Μουσκεμα στην τροφη


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
Γεια σας παιδια!Ακουσα ενα φιλο να λεει οτι το μουσκεμα στην τροφη βοηθαει στην καλυτερη πεψη της και στο να χορτασει το σκυλι,γνωριζει καποιος για το θεμα?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Mπορεί να θεωρείτε πιο εύπεπτη.., είναι καταστροφή όμως για τα δόντια δημιουργώντας μεγαλύτερη ευπάθεια τελικά στο στομάχι.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δίνετε μουσκεμένη εκτός και αν συντρέχει πράγματι πρόβλημα υγείας.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
εγώ πάντα μουσκεύω την τροφή τους (όταν τρώνε ξηρά...), μυρίζει πιο ωραία και ταυτόχρονα μειώνεται η ανάγκη για λήψη μεγάλης ποσότητας νερού μετά το φαγητό ......

έχε όμως υπ΄όψη σου ότι παλαιότερα είχαν δημοσιευτεί μελέτες που ενοχοποιούσαν τροφές που χρησιμοποιούσαν σαν μέσο συντήρησης το ασκορβικό (κιτρικό) οξύ για προβλήματα υγείας (συστροφές στομάχου, δυσπεψίες κλπ.).... έλεγξε αν περιέχεται στην τροφή που ταίζεις ....
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Όσον αφορά το κιτρικό οξύ..είχαμε καταλήξει και τότε πως στην ουσία δεν παίζει τόσο ρόλο αν πιούν αμέσως νερό..
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Εγώ Γιώργο μούσκευα την τροφή όταν ήταν σε μικρότερη ηλικία,πλέον δεν το κάνω!Έχω ακούσει και εγώ τα περί καλύτερης πέψης,αλλά η τροφή βοηθά νομίζω και στην στοματική υγιεινή,κοινώς στα δόντια,οπότε σταμάτησα να την μουσκεύω ΄΄οταν παρατήρησα οτι ξεκίνησε να σπα την ξηρά τροφή για να την καταναλώσει,παλαιότερα τις κατέβαζε έτσι :)
 




Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Οποτε δεν υπαρχει καποιο ωφελος ....?
Μάλλον όχι και ιδιαίτερο :)
Ίσα ίσα που δεν χρησιμοποιείς και την ξηρά για τον λόγο που έχει σχεδιαστεί,όσον αφορά τα δόντια!
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Eγω το πρωϊνο γευμα το αναμειγνυω παντα με χλιαρο νερο σε συγκεκριμενη ποσοτητα.Ειναι κατι που προτεινει η belcando για την τροφη αυτη.Ναι αλλαζει γευση και οσμη(προς το καλυτερο)και μπορω να πω οτι ο Φοιβος την τρωει με μεγαλη ευχαριστηση.Ειναι και μια αλλαγη ας πουμε σε σχεση με τα άλλα δυο γευματα κατα τη διαρκεια της ημερας.Δεν εχω παρατηρησει πεπτικες δυσλειτουργιες απο αυτο και τη χρησιμοποιω ετσι απο τη μερα που τον εχω...
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Και εγω την εβρεχα ελαφρως μεχρι πριν λιγες μερες αλλα τωρα το σταματησα. Αμασητες τις τρωει λογω συνηθειας κανα δυο φορες εβηξε μεσα στη λαιμαργια του. Θα τον παω με στεγνη την ξηρα απο δω και στο εξης. Παρατηρησα οτι πινει περισσοτερο νερο πλεον. Και μαλιστα περισσοτερο απο αυτο που εβαζα στο μπωλ...Καλο για τα νεφρα του, κακο για μενα που σφουγγαριζω...