Νέα αμπούλα Vectra 3D


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Έχει ακούσει κάποιος για αυτή την αμπούλα?
Είναι σχετικά νέο προιόν γαλλικής εταιρείας CEVA.
Προστατεύει από ψήλλους, τσιμπούρια, κουνούπια, σκνίπες και σταυλόμυγες για ένα μήνα ενώ το advantix μόνο για 15 μέρες (συστατικά: Dinotefuran, Pyriproxyfen, Permethrin).
Μου την πρότεινε μια κτηνίατρος απ' όπου παίρνω τροφή.
Λέω να τη δοκιμάσω στα κορίτσια μου
Η τιμή - 8€ η μία για βάρος 4-10 κιλά.
 


my lullaby

New Member
31 Μαρτίου 2014
1
0
μολης την πηρα και εγω. 10 ευρω 25-40kg μου ειπε ειναι νεα και πολυ καλυτερη απο τις αλλες. απολητη προστασια νομιζω σου παρεσει μονο το να βαλεις το σκυλο μεσα σε μια αποστηρωμενη σακουλα. :(
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Xmmm....
Αυτά που και καλά πωλούνται μόνο στα κτηνιατρεία και τα προωθούν οι κτηνίατροι πάντα με βάζουν σε υποψίες, αλλά οκ.
Πληροφορίες από το site της εταιρείας λένε ότι η προστασία διαρκεί ένα μήνα, ακόμα και μετά από μπάνιο και κολύμπι (!) (miracolo?) Είναι της Ceva που ειδικεύεται στα κτηνιατρικά, αλλά οκ...
H advantix πάλι είναι της Bayer, με διάρκεια προστασίας επίσης 30 (και όχι 15!) ημέρες και 'υποσχέσεις' σχετικά με την δράση της μετά από μπάνιο, κτλ Bayer Animal Health: Waterproof Protection
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Μπομπα τη βρισκω! Πολυ εντομοκτονο, περιμενω να ακουσω τις εντυπωσεις σας απο την εφαρμογη. Μπεατα ποσα κιλα ειναι το μωρο τωρα? Της βαζεις λιγοτερη απο ολοκληρη τη δοση?
 


robbina

Member
26 Νοεμβρίου 2008
8
0
Προσφατα ειχα συζητηση με φιλη μου (βοηθο κτηνιατρου) περι scalibor, περι αμπουλων κτλ κτλ.... συνεστησε να μεινουμε μακρια απο ολα τα χημικα σκευασματα, να χρησιμοποιουμε σιτρονελα (για κουνουπια-σκνιπα) και το καλυτερο (για ψυλους, τσιμπουρια) ειναι το εξης... βαζουμε σε μια λεκανιτσα νερακι, λιγο λευκο ξυδι , βουταμε ενα πανακι μεσα, το στιβουμε και "σκουπιζουμε" το ζωακι μας με αυτο. Ειναι το πιο θαυματουργο, το πιο αγνο και το πιο αποτελεσματικο. Φυσικα αποφευγουμε την περιοχη των ματιων για τυχον ερεθισμους
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Προσφατα ειχα συζητηση με φιλη μου (βοηθο κτηνιατρου) περι scalibor, περι αμπουλων κτλ κτλ.... συνεστησε να μεινουμε μακρια απο ολα τα χημικα σκευασματα, να χρησιμοποιουμε σιτρονελα (για κουνουπια-σκνιπα) και το καλυτερο (για ψυλους, τσιμπουρια) ειναι το εξης... βαζουμε σε μια λεκανιτσα νερακι, λιγο λευκο ξυδι , βουταμε ενα πανακι μεσα, το στιβουμε και "σκουπιζουμε" το ζωακι μας με αυτο. Ειναι το πιο θαυματουργο, το πιο αγνο και το πιο αποτελεσματικο. Φυσικα αποφευγουμε την περιοχη των ματιων για τυχον ερεθισμους
Μαλλον ειναι θαυματουργο αμα δεν εχεις γατες.
Η σιτρονελλα ειναι εξισου αποτελεσματικη και με τους ψυλλους, οσο αφορα την εξοντωση (για την προληψη δε ξερω) Ακαριαιος θανατος.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μολις σήμερα πήγα και πήρα τα αντιπαρασιτικά του σκύλου!

