Με λενε Φιονα


Enotik

Active Member
22 Σεπτεμβρίου 2015
34
75
@east49 Όσο και να σε σέβομαι και να μου αρέσει να διαβάζω την διαφορετική άποψη που έχεις να πείς και τεκμηριώνεις, για την συγκεκριμένη περίπτωση διαφωνώ μαζί σου.
Πιστεύω πως είναι λάθος να εξισώνουμε την φύση-φυσική επιλογή με την ανθρώπινη-τεχνιτή επιλογή. Στην φύση η μάνα των κουταβιών πάντα τα ελέγχει και πάντα τα περιορίζει όταν εκείνη το κρίνει απαραίτητο αλλά τα κουτάβια είναι πιό ελεύτερα[όχι τελείως] γιατί πρέπει να εφοδιαστούν καταλλήλως για τον διαρκή αγώνα επιβίωσης. Η φύση είναι αυστηρή και όποιο κουτάβι δεν αντέχει θα πεθάνει. Απο την άλλη μεριά έχουμε το κουτάβι του θεματοδέτη που μοιάζει με beagle. Αυτό δείχνει ότι προέρχεται από ανθρώπινη τεχνιτή επιλογή και λόγω της μεγάλης ομοιότητας με την φυλή σίγουρα είναι απο γέννα byb με γονείς μάλλον από puppymills. Αυτό εμένα προσωπικά μου λέει πως το συγκεκριμένο κουτάβι έχει μεγάλες πιθανότητες να εμφανίσει κάποιο πρόβλημα υγείας χωρίς αυτό να μεταφράζεται πως ντε και καλά θα εμαφανίσει. Θεωρώ λοιπόν φρονιμότερο να προσέχει και να μην το καταπονεί τουλάχιστον τώρα που είναι μικρό μέχρι να δέσει ο σκελετός και να καταναλώσει την όποια ενέργεια που έχει με ελεγχόμενο παιχνίδι[ότι θα έκανε και η μάνα στην φύση] παρά να το πηγαίνει 10 χλμ βόλτα ανά ημέρα που δεν διευρκινίζει και πως...
Βέβαια απόψεις είναι αυτές και ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με το κουτάβι του!
Γεια σου Aslan και παλι. Τι εννοεις "μοιαζει με μπιγκλ"? Εγω δεν ειμαι και πολυ ψαγμενος. Πρεμπιπτοντως η Φιονα ειναι μικρη σε μεγεθος (αλλα υγιεστατη). Και για πες μου λιγακι, ειχα ενα Κουρτσχααρ το οποιο το πηγαινα τρεχοντας 20 χιλιομετρα την μερα, κι αλλα 10 περπατωντας +του οτι ολο το βραδυ το ειχα ελευθερο κι εκανε σιγουρα αλλα 10. Αποψη? Μηπως τελικα εμεις οι ανθρωποι προσπαθουμε να κανουμε τα κουταβια μας οπως εμας? Απλα να σου πω οτι το Κουρτσχααρ (ειδικα μετα το τρεξιμο), επινε λιγο νερο, ξαπλωνε κανα μισαωρο και μετα ηθελε βολτα παλι
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Γεια σου Aslan και παλι. Τι εννοεις "μοιαζει με μπιγκλ"? Εγω δεν ειμαι και πολυ ψαγμενος. Πρεμπιπτοντως η Φιονα ειναι μικρη σε μεγεθος (αλλα υγιεστατη). Και για πες μου λιγακι, ειχα ενα Κουρτσχααρ το οποιο το πηγαινα τρεχοντας 20 χιλιομετρα την μερα, κι αλλα 10 περπατωντας +του οτι ολο το βραδυ το ειχα ελευθερο κι εκανε σιγουρα αλλα 10. Αποψη? Μηπως τελικα εμεις οι ανθρωποι προσπαθουμε να κανουμε τα κουταβια μας οπως εμας? Απλα να σου πω οτι το Κουρτσχααρ (ειδικα μετα το τρεξιμο), επινε λιγο νερο, ξαπλωνε κανα μισαωρο και μετα ηθελε βολτα παλι
Εννοώ ότι μοιάζει με beagle[δεν είναι], νομίζω τo εξηγώ αναλυτικά πιό κάτω...
Για το kurzhaar μου το έχεις ξαναπεί σε προηγούμενο σχόλιο σου οπότε δεν ξέρω τι θές να σου πω ακριβώς... Αν ήταν κουτάβι και ακολουθούσες αυτό το πρόγραμμα πιστεύω πως ήταν υπερβολικό αν πάλι ήταν ενήλικο όλα OK -αθλητής ο σκυλάκος-! Τα κουτάβια μας νομίζω αναπόφευκτα γίνονται περίπου όπως εμείς αφού εμείς στη ουσία τα μεγαλώνουμε και καθορίζουμε τη ζωή τους. Αυτό που λές "Μηπως τελικα εμεις οι ανθρωποι προσπαθουμε να κανουμε τα κουταβια μας οπως εμας?" είναι στην ουσία vice versa και για να το κάνω πιό κατανοητό -εσύ είχες αυτό το πρόγραμμα με τον σκύλο σου που μπορεί να ήταν και ενάντια στην φύση του αλλά πάλι το ακολουθούσε επειδή εσύ το έμαθες έτσι χωρίς βέβαια να είναι κάτι κακό για αυτό-.

Γενικά πάντως ο καθένας κάνει ό,τι θέλει και καταλαβαίνει πως είναι καλύτερο για τον σκύλο του. (y)

Υ.Γ. Εύχομαι η Φιόνα σου να είναι πάντα υγιής!:giggle:
 


Enotik

Active Member
22 Σεπτεμβρίου 2015
34
75
Εννοώ ότι μοιάζει με beagle[δεν είναι], νομίζω τo εξηγώ αναλυτικά πιό κάτω...
Για το kurzhaar μου το έχεις ξαναπεί σε προηγούμενο σχόλιο σου οπότε δεν ξέρω τι θές να σου πω ακριβώς... Αν ήταν κουτάβι και ακολουθούσες αυτό το πρόγραμμα πιστεύω πως ήταν υπερβολικό αν πάλι ήταν ενήλικο όλα OK -αθλητής ο σκυλάκος-! Τα κουτάβια μας νομίζω αναπόφευκτα γίνονται περίπου όπως εμείς αφού εμείς στη ουσία τα μεγαλώνουμε και καθορίζουμε τη ζωή τους. Αυτό που λές "Μηπως τελικα εμεις οι ανθρωποι προσπαθουμε να κανουμε τα κουταβια μας οπως εμας?" είναι στην ουσία vice versa και για να το κάνω πιό κατανοητό -εσύ είχες αυτό το πρόγραμμα με τον σκύλο σου που μπορεί να ήταν και ενάντια στην φύση του αλλά πάλι το ακολουθούσε επειδή εσύ το έμαθες έτσι χωρίς βέβαια να είναι κάτι κακό για αυτό-.

Γενικά πάντως ο καθένας κάνει ό,τι θέλει και καταλαβαίνει πως είναι καλύτερο για τον σκύλο του. (y)

Υ.Γ. Εύχομαι η Φιόνα σου να είναι πάντα υγιής!:giggle:
Καλημερα. Ευχαριστω για την ευχη σου (ευχομαι κι εγω για ολα τα σκυλακια).
Αυτο θελω να σου πω. π.χ. Προχθες καθομουνα στην καφετερια με τη Φιονα, αυτη δεν καθοταν , γυρνουσε γυρω γυρω απο την καρεκλα οσο εφτανε το λουρι της αλλα ηταν ησυχη (σχεδον ποτε δε γαυγιζει). Ερχεται λοιπον ενας φιλος και καθεται να πιει καφε και μου λεει "Α, τετοιο σκυλο θελω κι εγω, να μην κανει φασαρια". Μετα του ειπα οτι ζηταει βολτες συνεχεια και ειπε "Ε, τοτε ασ' το, εγω θελω να ειναι και τεμπελης, να καθεται , να κοιμαται και να σηκωνεται οποτε θελω εγω να παιξουμε".
Χρησιμοποιω αυτο ως παραδειγμα. Ξερω κι αλλους ανθρωπους τετοιους. Εμενα προσωπικα παντα με ενοιαζε οι ανθρωποι να αγαπανε τα ζωα τους (αυτο ειναι το κυριο).
Κι οπως λες "καθοριζουμε τη ζωη τους", ετσι ακριβως ειναι. Οσους σκυλους και να δεις ειναι οπως τα αφεντικα τους.
Εμενα μου αρεσουν τα αθλητικα σκυλια (πριν το μπιγκλ ειχα Κουρτσχααρ και πιο πριν Ποιντερ). Το Κουρτσχααρ ηταν απο κουταβι τοσο δραστηριο αλλα οταν αρχισε αυτο το υπερβολικο ηταν περιπου ενηλικος 11 μηνων.
 




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
είναι μια κούκλα! και μπράβο σου που την υιοθέτησες (y). Χμ..δεν είμαι σίγουρη αλλά έχω την εντύπωση ότι τα μπιγκλ είναι απο τα κυνηγόσκυλα που προτιμούν να μη γαβγίζουν τόσο, όπως πολλά απο τα σπάνιελ, για να "μην τρομάξουν το θήραμα". Γαβγίζουν μόνο όταν κρίνουν οτι είναι απολύτως απαραίτητο. Ως κυνηγόσκυλο βέβαια, εννοείται ότι θέλει εκτόνωση και λογικά πάντα θα βγαίνει βόλτα με τη μούρη καρφωμένη κάτω, όπως κάνει τώρα :D. Κατα τ' άλλα θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. 10 χλμ είναι πολλά για τόσο μωρό. Προσέχεις για να έχεις, ειδικά για τη μικρή που δε ξέρεις απο που κρατάει η σκούφια της και δε ξέρεις τι μπορεί να σου βγάλει.
 




Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
είναι μια κούκλα! και μπράβο σου που την υιοθέτησες (y). Χμ..δεν είμαι σίγουρη αλλά έχω την εντύπωση ότι τα μπιγκλ είναι απο τα κυνηγόσκυλα που προτιμούν να μη γαβγίζουν τόσο, όπως πολλά απο τα σπάνιελ, για να "μην τρομάξουν το θήραμα". Γαβγίζουν μόνο όταν κρίνουν οτι είναι απολύτως απαραίτητο. Ως κυνηγόσκυλο βέβαια, εννοείται ότι θέλει εκτόνωση και λογικά πάντα θα βγαίνει βόλτα με τη μούρη καρφωμένη κάτω, όπως κάνει τώρα :D. Κατα τ' άλλα θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. 10 χλμ είναι πολλά για τόσο μωρό. Προσέχεις για να έχεις, ειδικά για τη μικρή που δε ξέρεις απο που κρατάει η σκούφια της και δε ξέρεις τι μπορεί να σου βγάλει.
τα μπηγκλάκια είναι λαλίστατα.

σε μία σειρά για φυλές σκύλων (του discovery channel αν δεν απατώμαι) έδειχνε πως είναι η μόμη φυλή που έχει μία επιπλέον φωνητική χορδή η οποία πάλλεται κάπως διαφορετικά από των υπολοίπων και έχει δυνατό και ιδιαίτερο γαύγισμα.

(ξέρω δεν είναι και σούπερ κατατοπιστικό αυτό, θα ψάξω το απόγευμα να βρω λινκ)

γλυκύτατη φάτσα η φιόνα, μην το παρακάνεις με τα τρεξίματα πριν "δέσει" καλά ο σκύλος.
 






Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
7 μηνων την εβγαζες 7λεπτη βολτα;;
7 μηνων αν θυμαμαι καλα την εβγαζα ισα ισα για να τα κανει κ μετα ή ήταν στο αμάξι ή σε ενα περιφραγμενο μπασκετακι με το σκυλι της κολλητής μου ή σε κάποιο σπίτι.
Τα κατσικιασματα απαγορευοντουσαν δια ροπάλου!
Δλδ για να σου απαντήσω στην πραγματικη σου ερωτηση επετρεψα εντονη δραστηριοτητα μετά τους 18 μήνες, κ αυτο σταδιακά.
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Δλδ για να σου απαντήσω στην πραγματικη σου ερωτηση επετρεψα εντονη δραστηριοτητα μετά τους 18 μήνες, κ αυτο σταδιακά.
Ξέρεις τι κάνει στο σπίτι ένας σκύλος υψηλής ενέργειας, αν απαγορεύονται τα κατσικιάσματα μέχρι τους 18 μήνες;
Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω... με δύο τέτοια σκυλιά.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
καλά θα μου είχε καταστρέψει το σπίτι. Δηλαδή ο σκύλος δεν εκτονώνεται μέχρι να πάει 1,5 έτους; Υπερβολή και δε νομίζω να είναι και υγιές. Απο που το συμπέρανες οτι πρέπει να γίνεται έτσι; Συμβουλεύτηκες κάποιον;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Με εκτονωση, ο δικός μου, κι εφτα μηνών είχε τον ακάθιστο μέσα στο σπίτι, συν ζημιές. Δεν θέλω να φανταστώ χωρίς εκτονωση. Ίσως να έβγαζε κι επιθετικοτητα προς τα εμάς; Δεν θέλω να φανταστώ. Πάντως εφτά μηνών και κάναμε χιλιόμετρα και μπαλάκι και σε σκυλομαζωξη πηγαίναμε καθημερινά.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ξέρεις τι κάνει στο σπίτι ένας σκύλος υψηλής ενέργειας, αν απαγορεύονται τα κατσικιάσματα μέχρι τους 18 μήνες;
Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω... με δύο τέτοια σκυλιά.
Λοιπόν εγώ είχα τους προβληματισμους της δικης μου φυλής κ κινήθηκα κατ αυτό το τρόπο, προβληματισμους που πιθανώς να μην έχει ο θεματοθετης...
αλλα κ παλι πιστευω οτι ειναι υπερβολή η "τακτικη" του για ενα τοσο νεαρό ζώο...
αυτα θεωρω εγω, δεν παει να πει οτι πρεπει να κανει το τι θεωρω εγω,
γιατι εγω ειμαι περισσότερα better safe than sorry, αλλος μπορει ναναι πιο "περιπετειώδης"...

Ποιος είπε οτι δεν την εκτονωνα? Δλδ μονο με το να του βγαζεις την γλώσσα εξω εκτονώνεται?
Παίζαμε tough, κάναμε εντολές, της εκρυβα παιχνίδια, βρισκαμε να κάνουμε πολλά!
Κ άνευ ζημιών...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν θυμάμαι καλά ο γενικός μπούσουλας είναι 5 λεπτά ανα μήνα ζωής ώσπου να φτάσει 5 μηνών. Μετά σταδιακά αυξάνεται ανάλογα με τις ανάγκες εκτόνωσης της κάθε φυλής και κοινωνικοποίησης.
Έχει τύχει 6 μηνών η δικιά μου να βγεί μαζεμένες τις βόλτες της, (ήμασταν πολλές ώρες εκτός σπιτιού) και στο γυρισμό να φέρνει παιχνίδι να παίξουμε. Αυτό, σε άλλη φυλή θα ισοδυναμούσε με εξόντωση.
 
  • Like
Reactions: Gaara


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Αν θυμάμαι καλά ο γενικός μπούσουλας είναι 5 λεπτά ανα μήνα ζωής ώσπου να φτάσει 5 μηνών. Μετά σταδιακά αυξάνεται ανάλογα με τις ανάγκες εκτόνωσης της κάθε φυλής και κοινωνικοποίησης.
αυτό ξέρω κι εγω
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Αν θυμάμαι καλά ο γενικός μπούσουλας είναι 5 λεπτά ανα μήνα ζωής ώσπου να φτάσει 5 μηνών. Μετά σταδιακά αυξάνεται ανάλογα με τις ανάγκες εκτόνωσης της κάθε φυλής και κοινωνικοποίησης.
Αυτό !

Εγώ ακολούθησα το 1 λεπτό ανά βδομάδα ζωής ως τους 6 μήνες περίπου.

Ο σκύλος πρέπει να εκτονωθεί και πνευματικώς για να μην είναι καταστροφικός μέσα στο σπίτι.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ειχαμε και πνευματική εκτονωση gaara, αλλά δεν τον έφτανε τίποτα! Με πνευματική εννοώ, να βρει κρυμμενες λιχουδιές, να προσπαθώ να του μάθω τρικ, συν τα εκπαιδευτικά δεκάλεπτα μέσα στη μέρα για επανάληψη εντολών.
(καλά λέω ότι τα κουτάβια είναι μπελάς. Έφηβο ή ενήλικο!)
 




Enotik

Active Member
22 Σεπτεμβρίου 2015
34
75
είναι μια κούκλα! και μπράβο σου που την υιοθέτησες (y). Χμ..δεν είμαι σίγουρη αλλά έχω την εντύπωση ότι τα μπιγκλ είναι απο τα κυνηγόσκυλα που προτιμούν να μη γαβγίζουν τόσο, όπως πολλά απο τα σπάνιελ, για να "μην τρομάξουν το θήραμα". Γαβγίζουν μόνο όταν κρίνουν οτι είναι απολύτως απαραίτητο. Ως κυνηγόσκυλο βέβαια, εννοείται ότι θέλει εκτόνωση και λογικά πάντα θα βγαίνει βόλτα με τη μούρη καρφωμένη κάτω, όπως κάνει τώρα :D. Κατα τ' άλλα θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. 10 χλμ είναι πολλά για τόσο μωρό. Προσέχεις για να έχεις, ειδικά για τη μικρή που δε ξέρεις απο που κρατάει η σκούφια της και δε ξέρεις τι μπορεί να σου βγάλει.
Δεν ξέρω ακριβώς. Η δικιά μου γαβγιζει πολύ σπάνια. Έχει κι ασυνήθιστη φωνή. Βασικά είδα κι άλλα μπιγκλ που γαβγιζουν, όλα έχουν αυτή τη χαρακτηριστικη φωνή. Είναι κι αστεία :-D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf