Να μπει μέσα στο σπίτι?


EvanW

Member
21 Μαϊου 2016
6
2
26
Καλησπερα σας, διαβαζοντας το φορουμ σας εδω και καιρό, αποφάσισα να φτιάξω κι εγώ λογαριασμο για να μπορέσω να κανω αυτή την ερώτηση.
Εχω ενα ''σκυλάκι'' 10 μηνών , Βελγικό Ποιμενικό. Απο τη στιγμή που τον απέκτησα ζει έξω απο το σπίτι σε μεγάλη αυλη με περίφραξη και πολλές φορές μας ''την κανει'' για λιγες ωρες βολτάροντας αν και πλέον το έχει σταματήσει αυτό.Εδώ και μερικούς μήνες έχω σταματήσει την εκπαίδεyση του λόγω πανελληνίων, παρ΄όλα αyτά ξέρει καποιες βασικές εντολες ( κάτσε, έλα, ξάπλωσε, πιάστο - χωρίς βέβαια να το επιστρέφει αλλα τεσπα- :p ) και γενικά έχει αποβάλλει την τρέλα που έχουν τα κουτάβια και μπορώ να πω πως ''ακούει''. Θα ήθελα να τον πλύνω καλα με βούρτσισμα και τα σχετικα , και να τον φερω μεσα στο σπιτι. Ειναι σχετικα μεγαλο, οπότε δεν νομίζω το σκυλί να νιώθει τοσο περιορισμένο. Ποιά ειναι η αποψη σας? Πώς θα αντιδρασει ο Νέρο? Οσον αφορά τις τρίχες?
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
καλησπέρα
αρχικα να πω ότι το να στη κανει και να βολταρει είναι πολύ κακο και δεν πρεπει να το αφηνεις να συνεχιζεται,νομιζω ότι καταλαβαίνεις το τι μπορει να συμβει στο σκυλι .δε χρειαζεται να στο πω.
δευτερον αν μαθει ετσι τοτε απλα δεν θα εχεις σκυλι αλλα το σκυλι θα σε εχει για οποτε θελει,
στα υπολοιπα.το να το βαλεις μεσα ξαφνικα ισως να μη του κατσει πολύ καλα αλλα αν το κανει ςσιγα σιγα θα το μαθει.
αλλα εμενα το ότι βολταρει μου είναι το πιο δυσκολο στο ολο θεμα σου.αυτο αν το εχει κανει πολλες φορες που λες θελει δουλεια για να το κοψεις...
τα υπολοιπα όλα γινονται μια χαρα αν βολεψεις αυτό πρωτα...
τελος να πω κατι.το να πιασει το μπαλακι και να στο φερει ή όχι δεν είναι στις βασικες εντολες.
για μενα θεωρω βασικες τα κατσε, πηγαινε στη θεση σου ,ΜΗ,ΕΛΑ,μεινε.
αυτά που είναι με κεφαλαια τα θεωρω βασικοτατα ολων.όπως και βασικοτατο να μπορεις να το πας βολτα και να μη σε τραβαει ή να πνίγεται...κατι το οποιο αν θες να το εχεις μεσα θα πρεπει να το δουλεψεις για τις βολτες.....
τωρα για το πως φερονται τα βελγικα στο σπιτι θα πρεπει να σου πει καποιος που εχει γιατι δε ξερω τι ενεργεια εχουν .μακρυτριχο είναι αρα τριχα θα αφηνει.το ποσο θα σε ενοχλεί η τριχα είναι καθαρα δικο σου θεμα....
 


EvanW

Member
21 Μαϊου 2016
6
2
26
Μάλιστα ευχαριστώ πολυ για την απαντηση. Το έχει κόψει αυτο και πλέον και να θέλει δεν έχει τροπο να φύγει. Στην βόλτα δεν τραβαει ειναι ηρεμος, και ακούει στο ''μη'' , κατι που παρέλλειψα. Μαλλον θα το ξανασκεφτω για μέσα, αφού τον βλέπω και είναι ευτιχισμένος έξω. Κάτι αλλο. Σε απομονωμένη παραλία τι θα πρέπει να προσέξω για να παιξουμε και να κανει και το μπάνιο του? Ή στο αυτοκίνητο, πώς θα πρέπει να κάθεται? Μπορεί για καποιους οι ερωτήσεις να ειναι βλακείες αλλα ειμαι της γνώμης 'προσέχουμε για να έχουμε΄
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
κατ'εμε το σκυλι είναι ευτυχισμενο όταν είναι με τους ανθρώπους του.
απλα εξω είναι ελευθερος και λιγοτερο δεμενος με εσας.όταν μπει μεσα θα δεθει περισσοτερο με εσας.
βεβαια καταλαβαίνεις ότι πχ σκυλια που ζουν σε αυλη 6 χρονια πχ και εχουν μαθει ετσι ναι αν τα βαλεις μεσα στο σπιτι ισως να μην είναι ευτυχισμένα.αλλα και αυτό είναι κατι σχετικο.το βασικο είναι να δεθει με τον ανθρωπο του και όχι με το χωρο του.
σε απομονωμενη παραλια πρεπει να προσεξεις τα παντα.από το να μη σου φυγει γιατι τα σκυλια σε αμμο ειδικα παλαβωνουν , να μη πιει θαλασσινο νερο ή αν δεις και πινει σταματα τον ή φυγετε (sos) μετα απλα να προσεξεις να εχει καποια σκια λογω ξλιασης -ζεστης .βασικα να τον εχεις ελεγχομενο μεσα στην ελευθερια της παραλιας.δε ξερω αν εχω παραλειψει κατι..εγω τα δικα μου τα παω σε παραλια που δεν μπορουν να φυγουν με τιποτα και δεν παει ποτε κανεις και δεν εχω εικονα σε καποια παραλια πιο ανοιχτη σε κοσμο.
στο αμαξι τωρα.εγω τα βαζω παντα πισω και με τη ζωνη την ειδικη που είναι για τα σκυλια πιασμενη σε σαμαρι.ώστε σε αποτομο φρεναρισμα να μην κανει στοπ στο λαιμο του.
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
εσυ ξερεις ποσο προσβασιμη ειναι η αυλη που εχεις τον σκυλο σου απο ανθρωπους, απλα να σου πω οτι ρισκαρεις και το φολιασμα......
 


EvanW

Member
21 Μαϊου 2016
6
2
26
Δεν ειναι προσβασιμη, και το σπιτι βρισκεται στην εξωχη με ελαχιστους γειτονες. οχι μπορω να πω πως αυτο δεν το φοβαμαι.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
οκ, εσυ ξερεις καλυτερα, εγω θα φοβομουν...για το μεσα που ρωτας, συμφωνω με τον @theo9, θελει να το δοκιμασεις σταδιακα. Αν το δεχεται, μονο καλο θα κανει στην σχεση σας. Οι τριχες (επειδη ρωτας), θα στησουν χωρο...αυτο δεν αποφευγεται.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Γιατι θέλεις να το φέρεις μέσα; Από το όσο έχω διαβάσει το φόρουμ καταλαβαίνω ότι γενικά επικρατεί η άποψη ότι οι σκύλοι πρέπει να είναι μέσα, αλλά για να πω την αλήθεια δεν το εφάρμοσα ποτέ, και δεν βλέπω και το λόγο. Μπορεί να έτυχε επειδή ολα τα σκυλιά που είχα ήταν αδέσποτα και μαζεμένα από δρόμο, αλλά πάντα έδειχναν πιο ευτυχισμένα έξω. Έξω εννοώ βέβαια σε μεγάλο χώρο, να μην μπορούν να φύγουν, να μην κινδυνεύουν από περαστικούς, να έχουν προφυλαγμένο χώρο ή να μπορούν να μπουν σε εσωτερικό χώρο αν βρέχει, φυσάει κλπ κλπ και να ασχολείσαι κάθε μέρα μαζί τους. Αν ο σκύλος είναι χαρούμενος και ασφαλής και μαθημένος έξω, γιατι να τον βάλεις μέσα;
Έχουμε τώρα ένα μικρό μαζεμένο από δρόμο και κατάλαβα ότι μέσα όσοι προσπάθησαν να το κρατήσουν βλαστήμησαν και ψάξανε για άλλο σπίτι. Κλάμα, δάγκωμα, επιθετικότητα. Σε μας, μετά την πρώτη νύχτα που μάθαινε το χώρο, δείχνει πολύ χαρούμενο και πιο ήρεμο έξω. Μπαινοβγαίνει, αλλά πιο πολύ μένει έξω και εκεί κοιμάται (με πρόσβαση σε ισόγειο αν θέλει να μπει να προφυλαχτεί ή να ζεσταθεί)

Να ρωτήσω επίσης αν συμφωνουν όλοι; Αν τώρα δίνεις πανελλήνιες, από του χρόνου μπορεί να έχεις πολύ λιγότερη ώρα στο σπίτι. Μην πω να περάσεις και επαρχία. Οι γονείς σου τι λένε; Θα τον θέλουν μέσα; Γιατί να μάθει μέσα και μετά να πρέπει να ξαναμάθει έξω, πολλη ταλαιπωρία.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
εγω συμφωνω με την @genie παντως

υγ. να διορθωσω στο προηγουμενο post μου: οι τριχες θα στησουν χορό (βεβαιως βεβαιως)!
 


EvanW

Member
21 Μαϊου 2016
6
2
26
@genie kai @Haris Drazen Ευχασριστώ για τις απαντήεις σας, το εκτιμώ πολυ :) Το σκεφτηκα και ελαβα υπόψην μου όσα μου είπατε και λεω να τον αφήσω έξω. Ο λόγος που τον ήθελα μέσα ηταν για να βελτιώσω τη συμπεριφορά του και να περνάω περισσότερο χρόνο μαζί του, αλλα καταλαβα οτι αυτό μπορεί να γίνει εξίσου καλα και έξω, χωρίς να περιοσριστεί. Βλέπετε, μου εχει λείψει το παιχνίδι μαζι του λόγω διαβάσματος. Κατοικώ στην επαρχία και αν όλα πανε καλα θα περάσω καπου αλλού (κατοικώ στη Χίο) και θα μου λείψει το λυκάκι μου.. Παρόλα αυτα θα το σκεφτω για το αν θα τον πάρω μαζι μου (θα ήθελα και εδώ την αποψή σας, αν φυσικά υπάρχει όρεξη).
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Συνυπολόγισε στην απόφαση σου μέσα ή έξω και το αν θα τον πάρεις μαζί σου ή όχι όταν φύγεις. Αν θα μάθει τώρα έξω και μετά τον περιορίσεις εσύ σε ένα φοιτητικό διαμέρισμα θα είναι σχεδόν αδύνατο. Αν σκοπεύεις να τον πάρεις μαζί σου τότε μέσα από τώρα.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
@genie kai @Haris Drazen Ευχασριστώ για τις απαντήεις σας, το εκτιμώ πολυ :) Το σκεφτηκα και ελαβα υπόψην μου όσα μου είπατε και λεω να τον αφήσω έξω. Ο λόγος που τον ήθελα μέσα ηταν για να βελτιώσω τη συμπεριφορά του και να περνάω περισσότερο χρόνο μαζί του, αλλα καταλαβα οτι αυτό μπορεί να γίνει εξίσου καλα και έξω, χωρίς να περιοσριστεί. Βλέπετε, μου εχει λείψει το παιχνίδι μαζι του λόγω διαβάσματος. Κατοικώ στην επαρχία και αν όλα πανε καλα θα περάσω καπου αλλού (κατοικώ στη Χίο) και θα μου λείψει το λυκάκι μου.. Παρόλα αυτα θα το σκεφτω για το αν θα τον πάρω μαζι μου (θα ήθελα και εδώ την αποψή σας, αν φυσικά υπάρχει όρεξη).
Μην τον πάρεις για αρχή. Πήγαινε με το καλό στη σχολή σου, δες πώς θα είναι τα πράγματα εκεί και μετά αποφάσισε, π.χ. το επόμενο καλοκαίρι.
Είχα ένα παρόμοιο θέμα με σκύλο όταν έπιασα δουλειά και έφυγα από το σπίτι γιατί σπούδαζα μέχρι τότε μένοντας στο πατρικό μου. Ήταν ένα pointer, μαζεμένο από αδέσποτο έξω, και που είχε μάθει να ζει σε μεγάλη αυλή και το είχα βρει στο βουνό πεταμένο με τα αδέρφια του ως φοιτήτρια. . Η χαρά του ήταν να "κυνηγάει" ζουζούνια, γάτες και ο,τι γενικώς κινούνταν. Το έφερνες στο υπνοδωμάτιο και στη μισή ώρα πήγαινε στην πόρτα και παρακάλεγε να ξαναβγεί. Το σπίτι ήταν στο μεταξύ πάνω σε πλατεία με μαγαζιά και ο σκύλος ήταν γνωστός σε όλη τη γειτονιά, τον έπαιρναν πολλοί γείτονες για βόλτα και παιχνίδι γιατί ήταν πολύ φιλικός και κοινωνικός.
Η δουλειά που βρήκα στην αρχή μου επέτρεπε να νοικιάσω 40 τετραγωνικά, με συγκάτοικο, κοντά στο κέντρο (ούτε αυλές ούτε "γειτονιά") και δουλεύαμε και εγώ και ο συγκάτοικος χαλαρά 10-12 ώρες, και βάλε και κάτι ταξίδια 2-3 μέρες. Πού να τολμήσω να κάνει τέτοια αλλαγή ο σκύλος, θα πάθαινε κατάθλιψη και θα μας πέταγε και ο σπιτονοικοκυρης έξω από το κλάμα. Οπότε τον σκύλο τον κληρονόμησε η μάνα μου, και ανέλαβαν την βόλτα δυο παιδιά από ένα μαγαζί απέναντι, που τον ήξεραν και ήθελαν παρέα. Μου έλειψε μεν, αλλά ο κύριος ήταν στον παράδεισο. Είπα μετά από λίγα χρόνια που μετακομισα σε σπίτι με αυλή κι εγώ να τον πάρω πια, αλλά ήταν γεροντάκι, είχε τη ρουτίνα του και έπεσε και όλη η πλατεία να με παρακαλάει "αχ μην τον πάρεις, είναι ολονών μας"! Οπότε, τον αποχαιρέτισα οριστικώς και σίγουρα αυτός έζησε καλύτερα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ε ναι...εντός διαμερίσματος ο σκύλος, είναι πάντα μπελάς. Που να καθαρίζεις και να εκπαιδεύεις 24/7; Ενώ έξω, που δεν έχεις τίποτα απ'όλα αυτά να κάνεις, ο σκύλος μπαίνει στον αυτόματο και είναι "ευτυχισμένος"!
Ειδικά, τα πρώην αδέσποτα, έχουν αλλεργία στο μέσα. Είναι μάλλον γονιδιακό τους.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ε ναι...εντός διαμερίσματος ο σκύλος, είναι πάντα μπελάς. Που να καθαρίζεις και να εκπαιδεύεις 24/7; Ενώ έξω, που δεν έχεις τίποτα απ'όλα αυτά να κάνεις, ο σκύλος μπαίνει στον αυτόματο και είναι "ευτυχισμένος"!
Ειδικά, τα πρώην αδέσποτα, έχουν αλλεργία στο μέσα. Είναι μάλλον γονιδιακό τους.
Δεν υπάρχει λόγος για ειρωνεία νομίζω. Ο καθένας έχει τις απόψεις του. Οι δικοί μας σκύλοι κοιμόντουσαν πάντα έξω, ήταν πολύ κοινωνικοί όλοι με ζώα και ανθρώπους, και πέθαναν σε βαθιά γεράματα. Μπορεί κάποιος άλλος να έχει άλλες συνθήκες που να κάνουν το σκύλο χαρούμενο μέσα. Εγώ όταν βλέπω να προσπαθεί ένα κάρο κόσμος να κοιμίσει το συγκεριμένο σκυλάκι που έχω τώρα μέσα και το κουτάβι όλη νύχτα κλαίει, και μετά το βάζω σε χώρο με ανοιχτή πόρτα και αυτό τραβάει το μαξιλάρι έξω και κοιμάται, καταλαβαίνω ότι κάνω το σωστό για το συγκεκριμένο σκύλο. Σαφώς το ίδιο δε θα δούλευε για σκυλί μεγαλωμένο σε διαμέρισμα που βγαίνει μόνο βόλτα με λουρί για έξω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ειρωνία, απ'το να αποδίδουμε στον σκύλο, που εμείς αποφασίζουμε να βάλουμε στην ζωή μας, ανθρώπινα συναισθήματα [ευτυχία/λύπη/χαρά/κατάθλιψη <ειδικά η κατάθλιψη, έχει μεγάλο σουξέ>], κατά πως μας βολεύει.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ειρωνία, απ'το να αποδίδουμε στον σκύλο, που εμείς αποφασίζουμε να βάλουμε στην ζωή μας, ανθρώπινα συναισθήματα [ευτυχία/λύπη/χαρά/κατάθλιψη <ειδικά η κατάθλιψη, έχει μεγάλο σουξέ>], κατά πως μας βολεύει.

Aπό το όσο έχω διαβάσει το forum ως νέο μέλος, καταλαβαίνω ότι το θέμα σκύλος - έξω είναι λίγο φορτισμένο. Η προσωπική εντύπωση που έχω από την εμπειρία μου "in real life" είναι ότι μάλλον είναι θέμα του πώς έχει μάθει ο καθένας και πού μένει. Δηλαδή, αν είσαι (γενικά, όχι "εσύ") σε συνοικία που οι πιο πολλοί μένουν σε πολυκατοικία, λογικά όλοι οι σκύλοι που ξέρεις είναι μέσα και σου φαίνεται το μόνο φυσικό. Αν έχεις ζήσει σε πιο εξοχή και οι σκύλοι όλη μέρα τρέχουν έξω, σου φαίνεται αυτό φυσιολογικό. Φαντάζομαι υπάρχουν πολλοί σκύλοι μέσα που δεν έχουν αρκετή βόλτα έξω και πολλοί σκύλοι έξω με πολύ λίγη ανθρωπινη επαφή. Και πολλοί σκύλοι με καλή ζωή μέσα ή έξω. Μακάρι το μόνο θέμα που κρίνει το καλό σπίτι για σκύλο να ήταν το πού θα μπει το κρεβάτι του.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ο συνδυασμός φοιτητική ζωή-σκύλος είναι πολύ δύσκολος, υποθέτω ότι θα έχεις διαβάσει σχετικά θέματα στο forum. Για το θέμα σκύλος μέσα ή έξω από το σπίτι, η προσέγγιση σου με βρίσκει σύμφωνο. Γιατί εκτός από την απόδοση ανθρωπίνων συναισθημάτων στους σκύλους μας, εγώ δεν συμφωνώ ακόμα πιο πολύ με την "επιβολή" στερεοτύπων που έχει δημιουργήσει ο άνθρωπος για να προσαρμόσει πιο εύκολα τον σκύλο του στην αστική καθημερινότητα (διαμέρισμα). Καλώς ή κακώς αυτές οι must λύσεις (crate, ο σκύλος μέσα-ασχέτως ξεχωριστών παραμέτρων για κάθε σκύλο) είναι δικές μας επινοήσεις, κόντρα στην φύση του σκύλου.
Συμφωνώ ότι ανάλογα με το τι αποφασίσεις να κάνεις όταν θα αλλάξεις πόλη, θα πρέπει να προετοιμάσεις κ τη μετάβαση του σκύλου.
 
  • Like
Reactions: genie


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ποιές είναι αυτές οι ξεχωριστές παράμετροι, που επιτάσσει η φύση του σκύλου;
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Η "φύση" του σκύλου είναι να ζει στην φύση. Εμείς τον θέλουμε μέσα στο διαμέρισμα. Κάπως έτσι ανακαλύψαμε το crate στην εποχή μας, το απενενοχοποιησαμε στην συνείδηση μας ("ο σκύλος δεν το βλέπει σαν φυλακή επειδή έχει κάγκελα που κλείνουμε εμείς τους φυλακισμενους") και έχουμε βγάλει μαλιστα και αναλογία ωρών εγκλεισμού ανά ηλικία, που θεωρείται αποδεκτή. Αυτό στα δικά μου μάτια είναι μεγαλύτερη ειρωνεία και από την απόδοση ανθρωπίνων συναισθηματων στον σκύλο. Βέβαια αυτά τα νεα στερεότυπα δεν παύουν να μας εξυπηρετούν στην πράξη (συμπεριλαμβανω και τον εαυτό μου, καθώς κι εγώ εργαζόμενος είμαι που θα λείπω 8 ώρες από το σπίτι μου). Ξεχωριστές παράμετροι είναι τα σκυλιά που για κανένα λόγο δεν θέλουν να κλειστουν εντός σπιτιού, όπως τα παραδείγματα που ανέφερε η @genie. Οπότε; απλά προσπαθούμε να βρούμε την χρυσή τομή ανάμεσα στα "θέλω" και τα "μπορώ" τα δικά μας και στην φύση και την προτίμηση του κάθε σκύλου ξεχωριστά. Δεν θεωρώ πανάκεια τον σκύλο μέσα στο σπίτι, τον σκύλο μέσα στο crate (διευκρινίζω δεν αναφέρομαι στην εκπαιδευτική χρήση του). Κάθε σκύλος (θα έπρεπε να) έχει δικαίωμα να "επιλέγει" αν θέλει να μένει μέσα ή έξω από το σπίτι. Απλά στην ανθρώπινη κοινωνία που τον έχουμε εντάξει, το "έξω" είναι επικίνδυνο (fact) και μη αποδεκτό (ανεξαρτήτως παραμέτρων) από κάποιους (τουλάχιστον την πλειοψηφία του forum)
 
  • Like
Reactions: east49 and theokets


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3