Μύκητας ?


A Scorpas

Member
27 Ιανουαρίου 2013
24
0
Παιδια καλημερα...το σκυλι μου εδω κ 2 μηνες το πολυ ειχε χασει τριχωμα κατω απ τις μασχαλες στα ποδια κ μπροστα κ πισω, κ εφτασε σ κεινα τα σημεια να το χει χασει τελειως το τριχωμα. το πηγα στο κτηνιατρο (τελη αυγουστου) κ μου ειπε δεν ειναι τιποτα διοτι τοτε το καλοκαιρι ολα τα σκυλια χανουν πολυ τριχα.επισης τελευταια αρχισε να ξυνεται πολυ εντονα. τελος παντων το παω σημερα σ εναν αλλον κ μου λεει Μυκητες!!!!!! μου ειπε ειναι γνκ δυσκολη η αντιμετωπιση: δεν πηρε δειγμα κ ξυσμα γτι λεει θα μου βγαινε ολη η διαδικασια στα 80ευρω, κ προτεινε να ξεκινησουμε με μπανιο μερα παρα μερα με μπεταντιν στα σημεια, να το αφηνω 2-3 λεπτα κ μετα ξεπλυμα με νερο. κ να ξαναπαω σε 2 βδομαδες.παραλληλα να πλυνω καλα πατακια κ τετοια κ να αφησω στον ηλιο (αν εμφαντιστει με τοση βροχη!) επισης μπορουσαμε να του διναμε ενα σαμπουαν ειδικο για αυτες τις πλυσεις αλλα λογω της τεραστιας διαφορας στη τιμη με το μπεταντιν προτιμησα το μπεταντιν γτι μου δωσε να καταλαβω οτι κανει την ιδια δραση. αν δεν δουμε αποτελεσμα τοτε κοπαναμε αντιβιωση...(εγω με το φτωχο μου το μυαλο ερχομαι κ ρωτω: αφου ο μυκητας δεν ειναι λοιμωξη γτι δινεται αντιβιωση? τεσπα)...επισης μου πε οτι δεν ειναι τοσο πιθανο να κολλησω αναλογως το μυκητα....ΠΑΙΔΙΑ επειδη εχω ΦΡΙΚΑΡΕΙ, θα θελα πολυ τις συμβουλες σας, σας παρακαλω, κ ποσο ειναι πιθανο να κολλησω κ γω?να επισημανω, οτι ο μυκητας στο σκυλο εχει πανω απο 1μηνα κ ως τωρα δεν κολλησα τιποτα, λεει κατι αυτο ???
 




Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Ταλαιπώριας update.

Τελικά τον πήγα χτες στον κο Παπαδογιαννάκη, αφού του έχω σταματήσει εδώ και μια εβδομάδα τις αλοιφές όπως μου είπε από το τηλέφωνο. Του πήρε ξανά δείγμα από τρίχες αλλά και ξέσμα από την περιοχή. Δεν βρήκε κάτι ιδιαίτερο. Μου είπε ότι οι κορτιζονούχες αλλοιφές είναι πολύ επιβαρυντικές για το σκυλί, όχι μόνο για τον οργανισμό, αλλά ότι κουκουλώνουν το πρόβλημα ενώ αυτό δεν έχει επιλυθεί και επανέρχεται. Μου είπε να του πλένω το πόδι κάθε μέρα με σαμπουάν malaseb, το οποίο όμως δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω!!! Καμιά ιδέα;;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3