Μπήκε στη Ζωή μου Βιαστικά !


Γιάννης & Δίας

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2014
80
82
30
Πατρα
Γειά σας με λένε Γιάννη και είμαι καινούργιος στην παρέας σας . Θα ήθελα να σας διηγηθώ την δική μου προσωπική ιστορία .Είμαιέναάτομο που από τα 14 μου ήθελα σκύλο έναν τετραποδο φίλο , αυτό με έφερνε πάντααπένταντι από τους γονεις μουσυνέχειαόχιόμως επειδή δεν μου έπαιρναν σκύλο αλλά επειδή δεν μου άφηναν ανοιχτό το ενδεχόμενο πως κάποια μερα θα το παρω.Αρχησα και εγω να αγοράζω συνέχει βιβλία για σκυλους περιοδικά. Πήγα στρατό και γύρισα και συνέχισα πάλι να ασχολούμε θεωρίτικα όσο μπορώ με σκύλους.Με το χαρτζιλίκι μου αγόρασα λουρί και μπόλ για το φαγητο του σκύλου που θααποκτήσω κάποια μέρα........Ο πατέρας μου πίστευε πως όταν θα γύριζα από το στρατό θα έιχα αλλάξει ......... Ξυπνάω ένα πρωί λοιπόν και ακούω την μάνα μου να μιλάει στο τηλ και να λέει για Λαμπραντόρ (από εμένα είχε μάθε τις ράτσες) .... την ρωτάω τι έγινε και μου λέει θέλω να αγοράσω σκύλο και θα το κάνω(ήθελε να ρίξειόλη την ευθύνη επάνω της για να μην ερθω σε κόντρα με τον πατέρα μου που στοοτιδήποτε θα έπερνε ως αφορμή το σκύλο)....... και έτσι τι ίδια μέρα πήγαμε να δούμε ένα ερσενικό κουτάβι Λαμπρανόρ....... από την χαρά μου δεν κατάφερα να κάνω τίποτα από όσα ήξερα .....δεν ρώτησα για τους γονείς δεν έκανα τίποτα όπως έιχα διαβσει απλά το πήραμε και φύγαμε ! Μας έκανε διάρροιες τον πήγαμε στο γιατρό του ΄βρήκαμε και κα΄τι στα ματια του .το παλέψαμε Τώρα ο Δίας είανι 4 Μηνών υγιέστατος και τον αγαπάω παρα πολύ !


Υ.Γ Αν έχει καποιος έχει Λαμπραντόρ και μπορεί να κρίνει ας μου πει αν μοιάζει για καθαρόαιμο, να ξέρω πως θα γίνει ........... και να μην έιναι όμως δεν τον αλλάζω με τίποτα!

 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Όχι φίλε Γιάννη, δεν ξέρω από λαμπραντόρ και δεν μπορώ να σχολιάσω επ' αυτού.

Ξέρω όμως ότι διαβάζοντας την αφήγησή σου μου γεννήθηκαν ιδιαίτερα θετικά αισθήματα

Μου άρεσε που ως υπεύθυνο άτομο ασχολήθηκες ενδελεχώς και φρόντισες να μάθεις όσο περισσότερα μπορούσες για το θέμα που σ' ενδιέφερε.

Επίσης κατανοώ απόλυτα (δεν θα πω μου "άρεσε" γιατί θα μου την πέσουν οι πιο καθαρόαιμοι ιδεολογικά εδώ μέσα) το πως απόκτησες τον φιλαράκο σου παρακινούμενος και καθοδηγούμενος από το ορμέμφυτο και όχι την στείρα γνώση.
Δεν λέω πως ήταν το σωστό.
Πραγματικά όμως το κατανοώ και κάπου μέσα μου χαίρομαι για το ότι υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που κυριαρχούνται τόσο πολύ από το συναίσθημα.

Γιαυτό λοιπόν, φίλε Γιάννη, θα ήθελα να σας καλωσορίσω, τόσο εσένα όσο και τον Δία.
Να είστε πάντα γεροί και υγιείς και να περάσετε πολλά πολλά χρόνια ευτυχισμένοι μαζί!!!
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Καλως ηλθατε Γιαννη και Δια! Πολυ ομορφος ο κουταβος σου, να σου ζησει και να εχετε πολλες χαουμενες στιγμες παρεα! Αναμενουμε κι αλλα βιντεακια, καθως ακι φωτογρφιες του κουταβου!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το Δία σου!

Απλά μην αναρωτιέσαι αν είναι καθαρόαιμος ή όχι. Αν ήταν δεν θα αναρωτιόσουν, απλά θα το ηξερες και θα στο επιβεβαίωνε το πεντιγκρί του. Αγάπα τον γι'αυτό που είναι, ασχετα στο πόσο κοντά ή μακρυά σε λαμπ είναι. Οκ, παρασυρθηκες από το συναίσθημα, ενημέρωσες τουλάχιστον αυτόν που έχει τη μάνα του Δια ΓΙΑΤΙ δεν πρέπει να ξανακάνει γέννα, πόσο μάλλον να ΠΟΥΛΑΕΙ και τα κουτάβια?
 
  • Like
Reactions: ghelly




Γιάννης & Δίας

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2014
80
82
30
Πατρα
Ζητώ συγγνώμη για ΄το ανακατεμένο κείμενό μου..............και Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και για τις απαντήσεις σας.........

Όχι με τους γονείς του Δία δεν ξαναμίλησα και μάλλον αυτός που το πήρα πρέπει να έχει τον πατέρα.......
Όταν είχα πάρει τηλ στην αγγελία είχα ζητήσει να δω γονείς αλλα αυτός είπε ναι αλλά κόμπιασε λίγο ............................................από ότι μου είπε η γέννα Αχαγιά Εγώ είμαι από Πάτρα .....................Μετά το ξέχασα !
 






matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Γεια σου Γιαννη!

Τα σχετικα με την καθαροαιμια στα ειπε η Orilis. Εγω το μονο που εχω να προσθεσω ειναι να μην αμελησεις τις εξετασεις που ειναι απαραιτητες για να δεις αν υπαρχουν κληρονομικες ασθενειες (π.χ. εξεταση δυσπλασιας μετα τους 18 μηνες), να τον εχεις οσο πιο αδυνατο γινεται κατα την αναπτυξη και να προσεχεις τις γλυστερες επιφανειες, το εντονο παιχνιδι και τα κατσικιασματα.
 
  • Like
Reactions: Orilis and ghelly


django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
Να τον χαίρεσαι τον Δία είναι πολύ όμορφος, εύχομαι να είναι πάντα γερός!!

Πρόσεξε αυτά που σου είπε η matilda για την διατροφή του είναι λίγο λαίμαργα τα λαμπραντόρ, εκεί που του κάνεις τα παιχνίδια και παίζει καλό είναι να βάλεις μια μοκέτα κάτω..
 


Γιάννης & Δίας

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2014
80
82
30
Πατρα
Παίζουμε σε πλατείες και πάρκα στο μπαλκόνι τον ανεβάζω όταν κάθωμαι και διαβαζω μου κάνει παρέα......... οι Εξετάσεις δισπλασίας πόσο κοστίζουν ; και αν όντος έχει μπορώ να κάνω κατί να μην εμφανιστεί ; αυτοί είναι οι γονείς του σύμφωνα με την αγγελία και ό δίας όπως τον γνώρισα !
 

Attachments





ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Παίζουμε σε πλατείες και πάρκα στο μπαλκόνι τον ανεβάζω όταν κάθωμαι και διαβαζω μου κάνει παρέα......... οι Εξετάσεις δισπλασίας πόσο κοστίζουν ; και αν όντος έχει μπορώ να κάνω κατί να μην εμφανιστεί ; αυτοί είναι οι γονείς του σύμφωνα με την αγγελία και ό δίας όπως τον γνώρισα !
ναι αμέ, μπορεις να του δίνεις κάποια συμπληρώματα προληπτικά, ρώτα κτηνίατρο να σου προτείνει , και βιάσου όσο είναι μικρούλι ακόμα.
πολύ φίνα η μάνα σου, αλλα τον πατέρα τί τον κάνατε στο τέλος?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
εξετάσεις δυσπλασίας θα κάνεις όταν ενηλικιωθεί και ολοκληρωθει η ανάπτυξη του, στο μεταξύ απλά θα ευχεσαι να μην εμφανισει κανενα θέμα όσο ειναι κουταβι. Όχι γλυστερα πατώματα, όχι χοροπηδητά και κατσικιάσματα, όχι πολύ φαι... καλύτερα να ειναι ελαφρύς ωστε να μην επιβαρύνει αναίτια τον σκελετό του. Και από εκει και περα κανεις το σταυρό σου να μην εχει κληρονικότητα.
Με το μάτι τι είχε?
 


django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
Για επιφάνειες εντός σπιτιού εννοούσα χαχαχαχα :):)

Το πόσο κοστίζουν κτλ. θα στα πει ο κτηνίατρος σου.
 


Γιάννης & Δίας

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2014
80
82
30
Πατρα
απλα διαβάζω αρκετά για ν μην έχω πρόβλημα με την εξεταστική και έτσι δεν του δίνω δικαίωμα να μου λέει πως μου έχει πάρει τα μυαλά........ Οι κτηνίατροι κοστίζουν και του φοβάμαι λίγο ...
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
οι κτηνιατροι όμως θα πρεπει να ειναι και "οι καλύτεροι μας φιλοι". Μόνο τα εμβόλια καθε χρόνο και οι αποπαρασιτώσεις... δεν το λες και αμελητέο εξοδο... οποτε....

λαμπραντορ εκτος σπιτιου??? :unsure:
θα εχεις να ανησυχεις ετσι και για σκνιπες και τσιμπουρια...
 
  • Like
Reactions: django.


django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
οι κτηνιατροι όμως θα πρεπει να ειναι και "οι καλύτεροι μας φιλοι". Μόνο τα εμβόλια καθε χρόνο και οι αποπαρασιτώσεις... δεν το λες και αμελητέο εξοδο... οποτε....



έτσι ακριβώς είναι.....
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και καλά βρε παιδι μου, διαβαζες τόσα για τα σκυλια ωσπου να παρεις... παίρνεις κουτάβι "πιο παρορμητικά πεθαίνεις"... οκ να δεχτώ -με το ζόρι- τον ενθουσιασμό της στιγμης (αν και στιγμή από το ψάχνω να βρω γεννα ωσπου παω και το παιρνω... εχει ενα θεμα) αλλά για το πού θα μένει το κουτάβι διαβασες ότι ειναι καλό να ειναι εκτος σπιτιου? αποξενωμένο από την αγέλη του? και μη μου πεις οτι πας και ασχολεισαι... αφού ο ιδιος λες ότι διαβάζεις διαρκώς για την εξεταστική....