Μπορώ να του δώσω κόκαλο;


Abbie's mom

Well-Known Member
29 Απριλίου 2011
67
0
44
Πάτρα
Γεια σας και πάλι!!!!
Έχω την εξής ερώτηση..
Σήμερα έβρασα 2 μπούτια μεγάλα πόδια γαλοπούλας για μας. Αν πλύνω το κόκαλο, υπάρχει περίπτωση να κάνει να το δώσω στην μικρή για να παίξει, ή θα το φάει λέτε???? Τα κόκαλα είναι μεγάλα και συμπαγή
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τα κοκκαλα είναι ωμά?

αν δεν το φάει είναι σίγουρα ότι πρέπει για παιχνίδι
 


lucyz

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
53
0
Aθήνα
Εγω προσωπικα δεν θα εδινα κοκκαλα για να τα φαει. Μονο για παιχνιδι κ να εισαι μπροστα να προσεχεις μην τα φαει. Εμενα το προηγουμενο σκυλι μου ειχε φαει κοκκαλα απο μπριζολα κ μετα εκανε εμετο με αιμα κ τα κακα της ειχαν αιμα. Της ειχε σκισει το στομαχι καποιο μυτερο κοκκαλο ειπε ο γιατρος. Αν κ δεν ηταν μυτερο οταν το εδωσα οταν το εκοψε εγινε μυτερο.. Προσεχε με τα κοκκαλα!!
 


Abbie's mom

Well-Known Member
29 Απριλίου 2011
67
0
44
Πάτρα
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις...Κοκόνι τα κόκκαλα είναι βρασμένα. Μάλλον θα πρέπει να το ψάξω το θέμα...Το τελευταιο που θα ήθελα θα ήταν να ταλαιπωρηθεί το σκυλάκι μου για ένα κόκκαλο...Αν πάω να της πάρω απο αυτά που έχουν τα πετ-σοπ κάτι μεγάλα πολύ σε πλαστικές συσκευασίεσ θα κάνουν για παιχνίδι λέτε? Η είναι πολύ μικρή???(3 μηνών)
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Ειναι αρκετα μικρη και με τοσο σκληρα αντικειμενα μπορει να σπασουν τα δοντακια της. Του Καρλος του ειχε σπασει ο ενας ο κυνοδοντας απο τα νεογιλα με ενα κοκκαλο απο πετ σοπ. Καλυτερα να περιμενεις να αλλαξει δοντια και μετα να τις δωσεις.
 


Abbie's mom

Well-Known Member
29 Απριλίου 2011
67
0
44
Πάτρα
Βρε παιδιά να ρωτήσω και κάτι ακόμα...Διάβαζα τώρα ότι μπορούμε να δώσουμε και κοτόπουλο ωμό ΜΕ το κόκαλό του...Ισχύει αυτό?Δηλαδή μπορώ την δευτέρα να της πάρω κοτόπουλο και να της το δώσω όπως είναι?????????
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Εχεις πολυ διαβσμα ακομα, διαβαζω 2-3μηνες και ακομα το σκεφτομαι! Βαλε στην αναζητηση τη λεξη "barf" κ κσεκινα να διαβαζεις, εχεις δρομο μπροστα σου!!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ειναι αρκετα μικρη και με τοσο σκληρα αντικειμενα μπορει να σπασουν τα δοντακια της. Του Καρλος του ειχε σπασει ο ενας ο κυνοδοντας απο τα νεογιλα με ενα κοκκαλο απο πετ σοπ. Καλυτερα να περιμενεις να αλλαξει δοντια και μετα να τις δωσεις.
Τα κουτάβια θέλουν να μασάνε για να απαλλαγούν απο τον πόνο όταν αλλάζουν δόντια. Το κόκκαλο είναι ο ΠΙΟ ΦΥΣΙΚΟΣ τρόπος για να βγάλει τα δοντάκια του. Επίσης το να του δώσεις κόκκαλα κατα την διάρκεια της αλλαγείς ενδυναμώνει τα ούλα, αποτρέπει μολύνσεις και καταπραύνει τον πόνο.

Abbie's mom said:
Βρε παιδιά να ρωτήσω και κάτι ακόμα...Διάβαζα τώρα ότι μπορούμε να δώσουμε και κοτόπουλο ωμό ΜΕ το κόκαλό του...Ισχύει αυτό?Δηλαδή μπορώ την δευτέρα να της πάρω κοτόπουλο και να της το δώσω όπως είναι?????????
Εγώ δεν θα έδινα μαγιρεμένο κόκκαλο. Αν το αποφασήσεις απλά να είσαι κοντά σε περίπτωση που σπάσει κανα κομμάτι και επιχειρήσει να το καταπιεί.
Στα δικά μου σκυλιά ταίζω μόνο ωμά. Κάνε μια αναζήτηση στο forum στην κατηγορία Διατροφή Σκύλου.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τα μαγειρεμένα κόκαλα απαγορευονται στον σκύλο
αν και δίνει πολύς κόσμος.....κι όμως πιστέψτε το . είναι πολύ επικίνδυνα

Τα ωμά κρεατα με κόκαλα είναι μια καλή επιλογη διατροφής-αλλά θέλει διάβασμα,δεν είναι πηραμε κοτόπουλο και το δώσαμε στον σκύλο

τα νεογηλά δόντια είναι για άλλαγμα-μέχρι να αλλάξουν το σκυλί έχει ανάγκη να μασάει-και καλά είναι να έχει μασουλητήρια - τα ωμά κόκαλα που δεν μπορεί να τα φάει είναι ότι καλύτερο
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Τα κουτάβια θέλουν να μασάνε για να απαλλαγούν απο τον πόνο όταν αλλάζουν δόντια. Το κόκκαλο είναι ο ΠΙΟ ΦΥΣΙΚΟΣ τρόπος για να βγάλει τα δοντάκια του. Επίσης το να του δώσεις κόκκαλα κατα την διάρκεια της αλλαγείς ενδυναμώνει τα ούλα, αποτρέπει μολύνσεις και καταπραύνει τον πόνο.
Ειπα απλα την προσωπικη εμπειρια μου με κοκκαλο απο πετ σοπ, για τα φυσικα δεν ξερω αν μπορουν να σπασουν τα δοντια τους. Σιγουρα χρειαζεται αντικειμενα για να μασαει ειδικα οταν βγαζει τα καινουργια δοντια, αλλα καλυτερα να ειναι λαστιχενια παιχνιδια και γενικα πραγματα που δεν θα του προξενησουν καποιο κακο.
 


ermina

New Member
22 Φεβρουαρίου 2011
4
0
Εκπλήσομαι που συζητάτε για ωμά κόκαλα και κρέατα και μάλιστα πουλερικών.Δεν κινδυνεύουν τα σκυλιά από σαλμονέλλα και τόσες άλλα μικρόβια που μπορεί να έχει το κρέας ιδίως το χοιρινό; Παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος που το γνωρίζει σίγουρα το θέμα...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν ξέρω αν κινδυνεύουν τα σκυλιά αλλά τα δικά μου όχι μόνο είναι υγιέστατα αλλά εξαφανιστήκανε τα προβλήματα επι εποχής ξηράς.
Θα ακούσεις διάφορες απόψεις και απαντήσεις στο ερώτημα σου.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εκπλήσομαι που συζητάτε για ωμά κόκαλα και κρέατα και μάλιστα πουλερικών.Δεν κινδυνεύουν τα σκυλιά από σαλμονέλλα και τόσες άλλα μικρόβια που μπορεί να έχει το κρέας ιδίως το χοιρινό; Παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος που το γνωρίζει σίγουρα το θέμα...
Υπάρχουν ενότητες στο forum που εξηγούν ότι αν υπάρχει κάποια πρόληψη τότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα!

Εξάλλου, η σαλμονέλα είναι ιός και για να έχει το κοτόπουλο θα πρέπει να είναι εκτεθειμένο ή ήδη μολυσμένο σε αυτήν!
Αν έχεις καλό κρεοπώλη και ξέρεις ότι είναι προσεκτικός και το ίδιο είσαι και εσύ τότε δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα!

Πρόληψη στην υγιεινή χρειάζεται...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ειναι σιγουρο οτι οσκυλος προσβαλεται απο τη σαλμονελα; Μηπως εχει προβλεψει η φυση γι αυτο; Ας πουμε η γατα που καταπιανεται με τρωκτικα εχει ανοσια στη λεπτοσπειρωση.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
κοψτε το λαρυγγακι και τη φτερουγα του κοτοπουλου και δωστε τα ωμα στο σκυλο...ειναι ακινδυνα...η Σκαρλετ τα τρωει απο μικρη....εχουν μεγαλη ποσοτητα ασβεστιου και κανουν καλο και στα κουταβια!
Με επιβλεψη....δηλ. να ειστε εκει κοντα, μην το δωσετε και φυγετε...ποτε δεν ξερεις....
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Ειναι σιγουρο οτι οσκυλος προσβαλεται απο τη σαλμονελα; Μηπως εχει προβλεψει η φυση γι αυτο; Ας πουμε η γατα που καταπιανεται με τρωκτικα εχει ανοσια στη λεπτοσπειρωση.
η εκτροφεας της Σκαρλετ που ειναι και κτηνιατρος μου ειχε πει οτι η σαλμονελα στο σκυλου ειναι μιας μερας διαρροια....
 




stitch18

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2011
288
0
Athens
Για τα ωμα η τα βρασμενα κοκκαλα δεν ξερω διαβαζω αλλα γενικα διιστανται οι αποψεις, εγω ακομα που ειναι μικρουλια δεν τους δινω !
οσον αφορα τα κοκκαλα μασουλιτηρια των πετ σοπ επειδη οπως εχει ξαναναφερθει στο φορουμ απο καποιο μελος, πολλα ειναι χυμα και ουτε καν ξερουμε τη συσταση τους κτλ αν θελεις ενα καλο μασουλητηρι θα σου προτεινα και εσενα να αγορασεις ενα kong καταλληλο για το σκυλο σου ! ειναι ενα απιστευτο παιχνιδι που βαζεις μεσα κοτοπουλο, λιχουδιες , τροφη κτλ και τρελενονται αχολουνται ωρες μαζι του ωστε να ανακαλυψουν τον τροπο που θα τα βγαλουν για να τα φανε και φυσικα ξερεις και τι τρωει ο σκυλος σου ... :D
ελπιζω να σε βοηθησα λιγο...