Να 'μαι κι εγώ ~ pt 2


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ευχαριστώ :love:

Θα τσεκάρω την σελίδα και θα επικοινωνήσω μαζί τους. Τώρα με τον αρσενικό βέβαια, αναγκαστικά πρέπει να στειρωθεί ένα από τα δύο, αλλιώς με βλέπω για κοκονοεκτροφέα καταλάθος :ROFLMAO::ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: mareco


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Rolf: Μιας και έκλεισα έναν χρόνο από όταν βρήκα την οικογένεια μου, είπα να κάνω hijack το νήμα της Sofouli και να σας δείξω τι ωραία που περάσαμε εφέτος.

Εδώ κάνουμε λίγη κοινωνικοποίηση με τα σκυλάκια του Καταφυγίου Αδεσπότων Λάρισας που ήρθανε να groom-αριστούν, τα κορίτσα ήταν όμορφα αλλά με φοβήθηκαν γιατί όσο και να πεις είμαι πολύ άγριος! Ήταν κι ένας μαύρος μπόμπος κουτάβι που όλο έκλανε και για αυτό τον στείλαμε για υιοθεσία στο εξωτερικό.
DSC_3187.JPG

Αυτό το κουκλί, είμαι φυσικά εγώ! Η Sofouli έστρωσε λέει το καινούργιο χαλί, και εγώ φυσικά πόζαρα και μετά την φωτογράφιση μου, το κατούρησα για να ξέρουμε και ποιος είναι ο ΑΝΤΡΑΣ του σπιτιού να ούμε.. Μην παίρνουν και πολύ αέρα αἱ γυναῖκε δηλαδής.
DSC_3197.JPG

Εδώ η "μαμά" μου έβαλε ένα γελοίο φουτεράκι, από αυτά που φοράνε οι φλώροι, εγώ βέβαια της είπα πως φοράω μόνο leahter jackets και ripped jeans γιατί δεν είμαι κανένας φλώρος. Ήταν μόνο για την φωτογράφιση, για αυτό και έκανα υπομονή.DSC_3362.JPG

Εδώ που με βλέπετε καμαρωτό, είχα πάει στο σπίτι μας στην θάλασσα και έχουμε έναν ωραίο κήπο εκεί. Βρήκα μάλιστα τρόπο να τρυπώνω έξω από τα κάγκελα, να βγαίνω έξω και να κάθομαι στην εξώπορτα και να κλαίω. Δεν με ξανά αφήσανε λυτό στην αυλή από τότε, δεν κατάλαβα γιατί....
IMG_1492331221452.jpg
Εδώ με πήγανε στην θάλασσα και έπαθα σοκ με το πόσο εκπληκτική είναι η άμμος και πόσο γρήγορα μπορώ να σκάψω μέχρι την άλλη άκρη του πλανήτη! Εμφανώς κουρασμένος μιας και έσκαψα τούνελ μέχρι την Κίνα.
IMG_1494865229491.jpg

Εδώ δεν φαίνομαι καλά, αλλά είμαι βόλτα με τη μαμά μου στο Νεκρομαντείο του Αχέροντα, γιατί είμαι και κουλτουριάρης πέραν από σκλερός..teliko.jpg

Εδώ με βλέπετε σε στάση "ονειρεύομαι λουκάνικα", έτσι κοιμάμαι γιατί είμαι ΑΝΤΡΑΣ!

DSC_3275.JPG

Άντε, καμαρώστε με λίγο ακόμα, γιατί μετά θέλω να σας δείξω την αδερφή μου την Λίζα, μην με περάσετε και για κανένα εγωκεντρικό καθίκι...

DSC_3445.JPG

(συνεχίζεται...)
 

Attachments



Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Άντε αφού με θαυμάσατε, να σας δείξω και την αδερφή μου. Αυτή η Λίζα που λέτε, καμιά φορά όταν η μαμά δεν κοιτάει, με καβαλάει, πείτε μου ωρε dogforum, πως θα σωθώ; Δηλαδή καταλαβαίνω πως είμαι άκρως ερωτεύσιμος, αλλά έλεος πια....

Anyway, άντε να σας την δείξω και αυτήν, την πρεσβυτέρα.
Που λέτε την αδερφή μου την Λίζα, την φωνάζουμε και Βούδα. Κυρίως γιατί κάθεται κάπως έτσι
DSC_3483.JPG

Γενικά είναι ήσυχη, αλλά μεγάλη καπάτσα. Άσε που την έχει δει και άνθρωπος γενικά.
DSC_3454.JPG

Βέβαια, από όταν ήρθα εγώ στην οικογένεια επέβαλα μια τάξη, επιβλέπω τις καταστάσεις.

27484379_527493597650413_1070867793_o.jpg

Πάντως ρε παιδιά, αυτή όλο αραχτή είναι, είναι και όμορφη, το παίζει και ντίβα...
DSC_0021.JPG

Όταν μπαίνουμε στο αυτοκίνητο, ενώ εγώ ο άντρακλας έχω αναλάβει την ευθύνη να μην στέκομαι ακίνητος ούτε δευτερόλεπτο, αυτή η κιουρία μας το παίζει χαλαρουίτα...

27291991_527494810983625_2025516024_n.jpg

Οι γονείς μας την έχουν στα ώπα ώπα.. ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ! Τους γλύφει... Όλη την καταραμένη ώρα. Την μαμά μου ειδικά, είναι ικανή να της γλύφει τα χέρια 3 ώρες σερί...

27335077_527494107650362_538650460_o.jpg

Την αγαπώ πολύ όμως μωρέ, περισσότερο από όσο αγαπάει αυτή η εμένα. Όταν της κάνανε στείρωση, αυτή πονούσε κι εγώ την κοιτούσα και έκλαιγα γιατί είμαι αισθηματίας, ευαίσθητος... Είμαι γνήσιο λαϊκό μαστόρι. Την λυπήθηκα πολύ πάντως...

27398751_527494354317004_2145147905_o.jpg

Της τάξανε όμως βόλτες και το ξεπέρασε! Ενώ δεν της αρέσει καθόλου η θάλασσα, στο ποτάμι άλλος άνθρωπος, ή καλύτερα, άλλος σκύλος. Καλέ η τρελή μπήκε και κολύμπησε στον ποταμό Αχέροντα, την ακολούθησα κι εγώ και πάγωσε το κοκαλάκι μου...

27399145_527494604316979_1960712995_o.jpg


Άντε για να κλείσω τώρα, γιατί η μαμά φωνάζει πως θέλει να κάτσει στον υπολογιστή, θαυμάστε την εδώ που κάνει ηλιοθεραπεία!

IMG_20171015_232723_845.jpg
 

Attachments



sofia st

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2017
66
137
42
να χαίρεστε την υπέροχη οικογένειά σας κυρίες και κύριοι, τετραποδοι και δίποδοι!!!
 
  • Like
Reactions: Sofouli


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ευχαριστούμε πολύ συνονόματη @sofia st

Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί είχαμε μια υποψία για ερλιχίωση στην Λίζα και μόλις πήραμε τα αποτελέσματα του test, αρνητική και στα δύο. Περιμένω από αύριο αποτελέσματα και για τις υπόλοιπες εξετάσεις.
 




Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Η Λίζα είναι μια σωστή κυρία, αλλά ο μικρός είναι όλα τα λεφτά.
Να τα χαίρεσαι.


εντιτ: μόλις ξεκινήσαμε την επίχειρηση τουμπίτσα :p
 
  • Like
Reactions: Sofouli


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Η Λίζα όντως είναι μια σωστή κιουρία, βασικά είναι με τις ώρες της. Κάνει και αυτή τουμπίτσα, αν έχει όρεξη, αν δεν έχει απλά γυρνάει ανάσκελα και κλαψουρίζει τύπου "δώσε μωρέ την λιχουδιά, που να γυρνάω από την άλλη" και τέτοια. :ROFLMAO:

Το χαζοκούταβο έχει απίστευτη ενέργεια. Είναι ο μόνος σκύλος που είχα, που ανά πάσα στιγμή είναι υπέρ πρόθυμος να εκτελέσει ΟΛΕΣ τις εντολές. Χωρίς ανταμοιβή, χωρίς δεύτερη σκέψη. Θα ήταν ιδανικός για ατζίλιτι, δυστυχώς δεν έχουμε χώρο στην πόλη που μένω τώρα. Σκέφτομαι βέβαια να παραγγείλω σπαστά από το internet και να κάνουμε δικά μας αυτοσχέδια.
 