Τα παίρνω από αποθήκη και σήμερα η πωλήτρια μου έδειξε την Vectra 3D στα 12 ευρώ!:eyecrazy:
Καλά της λέω, καλά δώστε μου την Advantix που βάζω και κοστίζει 9 ευρώ!:razz:

Με είπε μέχρι και από σταβλόμυγα ότι προστεύει!Εδώ μάνα μου προσπαθώ πηγαίνοντας από εδώ και απο 'κει να βρω καλές τιμές!:shake:
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Xmmm....
Αυτά που και καλά πωλούνται μόνο στα κτηνιατρεία και τα προωθούν οι κτηνίατροι πάντα με βάζουν σε υποψίες, αλλά οκ.
Πληροφορίες από το site της εταιρείας λένε ότι η προστασία διαρκεί ένα μήνα, ακόμα και μετά από μπάνιο και κολύμπι (!) (miracolo?) Είναι της Ceva που ειδικεύεται στα κτηνιατρικά, αλλά οκ...
H advantix πάλι είναι της Bayer, με διάρκεια προστασίας επίσης 30 (και όχι 15!) ημέρες και 'υποσχέσεις' σχετικά με την δράση της μετά από μπάνιο, κτλ Bayer Animal Health: Waterproof Protection
Το Advantix λέει 30 ημέρες αλλά μου το είπαν πολλοί κτηνίατροι (και ο δικός μου που εμπιστεύομαι απόλυτα) ότι από σκνίπα προστατεύει μόνο για 15 μέρες (εγώ την έβαζα κάθε 15 μέρες επειδή είναι αλλεργική σε scalibor).
Nizinny, ακόμα δεν την έβαλα γιατί είχα τα τελευταία Advantix, θα τη βάλω τον Απρίλιο.Η Χαρά είναι 4,5 κιλά και της βάζω ολόκληρη αμπούλα.
Εκτός από την αμπούλα ψακάζω κάθε απόγευμα με αιθέρια έλαια και από αύριο θα ξεκινήσω και leisguard για ένα μήνα, λουράκι δεν μπορεί να φοραει.
Σκέφτομαι σοβαρά το εμβόλιο αλλά το φοβάμαι - ο κτηνίατρος έχει τις επιφυλάξεις του.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Έχουμε καμμιά διεύθυνση στην Αθήνα για να αγοράσω φθηνά αμπούλες advantix για μεγαλοσωμο σκύλο; Πλέον χρειάζομαι για δυο σκυλιά και ο ένας θέλει μια μέχρι 40 κιλά και μια μέχρι 25 κιλά..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


simone0mylo

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2013
89
0
η [FONT=Verdana, Geneva, sans-serif]Advantix για σκνίπες κουνούπια διαρκεί 21 μέρες......για ψυλους τσιμπούρια 30....[/FONT]
[FONT=Verdana, Geneva, sans-serif]πάντως και εγώ που είναι πολύ γνωστή μου η κτηνίατρος μου πρότεινε την Vectra 3D την επομένη φορά,το μόνο που φοβάμαι ειναι τυχών παρενέργειες ... γιατί τα χαρακτηριστικά της ειναι σούπερ και σίγουρα δεν λένε ψέματα καθώς οι άλλες εταιρίες δεν είναι χαζοί θα κάναν προσφυγές.[/FONT]
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
τα χαρακτηριστικά της ειναι σούπερ και σίγουρα δεν λένε ψέματα καθώς οι άλλες εταιρίες δεν είναι χαζοί θα κάναν προσφυγές.

καλά, όσο γι' αυτό μην παίρνεις όρκο :)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Θα την δοκιμασω κι εγω μαλλον, πηγα χτες στο κτηνιατρειο για ασχετα πραγματα και μου την προτεινε η κτηνιατρος. Εχει και για μεγεθος απο 1,5 κιλο και πανω. Θα διευκρινισω πρωτα βεβαια αν ειναι τοξικη για τις γατες οπως ειναι η advantix μιας κι εμενα κοιμουνται και παιζουν ολη μερα μαζι με τον γατο. Μεχρι τωρα βαζω frontline combo σε ολους, δεν αρχισα ακομη τη σιτρονελα καθως εχουμε σταθερα κατω απο 10 βαθμους το βραδυ. Το μονο που με προβληματισε ειναι οτι το μικρο ειναι δεν ειναι 2 κιλα αναλογα το ποτε θα την ζυγισω (φαγωμενη-χ3σμενη) :p και φοβαμαι μηπως της πεσει βαρια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το μονο που με προβληματισε ειναι οτι το μικρο ειναι δεν ειναι 2 κιλα αναλογα το ποτε θα την ζυγισω (φαγωμενη-χ3σμενη) :p και φοβαμαι μηπως της πεσει βαρια.
Χαχαχαχαχαχαααα!!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Θα την δοκιμασω κι εγω μαλλον, πηγα χτες στο κτηνιατρειο για ασχετα πραγματα και μου την προτεινε η κτηνιατρος. Εχει και για μεγεθος απο 1,5 κιλο και πανω. Θα διευκρινισω πρωτα βεβαια αν ειναι τοξικη για τις γατες οπως ειναι η advantix μιας κι εμενα κοιμουνται και παιζουν ολη μερα μαζι με τον γατο. Μεχρι τωρα βαζω frontline combo σε ολους, δεν αρχισα ακομη τη σιτρονελα καθως εχουμε σταθερα κατω απο 10 βαθμους το βραδυ. Το μονο που με προβληματισε ειναι οτι το μικρο ειναι δεν ειναι 2 κιλα αναλογα το ποτε θα την ζυγισω (φαγωμενη-χ3σμενη) :p και φοβαμαι μηπως της πεσει βαρια.
Nizinny πόσων μηνών είναι η μικρή? εμένα ιατρός μου είπε να βάζω αμπούλα όταν γίνει 6 μηνών. Νωρίτερα μόνο spray
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Nizinny πόσων μηνών είναι η μικρή? εμένα ιατρός μου είπε να βάζω αμπούλα όταν γίνει 6 μηνών. Νωρίτερα μόνο spray
Και η εκτροφεας το ιδιο μου ειπε. Η κτηνιατρος ειπε οτι μπορω να βαλω. Η Σαμερ ειναι σχεδον 5 μηνων, θα γινει 5 σε 10 ημερες. Θα την κρατησω ακομη λιγο ετσι και θα βαλω κι εγω σε κανενα μηνα μαλλον.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και εγώ τους αγόρασα την vectra, στα 10 ευρώ από μαδεμοχωρίτη για σκυλιά 25-40 κιλά.
Είναι και για την σκνίπα και για αλογόμυγες, οπότε όποιος ζει σε φάρμα πρέπει να είναι ιδανική :p
Πρώτος μπανιαρίστηκε ο έλβις, και του την έβαλα σήμερα, σήμερα θα μπανιαριστεί ο τζίμης και θα μπει αύριο και η λούση θα μπανιαριστεί αύριο σε γκρούμερ και θα την την εφαρμόσω μεθαύριο. Ελπίζω να μην τους πέσει βαρια..
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
βαλτε τοτε εξσποτ... πολυ φτηνοτερη με τα ιδια συστατικα....
εγω θελω για τρια 40κιλα σκυλια... κι αλλοι που εχουν 5-6 σκυλια θ ααυτοκτονουσαν...
η αμπουλα ειναι στα 3 ευρω... εκαστη μεχρι 15 κιλα σκυλου..
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
l.kyveli, ίσχύει κάτι διαφορετικό γι'αυτή την αμπούλα? Τρεις μέρες μετά το μπάνιο (με σαμπουάν) δεν εφαρμόζονται, ιδανικά?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Στις οδηγίες δεν λέει κάτι τέτοιο, πάντα μιά ημέρα μετά το μπάνιο τους έβαζα αμπούλες. Η συγκεκριμένη συνεχίζει να είναι δραστική ακόμη και να μπανιάρεις τον σκύλο μετά.

Επίσης η συγκεκριμένη, εκτός από πρόληψη, σκοτώνει και ήδη υπάρχοντα τσιμπούρια και ψύλλους.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αυτό που ηξερα είναι ότι η αμπούλα δρα μέσω του λιπώδους στρώματος που δημιουργείται πάνω από την τριχα, το οποίο θέλει κάποιες μέρες μετά το μπάνιο για να αποκατασταθεί. Για ρώτα τον κτηνίατρό σου...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf