Μοχαμετ... Συνώνυμο της γκρινιας!


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Το 2011 μετά από θλίψη από το τέλος του λατρεμενου Argos A-737 (πονεμένη ιστορία που αξίζει το δικό της κεφάλαιο)πήραμε την απόφαση να πάρουμε ένα φίλο. Λόγω ηπιοτερης εκπαιδευτικης προσέγγισης της συζύγου, απεφυγα το λατρεμέν οροττ, προσπερασα την ασφαλή πετυχημένη συνταγή του Γ.Π. και στραφηκα στα bullmastiff. Έχω αγάπη για τα σκυλάκια αυτά μιας και παλαιότερα υπήρξα ιδιοκτήτης ενός. Ακαρπες οι προσπάθειες εντός Ελλάδας αφού δεν ξέρουν τι ζητάνε, από αμερικα τζάμπα τ α ξενυχτια για τηλέφωνα, στα Βαλκάνια φίλος εισαγωγέας να μου ρίχνει διαδοχικά άκυρα... Αυτό ήταν το ιστορικό πριν τη στιγμή που έριξα μια ματιά στις αγγελίες και είδα για έναν μποξερακο 20 ημερών που λόγω συνθηκών απαιτουνταν η άμεση φυγή του από τη μάνα και με υποσημείωση για ειδικό χειρισμό. Πήρα τηλ αφού δεν μπορούσα να πιστέψω ότι ένα κουτάβι απαιτούσε ειδικό χειρισμό. Τελικά έγινε δικός μας και δυστυχώς ήταν ότι πιο δύσκολο χειριστηκα μέχρι σήμερα. Ευτυχώς οι κοποι έχουν πιάσει τόπο και πλέον έχουμε έναν εξαιρετικό φίλο,σύντροφο, μπειμπισιτερ πειναλα και πολλά άλλα. Προ ημερών έκλεισε πέντε χρόνια ζωής και μας έχει υποσχεθεί ότι θα πεθάνει στα Βαθιά μας γεράματα... Τα ελαττώματα και τις αρετές του θα τις αναπτυξω σε επόμενο ποστ.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Φυσικό δεν ήταν βρε Kotzak, ένα σκυλάκι 20 ημερών, να απαιτεί "ειδικό" χειρισμό.

Οπως επίσης και αυτή "...λόγω συνθηκών απαιτουνταν η άμεση φυγή του από τη μάνα..." είναι version της κλασσικής ατάκας, των απανταχού bybάδων, για να ξεφορτωθούν τα κοστοβόρα κουτάβια, μια ώρα αρχύτερα. Που...κακό χρόνο να 'χουν πια, όλοι αυτοί :mad:

Καταλάβετέ το, ρε παιδιά...πρέπει να σταματήσετε να τους υποστηρίζετεεεεεεεεεε :(

Να τον χαίρεσαι λοιπόν. Ο σκυλάκος δεν φταίει σε τίποτα και σου εύχομαι πράγματι, να...τον συντροφέψετε μέχρι τα βαθιά του γεράματα :)
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Πέραν του τι λέει ο καθένας που εμπορεύεται κουτάβια στην αυλή του, πήγα και είδα με τα μάτια μου τον μικρό υπερδιπλασιο σε βάρος από το μεγαλύτερο αδερφάκι του, να γυρίζει την μάνα του θηλαζοντας κάθε φορά που προσπαθούσε να του φέρει δίπλα του κάποιο αδερφάκι... Πίστεψε με αν οι εκτροφεις πατουσαν στεριά στις απαιτήσεις τους (απο 1000 ευρώ συνιδιοκτησια?????) θα είχα ένα μπουλμαστιφ σήμερα.
Τεσπα σε καλό μας βγήκε η επιλογή αφού σωσαμε έναν ταλιμπαν και τον φέραμε σε σωστό δρόμο.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
@Kotzak sorry...δεν πάει καθόλου έτσι που λες. Δεν είναι επιχειρήματα αυτά, αν θεωρείς εαυτόν, φιλόζωο έστω.

Αλλά ειλικρινά, δεν γίνεται να κάνουμε συνέχεια τις ίδιες και τις ίδιες συζητήσεις, σ'αυτό το φόρουμ :(
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Ε, εντάξει τότε....
Ποιο κορόιδο να κάτσει να μοιράσει χρόνο θηλασμού στα κουτάβια? Κι αφού έπιασε και βάρος για σφάξιμο, ταμάμ για δόσιμο!
Δυστυχώς θα συμφωνήσω ως προς το χρόνο μοιραδματος θηλασμού. Στο δεύτερο πολύ χασαπικο ακούγεται. Δε σε αδικω πάντως. Κι εγω σκέφτηκα μύρια οσα και χωρίς να δίστασω τον πήρα...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Να τον χαιρεσαι.


Αλλα εσυ, που γνωριζες απο σκυλους, θεωρησες οτι ειναι σωστο για το κουταβι σου να φυγει στις 20 μερες;


Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη αλλα οι δικαιολογιες που ακουγονται ιδιες.
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Από το να πεταχτεί στο δρόμο γιατί χαλάει την πιάτσα, το προτίμησα. Το λάθος μου ήταν πως εξαρχής μπήκα σε εκπαιδευτικό πειρασμό λόγω του ειδικού χειρισμού... Δε θα το έκανα ξανά μιας και από τότε έχουν βρεθεί στο διάβα μου υπέροχα αδέσποτα τετραποδα που πληρουσαν τις προδιαγραφές που είχα κατά νου...
 
  • Like
Reactions: d-friend and Orilis


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Δε θα το έκανα ξανά μιας και από τότε έχουν βρεθεί στο διάβα μου υπέροχα αδέσποτα τετραποδα που πληρουσαν τις προδιαγραφές που είχα κατά νου...
Ωραία κουβέντα!
Τι κρίμα όμως, που όλοι την εκφράζουν κατόπιν εορτής! :notworthy:
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Υπάρχουν και οι αμετάνοητοι... Αν όμως επερνα το τσοου που περιμένει ένα χρόνο στην πανσιόν θα ήμουν ο ευλογημενος αφού και σε αυτήν την περίπτωση η δυσκολία της θα με τραβουσε να το υιοθέτησω. Αλλά το Θεός από το καταραμένος απέχει μια τρίχα. Τεσπα ούτε από φιλοζωικη εννοείται δε θα επερνα. Η από εκτροφειο ή από το δρόμο... Αν δεν αρέσει η επιλογή μου, αυτός είμαι. Δεν υπάρχω για να είμαι αρεστος σε όλους.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Εγώ δε θα σχολιάσω τα υπόλοιπα, νομίζω δεν υπάρχει λόγος. Να χαίρεσαι τον Μοχάμετ και να έχετε καλή ζωή μαζί -- περιμένουμε φωτογραφίες :love::love:

Έχω όμως μία απορία: γιατί δε θα έπαιρνες από φιλοζωική;
 
  • Like
Reactions: d-friend


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Εγώ δε θα σχολιάσω τα υπόλοιπα, νομίζω δεν υπάρχει λόγος. Να χαίρεσαι τον Μοχάμετ και να έχετε καλή ζωή μαζί -- περιμένουμε φωτογραφίες :love::love:

Έχω όμως μία απορία: γιατί δε θα έπαιρνες από φιλοζωική;
Το αντίθετο κατάλαβα εγώ ότι θέλει να πει. Με τις δυο αρνήσεις (ούτε, δεν) πρέπει να εννοεί μια κατάφαση.

Για τον τρόπο απόκτησης συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Παρά ταύτα..

@Kotzak Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το Μοχάμετ, του οποίου τις φωτογραφίες και περιμένουμε ανυπόμονα.
 






Τέση

Member
12 Μαϊου 2016
18
1
54
Να απαντήσω εδώ γιατί δεν θα ξαναέπαιρνα απο φιλοζωική εγώ.
Βασικά απο καταφύγιο (το ίδιο δεν ειναι ?)

Είχα πάρει ένα 2χρονο κοριτσάκι απο καταφύγιο φοβικό, αποφασίσαμε πολύ γρήγορα οτι θα την κρατήσουμε απλά δεν βόλευαν οι ώρες και οι μέρες για να πέσουν οι υπογραφές. Ετσι πέρασαν 6 μήνες.
Το σκυλάκι είχε ερλιχίωση και καρκίνο λεμφαδένων (εξετάσεις άραγε του είχαν γίνει ποτέ? αν όχι γιατί δεν μου το είπαν ? εννοείται πως θα τις έκανα).

Μετά απο 3 γιατρούς (ο ένας εκ των οποίων ήταν ο γιατρός του καταφύγιου) που συμφώνησαν πως καλύτερα να γίνει ευθανασία και αφού είχα κανονίσει τα πάντα ήρθαν και την πήραν με το ζόρι (αφού με απείλησαν οτι δεν έχω υπογράψει και το σκυλί δεν ειναι δικό μου) για να κάνει χημειοθεραπείες και να μείνει βέβαια στο κλουβί.

Θα μου πεις έτσι φέρονται στα καταφύγια? Δεν ξέρω
Θα ξανάπαιρνα απο εκεί ή από άλλο καταφύγιο ?
ΟΧΙ βέβαια
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
αποδεικνύεται ότι το κάθε σκυλί έχει και τον ιδιοκτήτη που θα ταιριάξει...ακόμα και το κουτάβι των 20 (!!!) ημερών από τον πισαυλίτη απαράδεκτο ιδιώτη (δεν το λέω κακοπροαίρετα για σένα @Kotzak , απλά κάνω μία διαπίστωση βάσει του γεγονότος).
περιμένω λεπτομέρειες για τις δυσκολίες που συνάντησες και την περιγραφή της καθημερινής σας συμβίωσης! να τον χαίρεσαι, να σε χαίρεται και να περνάτε πάντα καλά!
off topic: ούτε εγώ έχω καλή εντύπωση από τις φιλοζωικές, για να μην φτάσω να πω ότι έχω πολύ αρνητική... από μεμονωμένους φιλόζωους που ασχολούνται ατομικά λόγω της ανιδιοτελούς αγάπης που έχουν για τα ζώα, αντιθέτως, έχω την καλύτερη...δεν ξέρω που οφείλεται, αλλά όπου υπάρχει εμπλοκή "σωματείου", "ένωσης" κτλ, αρκετές φορές η προσέγγιση,συμπεριφορά και η αντιμετώπιση είναι επιεικώς άκυρη...
 
  • Like
Reactions: elverg and Kotzak




Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
αποδεικνύεται ότι το κάθε σκυλί έχει και τον ιδιοκτήτη που θα ταιριάξει...ακόμα και το κουτάβι των 20 (!!!) ημερών από τον πισαυλίτη απαράδεκτο ιδιώτη (δεν το λέω κακοπροαίρετα για σένα @Kotzak , απλά κάνω μία διαπίστωση βάσει του γεγονότος).
περιμένω λεπτομέρειες για τις δυσκολίες που συνάντησες και την περιγραφή της καθημερινής σας συμβίωσης! να τον χαίρεσαι, να σε χαίρεται και να περνάτε πάντα καλά!
off topic: ούτε εγώ έχω καλή εντύπωση από τις φιλοζωικές, για να μην φτάσω να πω ότι έχω πολύ αρνητική... από μεμονωμένους φιλόζωους που ασχολούνται ατομικά λόγω της ανιδιοτελούς αγάπης που έχουν για τα ζώα, αντιθέτως, έχω την καλύτερη...δεν ξέρω που οφείλεται, αλλά όπου υπάρχει εμπλοκή "σωματείου", "ένωσης" κτλ, αρκετές φορές η προσέγγιση,συμπεριφορά και η αντιμετώπιση είναι επιεικώς άκυρη...
Δυστυχώς αντιμετώπισα πολλά που έχουν να κάνουν κυρίως με το φαγητό. Τα υπόλοιπα σκέλη των εβδομάδων κοινωνικοποιησης τα ακολούθησα χωρίς τη μάνα του αλλά προσπάθησα να προσομοιασω τα πάντα στα μέτρα των αναγκών του. Δε φτάνουν 1000 λέξεις για το τι αντιμετώπισα και πως το χειριστηκα. Έκανα και λάθος προσεγγίσεις πολλάκις. Αλλά το κυρίως ζουμί είχε να κάνει με το φαγητό. Πλέον είμαστε ρομπότ. Δεν του έδωσα δικαίωμα ούτε στο ελάχιστο. Είναι σκύλος με δεύτερη και τριτη σκέψη και ας πιστεύουν οι αρχιτσακαλοεκπαιδευτες ότι δεν υφίσταται. Οπότε η πειθαρχία ξεκίνησε και τελείωσε στην σκέψη. Η πράξη δεν νοείται. Σκληρό αλλά το αποτέλεσμα δικαίωσε. Πλέον μπορώ να είμαι πολύ χαλαροτερος γιατί έχει αντίληψη ότι τον διαβάζω και από μόνος σπάει τα αυτιά πολλές φορές που σκέφτεται να κάνει κάνα χαζό.
Όσον αφορά το θέμα φιλοζωικες... Συμφωνώ σε όλο το σκέλος απόλυτα... Μέχρι τελευταία τελεία... Είμαι τυχερός πολύ ξέρω πολλούς ιδιώτες που έχουν δώσει όλο τους το είναι με ιδια έξοδα, οπότε έχω πολλές επιλογές εκτός << φιλοζωικων>>...
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Ρε παιδιά, προφανώς και οι φιλοζωικές δε τα κάνουν όλα τέλεια (εδώ θα μπορούσαμε να πούμε για τους οικονομικούς και άλλους περιορισμούς τους, όμως δεν έχει νόημα), αλλά - επίσης προφανώς - δεν είναι και όλες ίδιες και ευθύνη έχουν και οι υποψήφιοι ιδιοκτήτες. Πας, βλέπεις, ρωτάς, συζητάς...
Προσωπική εμπειρία: μεταξύ άλλων πολλών, είπα ξεκάθαρα ότι επειδή πρόσφατα είχαμε χάσει σκύλο με πολύ επίπονο και αιφνίδιο τρόπο, δε θα αντέχαμε - κυρίως ψυχολογικά - να υιοθετήσουμε κάποιον άλλο τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή με υπάρχον πρόβλημα, οπότε ζητήσαμε να γίνουν εξετάσεις (τις οποίες και φυσικά πληρώσαμε). Προφανώς και θα μπορούσε να προκύψει οτιδήποτε και 1 μήνα μετά την υιοθεσία, αλλά πρέπει κανείς να αναλαμβάνει και τον δικό του ρόλο υπεύθυνα. Υπάρχουν τόσες φιλοζωικές και τόσα διαμάντια που περιμένουν πίσω από ένα κλουβί, όπως και τόσα αδέσποτα... Ειλικρινά πιστεύω είναι κρίμα αν κάποιος δε θέλει να αποκτήσει εκτροφικό να απορρίπτει την μία ή την άλλη λύση βάσει μίας μεμονωμένης εμπειρίας: ανευθυνότητα, ανεπάρκεια και αμάθεια υπάρχει σε όλους τους κλάδους ανεξαιρέτως!