Να γινω Κτηνίατρος;


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Κάντε ένα τηλέφωνο στο Υπουργείο Παιδείας δια βίου μάθησης (πςςςςςς!) και Θρησκευμάτων
Δε χρειάζεται.
Δεν ισχύει ότι μπαίνεις έτσι αέρα πατέρα, χωρίς εξετάσεις και πρώτο πτυχίο. Κτηνιατρική Θεσσαλονικης και Καρδίτσας
Ακόμα και οι μετεγγραφές είναι δύσκολες.



Βρετανικο;;:shock::shock:Λιγο δυσκολο...
Το αμερικανικο(Michigan ή ESB)δεν κανουν;:confused:
Και κατι αλλο...τι ειναι το IELTS;;;
Ο πιο ασφαλής τρόπος να μάθεις τι ''κάνει'' είναι να δεις τι ζητανε τα πανεπιστήμια στον κλάδο που σε ενδιαφέρει. Το ESB δεν το έχω δει σε λίστα. Μη χάφτετε ό, τι σας πετάνε! Ενημερωθείτε πρώτα! Σου δίνω παράδειγμα από το UCL. Το IELTS το δίνεις όποτε θέλεις και έχει περιοριμένη ισχύ. Είναι καθαρά η πρόσφατη αξιολόγηση των γνώσεών σου.

Αλήθεια, τι κοινό έχουμε;!; :D
Κι εγω αγγλική τελείωσα και τώρα ασχολούμαι με τις γνωσιακές επιστήμες, εξ ου και το animal cognition που σου πρότεινα.
 


Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Δε χρειάζεται.
Δεν ισχύει ότι μπαίνεις έτσι αέρα πατέρα, χωρίς εξετάσεις και πρώτο πτυχίο. Κτηνιατρική Θεσσαλονικης και Καρδίτσας
Ακόμα και οι μετεγγραφές είναι δύσκολες.




Ο πιο ασφαλής τρόπος να μάθεις τι ''κάνει'' είναι να δεις τι ζητανε τα πανεπιστήμια στον κλάδο που σε ενδιαφέρει. Το ESB δεν το έχω δει σε λίστα. Μη χάφτετε ό, τι σας πετάνε! Ενημερωθείτε πρώτα! Σου δίνω παράδειγμα από το UCL. Το IELTS το δίνεις όποτε θέλεις και έχει περιοριμένη ισχύ. Είναι καθαρά η πρόσφατη αξιολόγηση των γνώσεών σου.


Κι εγω αγγλική τελείωσα και τώρα ασχολούμαι με τις γνωσιακές επιστήμες, εξ ου και το animal cognition που σου πρότεινα.

Οκ,ευχαριστω πολυ!!:D
 


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
Και κάτι άλλο βρε παιδιά. Ξέρετε περίπου πόσο πάνε τα δίδακτρα στο εξωτερικό και το κόστος διαβίωσης εκεί; Σίγουρα διαφέρει από πόλη σε πόλη και από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο αλλά περίπου;
 




Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
γνωριζω οτι η αναζητηση του επαγγελματικου προσανατολισμου οσον αφορα τον κτηνιατρο ή τον εκπαιδευτη,εχει ως "ηλιο",τον σκυλο.

το θεμα πρεπει με καποιο τροπο να μην βγει of-forum με αναφορες στα διδακτρα,τις απαιτησεις των πανεπιστημιων και την γενικοτερη φοιτητικη ζωη...

διαφορετικα -δυστυχως- θα κλειδωθει.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Για μένα να πας 3ο πεδίο και να κάτσεις να μάθεις όλα αυτά που νομίζεις ότι είναι δύσκολα.
Όταν είμουν και εγώ στην θέση σου αυτό έλεγα ''ποπο τι δύσκολα που είναι!!!'' σε πληροφορώ τώρα πια που έχω πάρει πτυχίο τα βλέπω και μου φαίνονται αστεία.
Καλύτερα θα ήταν να βγάλεις μια κτηνιατρική στην Ελλάδα.Η Αγγλία έχει γίνει μια βιομηχανία πτυχίων.Οι περισσότερες σχολές έχουν τραγικά πιο εύκολη ύλη από τις αντίστοιχες στην Ελλάδα,πλην αυτών που πραγματικά είναι καλές άλλα δύσκολο να μπεις!

Ότι κιαν κάνεις καλή τύχη!
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Κατερίνα, είσαι σίγουρη γι' αυτό;
Εχει περάσει ένας αιώνας βέβαια, από τότε που έδινα εγώ, αλλά και τότε ίσχυε, ότι πρέπει να έχεις τελειώσει την πρώτη σχολή για να δώσεις κατατακτήριες. Και είναι και λογικό θα έλεγα. Εχει αλλάξει αυτό;
νομίζω πως ναι!το έχω δει και απο φίλους μου που το έχουν κάνει και μου το είχε πει και ο σχολικός σύμβουλος!! απ την άλλη εγώ λογικό το βρίσκω..δεν πας να κάνεις μεταπτυχιακό για να χρειάζεσαι το 1ο πτυχίο..!επειδή είναι συγγενές πανεπιστήμια μεταξύ τους μπορείς και μπαίνεις απο το 1ο - 2ο εξάμηνο! σιγά μην κάτσεις 3-4 χρόνια που είναι η σχολή και μετά άλλα 3-4 χρόνια για την σχολή που θέλεις?...οχι δεν νομίζω!!εκτός κι αν εμένα έχουν πληροφορήσει λάθος..
Δεν ισχύει ότι μπαίνεις έτσι αέρα πατέρα, χωρίς εξετάσεις και πρώτο πτυχίο.
Οι απόφοιτοι των Ιδρυμάτων της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης έχουν τη δυνατότητα [να συνεχίσουν] τις σπουδές τους σε άλλο Ίδρυμα (Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ) [εφόσον το επιθυμούν] συμμετέχοντας σε κατατακτήριες εξετάσεις. έχω την εντύπωση πως εννοεί γενικά σε διαφορετικό πανεπιστήμιο!!ώστε αν θες να σπουδάσεις και κάτι άλλο να μην πας να ξαναδώσεις πανελλήνιες!!! ΥΓ.αυτά που ήθελα να σου "τονίσω" τα έβαλα σε αγκύλες γιατί σήμερα έχω πρόβλημα με το φόρουμ..
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
nightmare.. δεν σου προτείνω για κανέναν λόγο να αλλάξεις κατεύθυνση!!!! θα δυσκολευτείς αρκετά μετά να τα πιάσεις εφόσον έχεις χάσει ενός χρόνου σημαντικά μαθήματα!!και δεν υπάρχει και λόγος απ' τη στιγμή που μπορείς να πάρεις 3ο πεδίο μόνο με την βιολογία!!να το σκεφτείς πολύ καλά!!!
 


apsu

Well-Known Member
8 Μαϊου 2010
103
0
Για κατατακτηριες πρεπει να εχεις παρει πρωτο πτυχιο.
Δεν παιζει να ισχυε κατι αλλο.
Ξερω οτι ειναι οφ αλλα να το ξεκαθαρισω να μην παραπληροφορουμε κοσμο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Κατερίνα μου κι εγώ δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες.
Και όχι...κούκλα μου, δεν είναι λογικό, να έχεις τα μόρια που απαιτούνται για μια α σχολή και χωρίς τίποτα παραπάνω, να μπορείς να περάσεις στο δεύτερο κιόλας εξάμηνο σε μια άλλη σχολή, στην οποία ίσως απαιτούνται περισσότερα. Εσένα, σου φαίνεται δίκαιο; Αν έχεις κάποια εγκύκλιο ή νόμο που μπορείς να παραθέσεις, κάντο για να μην υπάρχουν αμφιβολίες και μήπως να το ξαναψάξεις κι εσύ, για να είσαι πιο σίγουρη και για τις δικές σου μελλοντικές επιλογές.
 


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
εχω ψαξει για παρα πολλα πανεπιστημια και εχω βρει χρησιμες πληροφοριες στα δικα τους sites σε φορουμ που συζητανε για σπουδες στο εξωτερικο... Βρηκα ελληνες φοιτητες και μιλησα μαζι τους μεσω facebook (ατιμο facebook χρησιμο που εισαι)...
βρηκα πολυτιμες πληροφοριες και απο αυτους για το επιπεδο σπουδων, το κοστος ζωης κτλ..

στην αγγλια ειναι πολυ ακριβα οπως μου ειπαν τα παντα
στην ουγγαρια το επιπεδο σπουδων ειναι παρα πολυ καλο, ισως λιγο ακριβη η ζωη και τα διδακτρα
μου ειπαν να κοιταξω και για καποιο πανεπιστημιο στο βελγιο, το συγκεκριμενο πανεπιστημιο που βρηκα ειναι μεσα στα 100 πανεπιστημια του κοσμου, τα διδακτρα ειναι στα 7.000 το χρονο και η ζωη εκει πολυ καλη
μιλησα και με ελληνες που σπουδαζουν σλοβακια, πολυ καλο επιπεδο και πολυ ανωτερο του αντιστοιχου ελληνικου πανεπιστημιου (δεν νομιζω να παω)

τεινω προς βελγιο ή ουγγαρια.. τι λετε;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Λέμε, ότι αυτή είναι μια απόφαση ζωής, την οποία πρέπει να μελετήσεις και να την πάρεις μόνη σου.

(Προσωπικά, θεωρώ ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι υψηλού επιπέδου και δεν υστερούν σε τίποτα.
Αν θέλεις πραγματικά να μάθεις και να γίνεις σωστή επιστήμονας, εξαρτάται περισσότερο από εσένα και λιγότερο από το ίδρυμα στο οποίο θα καταλήξεις)
 


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
συμφωνω μαζι σου αλλα νομιζω πως ο καλυτερος συνδιασμος αυτων τον δυο (προθυμια και πανεπιστημιο) εχουν το καλυτερο αποτελεσμα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Βεβαίως, αλλά μην ρωτάς να σου πει ένας ξένος, τι πρέπει να κάνεις στην ζωή σου.
Μάζεψες τις πληροφορίες σου πολύ σωστά, βάλτες κάτω, μελέτησέ τες και πάρε την απόφασή σου.

Εύχομαι να γίνεις μια πολύ ευσυνείδητη κτηνίατρος :)
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
δεν διαβασα καμια απο τις 6 σελιδες... μονο ο τιτλος εξυσε την μεγαλυτερη πληγη μου!!!!

Ν Α Γ Ι Ν Ε Ι Σ ! ! ! ! ! !

Στο ευχομαι ολοψυχα!!!!!
Ειναι το μοναδικο πραγμα για το οποιο μετανιωσα στην ζωη μου.. εχω κανει ενα καρο απειρες μ@λ@κιες.. δεν μετανιωσα για τιποτα.. δεν στεναχωρεθηκα για τιποτα.. μονο αυτο το φαντασμα θα με κυνηγαει παντα... που δεν εγινα αυτο που ηθελα απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ... απο το νηπιαγωγειο με ρωτουσαν τι θα γινεις οταν μεγαλωσεις.. η απαντηση ηταν μια.. αστα!!

με φαγαν τα rave παρτυ και δεν περασα ποτε.. δεν το κυνηγησα μετα... τελικα σπουδασα αρχιτεκτονικη αγγλια.... γυρισα δουλεψα σαν αρχιτεκτονας... μιζεριασα.. και ανοιξα πετ σοπ...

αν αυτο αγαπας, τα ζωα δλδ και αντεχεις το διαβασμα.. μην το συζητας... παργματικα στο ευχομαι με ολη μου την αγαπη!!