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
@Sofouli welcome back κι επισήμως λοιπόν!!! Να τα χαίρεσαι, να έχουν υγεία και πολύ πολύ κέφι!! Οι σκύλοι θεωρώ πως είναι η απόλυτη ψυχοθεραπεία, και ειδικά όταν πάνε σε ζευγάρια, δε σου αφήνουν και πολύ χρόνο να σκεφτείς τα καθημερινά προβλήματά σου... :)
Έχω πει, πως όταν το σπίτι ξαναέχει μια σκυλοθέση κενή, και βρεθεί στο δρόμο μου μικρό σκυλί, θα ήθελα να είναι κοκκονοειδές!!
 
  • Like
Reactions: medusa and Sofouli


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ευχαριστώ πολύ @Allendog

Είχα την ευτυχία να ζήσω με 4 κοκονοειδή και είναι πραγματικά εξαιρετικοί σύντροφοι, συστήνω ανεπιφύλακτα. Και εξαιρετικοί συναγερμοί, σε βαθμό αηδίας :D
Δεν υπάρχει περίπτωση να κινηθεί φύλλο σε ακτίνα γύρω από το σπίτι και να μην σε ειδοποιήσουν. Η πρώτη μου κοκόνα (4κιλά μπόγος) κυριολεκτικά με έσωσε από διαρρήκτες που πήγαν να σκαρφαλώσουν στην βεράντα.

Γενικά τα περισσότερα, έχουν μια ομοιογένεια χαρακτηρολογικά, -κοντοί σκληροτράχηλοι φωνακλάδες μάγκες και εξαιρετικοί με παιδιά- ακόμα και αν τα βρήκες στον δρόμο.
 
  • Like
Reactions: Allendog


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Και εξαιρετικοί συναγερμοί, σε βαθμό αηδίας :D
Αυτό είναι το μόνο κακό για εμένα! Μένουμε σε ισόγειο πολυκατοικίας, οπότε αν γαβγίζει σε ότι κυκλοφορούσε θα είχα θέμα...:p
Επίσης, προτιμώ τα σκυλιά μου να μη γαβγίζουν παρά σπάνια (όπως και γίνεται), γιατί ξέρω ότι αν γαβγίσουν υπάρχει λόγος να πάω να δω τι συμβαίνει!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Θα έλεγα είναι το ακριβώς αντίθετο από ένα bullmastiff σε αυτό τον τομέα, σειρήνες.
Επειδή είναι πολύ "ομιλητικά" εγώ τους έχω μάθει να γαβγίζουν κατ' εντολή "μίλα" και άπαξ και το μάθουν, μετά είναι εύκολο να διδάξεις και το "σουτ!" ή "μην μιλάς".
Αν και καταλαβαίνω από τον ήχο, αν απλά "απαντάνε" στον απέναντι σκύλο, ή θεωρούν πως υπάρχει απειλή.
 
  • Like
Reactions: Allendog


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Επειδή είναι πολύ "ομιλητικά" εγώ τους έχω μάθει να γαβγίζουν κατ' εντολή "μίλα" και άπαξ και το μάθουν, μετά είναι εύκολο να διδάξεις και το "σουτ!" ή "μην μιλάς".
Εντάξει, απλά το φαντάζομαι... :cry::cry:
Πέραν της πλάκας, εγώ προσδοκώ όπως θα έχεις καταλάβει από τον χοντρό, σε τακτική stealth attack στο μέλλον, σε περίπτωση κινδύνου. Τώρα αν με βάλουν στο μάτι, απλά θα κάνω το σταυρό μου...
Πάντως, για να επανέλθουμε στο θέμα, τα κοκόνια είναι άκρως ερωτεύσιμα,βγάζουν μια παγαποντιά, μια πονηριά στο βλέμμα θα έλεγα, και ταυτόχρονα είναι τόσο γλύκες!! ;)
 
  • Like
Reactions: Sofouli


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Από τα λίγα που ξέρω για την φυλή, αυτό δεν είναι και το τυπικό;
Παραμονεύει αθόρυβος και επεμβαίνει την σωστή στιγμή απροειδοποίητα;

Είναι μεγάλοι παγαπόντηδες ισχύει, και αρκετά πεισματάρικα. Βγάζουν λάδι κάτι ώρες :D
 
  • Like
Reactions: Allendog


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Από τα λίγα που ξέρω για την φυλή, αυτό δεν είναι και το τυπικό;
Παραμονεύει αθόρυβος και επεμβαίνει την σωστή στιγμή απροειδοποίητα;
Ακριβώς! :cool:
 
  • Like
Reactions: Sofouli


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf