Με λενε Φιονα


Enotik

Active Member
22 Σεπτεμβρίου 2015
34
75
Να σου ζήσει!
Όχι πιπεριές στο σκυλί - μπορεί να είναι τοξικές σε κάποια σκυλιά.

Απορία... :D Πως το ξέρεις ότι ήταν 35 ημερών όταν τη βρήκες?
Ειλικρινά εγώ την έκοψα για 1.5 μήνα όταν την βρήκα. Ο γιατρός είπε 35 ημερών
 






east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ερωτηση - απορια
Ειπε ο ανθρωπος οτι το σκυλι το παει βολτα.
Ουτε το τρεχει (εξαναγκαστικα) ουτε το βαζει με το ζορι να κολυμπαει, ουτε το πιεζει να κανει κατι περισσοτερο απο αυτο που θελει.
Αν το σκυλι ηταν ελευθερο να κανει οτι θελει, κ επελεγε να παιζει με τα αδερφακια του για 1 ωρα ανα 4 επι το εικοσιτετραωρο, θα το σταματαγατε;;;
Για ποιο λογο να μην το παει οση βολτα αυτο διχνει να θελει εφ οσων δεν το εξαναγκαζει να κανει τιποτα περισσοτερο;;;;

Υ. Γ. Να σου ζησει να την χαιρεσαι εχει τρελλες αυταρες!!!!
 




Enotik

Active Member
22 Σεπτεμβρίου 2015
34
75
Ερωτηση - απορια
Ειπε ο ανθρωπος οτι το σκυλι το παει βολτα.
Ουτε το τρεχει (εξαναγκαστικα) ουτε το βαζει με το ζορι να κολυμπαει, ουτε το πιεζει να κανει κατι περισσοτερο απο αυτο που θελει.
Αν το σκυλι ηταν ελευθερο να κανει οτι θελει, κ επελεγε να παιζει με τα αδερφακια του για 1 ωρα ανα 4 επι το εικοσιτετραωρο, θα το σταματαγατε;;;
Για ποιο λογο να μην το παει οση βολτα αυτο διχνει να θελει εφ οσων δεν το εξαναγκαζει να κανει τιποτα περισσοτερο;;;;

Υ. Γ. Να σου ζησει να την χαιρεσαι εχει τρελλες αυταρες!!!!

Ευλογο ερώτημα. Ας απαντήσουν οι ειδικοί. Αυταρες :-D το όνομα της το πηρε από τη Φιονα του Σρεκ λόγω του ότι έχει μεγάλα αυτιά και κοιλιά :-D την καλησπέρα μου
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ευλογο ερώτημα. Ας απαντήσουν οι ειδικοί. Αυταρες :-D το όνομα της το πηρε από τη Φιονα του Σρεκ λόγω του ότι έχει μεγάλα αυτιά και κοιλιά :-D την καλησπέρα μου
Διακρίνω μια ειρωνεία, ενώ όλοι για καλό το είπαμε....
Τεσπα, ο καθένας τις επιλογές του...
 
  • Like
Reactions: Aslan


Enotik

Active Member
22 Σεπτεμβρίου 2015
34
75
Διακρίνω μια ειρωνεία, ενώ όλοι για καλό το είπαμε....
Τεσπα, ο καθένας τις επιλογές του...
Μη το παίρνεις έτσι. Ανοιχτός είμαι για κάθε συμβουλή. Ζωντας μαθαίνουμε. Έτσι κι αλλιώς μόνο ο Θεός κι οι πεθερές τα ξέρουν ολα
 
  • Like
Reactions: ISKENDER




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Να χαιρεσαι το σκυλακι σου. Καμμια φωτο απο το πως ηταν οταν την βρηκες δεν εχεις?
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Χωρις πλακα 10 χλμ για 3,5 μηνων κουταβι ειναι ΠΟΛΛΑ!
Ολα τα κουταβια να κατσικιαζουν θέλουν, τα αφήνουμε? Φυσικα κ ΟΧΙ!
Με το ιδιο σκεπτικο γιατι τα κουβαλαμε πανω κατω στις σκαλες σα τους χαμηληδες μεχρι κ που φτανουν 20 κιλα κ μας πεφτουν τα παΐδια?
Αφου αμα ηταν με τα αδέλφια τους θα κυνηγιοντουσαν πανω κατω....

Αλλα νομιζω εμεις οι ενηλικες, οι υπεύθυνοι (εε?) κατι παραπανω ξέρουμε κ ας μας λενε ειτε υπερπροστατευτικους ειτε plain insane!

Ενα λεπτο ανα μηνα ζωης ειναι μια χαρα για βολτα, δοξα τον Θεο θα χετε πολλα χρονια μπροστα σας για ατελειωτες βολτες!
Να ενηλικιωθεί πρωτα (αληθεια ποτε τελειωνουν αυτα? 12, 18 μηνων?) κ υστερα (αμα γινει κ καμια λαλακια-φτου φτου μακρια- τουλαχιστον να ξέρεις οτι δεν συνεβαλες κ συ σαυτο)!

Υγ:βαλε κ καμια φωτο, μην εισαι τσιφουτης!
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
@east49 εαν ηταν με τα αδερφια του υποθετω καπου εκει κοντα θα ταν κ η μανα τους, οποτε δε θα χρειαζοταν να επεμβω εγω...
Εαν παλι για καποιον λογο απουσίαζε η μανα, οποτε εκει αναγκαστηκα θα αναλαμβανα χρεη ενηλικου εγω, εσυ, ο οποιος τεσπα...εαν ΑΠΛΑ τρεχαν κ πηδαγαν σε ελεγχόμενο περιβάλλον no problem by me...εαν ομως ξεφευγε το πραγμα θα τα σταματαγα ναι!

Εσυ δλδ δεν επεμβαίνεις ποτε? Δεν συμορφωνεις? Δεν κανεις τον διαιτητη?Κ που εχεις κ ενηλικα κ αγελη...
Τι νομίζεις? Χρεη "μανας" κανουμε όλοι ετσι κ αλλιως...
Αυτο που λεω εγω ειναι απλα, αυτη η ερμη η "μανα" ναναι κ λιγο υπεύθυνη!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πιστευεις οτι η μανα τους θα τα σταματαγε απο το να παιζουνε η να κινουνται;
Η πιστευεις οτι θα τα εβαζε για υπνο μετα απο μιση ωρα παιχνίδι;;;;

Το θεωρω υστερικη υπερβολη και υπερ-προστατευτικη συμπεριφορα να σταματησεις ενα κουταβι που παιζει "γιατι περασε η ωρα" η να το κουβαλας παραμασχαλα μην τυχει κ πηδηξει 20ποντους........

Εφ οσων δεν το πιεζει να κανει κατι, κ δεν το ζοριζει η προκαλει στα ακρα, αλλα το κουταβακι γουσταρει να κολλαει την μυτη κατω κ να περπαταει, καλως το κανει.
Δεν το προπονει για Μαραθωνιο με τρεις βολτες των 3χλμ.....
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
@east49 νομιζω μια χαρα καταλαβες τι ειπα, γιατι ημουν αρκετά ξεκαθαρη κιολας...

Δε μιλάμε για υστερικες υπερβολες εδω περα ή επειδη "πέρασε η ώρα" (αν κ τα κουταβια ειδικα 35 ημερων που το βρηκε ο φιλος τον χρειάζονται τον υπνο κ το ξερεις)

ΠΧ : Εχεις παει με την μεγαλη οταν ηταν κουταβι καπου επισκεψη όπου εχουν κ αλλο κουταβι, βλέπει η μεγαλη το αλλο κουταβι, αλληλοενθουσιαζονται κ αρχιζουν κ κυνηγουν το ενα το αλλο πανω κατω ΣΤΟ ΠΛΑΚΑΚΙ σαν τρελά...φαντάσου τωρα σκηνικο...χερια δεξια πόδια αριστερα κ δε συμμαζεύεται...
ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ? Οεο?
Τα σταματας? Η ταφηνεις να βγαλουν τα ποδαρια τους?

