Μπορώ να αποκτήσω σκύλο ?


kosto-stavr

Member
4 Οκτωβρίου 2016
6
6
59
Καλησπέρα σε όλους σας,

Αναζητώντας πληροφορίες για σκύλους έπεσα πάνω στην παρέα σας, διάβασα αρκετά πρωτόγνωρα και ενδιαφέροντα πράγματα, οπότε και αποφάσισα να ζητήσω την συνδρομή σας.

Το ερώτημα μου είναι – καταρχήν – απλό.

Μπορώ να αποκτήσω έναν σκύλο ?

Είμαι ένας μεσήλικας που ζει μόνος του σε διαμέρισμα, δουλεύω καθημερινά το 8ωρο μου (άρα συν την μετακίνηση λείπω περί το 10ωρο από το σπίτι), δεν διαθέτω μεγάλο εξωτερικό χώρο (αυλή / βεράντα), αλλά και να διέθετα επιθυμώ να τον κρατώ μέσα στο σπίτι γιατί αυτό που αναζητώ είναι κυρίως η παρέα του και δευτερευόντως το να αποτελέσει την αφορμή για να ξεκολλήσω από τον καναπέ στον οποίο αρχίζω και ριζώνω …

Δεν είμαι αυτό που λένε αθλητικός τύπος, μάλλον το αντίθετο, αλλά καθημερινά ένα μισάωρο το πρωί και κάτι παραπάνω το βραδάκι σκοπεύω να του (μου) το αφιερώνω .

Το δε σαββατοκύριακο εννοείται ότι τον θέλω μαζί μου, οπότε μάλλον για μικρομεσαίο μέγεθος μιλάμε.

Λοιπόν,

Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω, υπάρχει σκύλος που θα περνούσε ευχάριστα μαζί μου ή καλύτερα να το ξεχάσω ?

Κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη αρκεί να αναφέρεται σε σκύλο και όχι γάτα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων …
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Καλησπέρα σας και καλώς ήρθατε στο φόρουμ.

Έτσι όπως τα περιγράφετε, μου έρχεται στο μυαλό μία εικόνα.
Εσάς, να πηγαίνετε σε μία φιλοζωική και να ψάχνετε μία φάτσα που θα σας κοιτάξει στα μάτια και θα ξέρετε οτι θέλει να σας υιοθετήσει.

Υπάρχουν τόσα πολλά αδέσποτα που περιμένουν.

Λόγω των ωρών που λείπετε, εγώ θα σας πρότεινα να προσανατολιστείτε σε ενήλικο που ξέρει ήδη την τουαλέτα του και έχει στρωμένο χαρακτήρα. :)
 




kosto-stavr

Member
4 Οκτωβρίου 2016
6
6
59
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις απαντήσεις σας.

Δεν σας κρύβω ότι με αυτά που έχω διαβάσει για τις σκανδαλιές των κουταβιών, έχω σκεφτεί σοβαρά και την περίπτωση την απόκτησης / υιοθεσίας ενηλίκου.

Νομίζω όμως (αν σκέπτομαι λάθος διορθώστε με) ότι η καθημερινή μου 10ωρη απουσία αφενός μπορεί εύκολα να ληφθει ως εγκατάλειψη από ένα σκυλάκι που έχει καταλήξει σε φιλοζωική και αφετέρου (πιστεύω) ότι μάλλον αποτελεί εμπόδιο στο να μάθει ο ένας τον άλλον - ιδιαίτερα όταν έχει ήδη διαμορφωμένο χαρακτήρα.

Ο προβληματισμός μου όπως ανέφερα είναι το αν ένα τέτοιο ανθρώπινο ωράριο θα μπορούσε να είναι ανεκτό από ένα σκύλο και εάν ναι τότε ποια φυλή (φυλές ) θα έδειχναν μεγαλύτερη προσαρμοστικότητα σε αυτό.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις απαντήσεις σας.

Δεν σας κρύβω ότι με αυτά που έχω διαβάσει για τις σκανδαλιές των κουταβιών, έχω σκεφτεί σοβαρά και την περίπτωση την απόκτησης / υιοθεσίας ενηλίκου.

Νομίζω όμως (αν σκέπτομαι λάθος διορθώστε με) ότι η καθημερινή μου 10ωρη απουσία αφενός μπορεί εύκολα να ληφθει ως εγκατάλειψη από ένα σκυλάκι που έχει καταλήξει σε φιλοζωική και αφετέρου (πιστεύω) ότι μάλλον αποτελεί εμπόδιο στο να μάθει ο ένας τον άλλον - ιδιαίτερα όταν έχει ήδη διαμορφωμένο χαρακτήρα.

Ο προβληματισμός μου όπως ανέφερα είναι το αν ένα τέτοιο ανθρώπινο ωράριο θα μπορούσε να είναι ανεκτό από ένα σκύλο και εάν ναι τότε ποια φυλή (φυλές ) θα έδειχναν μεγαλύτερη προσαρμοστικότητα σε αυτό.
καλως ηρθες,
+1 κι εγω για αδεσποτο, δεδομενης της εγκαταλειψης που εχουν υποστει τα ζωα αυτα θα προσαρμοστουν ανετα σε ενα δικο τους πλεον περιβαλλον με εναν ανθρωπο που τα αγαπα και τα φροντιζει...τα αδεσποτα προσαρμοζονται σε ολες τις ηλικιες μην φοβασαι θεληση και αγαπη τιποτα αλλο
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Aν όχι όλοι, οι περισσότεροι δουλεύουμε .. Αν ήταν έτσι, όλα τα σκυλιά του φόρουμ είναι κακοποιημένα :p
Τα περισσότερα ενήλικα θα δείξουν ανεκτικότητα σε αυτό το ωράριο, αφού προσαρμοστούν. Θα μάθουν το πρόγραμμά τους και θα περιμένουν να γυρίσεις για να βγουν και να παίξουν/εκτονωθούν/ κάνουν τις ανάγκες τους.

Μπορείς να ψάξεις και για κάποιο αδεσποτάκι, το οποίο φιλοξενείτε σε σπίτι, και είναι τεσταρισμένο οτι πχ δε κάνει ζημιές αν μείνει ώρα μόνο του.

(Εγώ είμαι από τις τυχερές. Κανένα από τα 2 μου σκυλιά δε κάνει ζημιές αν μείνει μόνο του ώρες [πρώην αδέσποτα και τα δύο] ).
 




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Κι εγώ ψηφίζω πρώην αδέσποτο κι ενήλικο για όλους τους λόγους που έχουν ήδη αναφερθεί.
Και θέλω να πω επίσης ότι καλύτερο κίνητρο για άσκηση δεν υπάρχει. Σταδιακά οι βόλτες θα μεγαλώνουν και ούτε που θα το πάρεις χαμπάρι.
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Μιά χαρά μπορεί να προσαρμοστεί ένα σκυλάκι στο πρόγραμμά σου. Βρες ένα αδεσποτάκι και υιοθετήστε ο ένας τον άλλο. Θα σωθείτε και οι δύο!!
 
  • Like
Reactions: mareco


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Να πω, συμπληρωματικά στο ποστ της @myEnzo, οτι οι βόλτες εκτός από το οτι θα σε σηκώσουν από τον καναπέ και θα γίνονται όλο και μεγαλύτερες, θα σε χαλαρώνουν...

Εγώ, ειδικά τη βραδινή βόλτα, την απολαμβάνω ιδιαίτερα! Σχεδόν καθόλου κόσμος, ησυχία, σχεδόν μηδέν αυτοκίνητα στους δρόμους..
Οτι καλύτερο για να χαλαρώσεις :)
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Νομίζω όμως (αν σκέπτομαι λάθος διορθώστε με) ότι η καθημερινή μου 10ωρη απουσία αφενός μπορεί εύκολα να ληφθει ως εγκατάλειψη από ένα σκυλάκι που έχει καταλήξει σε φιλοζωική και αφετέρου (πιστεύω) ότι μάλλον αποτελεί εμπόδιο στο να μάθει ο ένας τον άλλον - ιδιαίτερα όταν έχει ήδη διαμορφωμένο χαρακτήρα.
Δεν ισχύει - μάλλον το αντίθετο... θα του φανεί παράδεισος. Το σκυλί ενός καταφυγίου/φιλοζωικής δεν βγαίνει ποτέ βόλτα. Είναι μέσα στο μεγάλο μεν, κλουβί δε, και βγαίνει κάθε μέρα μόνο για την ανάγκη του. Κάποια τυχερά σε πιο "προνομιακά" καταφύγια θα βγουν για λίγο (10 λεπτά?) σε ένα περιφραγμένο χώρο. Επίσης αδέσποτα που φιλοξενούνται σε φθηνές "πανσιόν αδεσπότων" όπως τις λέμε δεν βγαίνουν ποτέ γιατί προφανώς το φθηνό κόστος διαμονής δεν περιλαμβάνει και βόλτα. Επιπρόσθετα τα σκυλιά αυτά δεν απολαμβάνουν την παρέα αφεντικού. Οπότε όπως καταλαβαίνεις οι δικές σου βόλτες και η δικιά σου παρέα θα του φανούν πρωτόγνωρες και παραδεισένιες. Είναι σαν να παίρνεις κάποιον που ήταν μήνες σε κλινική και τον πας βόλτα μέχρι το περίπτερο - του φαίνεται σαν εκδρομή. Επίσης θα προσκολληθεί επάνω σου και θα μάθει εύκολα, γιατί ξαφνικά απέκτησε αυτό που ονειρευόταν - ένα αφεντικό και μια καλή ζωή. Εγώ τουλάχιστο αυτή τη συμπεριφορά έχω δει σε 2-3 περιπτώσεις που πέρασαν για φιλοξενία από εδώ μέσα.
 


grakes

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2016
67
9
27
λοιπον κοιτα αν ηθελες μια ρατσα θα σου προτεινα να ψαξεις ανεπιφυλακτα για το αγγλικο μπουλντογκ που δεν ειναι συνηθως ενεργητικο και κουταβι ησυχο σχετικα αλλα και η υοθεσια ειναι πολυ καλη ιδεα και καλη πραξη
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
λοιπον κοιτα αν ηθελες μια ρατσα θα σου προτεινα να ψαξεις ανεπιφυλακτα για το αγγλικο μπουλντογκ που δεν ειναι συνηθως ενεργητικο και κουταβι ησυχο σχετικα αλλα και η υοθεσια ειναι πολυ καλη ιδεα και καλη πραξη
Παρότι είμαι φαν των μπουλντόγκ, να προειδοποιήσουμε ότι ο άνθρωπος μπορεί να γίνει κολλητός με τον κτηνίατρο...
 


grakes

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2016
67
9
27
Παρότι είμαι φαν των μπουλντόγκ, να προειδοποιήσουμε ότι ο άνθρωπος μπορεί να γίνει κολλητός με τον κτηνίατρο...
αφηστε πικρα αυτο αγαπημενη ρατσα αλλα υψηλο κοστος σε σωστο τροπο αποκτησης αλλα και γιατρους για αυτο υπομονη αλλα η ρατσα ειναι πολυ ομορφη και περα απο τον κτηνιατρο παει ακριβως με αυτα που μας περιγραψες
 


Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Αδεσποτάκι δαγκωτό!! :love:

Για ένα σκυλί απο καταφύγιο, ένα σπίτι και μια οικογένεια είναι παράδεισος, όπως ήδη ανέλυσαν και οι προηγούμενοι. Έχουν τόση ευγνωμοσύνη που με λίγη αγάπη ανθίζουν! Ένα ενήλικο μέσης ενέργειας σκυλί ειναι ιδανική παρεούλα και καλύπτει με το παραπάνω τις προϋποθέσεις που αναφέρετε. Σας το λέω απο πρώτο χέρι. Απλά αν δεν υπαρχει βοήθεια στην φροντίδα του, θα πρέπει να ειναι πρωτη προτεραιότητα. Τύψεις έχουμε όλοι, ή σχεδον όλοι, που τα αφήνουμε τόσες ώρες μόνα τους αλλα και στο καταφύγιο έτσι ειναι, μόνα τους όλη μέρα λαχταράνε ανθρώπινη επαφή. 1.000 φορες καλύτερα λοιπόν με οικογένεια παρά στο καταφύγιο ή στο δρόμο.

Μια τέτοια απόφαση μόνο καλά θα φέρει!
Εμείς εδω είμαστε να βοηθήσουμε, μάνι μάνι μου ήρθαν 2, 3 περιπτώσεις στο μυαλό..
 


kosto-stavr

Member
4 Οκτωβρίου 2016
6
6
59
Το ότι τελικά θεωρείτε δυνατή την ενσωμάτωση ενός σκύλου στον συγκεκριμένο τρόπο ζωής μου - χωρίς αυτό να συνεπάγεται ιδιαίτερη ταλαιπωρία για κάποιον από τους δυο μας - με χαροποιεί ιδιαίτερα.:D

Επίσης, το σκεπτικό του να δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία σε έναν σκύλο δεν με βρίσκει αντίθετο.

Όμως αν ψάξω (σε θεωρητικό επίπεδο) για το ποιος σκύλος θα ήταν ο πιο ευκολοπροσάρμοστος για την δεδομένη μου κατάσταση , θα πρέπει να το κάνω σε επίπεδο φυλής και βάση των standardχαρακτηριστικών της.

Θεωρώ ότι με ένα σκυλί από καταφύγιο η επιλογή θα μπορούσε να είναι λίγο θέμα λαχείου, γι’ αυτό και έκανα την αναφορά σε φυλές.

Το bulldog– σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του - μάλλον συμφωνώ για το ότι αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή.

Low-energy σκύλος, ανθρωποκεντρικός, με αγάπη στα μικρά παιδιά και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στην συναναστροφή του με τα άλλα ζώα. Ότι ακριβώς θα μου άρεσε σε έναν σκύλο !

Τα θέματα υγείας του όμως πράγματι ακούγονται σοβαρά, καθώς και το ότι εξαιτίας της μικρής διάθεσης που δείχνει για την άσκηση σε συνδυασμό με την αντίστοιχη δική μου, μάλλον θα μας οδηγήσει σταδιακά στο να βγάλουμε μαζί ρίζες στον καναπέ. :sleep:

Οπότε μάλλον θα ήθελα έναν σκύλο να με παρακινεί λίγο περισσότερο για δραστηριότητα.

Θα το ψάξω παραπάνω.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους σας
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ενας ενήλικας σκυλος που βρίσκεται σε φιλοξενια ειναι σιγουρακι...Δεν θα εχεις εκπληξεις με μια τετοια επιλογη...
 


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Το κουτάβι θα σε ταλαιπωρήσει αλλά δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα με έναν ενήλικα σκύλο που έχει μάθει να κάνει την ανάγκη του έξω.

Αν μπορείς να τον βγάζεις δυο φορές την ημέρα έξω είναι καλό, αλλά έστω και μία μεγάλη βόλτα αρκεί.

Καλό θα είναι να προνοήσεις για το θέμα των διακοπών, όπως και για περιπτώσεις που λόγω ασθένειας δε θα μπορείς να βγάλεις το σκύλο βόλτα ή που θα πρέπει να λείψεις εκτάκτως απ' το σπίτι.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στην συναναστροφή του με τα άλλα ζώα
Αυτό από που προκύπτει; δεν είμαι τόσο γνωστής της φυλής, η προσωπική μου εμπειρία λέει το αντίθετο πάντως.
Εκτός από το ότι θα βουλιαξετε παρέα στον καναπέ, που το είπες και μόνος σου, λάβε υπόψη σου ότι μιλάμε για πολύ ξεροκέφαλα σκυλιά, που δεν είναι και η πιο εκπαιδευσιμη και υπάκουη φυλή. Βάλε τα θέματα υγείας, το κόστος απόκτησης κτλ...
Βρες να υιοθετήσεις ένα μεσαίου μεγέθους σκυλάκι που θα σου κάνει κλικ,μεταξύ 1-2 ετών,να έχει ζήσει/φιλοξενηθεί σε σπίτι και καλές βόλτες!
 
  • Like
Reactions: Aroulis and mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf