Νέα αμπούλα Vectra 3D


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Η κτηνιατρος εδω πιο κατω απο το μαγαζι μου ειχε μια γατα που νοσηλευοταν που της εβαλε καποιος αντβαντιξ που ειχε παρει για το σκυλι. Η γατα ηταν μισοπεθαμενη σαν να ειχε φαει φολα. Δεν ξερω τι απεγινε καθως περασε καιρος και ξεχασα να ρωτησω.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Η κτηνιατρος εδω πιο κατω απο το μαγαζι μου ειχε μια γατα που νοσηλευοταν που της εβαλε καποιος αντβαντιξ που ειχε παρει για το σκυλι. Η γατα ηταν μισοπεθαμενη σαν να ειχε φαει φολα. Δεν ξερω τι απεγινε καθως περασε καιρος και ξεχασα να ρωτησω.
ααααα ε καλος μ@@@@ς ηταν κ αυτος.
αλλο να το βαλεις στο ιδιο το ζωο κ αλλο να ερθει σε επαφη με καποιο που του χουν βαλει
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Η advantix ειναι τοξικη για τις γατες. Αν τα ζωα ζουν μαζι, κοιμουνται αγκαλια, παιζουν, κανονικα απαγορευεται να βαζεις και στα σκυλια σου για να μην ερθουν οι γατες σε επαφη με την ουσια της αμπουλας.
Για τις γάτες δεν κάνει το ADVANTIX, είναι έως θανατηφόρο. Υπάρχει το ADVANTAGE, για σκύλους και γάτες αντιστοίχως. Δύσκολα όμως να υπάρξει κίνδυνος για τις γάτες, εκτός αν έρθουν σε επαφή με το τρίχωμα του σκύλου, αμέσως, στο σημείο που τοποθετήθηκε η αμπούλα.Μετά απορροφάται και δρα υποδορίως, προστατεύοντας τον σκύλο. Αλλωστε ειδικά οι δικές μου γάτες,δεν έχουν τέτοιες αγάπες με τα σκυλιά!
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Διαβάζω στο pdf της εταιρείας για την ελάχιστη συνιστώμενη δόση:
Γράφει λοιπόν :


Αν υποθέσουμε πως έχουμε ένα σκυλάκι 5 κιλών (ορμώμενος από το παράδειγμα της Ιρις) η ελάχιστη συνιστώμενη δόση είναι :

6.4 mg dinotefuran Χ 5 κιλά = 32mg
0.6 mg pyriproxyfen X 5 κιλά = 3mg
46.6 mg permethrin X 5 κιλά = 233mg

Eνα σκυλάκι 5 κιλών αν πάρει την αμπούλα από 4 έως 10 κιλά θα λάβει :
87mg dinotefuran
7,7mg pyriproxyfen
και τέλος 635 mg permethrin

Με άλλα λόγια η ποσότητα που θα λάβει θα είναι παραπάνω από την διπλάσια ελάχιστη συνιστώμενη δόση. :confused:
Η ελάχιστη συνιστώµενη δόση για 5 κιλά είναι 5χ 0,12= 0,6ml
Δεν είναι υποχρεωτικό να την βάλεις ολόκληρη την αμπούλα. Αν έχεις περισσότερα σκυλιά μπορείς να την μοιράσεις. Σε κουτάβια για παράδειγμα δεν την βάζω όλη.
 


alkmini93

New Member
7 Μαϊου 2014
1
0
31
Έχουμε καμμιά διεύθυνση στην Αθήνα για να αγοράσω φθηνά αμπούλες advantix για μεγαλοσωμο σκύλο; Πλέον χρειάζομαι για δυο σκυλιά και ο ένας θέλει μια μέχρι 40 κιλά και μια μέχρι 25 κιλά..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μπορείς να δεις σε αυτή την σελίδα. http://www.ktiniatriki.gr/
Υπάρχουν αρκετά καταστήματα. Πρόκειται για αποθήκη και προμηθεύει πολλά pet shop και είναι μαγαζί για όλους. Εγώ από κει ψωνίζω κτηνΙΑΤΡΙΚΆ. Το προτείνω σε όλους να πάνε να ρίξουν μια ματιά αν υπάρχει κάποιο κοντά τους!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Κοιταξε να δεις,επειδη εγω εχω 2 κτηνιατρικες κοντα μου στην Αθηνα...βρισκεις εγγυημενα οτι θες κ οτι δεν εχει εκεινη την δεδομενη στιγμη στο φερνει αμεσα (εγω οποτε ηθελα κατι πιο εξεζητημενο επαιρνα ενα τ/φ πρωτα να μη τρεχω σα τη χαζη ασκοπα) οι τιμες ειναι καλυτερες απτο συνοικιακο μικρο πετ σοπ ας πουμε που τυγχανει να βρισκεται στη γωνια του σπιτιου σου,εχει τα φθηνα εχει κ τα ακριβα,βασικα τα εχει ολα...αλλα δεν ειναι αξιοσημειωτη η διαφορα,δλδ αν ειναι καποιος να φυγει πχ απο Χαλανδρι για να παει,εε οχι δεν αξιζει...για οσους ημαστε κοντα κ παμε κ με τα ποδια που λεει η ο λογος ναι,θα την προτεινα ανεπιφυλακτα (χωρια οτι κ τα παιδια που χει μεσα,στο δικο μου τουλαχιστον,στην Λαμπρακη,ειναι μεσα σε ολα,οτι θες τα ρωτας κ σου απαντουν,αν τυχον εχεις δλδ καμια απορια)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Τρίτη μέρα από την εφαρμογή της αμπούλας vectra 3D. Φοβόμουν λίγο για τη Χαρά που είναι 5 κιλά και ανοιχτόχρωμη αλλά ευτυχώς καμία παρενέργεια, ούτε ξύνονται ούτε υποτονικές είναι. Οπότε κατοχυρώθηκε. Μένει να δούμε πόσο αποτελεσματική είναι (με την advantix βρήκα 2-3 φορές τσιμπουράκια)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Μένει να δούμε πόσο αποτελεσματική είναι (με την advantix βρήκα 2-3 φορές τσιμπουράκια)
είναι πολύ αποτελεσματική. Δεν βρήκα τίποτα και σταμάτησα να ξύνονται κι εντελώς .
 
  • Like
Reactions: dnassib


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Την βαλαμε κι εμεις χθες, καμια παρενεργεια, οποτε συνεχιζουμε με αυτη ;)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Χθες μιλουσα με εναν πωλητη γνωστης εταιρειας κτηνιατρικων φαρμακων. Τον ρωτησα τη γνωμη του για την Vectra 3D την οποια εμπορευεται και ο ιδιος και μου ειπε "ειναι πολυ βαρυ κοκτειλ κι εχουμε συμβουλεψει τους κτηνιατρους να την εφαρμοζουν πρωτη φορα σε ενα σκυλι οι ιδιοι στο κτηνιατρειο και να περιμενει εκει το ζωο λιγη ωρα, διοτι εχουν σημειωθει αρκετες αλλεργικες αντιδρασεις και καποια περιστατικα θανατων. "

Σκεφτομουν να την δοκιμασω στον Λανς που ειναι μεγαλοσωμος, οχι στο νιανιαρο αλλα ουτε σε αυτον μαλλον δεν θα το κανω. Θα μεινω και φετος με frontline combo και scalibor. Η μικρη μονο με την combo κι οχι ολοκληρη δοση διοτι αυτη για μικρου μεγεθους σκυλο λεει απο 2 εως 10 κιλα.
 
Last edited:


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
κ εγω εχω ακουσει οτι ειναι μια "βομπα" πανω στο σκυλο η vectra κ οτι εχει κανει σε πολλα σκυλια παρενεργειες...
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Στο δικό μας κοπρόσκυλο πάντως δεν παρουσίασε κάποιο σύμπτωμα...

Λέω κοπρόσκυλο, βασικά, αλλά είδα στη σελίδα του ΚΟΕ πως είναι ολόιδιος ο κρητικός λαγωνικός (από τη Κρήτη είναι κι αυτός), ίσως λίγο μικρότερος.
http://www.koe.gr/ellinikesfiles/kritikoslagonikos.jpg
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Την εβαλα κ γω χθες (επειδη μας ειπε ο κτηνιατρος να κανουμε λιγο αποχη απτην αντβοκειτ) κανενα θεμα,δοξα τον Θεο,την παρατηρουσα ποση ωρα να σιγουρευτω.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μόλις(σχετικό) κάναμε ένα ξεγυρισμένο μπάνιο(πριν 2,5 ώρες), τον στέγνωσα, τον άπλωσα στον ήλιο να στεγνώσει το πουλάκι μου, τον χτένισα κανα 2ωρο με furminator, χτένα με ακίδες, με χτένα με μύτες, έβγαλε τα πάντα!
Θα περιμένω μέχρι το απόγευμα να στεγνώσει καλά και μετά θα του βάλω την Vectra 3D!
Αν τον "στείλω" θα σας δείρω όλους:p
 




Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Μόλις(σχετικό) κάναμε ένα ξεγυρισμένο μπάνιο(πριν 2,5 ώρες), τον στέγνωσα, τον άπλωσα στον ήλιο να στεγνώσει το πουλάκι μου, τον χτένισα κανα 2ωρο με furminator, χτένα με ακίδες, με χτένα με μύτες, έβγαλε τα πάντα!
Θα περιμένω μέχρι το απόγευμα να στεγνώσει καλά και μετά θα του βάλω την Vectra 3D!
Αν τον "στείλω" θα σας δείρω όλους:p
Μέχρι τώρα Στέλιο, ξέραμε για τις παλαιότερες αμπούλες,2-3 ημέρες μετά από το μπάνιο.
Για την Vectra 3D το έχεις ψάξει?(παρεπιπτόντως την αντιπαθώ,χωρίς να την έχω χρησιμοποιήσει.Μόνο από τα λεγόμενα).
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Σε αυτήν την αμπούλα δεν ισχύει ότι δεν πρέπει να βραχεί ο σκύλος 2-3 μέρες πριν και μετά??
Άλλο να μπει η αμπούλα και να βραχεί ο σκύλος, άρα και θα χάσει την ιδιότητα της.
Και άλλο να μπει αφού κάνει μπάνιο!
Στην 2η περίπτωση απλά θα αργήσει να κάνει πάει σε όλο το σώμα.

Η συγκεκριμένη όμως όπως αναγράφει και το φύλλο της συσκευασίας η αμπούλα δεν χάνει την ιδιότητα της ακόμα και αν ο σκύλος βραχεί.

Μέχρι τώρα Στέλιο, ξέραμε για τις παλαιότερες αμπούλες,2-3 ημέρες μετά από το μπάνιο.
Για την Vectra 3D το έχεις ψάξει?(παρεπιπτόντως την αντιπαθώ,χωρίς να την έχω χρησιμοποιήσει.Μόνο από τα λεγόμενα).
Ότι και παραπάνω. Απλά θα αργήσει να πάει σε όλο το σώμα.
Τι εννοείς αν το έχω ψάξει? Σαν τι να ψάξω? Τι παραπάνω θα μάθω από αυτά που ήδη ξέρω για την συγκεκριμένη αμπούλα?
Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και οι παράγοντες διαφορετικοί. Αν δεν την τοποθετήσεις πάνω στον σκύλο σου δεν θα μάθεις ποτέ όσα λεγόμενα και αν λέγονται.
Δεν συνηθίζω να αντιπαθώ πράγματα έτσι για να τ'αντιπαθώ, γιατί και αυτό είναι ένα τρικ της αγοράς. Και για την Advantix ακούμε ιστορίες αλλά 5 χρόνια αυτήν βάζω.
Και για το Scalibor ακούμε, αλλά και αυτό 5 χρόνια το χρησιμοποιώ.
So what λοιπόν!
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καλησπέρα σε όλους.
Την βάλαμε στο Bianconi (Bianca) πριν δύο μέρες.
Μέχρι πριν έβαζε advantix. Όλα καλά.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3