την τροφή) μόλις 15 μέρες πριν έχει ηρεμήσει από αυτά, όμως τα κακά της τα κάνει 3-4 φορές τη μέρα όπως τα έκανε και με τη Royal με τη διαφορά να δείχνει να πεινάει συνέχεια. Την τρώει με πολύ όρεξη, όμως νομίζω ότι και το τρίχωμά της είναι λίγο πιο θαμπό από πριν. Από την άλλη, δεν μπορώ και να της αλλάζω συνέχεια τροφή, κουτάβι είναι 10 μηνών. Επίσης, ναι μεν δεν θέλω να πάρει βάρος απότομα (γιαυτό και της δίνω για adult) από την άλλη έχει κολλήσει στα 21 κιλά. Δεν ξέρω αν έχουν επηρεάσει και οι γραστρεντερίτιδες τους τελευταίους 2 μήνες σε αυτό.
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Οι γαστρεντερίτιδες από τι προήλθαν??
Ποσά κιλά είναι και πόση τροφή της δίνεις??
 


Lia Mocca

Active Member
14 Οκτωβρίου 2015
32
4
Οι γαστρεντερίτιδες από τι προήλθαν??
Ποσά κιλά είναι και πόση τροφή της δίνεις??
Είναι 20-21 κιλά και της δίνω 360-380 γρ/μέρα από το adult maxi (δεν ξέρω αν και αυτό επηρεάζει).

Η 1η γαστρεντερίτιδα ήταν τον Αύγουστο λόγω του ότι έπινε θαλασσινό νερό και έτρωγε άμμο!!! (άραγε θα το ξεπεράσει αυτόή θα πρέπει μόνιμα να πηγαίνουμε σε παραλίες κατσάβραχα?)

Η 2η (τώρα που το σκέφτομαι και η 3η την οποία είχα ξεχάσει) ήταν κατά τη διάρκεια μια αλλεργικής αντίδρασης ή υπερευαισθησίας σε κάτι που δεν γνωρίζουμε, ωστόσο είχε πρηξίματα στο δέρμα της. Εικάζει ο γιατρός ότι είτε ερεθίστηκε το σύστημά της από κάτι που έφαγε είτε από κάτι που έγλυψε ή ακούμπησε.
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Αν μέσα σε 3 μήνες σου έχει κάνει 3 γαστρεντερίτιδες είναι φυσιολογικό να έχει μείνει λίγο πίσω σε βάρος...
Σκεψου βέβαια ότι από εδώ και στο εξής ο ρυθμός που θα βάζει κιλά θα είναι πολύ πιο χαμηλός απ' όταν ήταν 5-6 μηνών...
Δε ξέρω που μένει το σκυλί τις περισσότερες ώρες της ημέρας και τι τρωει εκτος της τροφης αλλά πρέπει να εντοπίσεις την πηγή των αλλεργικών αντιδράσεων όπως λες για να μη ξανασυμβεί.
 


Lia Mocca

Active Member
14 Οκτωβρίου 2015
32
4
Αν μέσα σε 3 μήνες σου έχει κάνει 3 γαστρεντερίτιδες είναι φυσιολογικό να έχει μείνει λίγο πίσω σε βάρος...
Σκεψου βέβαια ότι από εδώ και στο εξής ο ρυθμός που θα βάζει κιλά θα είναι πολύ πιο χαμηλός απ' όταν ήταν 5-6 μηνών...
Δε ξέρω που μένει το σκυλί τις περισσότερες ώρες της ημέρας και τι τρωει εκτος της τροφης αλλά πρέπει να εντοπίσεις την πηγή των αλλεργικών αντιδράσεων όπως λες για να μη ξανασυμβεί.
Ναι, έχουμε πει με το γιατρό να το παρακολουθήσουμε και αργότερα να κάνουμε κάποια tests.

Ωστόσο, αυτό που με προβληματίζει έντονα είναι ότι δείχνει να σταθεροποιείται σε 4 φορές τη μέρα κακά. Μήπως η τροφή, όπως μπαίνει έτσι βγαίνει και δεν απορροφά τίποτε?
Μήπως δεν πρέπει να φάει adult maxi τροφή?
Μήπως να πάω σε pro plan adult sensitive (σολωμός) που έχω πληροφορίες ότι είναι ευκολοχώνευτη και απορροφήσιμη, με λίγα κακάκια?
 


Lia Mocca

Active Member
14 Οκτωβρίου 2015
32
4
Αν μέσα σε 3 μήνες σου έχει κάνει 3 γαστρεντερίτιδες είναι φυσιολογικό να έχει μείνει λίγο πίσω σε βάρος...
Σκεψου βέβαια ότι από εδώ και στο εξής ο ρυθμός που θα βάζει κιλά θα είναι πολύ πιο χαμηλός απ' όταν ήταν 5-6 μηνών...
Δε ξέρω που μένει το σκυλί τις περισσότερες ώρες της ημέρας και τι τρωει εκτος της τροφης αλλά πρέπει να εντοπίσεις την πηγή των αλλεργικών αντιδράσεων όπως λες για να μη ξανασυμβεί.
Το σκυλί είναι σε διαμέρισμα, δεν τρώει κάτι άλλο πέρα από την τροφή της και τα treats, και της έχουμε απομακρύνει τα περισσότερα παιγχνίδια για να μην τα δαγκώνει και τρώει κάποια κομματάκια.
 


Gnax0

New Member
24 Απριλίου 2014
2
0
42
.............................................
αυτο που παρατηρησα οτι κουταβι μεσαιου μεγεθους στη γεννα στην ηλικια των 60 ημερων συνεχισε να τρωει σαμσφιελντ και συγκριτικα με μικροτερα κουταβια της γεννας στην ηλικια των 60 ημερων που συνεχισαν με μπεβι αναπτυχθηκαν περισσοτερο κι εγιναν μεγαλυτερα στην ηλικια των 10 μηνων τωρα...
πολυ διαφορα ομως που περιμενα να βγει μεγαλυτερο το κουταβι, ειναι μικροτερο και απο το μικροτερο θυληκο ακομα... να καταλαβεις...
ευτυχως εντος προτυπου οριακα..
................................
Γειά σε όλους.
Συγγνώμη για το εκτός θέματος πόστ μου αλλά θα ήθελα μια διευκρίνιση.
GRDANE θεωρείς ότι η ανάπτυξη του σκύλου έχει να κάνει με το τι τροφή τρώει ή με το dna του;
Δεν λέω για υποσιτισμένα ζώα ή να μεγαλώνουν με άχυρα, αλλά, σκύλοι που μεγαλώνουν με οικογένειες και τρώνε μια Χ τροφή καθημερινά, παρόμοιας ποιότητας, μπορούν να έχουν τέτοιες διαφορές λόγω τροφής ;
Δεν μπορούν να έχουν όλα τα κουτάβια την ίδια γραμμική ανάπτυξη ....έτσι δεν είναι;
Μήπως ήταν τυχαίο γεγονός.
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
@Lia Mocca πόσες φορές ταΐζεις?? Στην ηλικία που βρισκεται να υποθέσω 2?? Αν ναι τότε 4 φορές είναι πολλές!
Μη κολλάς στις ετικετες ... Ή τροφή είναι καλη... Τωρα το αν κάθεται καλά στο σκυλάκι σου μονο εσύ μπορείς να το απαντήσεις.
Εγώ δε θα προτείνω ποτέ σε κάποιον να επιλέξει τροφή πολυεθνικης. Είναι δικό σου θεμα.
 


Lia Mocca

Active Member
14 Οκτωβρίου 2015
32
4
@Lia Mocca πόσες φορές ταΐζεις?? Στην ηλικία που βρισκεται να υποθέσω 2?? Αν ναι τότε 4 φορές είναι πολλές!
Μη κολλάς στις ετικετες ... Ή τροφή είναι καλη... Τωρα το αν κάθεται καλά στο σκυλάκι σου μονο εσύ μπορείς να το απαντήσεις.
Εγώ δε θα προτείνω ποτέ σε κάποιον να επιλέξει τροφή πολυεθνικης. Είναι δικό σου θεμα.
Ταίζουμε 2 φορές όντως. 4 φορές είναι εδώ στην Αθήνα...έτσι και την πάμε σε επαρχία που μυρίζει διάφορα, μπορεί να κάνει και 7 φορές.

Τι εννοείς δεν προτείνεις πολυεθνική?
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Τροφές πολυεθνικών όπως Nesstle, Mars, procter κλπ.
Τροφές που όπως μαρτυρούν και τα συστατικά τους περιέχουν, σε μεγαλο ποσοστό, παραπροϊόντα επεξεργασίας και παρασκευής ανθρωπίνων τροφών
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3