Μετάδοση λεισμανείαση;


Blair Waldorf

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2012
45
0
greece
Καλησπερα σας ,εχω μια απορια οσο αφορα την μεταδοση της νοσου λεισμανια..εχς ενα πεκινουα 7 ετων το οπιο χαζο εχει μια μανια να γλιφει τα αρσενικα στην ευαιστιτη περιοχη :roll: εχουμε στην γειτονια εναν σκυλο ο οποιος ειναι μολισμενος κ το εμαθα σημερα καθς μιλουσα με την ιδιοκτητρια του.Υπαρχει κυνδινος απο τα ουρα που προφανος εγλειψε να εγινε η μεταδοση του ιου?την αλλη εβδομαδα ειναι να κανω την εξεταση για την λεισμανεια οστε να ακοθλουθισει το εμβλειο...περιμενω απαντησεις :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.890
Πριν κάνεις ερωτήσεις που περιμένουν απαντήσεις, δεν κάνεις και μια βόλτα από παλαιότερες σχετικές συζητήσεις, μέσω της αναζήτησης;
Ελπίζω ότι δεν θα σου μείνουν απορίες, μετά...

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Εχεις πολλά να μάθεις.
 


Blair Waldorf

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2012
45
0
greece
καλως σας βρηκα! διαβασα ενα αρθρο στο οποιο λεει οτι μονο μεσω σκνιπας μεταδιδεται αλλα δεν εγραφε καπου για μεταδοση μεσω ουρονθα ψαξω λοιπον .
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
καλως σας βρηκα! διαβασα ενα αρθρο στο οποιο λεει οτι μονο μεσω σκνιπας μεταδιδεται αλλα δεν εγραφε καπου για μεταδοση μεσω ουρονθα ψαξω λοιπον .
Αυτό το "μόνο" είναι η απάντηση που ψάχνεις.

edit: συγκεκριμένα, μόνο μέσω μολυσμένης σκνίπας.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Επιπλέον να προσθέσω ότι διάβασα πρόσφατα ότι τα κρούσματα λεισμανίωσης στους ανθρώπους έχουν παρατηρηθεί στην Ελλάδα μόνο σε ανθρώπους που δεν είχαν σκύλους.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Επιπλέον να προσθέσω ότι διάβασα πρόσφατα ότι τα κρούσματα λεισμανίωσης στους ανθρώπους έχουν παρατηρηθεί στην Ελλάδα μόνο σε ανθρώπους που δεν είχαν σκύλους.
ο δαίμων της στατιστικής πάλι έπαιζε με το αλατοπίπερο
 
  • Like
Reactions: d-friend


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
ο δαίμων της στατιστικής πάλι έπαιζε με το αλατοπίπερο
Αμφιβάλλεις ότι μπορεί να βασιζόταν σε κάποια έρευνα;
Αυτό δεν σημαίνει ότι όποιος έχει σκύλο δεν παθαίνει λεισμανίωση αλλά ότι δεν μεταδίδεται από τον μολυσμένο σκυλο.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αμφιβάλλεις ότι μπορεί να βασιζόταν σε κάποια έρευνα;
Αυτό δεν σημαίνει ότι όποιος έχει σκύλο δεν παθαίνει λεισμανίωση αλλά ότι δεν μεταδίδεται από τον μολυσμένο σκυλο.
μα ξέρω ότι βασιζόταν σε έρευνα, αλλά η δειγματοληψία ήταν ελλιπής και δεν καλύφτηκαν όλα τα ενδεχόμενα σε θέματα ερωτήσεων και διερεύνησης τρόπου ζωής.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
μα ξέρω ότι βασιζόταν σε έρευνα, αλλά η δειγματοληψία ήταν ελλιπής και δεν καλύφτηκαν όλα τα ενδεχόμενα σε θέματα ερωτήσεων και διερεύνησης τρόπου ζωής.
Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά γνωρίζεις την έρευνα για να ξέρεις ότι ήταν ελλειπής;
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά γνωρίζεις την έρευνα για να ξέρεις ότι ήταν ελλειπής;
έχω διαβάσει το κείμενο και είχα διαβάσει και το κείμενο των ερωτήσεων που βασίστηκε σε αντίστοιχη έρευνα που έγινε στην Αυστραλία.

EDIT:
εννοώ ότι είχα διαβάσει το ίδιο με 'σενα και ψάχνοντας κάτι παραπάνω έπεσα πάνω στην έρευνα στην οποία βασίστηκε η ελληνική και χρησιμοποίησε και το ίδιο ερωτηματολόγιο και διενεργήθηκε στην Αυστραλία.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Mια και συζητάμε αυτο μήπως γνωρίζεις από ποτε έγινε γνωστό ότι η λεισμανίωση δεν μεταφέρεται απευθείας από μολυσμένο σκύλο;
Την 10ετία του 70 μαζέψαμε μια έγκυο σκύλα η οποία 1 μέρα μετά γέννησε σπίτι μας. Είδαμε όμως κάποιες πληγές στο σωματάκι της και την πήγαν ν οι γονεις μου στον Βέλτσο, κτηνίατρο της εποχής. Της έκανε ευθανασία και έκαψε το σώμα της στο κλίβανο, τότε θεωρείτω εξαιρετικά μεταδοτική ασθένεια.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
όχι δεν ξέρω και για να είμαι ειλικρινής αν κι έχω ακούσει κάποια περιστατικά παρόμοια μ' αυτό που περιγράφεις, ποτέ δεν αναρωτήθηκα πότε ακριβώς, πάντως βάσει βιβλιογραφίας που δεν ισχυριζόταν μεν το ανάποδο αλλά άφηνε υπόνοιες πρέπει να ήταν μετά το 84.
 


Blair Waldorf

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2012
45
0
greece
Εξέταση Λεισμάνιασης/ΤΕΣΤ

Είμαι πολύ χαρούμενη σήμερα ,το αποτέλεσμα στο τεστ της Λεισμάνειασης ήταν άρνητικο :D έκανε και το εμβόλιο του ο μίκρος μου τεκίλας!;)
 


cesar millan

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2012
101
0
Είμαι πολύ χαρούμενη σήμερα ,το αποτέλεσμα στο τεστ της Λεισμάνειασης ήταν άρνητικο :D έκανε και το εμβόλιο του ο μίκρος μου τεκίλας!;)
Μια χαρα το τεκι λοιπον :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95