Επισης ας μη ξεχνάμε κ την περίπτωση των σκυλιων που ειναι ικανα να φτασουν στα ορια τους κ να τα ξεπερασουν προκειμενου να "ευχαριστησουν" ή να ακολουθησουν το αφεντικο τους!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Να διαβασουμε μια τι ειπε αρχικα ο θεματοθετης;

Η Φιονα θελει πολλες βολτες. Γυρω στα 10 χλμ κανουμε καθημερινως. Εχει πολυ περιεργεια και μυριζει τα παντα. Δηλαδη οταν παμε βολτα ποτε δε σηκωνει το κεφαλι της. Ειναι κοινωνικη και κανει παρεα στο σπιτι με το γατο μου. Αν και δεν ξερω πως το καταφερνει αυτο γιατι εκεινος ειναι απιστευτα υπναρας. Τρωει λαιμαργα, το αγαπημενο της φαγητο ειναι οι πιπεριες (σοβαρα :) ), κι οποιο σκυλο και να δει στο δρομο παει να παιξει. Μια μερα επαιζε με μολοσσο και την πατησε κατα λαθος αλλα ολα καλα. Τη βρηκα 35 ημερων , τωρα ειναι 3.5 μηνων.
Με δεδομενο λοιπον οτι το κουταβι δεν σταματαει κ δεν κουραζεται κι εγω θα εκανα ακριβως το ιδιο, θα το αφηνα να εξερευνησει οσο θελει.

Σε αυτο που με ρωτας τωρα:
Δε μιλάμε για υστερικες υπερβολες εδω περα ή επειδη "πέρασε η ώρα" (αν κ τα κουταβια ειδικα 35 ημερων που το βρηκε ο φιλος τον χρειάζονται τον υπνο κ το ξερεις)
Το κουταβι ειναι ηδη τριαμιση μηνων πρωτων αλλα δευτερον τι θα πει "χρειαζονται";
Αν δεν θελει να βαλει κωλο κατω θα το πακετωσω με το ζορι; Ναι αυτο εγω το θεωρω υστερικη υπερβολη.

ΠΧ : Εχεις παει με την μεγαλη οταν ηταν κουταβι καπου επισκεψη όπου εχουν κ αλλο κουταβι, βλέπει η μεγαλη το αλλο κουταβι, αλληλοενθουσιαζονται κ αρχιζουν κ κυνηγουν το ενα το αλλο πανω κατω ΣΤΟ ΠΛΑΚΑΚΙ σαν τρελά...φαντάσου τωρα σκηνικο...χερια δεξια πόδια αριστερα κ δε συμμαζεύεται...
ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ? Οεο?
Τα σταματας? Η ταφηνεις να βγαλουν τα ποδαρια τους?

Επισης ας μη ξεχνάμε κ την περίπτωση των σκυλιων που ειναι ικανα να φτασουν στα ορια τους κ να τα ξεπερασουν προκειμενου να "ευχαριστησουν" ή να ακολουθησουν το αφεντικο τους!
Οταν ηταν μικρη (κι αυτη κ ολα τα προηγουμενα η επομενα σκυλια μου) την αφηνα να παιζει να τρεχει κ να κανει οτι θελει στα μαρμαρα που εχω στην αυλη η τις σκαλες.
Ποτε ομως δεν της πεταξα το μπαλακι αναγκαζοντας την να ανεβοκατεβαινει να το φερει οταν ηταν τοσο μικρη, ουτε την εξαναγκαζα να παιζει μονο στα μαρμαρα.

Αλλα οταν ειχε ερθει φιλος με κουταβι, τα αφησαμε ελευθερα να τρεχουνε και στα μαρμαρα να σαβουριαζονται κ να κυνηγιουνται στις σκαλες αν ηθελαν. Σου λεω ομως οτι εχοντας την επιλογη παιζανε στο γκαζον. Παιζανε συνεχομενα ενα πρωινο ολοκληρο μεχρι που ξεδωσανε κ κοιμηθηκαν. Οχι δεν τα σταματησαμε. Επισης παντα τα σκυλια μου παιζανε οσο θελανε κ οπου θελανε. Τεσσαρων μηνων πηγαμε διακοπες σε ενα εξοχικο. Παιζει κ να μην εβαλε κωλο κατω ολο το ΣΚ κ να κατσικιαζε στο κτημα κατα βουληση.....
Σημειωσε επισης οτι τα δικα μου ειναι και μεγαλοσωμα.....

Το θεωρω λοιπον υπερβολη κ υστερια το κουβαλημα η το σταματημα απο το παιχνιδι.

Αν αυτο το σκυλι ειχε γεννηθει σε ενα κτημα, πιθανον να επαιζε ποιο εντονα κ περισσοτερη ωρα με τα αδερφακια του κατσικιαζοντας κ κουτρουβαλοντας.....
Η μανα του σιγουρα δεν θα το σταματαγε απο το παιχνιδι, ουτε θα του εδινε περιθωριο 5 λεπτα ανα μηνα ζωης να παιζει......
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ποια 5 λεπτα?
1 λεπτο ειπα :p

Lets agree that we disagree ;)

Παραθέσαμε ολοι τις διάφορες αποψεις μας, ο θεματοθετης ας ακολουθήσει οποιες του "καθονται" καλύτερα:cool:
 
  • Like
Reactions: east49


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@east49 Όσο και να σε σέβομαι και να μου αρέσει να διαβάζω την διαφορετική άποψη που έχεις να πείς και τεκμηριώνεις, για την συγκεκριμένη περίπτωση διαφωνώ μαζί σου.
Πιστεύω πως είναι λάθος να εξισώνουμε την φύση-φυσική επιλογή με την ανθρώπινη-τεχνιτή επιλογή. Στην φύση η μάνα των κουταβιών πάντα τα ελέγχει και πάντα τα περιορίζει όταν εκείνη το κρίνει απαραίτητο αλλά τα κουτάβια είναι πιό ελεύτερα[όχι τελείως] γιατί πρέπει να εφοδιαστούν καταλλήλως για τον διαρκή αγώνα επιβίωσης. Η φύση είναι αυστηρή και όποιο κουτάβι δεν αντέχει θα πεθάνει. Απο την άλλη μεριά έχουμε το κουτάβι του θεματοδέτη που μοιάζει με beagle. Αυτό δείχνει ότι προέρχεται από ανθρώπινη τεχνιτή επιλογή και λόγω της μεγάλης ομοιότητας με την φυλή σίγουρα είναι απο γέννα byb με γονείς μάλλον από puppymills. Αυτό εμένα προσωπικά μου λέει πως το συγκεκριμένο κουτάβι έχει μεγάλες πιθανότητες να εμφανίσει κάποιο πρόβλημα υγείας χωρίς αυτό να μεταφράζεται πως ντε και καλά θα εμαφανίσει. Θεωρώ λοιπόν φρονιμότερο να προσέχει και να μην το καταπονεί τουλάχιστον τώρα που είναι μικρό μέχρι να δέσει ο σκελετός και να καταναλώσει την όποια ενέργεια που έχει με ελεγχόμενο παιχνίδι[ότι θα έκανε και η μάνα στην φύση] παρά να το πηγαίνει 10 χλμ βόλτα ανά ημέρα που δεν διευρκινίζει και πως...
Βέβαια απόψεις είναι αυτές και ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με το κουτάβι του!
 
  • Like
Reactions: east49


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf