Μπήκε στη Ζωή μου Βιαστικά !


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
εντάξει αυτο θα κάνω ..... Να ρωτήσω σε πια ηλικία θα έχει πάρει το τελικό ύψος και τα τελικά κιλά του ?
Στους 9, 10 μήνες ύψος, 18 - 24 μήνες βάρος.

Στην θάλασσα δεν τον πιέζεις για κανένα λόγο. Λογικά θα μπει μόνος του ακολουθώντας εσένα.
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Διαβάζοντας αυτό
Αρχησα και εγω να αγοράζω συνέχει βιβλία για σκυλους περιοδικά. Πήγα στρατό και γύρισα και συνέχισα πάλι να ασχολούμε θεωρίτικα όσο μπορώ με σκύλους
στο πρώτο σου μήνυμα και στην συνέχεια τα επόμενα μηνύματά σου όπως το τελευταίο, μου δημιουργείτε η εξής απορία: Τι διάβαζες τόσο καιρό;
Καλοπροαιρετα το λέω και όχι να κριτικάρω αλλά πραγματικά έχω αυτή την απορία.
 


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Οταν ημουν δημοτικο που πηρα το πρωτο σκυλακι και επειτα μεχρι το γυμνασιο διαβαζα αυτες τις σκυλοεγκυκλοπαιδειες με φυλες κλπ αυτο δε σημαινει οτι απεκτησα πληρεις και σωστες γνωσεις περι σκυλων. Ισως αυτου του τυπου βιβλια και περιοδικα να διαβαζε και ο Γιαννης. Παντως οτι και να διαβασεις απο πριν αν δε ζησεις με τον σκυλο σου δε μαθαινεις. Γιαννη ειναι πανεμορφος ο κουταβος
 


Γιάννης & Δίας

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2014
80
82
30
Πατρα
Διαβάζοντας αυτό

στο πρώτο σου μήνυμα και στην συνέχεια τα επόμενα μηνύματά σου όπως το τελευταίο, μου δημιουργείτε η εξής απορία: Τι διάβαζες τόσο καιρό;
Καλοπροαιρετα το λέω και όχι να κριτικάρω αλλά πραγματικά έχω αυτή την απορία.
 

Attachments



Γιάννης & Δίας

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2014
80
82
30
Πατρα
σε ςυχαριστ
Οταν ημουν δημοτικο που πηρα το πρωτο σκυλακι και επειτα μεχρι το γυμνασιο διαβαζα αυτες τις σκυλοεγκυκλοπαιδειες με φυλες κλπ αυτο δε σημαινει οτι απεκτησα πληρεις και σωστες γνωσεις περι σκυλων. Ισως αυτου του τυπου βιβλια και περιοδικα να διαβαζε και ο Γιαννης. Παντως οτι και να διαβασεις απο πριν αν δε ζησεις με τον σκυλο σου δε μαθαινεις. Γιαννη ειναι πανεμορφος ο κουταβος
σε Ευχαριστώ πολύ !!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
εγώ είχα την εντύπωση πως έξι μηνω θα είχε πάρει το τελικό ύψος ... Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
Όχι με τίποτα. Και μέχρι 18 μηνών θα αναπτύσεται ακόμη. Ο δικός μου 3 ετών τώρα κι έχω την εντύπωση ότι ακόμα και τους τελευταίους μήνες πήρε σε όγκο.
Ο άλλος μου σκύλος που μεχρι ενός έτους υποσιτιζόταν έχει γίνει σκύλαρος και πέρασε στο ύψος το λαμπ και όλα αυτά μετά το ένα έτος.
 
  • Like
Reactions: matilda


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Γιάννης & Δίας και διαβάζοντας όλα αυτά είχες την εντύπωση πως ο σκύλος έχει αναπτυχθεί στους 6 μήνες; o_O

@StellitsaD δεν διαφωνώ με αυτά που γράφεις, απλά ο Γιάννης μου δίνει την εντύπωση πως δεν έχει διαβάσει τίποτα από όλα αυτά που γράφει η δεν ήταν κάλος μαθητής.
Ίσως είμαι λάθος εγώ αλλά είχα αυτή την απορία και ρώτησα.

Όπως και να χει το θέμα δεν είναι τι έχει διαβάσει ο Γιάννης. Καλά κάνει και ρωτάει για τις απορίες που έχει.

Υ.Γ: Γιάννη καλό είναι να αρχίσεις να διαβάζεις (πιο προσεκτικά αυτή την φορά) τα θέματα του φόρουμ και θα σου λυθούν οι περισσότερες απορίες. Έχει τα πάντα μέσα.
 


Γιάννης & Δίας

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2014
80
82
30
Πατρα
ρε παιδιά καλός μαθητής ειμαι απλά αυτα τα διάβαζα για να ψάχνω διαφορες ράτσες ενημερωνόμουν για αρρώστιες και εμβόλια .... Αλλα για καιρό νόμιζα πως δεν θα αποκτήσω τελικά ποτε σκύλο και σταματούσα σταδιακά να διαβάζω τόσο πολύ ..... Ο Διασ μπήκε ξαφνηκα στη ζωή μου και δεν θυμάμαι αρκετά πράγματα ..... Και βέβαια θα τα ξαναδιαβάσω.... Είχα εξεταστική και μόλις τελειωνα το διάβασμα ήμουν όλο με το Δια δεν είχα χρόνο !
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
ρε παιδιά καλός μαθητής ειμαι απλά αυτα τα διάβαζα για να ψάχνω διαφορες ράτσες ενημερωνόμουν για αρρώστιες και εμβόλια .... Αλλα για καιρό νόμιζα πως δεν θα αποκτήσω τελικά ποτε σκύλο και σταματούσα σταδιακά να διαβάζω τόσο πολύ ..... Ο Διασ μπήκε ξαφνηκα στη ζωή μου και δεν θυμάμαι αρκετά πράγματα ..... Και βέβαια θα τα ξαναδιαβάσω.... Είχα εξεταστική και μόλις τελειωνα το διάβασμα ήμουν όλο με το Δια δεν είχα χρόνο !
Γιάννη τι ηλικία έχεις?
 




kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Κάτσε και διάβασε ΠΟΛΥ από δω και πέρα και μην αγνοείς τους σωστούς τρόπους σε ΟΤΙ έχει να κάνει με το σκυλί σου.
Εφ'όσον λες ότι πήγες φαντάρος φαντάζομαι από εκεί θα απέκτησες και μια υπευθυνότητα,οπότε χρησιμοποίησε την από τώρα και μετά.
 
  • Like
Reactions: Scalpel




D

Deleted member 14614

Guest
Ας προσπαθήσω κι εγώ @HolywoodBrn να βάλω ένα λιθαράκι! χεχε
Κοίτα Γιάννη, καταρχάς δεν θα αρχίσω να στα "χώνω". Όχι γιατί δεν θεωρώ ότι είναι εγκληματικό αυτό που έχεις κάνει, αλλά γιατί με καλύπτουν οι προηγούμενοι και δεν έχει νόημα να επαναλαμβανόμαστε. Οπότε:

Ό,τι έγινε, έγινε. Έχουμε ένα κουτάβι απομονωμένο σε βεράντα. Κι εγώ τις πρώτες μέρες έτσι είχα τον δικό μου (ήταν ενήλικος βέβαια). Αυτό που έγινε ήταν να τσακώνομαι ανελέητα, σε σημείο που να έχουμε κόψει την καλημέρα. Εσύ, βέβαια, ξέρεις τους δικούς σου καλύτερα. Έχεις όμως σκοπό να φτάσεις στα άκρα για την ψυχική υγεία του κουταβιού σου? Πρέπει να αναρωτηθείς για αυτό. Δεν είσαι, άλλωστε και κανένα πιτσιρίκι, πρέπει να αναλάβεις τις ευθύνες σου.
Έπειτα, θα σε συμβούλευα να "χρησιμοποιήσεις" το μικρό. Δηλαδή: την τρίτη ημέρα που είχα τον δικό μου, φεύγω από το σπίτι και επιστρέφω μετά από 4-5 ώρες. Αυτός στη βεράντα. Μόλις γύρισα, βλέπω τη μάνα μου να είναι έξω στη βεράντα και να κλαίει. Την ρώτησα τι συνέβη και μου είπε ότι ο σκύλος κοιτούσε επί 4-5 ώρες το τζάμι του δωματίου μου να δει πότε θα γυρνούσα. Έτσι, πιάστηκα από αυτό, την "στόλισα", μίλησα για εγκληματικό βασανισμό που του προκαλεί, κλπ. και τώρα ο μικρός βολτάρει άνετα μέσα στο σπίτι και έχουν γίνει κολλητάρια!:)
Μην το ξεχνάς, σε στιγμές αδυναμίας μπορείς να πετύχεις αυτό που θέλεις και το κουτάβι σου θα στις δώσει απλόχερα!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ναι βρε @Scalpel μου, το 'χουν καταλάβει όλοι πια, ότι τα +50 έτη σοφίας που κουβαλάς στις πλάτες σου και φροντίζεις συνεχώς να επιδεικνύεις, δεν σ'έχουν παρόλα αυτά, προστατεύσει απ'το να έχεις εμμονές με ανθρώπους. Ελπίζω, όταν φτάσω κι εγώ στην ηλικία σου [σε πάρα πολύ καιρό ακόμη, από τώρα] να μην εμφανίσω κι εγώ τέτοια συμπτώματα. Αλλά καλού-κακού, θα αφήσω εντολή ευθανασίας μου ;)
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Ναι βρε @Scalpel μου, το 'χουν καταλάβει όλοι πια, ότι τα +50 έτη σοφίας που κουβαλάς στις πλάτες σου και φροντίζεις συνεχώς να επιδεικνύεις
κάπως έτσι είναι
κάποιοι επιδεικνύουν συνεχώς τη σοφία τους και κάποιοι την απέραντη/μοναδική/ανυπέρβλητη αγάπη τους προς τον σκύλο


απ'το να έχεις εμμονές με ανθρώπους
περισσότερο εμμονές με αγενείς ανθρώπους και αήθεις συμπεριφορές
ψάξε τις λέξεις με προσοχή και μην αντιδράς με την ζέση της "νιότης" σου


Ελπίζω, όταν φτάσω κι εγώ στην ηλικία σου [σε πάρα πολύ καιρό ακόμη, από τώρα] ;)
ελπίζω μέχρι τότε να αποκτήσεις τη στοιχειώδη ευγένεια, τουλάχιστον σε συνάρτηση με τους συνανθρώπους σου
με ανακουφίζει λίγο το γεγονός ότι έχεις "πάρα πολύ καιρό ακόμη" - εξηγεί ίσως και την έλλειψη ωριμότητας (αν και εγώ πιο πολύ το βλέπω ως έλλειψη παιδείας)


να μην εμφανίσω κι εγώ τέτοια συμπτώματα
τηλεδιαγνωστική


Αλλά καλού-κακού, θα αφήσω εντολή ευθανασίας μου ;)
για ψαγμένο άτομο, που θέλεις να παρουσιάζεσαι, σου διαφεύγει το γεγονός, ότι η ευθανασία δεν είναι προς το παρόν νόμιμη στην Ελλάδα (για τους ανθρώπους...)
ακόμη κι αν το να καταντήσεις σαν κι εμένα φαντάζει στο μυαλουδάκι σου ως το έσχατο στάδιο κατάπτωσης, το διακόπτη δεν θα τον κατεβάσει κανένας

λοιπόν βρε mareco μου (μιας και αρέσκεσαι και στους ψευτοχαριεντισμούς)...

το έχω γράψει πολλές φορές και δεν θα κουραστώ να το επαναλαμβάνω

η αγένεια είναι ανεπίτρεπτη και αδυνατώ να την καταπιώ

κατάλαβέ το κάποια στιγμή, πριν φτάσεις (μετά από πάρα πολύ καιρό) στην ηλικία μου...
 


Γιάννης & Δίας

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2014
80
82
30
Πατρα
Ας προσπαθήσω κι εγώ @HolywoodBrn να βάλω ένα λιθαράκι! χεχε
Κοίτα Γιάννη, καταρχάς δεν θα αρχίσω να στα "χώνω". Όχι γιατί δεν θεωρώ ότι είναι εγκληματικό αυτό που έχεις κάνει, αλλά γιατί με καλύπτουν οι προηγούμενοι και δεν έχει νόημα να επαναλαμβανόμαστε. Οπότε:

Ό,τι έγινε, έγινε. Έχουμε ένα κουτάβι απομονωμένο σε βεράντα. Κι εγώ τις πρώτες μέρες έτσι είχα τον δικό μου (ήταν ενήλικος βέβαια). Αυτό που έγινε ήταν να τσακώνομαι ανελέητα, σε σημείο που να έχουμε κόψει την καλημέρα. Εσύ, βέβαια, ξέρεις τους δικούς σου καλύτερα. Έχεις όμως σκοπό να φτάσεις στα άκρα για την ψυχική υγεία του κουταβιού σου? Πρέπει να αναρωτηθείς για αυτό. Δεν είσαι, άλλωστε και κανένα πιτσιρίκι, πρέπει να αναλάβεις τις ευθύνες σου.
Έπειτα, θα σε συμβούλευα να "χρησιμοποιήσεις" το μικρό. Δηλαδή: την τρίτη ημέρα που είχα τον δικό μου, φεύγω από το σπίτι και επιστρέφω μετά από 4-5 ώρες. Αυτός στη βεράντα. Μόλις γύρισα, βλέπω τη μάνα μου να είναι έξω στη βεράντα και να κλαίει. Την ρώτησα τι συνέβη και μου είπε ότι ο σκύλος κοιτούσε επί 4-5 ώρες το τζάμι του δωματίου μου να δει πότε θα γυρνούσα. Έτσι, πιάστηκα από αυτό, την "στόλισα", μίλησα για εγκληματικό βασανισμό που του προκαλεί, κλπ. και τώρα ο μικρός βολτάρει άνετα μέσα στο σπίτι και έχουν γίνει κολλητάρια!:)
Μην το ξεχνάς, σε στιγμές αδυναμίας μπορείς να πετύχεις αυτό που θέλεις και το κουτάβι σου θα στις δώσει απλόχερα!
κοίτα οτι μπορώ κάνω και πολες φορές τον έχω στο μπαλκόνι μου και έχω ανοιχτη τη πόρτα ν μου κάνει παρέα ... Δεν το αφήνω μόνο του παρα μόνο όταν λείπω που ούτος η άλλος και μεσα στο σπίτι μόνος θα ήταν .... Η μανα μου μπορεί να υποκύψειο πατέρα κάνει την ζημιάποθ ειναι ικανός να το πετάξει στα σκουπίδια .... Γιαυτο ψάχνω και για δουλειάνα μην έχω ανάγκητον πατέρα και την μανα μου να μπορώ να φτάσω στα άκρα !
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Όχι με τίποτα. Και μέχρι 18 μηνών θα αναπτύσεται ακόμη. Ο δικός μου 3 ετών τώρα κι έχω την εντύπωση ότι ακόμα και τους τελευταίους μήνες πήρε σε όγκο.
Ο άλλος μου σκύλος που μεχρι ενός έτους υποσιτιζόταν έχει γίνει σκύλαρος και πέρασε στο ύψος το λαμπ και όλα αυτά μετά το ένα έτος.
Υψος παίρνουν μέχρι 12-14 μήνες. Μυϊκή ανάπτυξη, μέχρι 18-24 μήνες. Ογκο Kyveli, εσαεί, όσο τον καλοταίζεις!! :p :p
 
  • Like
Reactions: Scalpel


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
... Ελπίζω, όταν φτάσω κι εγώ στην ηλικία σου [σε πάρα πολύ καιρό ακόμη, από τώρα] να μην εμφανίσω κι εγώ τέτοια συμπτώματα.
Μην σε απασχολεί αυτό!! Οταν φτάσεις σε αυτήν την ηλικία, σε πάρα-πάρα πολλά χρόνια, γιατί ο χρόνος ειδικά για σένα θα κυλά αργά, πάρα-πάρα πολύ αργά, δεν θα έχεις κανένα περαιτέρω σύμπτωμα. Τα έχεις εξασφαλίσει ήδη από τώρα, όλα! :whistle: Ενας επίσης, με 50+ χρόνια στην πλάτη!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3