Να μπει μέσα στο σπίτι?


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Πριν λίγες ημέρες, είπα πως χρησιμοποιώ εγώ το crate,που είναι ένα σοβαρό εργαλείο για μένα και η φωλιά, χώρος ηρεμίας για τον σκύλο. Όχι μόνο δεν το βλέπει σαν φυλακή, αλλά πάει μόνος του και κάθεται εκει πολλές ώρες της ημέρας (με την πόρτα ανοιχτή) και παρόλο που μπορεί να βγαίνει ελευθερα στο μπαλκονι, προτιμάει το σπίτι μέσα.

Όσο αφορά το σκάψιμο στον κήπο, κλπ υπάρχει η περίπτωση να είναι απο απόγνωση μιας και για το σκύλο, είτε σπίτι μέσα είτε αυλή μπαλκόνι, απλά αλλάζει το μέγεθος και το είδος του "κλουβιού" του.

Ένας εκτονωμένος σκύλος δεν έχει ανάγκη ούτε την βεράντα ούτε τον κήπο.. χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι αρνητικό.

Ο καθένας είναι υπεύθυνος και υπόλογος το πως θα χειρίζεται τον σκύλο του και εφόσον αυτός δεν κακοποιείται, πολύ λίγη σημασία έχει αν ζει έξω ή μέσα στο σπίτι.
(Ιδιαίτερα στην επαρχία)

Στην πόλη, και στις πυκονοκατοικημένες περιοχές υπάρχει το "ενοχλώ"! Όπως εσυ πχ δεν μπορείς να ανεχτείς να βάλει ο απο κάτω ή απο πάνω μπουζουκοτράγουδα στο τέρμα την ώρα που εσύ χαλαρώνεις, έτσι πρέπει να σκεφτείς και τον άλλο ότι θα τον ενοχλήσει το γαύβγισμα του δικού σου σκύλου. Δεν είμαστε όλοι το ίδιο, με τις ίδιες ανοχές και απαιτήσεις.

Τέλος, θα ήθελα να τονίσω ότι ο σκυλος δεν είναι ανθρωπος. Δεν είναι παιδί, ούτε πατέρας, ούτε αδερφός. Είναι σκυλος. Είναι το κατοικίδιό σου. Μια λεπτή ισορροπία που πολλοί ξεχνάμε ή παρασυρομαστε να ξεχάσουμε.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Πριν λίγες ημέρες, είπα πως χρησιμοποιώ εγώ το crate,που είναι ένα σοβαρό εργαλείο για μένα και η φωλιά, χώρος ηρεμίας για τον σκύλο. Όχι μόνο δεν το βλέπει σαν φυλακή, αλλά πάει μόνος του και κάθεται εκει πολλές ώρες της ημέρας (με την πόρτα ανοιχτή) και παρόλο που μπορεί να βγαίνει ελευθερα στο μπαλκονι, προτιμάει το σπίτι μέσα.

Όσο αφορά το σκάψιμο στον κήπο, κλπ υπάρχει η περίπτωση να είναι απο απόγνωση μιας και για το σκύλο, είτε σπίτι μέσα είτε αυλή μπαλκόνι, απλά αλλάζει το μέγεθος και το είδος του "κλουβιού" του.

Ένας εκτονωμένος σκύλος δεν έχει ανάγκη ούτε την βεράντα ούτε τον κήπο.. χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι αρνητικό.

Ο καθένας είναι υπεύθυνος και υπόλογος το πως θα χειρίζεται τον σκύλο του και εφόσον αυτός δεν κακοποιείται, πολύ λίγη σημασία έχει αν ζει έξω ή μέσα στο σπίτι.
(Ιδιαίτερα στην επαρχία)

Στην πόλη, και στις πυκονοκατοικημένες περιοχές υπάρχει το "ενοχλώ"! Όπως εσυ πχ δεν μπορείς να ανεχτείς να βάλει ο απο κάτω ή απο πάνω μπουζουκοτράγουδα στο τέρμα την ώρα που εσύ χαλαρώνεις, έτσι πρέπει να σκεφτείς και τον άλλο ότι θα τον ενοχλήσει το γαύβγισμα του δικού σου σκύλου. Δεν είμαστε όλοι το ίδιο, με τις ίδιες ανοχές και απαιτήσεις.

Τέλος, θα ήθελα να τονίσω ότι ο σκυλος δεν είναι ανθρωπος. Δεν είναι παιδί, ούτε πατέρας, ούτε αδερφός. Είναι σκυλος. Είναι το κατοικίδιό σου. Μια λεπτή ισορροπία που πολλοί ξεχνάμε ή παρασυρομαστε να ξεχάσουμε.
Να απαντήσω σε ένα που σίγουρα ξέρω :) Είναι άλλο το σκάψιμο, μασούλημα, τρέξιμο, γάβγισμα κλπ από απελπισία, και άλλο ένας σκύλος που παίζει. Τουλάχιστον εγώ τη διαφορά τη βλέπω. Αν δω το σκύλο να ανοίγει λαγούμια απελπισμένος, έχουμε πρόβλημα και πρέπει κάτι να αλλάξει.
Τώρα για το γάβγισμα, δεν ξέρω. Έχω δει σκυλιά σε μπαλκόνια ή μικρό χώρο ή προορισμένα και καλά για "φύλακες" (κοινώς καθόλου κοινωνικοποιημένα και πολύ μοναχικα) να γαβγίζουν συνεχώς και στα πάντα. Σε εμένα με σκύλους σε μεγάλο εξωτερικό χώρο, βόλτες, επαφή με άλλους σκύλους και πολλή ώρα παιχνίδι, δεν μου έτυχε ποτέ. Θυμάμαι ένα σκυλί είχα ρωτήσει τον κτηνίατρο αν μπορεί να είναι μουγκό γιατί δε γάβγιζε ποτέ.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Να απαντήσω σε ένα που σίγουρα ξέρω :) Είναι άλλο το σκάψιμο, μασούλημα, τρέξιμο, γάβγισμα κλπ από απελπισία, και άλλο ένας σκύλος που παίζει. Τουλάχιστον εγώ τη διαφορά τη βλέπω. Αν δω το σκύλο να ανοίγει λαγούμια απελπισμένος, έχουμε πρόβλημα και πρέπει κάτι να αλλάξει.
Τώρα για το γάβγισμα, δεν ξέρω. Έχω δει σκυλιά σε μπαλκόνια ή μικρό χώρο ή προορισμένα και καλά για "φύλακες" (κοινώς καθόλου κοινωνικοποιημένα και πολύ μοναχικα) να γαβγίζουν συνεχώς και στα πάντα. Σε εμένα με σκύλους σε μεγάλο εξωτερικό χώρο, βόλτες, επαφή με άλλους σκύλους και πολλή ώρα παιχνίδι, δεν μου έτυχε ποτέ. Θυμάμαι ένα σκυλί είχα ρωτήσει τον κτηνίατρο αν μπορεί να είναι μουγκό γιατί δε γάβγιζε ποτέ.
Στην Αθήνα πέρα της βόλτας είναι ολη μέρα μέσα στο σπίτι όπως προείπα.
Στο χωριό που τον είχα 10 ημέρες το Πασχα (με 1 στρεμμα κηπο) ήταν έξω όλη μέρα, αλλά προτιμούσα να έρχεται να κάθεται στην μπαλκονόπορτα και να παρακολουθεί τι γίνεται μεσα στο σπίτι. Και στις δυο περιπτώσεις είναι ησυχος και οι αντιδράσεις του ήταν ίδιες.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Κατα τη γνώμη μου όλα κρίνονται απο τον κάθε σκύλο ξεχωριστά και απο το αφεντικό του. Το να γενικευουμε οτι πχ οι σκύλοι πρέπει να μένουν μέσα/έξω δεν οφελεί σε κάτι. Ο δικός μου, έχει αναπτύξει το αίσθημα του φύλακα στον χώρο του και δεν θα ήθελα να τον περιορίσω σε έναν ακόμα μικρότερο, ενώ βλέπω οτι έχει προσαρμοστεί και δεν παρουσιάζει κατι αρνητικό. Άλλη μια παράμετρος που με επηρέασε είναι η κινητικότητα του και η διάθεση του για συνεχές παιχνίδι-τρέξιμο που όσο νάναι θα περιοριστεί αν ζει μέσα στο σπίτι. Γενικότερα, το συμπέρασμα είναι οτι εγώ θα αφιερώσω περισσότερο χρόνο μαζί του έξω , χωρίς εκείνος να ''βγει απτα νερά του''
Αγαπητέ θεματοθετη εγώ συμφωνώ απόλυτα με το συμπέρασμα σου. Αφού είσαι σίγουρος ότι ο σκύλος σου είναι ασφαλής με την παρούσα κατάσταση, όπως είπες κι εσύ ασχολήσου ακόμα περισσότερο μαζί του και μόνο κερδισμένοι θα βγείτε και οι δύο. Όπως βλέπεις κάποιες έχουν πείσει και τον εαυτό τους (στο όνομα της ασφάλειας και της ...κοινής ησυχίας ) ότι το να κλείνεις τον σκύλο εντός σπιτιού (και εντός crate κατά προέκταση) είναι ο σωστός μονόδρομος. Όπως μονόδρομος θα είναι και για μένα όταν θα έχω το κουτάβι και θα λείπω στην δουλειά μου. Κι εγώ θα "βολευτώ"για κάποιες ώρες με αυτή την παρά φύσιν λύση, επειδή δυστυχώς δεν έχω κήπο. Μέσα μου θα ξέρω ότι καταπιέζω την φύση του ΖΏΟΥ για να μπορέσω να τον έχω συντροφιά μου, αλλά στην πόλη που ζω δεν έχω άλλη επιλογή. Αν υπήρχε το forum πριν από 20 χρόνια και τους έλεγες ότι κλειδωνεις τον σκύλο σου σε ένα κλουβί μέσα στο σπίτι θα σε είχαν στείλει στο πυρ το εξώτερον. Σήμερα αυτομάτως είσαι ανεύθυνος ιδιοκτήτης αν κάνεις κάτι διαφορετικό. Εσύ αποφασίζεις. Και ποιος ξέρει, στα επόμενα 20 χρόνια η ιδανική λύση ίσως να είναι η καταστολή του σκύλου όσο θα τον αφήνουμε μόνο του, για να μην στρεσάρεται συναισθηματικά κλεισμένος μόνος του μέσα σε ένα κλουβί (sorry, crate ήθελα να πω, η ελληνική λέξη έχει καταργηθεί για να μην χτυπάει άσχημα στην συνείδηση μας).
Υγ.όταν δημιουργήσαμε τον σκύλο δεν υπήρχαν ούτε φόλες, ούτε "κοινή ησυχία", ούτε πολυμπριζα, ούτε καναπέδες με ριχταρια...αν αποκλεισεις την πρόσβαση σε καλώδια και τρόφιμα, επειδή δε μπορείς να εξαφανίσεις τραπεζαρίες, σαλόνια κτλ από το πεδίο δράσης, βάζεις τον σκύλο σε ένα crate και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Απόλυτη ασφάλεια (ούτε τα πόδια της τραπεζαρίας θα σου φάει, ούτε θα σου κατεβάσει τις κουρτίνες, ούτε θα σου βγάλει έξω τα πούπουλα από τον καναπέ)(y)
 
Last edited:




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Αν θέλεις να μιλήσουμε για συνειδήσεις @Haris Drazen, δεν νομίζεις ότι θα πρέπει να το ξανασκεφτείς;

Γιατί εσύ, το έχεις σκεφτεί, το έχεις ζυγίσει από δω, το έχεις ζυγίσει από κει, το έψαξες, κίνησες γη και ουρανό, και αποφάσισες συνειδητά, να αγοράσεις σκύλο. Να βάλεις στην ζωή σου, ένα πλάσμα, για να το φυλακίσεις όπως λες στους 4 τοίχους, ανάθεμα την ώρα και την στιγμή, για το δύστυχο το ζώο. Γιατί...δεν έχεις επιλογή. Δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.

Το ενδεχόμενο βέβαια, να μην τον βάλεις τον σκύλο στην ζωή σου, την στιγμή που, αντικειμενικά κατά την δική σου πάντα θεωρία, δεν τον χωράει, δεν βλέπω να το συζητάς.
 
  • Like
Reactions: Klaus


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@mareco να ξανασκεφτω τι και για ποιον λόγο; άλλο πράγμα η συνείδηση μου, άλλο η γνώμη του κόσμου για το τι θα προσφέρω συνολικά στον σκύλο μου και πολύ περισσότερο η δική σου προσωπική άποψη από την στιγμή που δε με γνωρίζεις. Άρα δεν έχω να συζητήσω μαζί σου κάτι σχετικά με το αν χωράει σκύλος στην ζωή μου ή όχι. Εκτός και αν είσαι ο κριτής των πάντων και πρέπει να δίνεις προσωπικά έγκριση σε όποιον σκέφτεται να πάρει σκύλο, η πως θα αντιμετωπίσει οποιοδήποτε πρόβλημα του παρουσιαστεί και ζητήσει την βοήθεια του forum. Σε αυτή την περίπτωση θα σε ευχαριστήσω για την συμβουλή που θα μου δώσεις (αν θες να μου δώσεις). Μέχρι τότε μπορείς να με θεωρήσεις κι εμένα ως ακατάλληλο ιδιοκτήτη. Δικαίωμα σου. I can live with that. :)
 
  • Like
Reactions: elverg


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
@Haris Drazen βεβαίως και είναι δικαίωμά σου, να καταλαβαίνεις ότι σου γράφουν, κατά πως σε βολεύει και να απαντάς αναλόγως. Εγώ προσωπικά, εννοείται, δεν έχω κανένα πρόβλημα :)
 
  • Like
Reactions: Klaus


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@mareco επειδή δεν κατάλαβα τι μου έγραψες, ευχαρίστως αν θες να ανοίξεις ένα νέο θέμα και να μου εξηγήσεις τι εννοείς για να σου απαντήσω to the point . Νόμιζα ότι σου απάντησα σχετικά με την συνείδηση μου που θέλησες να με φέρεις υπόλογο (αν και θα ξαναπώ δεν πολυκαταλαβαινω με ποιον ρόλο μου ζητάς να συζητήσουμε την καταλληλότητα μου ως ιδιοκτήτης σκύλου. Αν θες μου απαντάς και αυτό αν ανοίξεις νέο thread).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Οτι σου έχω γράψει, είναι απόλυτη αναφορά, σε δικά σου προηγούμενα γραφόμενα. Και ιδίως, στο ποστ #44. Δεν έχω να σχολιάσω κάτι παραπάνω. Οποιος διαβάζει, ελπίζω να κατάλαβε, αυτά που γράφω, ακριβώς όπως τα γράφω. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο :)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ναι, στηριζεσαι σε δικα μου posts και αρχιζεις να αναρωτιεσαι. Εξηγησε μου σε παρακαλω, κανε μου μια ευθεια ερωτηση να σου απαντησω.
Επίσης λες:
Το ενδεχόμενο βέβαια, να μην τον βάλεις τον σκύλο στην ζωή σου, την στιγμή που, αντικειμενικά κατά την δική σου πάντα θεωρία, δεν τον χωράει, δεν βλέπω να το συζητάς.
Εσυ λοιπον με βαση ποιας ιδιοτητας παρατηρεις οτι δεν συζηταω το αν θα βαλω εγω τον σκυλο στην ζωη μου ή οχι και αναρωτιεσαι αν θελω να συζητησουμε για συνειδησεις; Απλα κουβεντα να γινεται για την δικη μου συνειδηση, σε ασχετο topic; Δεν εχω ανοιξει καποιο θεμα που να ζηταω την γνωμη σου για την προσωπικη μου αποφαση.
Αν θιχτηκες και πηρες προσωπικα την γενικοτερη αποψη μου " Όπως βλέπεις κάποιες έχουν πείσει και τον εαυτό τους (στο όνομα της ασφάλειας και της ...κοινής ησυχίας ) ότι το να κλείνεις τον σκύλο εντός σπιτιού (και εντός crate κατά προέκταση) είναι ο σωστός μονόδρομος" και ειπες να βγεις στην αντεπιθεση, μην αγχωνεσαι. Σου ειπα και μονος μου, αν με θεωρεις ακαταλληλο ιδιοκτητη, μια χαρα. Δικαιωμα σου. Για να το λες εσυ, μπορει και να ειμαι. Καλημερα! (εχουμε και δουλειες ε, αν θες να συνεχισεις ανοιξε μου νεο thread σε παρακαλω!)
 


nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
@Haris Drazen αν ζούσες από κοντά αυτό που βλέπω και παρατηρώ είμαι σίγουρος οτι θα άλλαζες γνώμη. Με δυο λόγια, έτυχε να υιοθετήσω ενήλικο (σχεδόν) σκύλο που έχει εκπαιδευτεί σε crate από ανθρώπους που προφανώς ήξεραν τί έκαναν. Αυτό που διαπιστώνω καθημερινά είναι πραγματικά εντυπωσιακό. Σε ό,τι ψυχική και σωματική κατάσταση κι αν βρίσκεται (πχ. ενθουσιασμού, εντελώς ξεκούραστη κτλ), με το που μπαίνει μέσα στο crate ξαπλώνει και κατεβάζει διακόπτες κυριολεκτικά. Επειδή της έχω βάλει και ip κάμερα για να την παρατηρώ, πάντα δείχνει εντελώς ξέγνοιαστη και αφού τεντωθεί ναζιάρικα, μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα την παίρνει ο ύπνος συνήθως ανάσκελα, κάτι που δείχνει πολλά για μένα. Τσεκαρισμένη και κατα την διάρκεια του Πάσχα με τα βεγγαλικά, όπου τα περισσότερα τα αγνοούσε εντελώς και σε κάποια πολύ δυνατά απλά σήκωνε το κεφάλι της για λίγο και ξανακοιμόταν σε λίγα δευτερόλεπτα. Και μιλάμε για high energy σκύλο που αν την αφήσω ελεύθερη στο σπίτι ή στο μπαλκόνι και φύγω, κάνει σαν τρελή (κάτι το οποίο διορθώνεται φυσικά αλλα δεν έχω ασχοληθεί προς το παρόν). Με αυτά τα δεδομένα και πάντα κατά την γνώμη μου, είναι φυσικά προτιμότερο να είναι ο σκύλος μου κλεισμένος στο κλουβί παρά να είναι εκτεθειμένος σε ερεθίσματα που του προκαλούν ανησυχίες και ευθύνες, τις λίγες ώρες που μένει μόνος του.

Γενικά η γνώμη μου είναι πως το σπίτι μας δεν είναι τίποτα περισσότερο από την "σπηλιά" μας, και για εμάς και για τον σκύλο μας. Το μπαλκόνι και η αυλή είναι πολύ απλά έξω απ'την "σπηλιά" μας. Ναι μεν ο σκύλος έχει ανάγκη την φύση αλλά όχι περισσότερο από εμάς τους ίδιους και φυσικά όχι την ώρα της ανάπαυσης, στην οποία σίγουρα έχει την ανάγκη να είναι μέσα στην φωλιά της αγέλης του. Το crate πάλι έχει την έννοια της ατομικής σπηλιάς/φωλιάς και όχι την έννοια της φυλακής. Γι αυτό είναι αρκετά εύκολο να ενεργοποιήσει κανείς το αίσθημα της απόλυτης ασφάλειας στον σκύλο του, με σωστή όμως εκπαίδευση.

Και εδώ είναι το σημείο που θέλει πολλή προσοχή. Κατα την γνώμη μου απαγορεύεται να χρησιμοποιούμε το crate την στιγμή που ο σκύλος δείχνει την παραμικρή δυσανασχέτηση. Αν συμβαίνει αυτό, έχουμε κάνει κάτι λάθος και πρέπει να ξεκινήσουμε απ'την αρχή, μόνοι μας ή με εκπαιδευτή. Είναι σίγουρο πως όλα τα σκυλιά εκπαιδεύονται σωστά αρκεί να έχουμε τις γνώσεις για να το κάνουμε. Αν δεν τα καταφέρνουμε μόνοι μας και δεν θέλουμε να συμβουλευτούμε εκπαιδευτή, τότε κατά την γνώμη μου είναι καλύτερα να το ξεχάσουμε και να συμβιβαστούμε με κάποια άλλη λύση.
 
Last edited:


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
@Haris Drazen αν ζούσες από κοντά αυτό που βλέπω και παρατηρώ είμαι σίγουρος οτι θα άλλαζες γνώμη. Με δυο λόγια, έτυχε να υιοθετήσω ενήλικο (σχεδόν) σκύλο που έχει εκπαιδευτεί σε crate από ανθρώπους που προφανώς ήξεραν τί έκαναν. Αυτό που διαπιστώνω καθημερινά είναι πραγματικά εντυπωσιακό. Σε ό,τι ψυχική και σωματική κατάσταση κι αν βρίσκεται (πχ. ενθουσιασμού, εντελώς ξεκούραστη κτλ), με το που μπαίνει μέσα στο crate ξαπλώνει και κατεβάζει διακόπτες κυριολεκτικά. Επειδή της έχω βάλει και ip κάμερα για να την παρατηρώ, πάντα δείχνει εντελώς ξέγνοιαστη και αφού τεντωθεί ναζιάρικα, μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα την παίρνει ο ύπνος συνήθως ανάσκελα, κάτι που δείχνει πολλά για μένα. Τσεκαρισμένη και κατα την διάρκεια του Πάσχα με τα βεγγαλικά, όπου τα περισσότερα τα αγνοούσε εντελώς και σε κάποια πολύ δυνατά απλά σήκωνε το κεφάλι της για λίγο και ξανακοιμόταν σε λίγα δευτερόλεπτα. Και μιλάμε για high energy σκύλο που αν την αφήσω ελεύθερη στο σπίτι ή στο μπαλκόνι και φύγω, κάνει σαν τρελή (κάτι το οποίο διορθώνεται φυσικά αλλα δεν έχω ασχοληθεί προς το παρόν). Με αυτά τα δεδομένα και πάντα κατά την γνώμη μου, είναι φυσικά προτιμότερο να είναι ο σκύλος μου κλεισμένος στο κλουβί παρά να είναι εκτεθειμένος σε ερεθίσματα που του προκαλούν ανησυχίες και ευθύνες, τις λίγες ώρες που μένει μόνος του.

Γενικά η γνώμη μου είναι πως το σπίτι μας δεν είναι τίποτα περισσότερο από την "σπηλιά" μας, και για εμάς και για τον σκύλο μας. Το μπαλκόνι και η αυλή είναι πολύ απλά έξω απ'την "σπηλιά" μας. Ναι μεν ο σκύλος έχει ανάγκη την φύση αλλά όχι περισσότερο από εμάς τους ίδιους και φυσικά όχι την ώρα της ανάπαυσης, στην οποία σίγουρα έχει την ανάγκη να είναι μέσα στην φωλιά της αγέλης του. Το crate πάλι έχει την έννοια της ατομικής σπηλιάς/φωλιάς και όχι την έννοια της φυλακής. Γι αυτό είναι αρκετά εύκολο να ενεργοποιήσει κανείς το αίσθημα της απόλυτης ασφάλειας στον σκύλο του, με σωστή όμως εκπαίδευση.

Και εδώ είναι το σημείο που θέλει πολλή προσοχή. Κατα την γνώμη μου απαγορεύεται να χρησιμοποιούμε το crate την στιγμή που ο σκύλος δείχνει την παραμικρή δυανασχέτηση. Αν συμβαίνει αυτό, έχουμε κάνει κάτι λάθος και πρέπει να ξεκινήσουμε απ'την αρχή, μόνοι μας ή με εκπαιδευτή. Είναι σίγουρο είναι πως όλα τα σκυλιά εκπαιδεύονται σωστά αρκεί να έχουμε τις γνώσεις για να το κάνουμε. Αν δεν τα καταφέρνουμε μόνοι μας και δεν θέλουμε να συμβουλευτούμε εκπαιδευτή, τότε κατά την γνώμη μου είναι καλύτερα να το ξεχάσουμε και να συμβιβαστούμε με κάποια άλλη λύση.
Ταπεινή μου άποψη, αλλά εγώ από αυτό συμπεραίνω ότι ο τρόπος ζωής διαμέρισμα-μπαλκόνι-πόλη δεν ταιριάζει σε ένα High energy σκύλο. Ο σκύλος που κάνει σαν τρελός, προφανώς ενοχλεί υπό αυτές τις συνθήκες και το πρόβλημα είναι ότι ενοχλεί και τίποτε άλλο. Η ίδια συμπεριφορά, υπό άλλες συνθήκες, όπως ο ίδιος σκύλος σε ένα κτήμα να τρέχει πάνω κάτω, δεν θα ενοχλούσε. Η εκπαίδευση να μένει ήσυχος σε περιορισμένο χώρο είναι ένας συμβιβασμός, για να προσαρμοστεί ο σκύλος στη ζωή σε πόλη, μέσα σε σπίτι με αφεντικό που λείπει πολλές ώρες. Δεν είναι για το καλό του σκύλου, είναι ανάγκη και συμβιβασμός. Το "κόβω τα ερεθίσματα για να μη γίνεται φασαρία" δεν είναι δυνατό ποτέ να είναι προς όφελος κανενός ζωντανού πλάσματος. Είναι ανάγκη, δεν είναι έγκλημα, αλλά δεν είναι "φυσιολογικό".
Αν το κλουβί ήταν το φυσιολογικό για ένα σκυλί, και το έβλεπε με αγάπη, δεν θα υπήρχε λόγος να περιοριστεί εκεί ο σκύλος. Θα είχαμε ένα χώρο σαν σπηλιά, θα τον αγαπούσε ο σκύλος και θα επέλεγε να παίζει εκεί όταν λείπουμε. Αν χρειάζεται να κλείσει η πόρτα, γιατί αλλιώς το σπίτι θα γίνει καλοκαιρινό, τότε δεν είναι η φωλιά που αγαπά ο σκύλος, είναι φυλακή.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@nas γνωμη δεν θα αλλαξω οτι και αν δω. Το παραδειγμα που αναφερεις ειναι ωραιο και ολα μια χαρα. Κι εγω μαζι σου. Αν διαβασες προσεκτικα τι εχω γραψει, δεν θα προσπαθουσες να με πεισεις. Κι εγω καπως ετσι θα αναγκαστω να στησω το σκηνικο με τον δικο μου.
Για τελευταια φορα να εξηγησω: ολο αυτο το πλαισιο της ζωης του σκυλου το εχουμε διαμορφωσει εμεις οι ανθρωποι. Για να ζουμε λοιπον αρμονικα με τα σκυλια μας, τα τελευταια χρονια ανακαλυψαμε το κλουβι ωστε να μην ενοχλει του γειτονες, να μην τρωει τα μαξιλαρια, να μην κινδυνευει να φαει τα καλωδια κτλ. Φυσικα αν το εκπαιδευσεις το σκυλι, θα το αποδεχτει και ενδεχομενως να ζει αρμονικα, ηρεμο και ευτυχισμενο , παντα ομως με παρανομαστη την αστικη ζωη που του επιβαλλουμε για το γουστο μας!
Λες:
Με αυτά τα δεδομένα και πάντα κατά την γνώμη μου, είναι φυσικά προτιμότερο να είναι ο σκύλος μου κλεισμένος στο κλουβί παρά να είναι εκτεθειμένος σε ερεθίσματα που του προκαλούν ανησυχίες και ευθύνες, τις λίγες ώρες που μένει μόνος του.
Ποια ειναι αυτα τα ερεθισματα που του προκαλουν ανησυχιες και ευθυνες;;; Ποια απο αυτα τα ερεθισματα ειχε ο σκυλος οταν τον εξημερωσε ο ανθρωπος, οταν τον ειχε μαζι του στις σπηλιες και αργοτερα στα χωρια; Κανενα! ολα ειναι δικα μας δημιουργηματα, οπως ειναι και το crate, ως λυση σε ολα αυτα που σημερα αποτελουν προβληματα για την συμβιωση με εναν σκυλο.
Και στην τελικη (ειλικρινα εκνευριζομαι με τον εαυτο μου που ανακυκλωνω μια συζήτηση), γιατι να χρειαζοταν εκπαιδευση ενας σκυλος στο crate, αν ηταν τοσο απλα και φυσικα η ατομικη του φωλια/σπηλια;;; Αν ηταν ετσι οπως τα λες, θα του εδειχνες το crate, ο σκυλος θα εμπαινε μεσα μονος του γιατι θα το ενοιωθε σπιτι του, θα καθοταν μεσα μεχρι να επιστρεψεις, χωρις να του κλεισεις την πορτα.
Παιδες, πραγματικα δεν θα την συνεχισω την κουβεντα αυτη, θεωρω οτι εχω κανει υπεραναλυση. Οποιος διαφωνει και δεν βρισκει απαντησεις σε οτι διαφωνια εχει μαζι μου, δεν πειραζει, ο καθενας με την αποψη του...
 


nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
Ταπεινή μου άποψη, αλλά εγώ από αυτό συμπεραίνω ότι ο τρόπος ζωής διαμέρισμα-μπαλκόνι-πόλη δεν ταιριάζει σε ένα High energy σκύλο. Ο σκύλος που κάνει σαν τρελός, προφανώς ενοχλεί υπό αυτές τις συνθήκες και το πρόβλημα είναι ότι ενοχλεί και τίποτε άλλο. Η ίδια συμπεριφορά, υπό άλλες συνθήκες, όπως ο ίδιος σκύλος σε ένα κτήμα να τρέχει πάνω κάτω, δεν θα ενοχλούσε. Η εκπαίδευση να μένει ήσυχος σε περιορισμένο χώρο είναι ένας συμβιβασμός, για να προσαρμοστεί ο σκύλος στη ζωή σε πόλη, μέσα σε σπίτι με αφεντικό που λείπει πολλές ώρες. Δεν είναι για το καλό του σκύλου, είναι ανάγκη και συμβιβασμός. Το "κόβω τα ερεθίσματα για να μη γίνεται φασαρία" δεν είναι δυνατό ποτέ να είναι προς όφελος κανενός ζωντανού πλάσματος. Είναι ανάγκη, δεν είναι έγκλημα, αλλά δεν είναι "φυσιολογικό".
Αν το κλουβί ήταν το φυσιολογικό για ένα σκυλί, και το έβλεπε με αγάπη, δεν θα υπήρχε λόγος να περιοριστεί εκεί ο σκύλος. Θα είχαμε ένα χώρο σαν σπηλιά, θα τον αγαπούσε ο σκύλος και θα επέλεγε να παίζει εκεί όταν λείπουμε. Αν χρειάζεται να κλείσει η πόρτα, γιατί αλλιώς το σπίτι θα γίνει καλοκαιρινό, τότε δεν είναι η φωλιά που αγαπά ο σκύλος, είναι φυλακή.

@genie Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Το κριτήριο για μένα είναι μόνο η καλή ψυχική κατάσταση του σκύλου, τίποτε άλλο. Όταν ο σκύλος κάνει φασαρία (έστω και λίγο), αυτό που με ενδιαφέρει είναι οτι εκείνη την στιγμή δεν νιώθει καλά, έχει ανεβάσει παλμούς και πιστεύει λανθασμένα πράγματα, όπως πχ οτι τον εγκατέλειψα, οτι κινδυνεύει κ.α.

Στο crate πηγαίνει κατα βούληση πολύ συχνά όταν είμαστε μαζί στο σπίτι. Φυσικά εάν δεν κλείσω την πόρτα του και αντιληφθεί οτι θα φύγω τότε θα βγει και θα έρθει να με σταματήσει αλλά αυτό είναι λογικό γιατί νομίζει οτι την εγκαταλείπω (είπαμε όμως κι αυτό διορθώνεται). Αντίθετα, αν κλείσω την πόρτα στο crate, τότε μπαίνει στην μέση κι άλλος παράγοντας. Ο παράγοντας των αρμοδιοτήτων του αρχηγού της αγέλης, ο οποίος (πρέπει να) αποφασίζει για το φαγητό, το παιχνιδι, την ανάπαυση κτλ. Δηλαδή για να στο πω απλά είναι σαν να σκέφτεται ο σκύλος "για να κλείνει την πόρτα ο αρχηγός μου, ξέρει αυτός".

Με την άποψή σου για τους high energy σκύλους και όχι μόνο, έτσι όπως το βλέπεις συμφωνώ απόλυτα. Το σωστό για μένα είναι διαμέρισμα (φωλιά) και εκτόνωση (πνευματική και σωματική) όσο γίνεται στην φύση.

@Haris Drazen νομίζω οτι καλύπτω και εσένα με το παρόν post. Αν και θα μπορούσα να απαντήσω αναλυτικότερα στις ενστάσεις σου, μάλλον δεν υπάρχει λόγος.
 
Last edited:


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@genie Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Το κριτήριο για μένα είναι μόνο η καλή ψυχική κατάσταση του σκύλου, τίποτε άλλο. Όταν ο σκύλος κάνει φασαρία (έστω και λίγο), αυτό που με ενδιαφέρει είναι οτι εκείνη την στιγμή δεν νιώθει καλά, έχει ανεβάσει παλμούς και πιστεύει λανθασμένα πράγματα, όπως πχ οτι τον εγκατέλειψα, οτι κινδυνεύει κ.α.

Στο crate πηγαίνει κατα βούληση πολύ συχνά όταν είμαστε μαζί στο σπίτι. Φυσικά εάν δεν κλείσω την πόρτα του και αντιληφθεί οτι θα φύγω τότε θα βγει και θα έρθει να με σταματήσει αλλά αυτό είναι λογικό γιατί νομίζει οτι την εγκαταλείπω (είπαμε όμως κι αυτό διορθώνεται). Αντίθετα, αν κλείσω την πόρτα στο crate, τότε μπαίνει στην μέση κι άλλος παράγοντας. Ο παράγοντας των αρμοδιοτήτων του αρχηγού της αγέλης, ο οποίος (πρέπει να) αποφασίζει για το φαγητό, το παιχνιδι, την ανάπαυση κτλ. Δηλαδή για να στο πω απλά είναι σαν να σκέφτεται ο σκύλος "για να κλείνει την πόρτα ο αρχηγός μου, ξέρει αυτός".

Με την άποψή σου για τους high energy σκύλους και όχι μόνο, έτσι όπως το βλέπεις συμφωνώ απόλυτα. Το σωστό είναι διαμέρισμα (φωλιά) και εκτόνωση (πνευματική και σωματική) όσο γίνεται στην φύση.
με αυτα που λες θα συμφωνησω κι εγω. Για τα παραπανω και την "ασφαλεια" του σκυλου που υποστηριξαν ολες παραπανω, ενω μιλανε πρακτικα για την ασφαλεια των αντικειμενων εντος σπιτιου, δεν θα συμφωνησω ποτε...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αν αυτό το ολες (εχει μάλλον σημασία το φύλο) πιάνει και μένα @Haris Drazen, προσωπικά μίλησα για το μεσα/εξω. Οχι για το κλουβί. Το οποίο το έχει μάθει και το χρησιμοποιώ μονο όταν μενουμε σε αλλους χώρους. Ειναι το κρεβατι του εκτός σπιτιού. Πχ τωρα το Πάσχα σε φιλικό σπίτι που κρυβοταν μόνος του εκει όταν ακουγόταν πυροτεχνημα γιατί αισθανόταν ασφαλής.
Αυτό με έχει πείσει (όπως λες) ότι το κλουβί είναι ενα χρησιμο εργαλείο.

Κατα τα άλλα, ο σκύλος προφανως και θα προσαρμοστεί στις δικές μου συνηθειες και προγραμμα, όπως και γω θα σεβαστω τις αναγκες του σε εκτονωση. Αν δε συμβιβαστείς με αυτό, θα σε ενοχλούν πολλά στη συμβιωσή σου με το σκύλο.

Όπως βλέπεις κάποιες έχουν πείσει και τον εαυτό τους (στο όνομα της ασφάλειας και της ...κοινής ησυχίας ) ότι το να κλείνεις τον σκύλο εντός σπιτιού (και εντός crate κατά προέκταση) είναι ο σωστός μονόδρομος.
Κατά τη γνώμη σου, δε θα επρεπε να με νοιάζει αν ο σκυλος μου γινεται ενοχλητικός στους γυρω απο μας;
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αν αυτό το ολες (εχει μάλλον σημασία το φύλο) πιάνει και μένα @Haris Drazen, προσωπικά μίλησα για το μεσα/εξω. Οχι για το κλουβί. Το οποίο το έχει μάθει και το χρησιμοποιώ μονο όταν μενουμε σε αλλους χώρους. Ειναι το κρεβατι του εκτός σπιτιού. Πχ τωρα το Πάσχα σε φιλικό σπίτι που κρυβοταν μόνος του εκει όταν ακουγόταν πυροτεχνημα γιατί αισθανόταν ασφαλής.
Αυτό με έχει πείσει (όπως λες) ότι το κλουβί είναι ενα χρησιμο εργαλείο.
Κατα τα άλλα, ο σκύλος προφανως και θα προσαρμοστεί στις δικές μου συνηθειες και προγραμμα, όπως και γω θα σεβαστω τις αναγκες του σε εκτονωση. Αν δε συμβιβαστείς με αυτό, θα σε ενοχλούν πολλά στη συμβιωσή σου με το σκύλο.
Κατά τη γνώμη σου, δε θα επρεπε να με νοιάζει αν ο σκυλος μου γινεται ενοχλητικός στους γυρω απο μας;
από την στιγμή που κι εσύ αναφέρεις ότι "Για να ειμαι ειλικρινής πανω απο την ευζωία του σκυλου μου βάζω την ασφάλεια του" προφανώς αναφέρομαι και σε σένα. Αν έχει σημασία το φύλο δε μπορώ να το γνωρίζω, συμπτωματικά πάντως στο συγκεκριμένο θέμα είστε 4 γυναίκες που έχετε την ίδια ακριβώς τοποθέτηση.
Ο @vasilis_mike,που αναφέρθηκε στην χρήση του crate, είναι και διαλλακτικός και αντιλαμβάνεται ότι από την στιγμή που κατοικεί σε διαμέρισμα εντός αστικής περιοχής, είναι "υποχρεωμένος" να ζει με τον σκύλο του κατ' αυτό τον τρόπο. Όπως θα είμαι κι εγώ (το έχω γράψει αρκετές φορές στα posts μου, ότι και crate θα χρησιμοποιήσω γιατί συμφωνώ ότι είναι χρήσιμο εκπαιδευτικό εργαλείο και θα ψάξω να βρω μία λύση για να έχω το σκύλο μου ασφαλή ,χωρίς να ενοχλεί τους συνανθρώπους μου, αλλά μάλλον δεν τα διάβασες προσεκτικά).
Ο @nas επίσης έκανε κάποιον διαχωρισμό.

Όσο για την τελευταία σου ερώτηση, αντιλαμβάνομαι ότι είτε εγώ δεν τα γράφω καλά, είτε εσύ δε με καταλαβαίνεις. Συγγνώμη, δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα:
Μένω στην πόλη,σε διαμέρισμα>υπάρχει ωράριο κοινής ησυχίας>φροντίζω να μην ενοχλεί ο σκύλος μου> τον κλείνω εντός διαμερίσματος>ενδεχομένως τον κλείνω και εντός crate.
Είναι κατανοητό ότι όλη αυτή η αλληλουχία ξεκινάει από την "επιθυμία" μας να εντάξουμε τον σκύλο στην αστική μας καθημερινότητα;;;; Δεν έχω αναφέρει πουθενά ότι αδιαφορώ για τους γύρω μου. Έχω γράψει ότι όλοι μας έχουμε προσαρμόσει τόσο ...ωραία τις δικές μας ανάγκες ώστε να θεωρούμε απόλυτα φυσιολογικό να κλείνουμε έναν ζωντανό οργανισμό σε ένα κλουβί, στο όνομα της ασφάλειας του!
Την οποία ασφάλεια του την ρισκάρουμε μόνοι μας, επειδή τον βάζουμε να μείνει εντός 4 τοίχων!! Θεωρείτε αποδεκτό τα σκυλιά μόνο μέσα στα σπίτια; Οκ, βγάλτε στο μπαλκόνι τους καναπέδες, τις τραπεζαρίες, τις τηλεοράσεις, τα καλώδια και οτιδήποτε άλλο είναι επικίνδυνο για την υγεία του, οπότε δεν θα χρειάζεστε και κανένα crate. Σε αυτή την περίπτωση να συμφωνήσουμε. Μέχρι τότε, κατά την άποψη μου, το να κλείνεις τον (όχι το lap dog/toy pet) σκύλο μέσα σε 4 τοίχους και ενίοτε σε ένα crate, δεν είναι το φυσιολογικό, όσο και να προσπαθούμε να το παρουσιάσουμε ωραιοποιημένο. Βάλτε του ένα ωραίο,μαλακό και τεράστιο μαξιλάρι για κρεβάτι-φωλιά, αφήστε ανοικτή και τη μπαλκονόπορτα και ας επιλέγει ο σκύλος που γουστάρει να περνάει την ώρα του όσο είναι μόνος του. Γίνεται;;; Προφανώς και όχι.....
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Οκ, δεν ειναι και υψηλου drive σκύλος αλλα αν ο σκυλος εκτονωνεται σωστά στο σπίτι μόνο κοιμάται!
και με τη μπαλκονοπορτα ανοιχτη! :)
 

Attachments



Klaus

Member
22 Μαϊου 2016
5
4
Καλησπέρα πρώτα απ όλα.
Δεν σου ζήτησα συγνώμη, δεν υπήρχε λόγος για κάτι τέτοιο αγαπητέ μου , το "sorry" το συνηθίζω σαν έκφραση μόνο χωρίς να εννοείται η σημασία του.

Δεν θέλω να αλλάξω τα λόγια σου, σε καμία περίπτωση δεν προσπάθησα κάτι τέτοιο,άλλωστε δεν το συνηθίζω, μιλαω πάντα εκ του ασφαλούς.

Αυτο που έκανα ήταν να κάνω QUOTE την απάντηση σου, δικα σου λόγια ήταν αυτα όχι δικά μου, δικές σου σκέψεις, δικά σου γραφόμενα...
Δεν μπορώ να μπω στο μυαλό του κάθε ενός για να καταλάβω τι πραγματικά θέλει να βγάλει "έξω", δεν έχω ακόμα αυτό το gift

Φυσικά και διάβασα όλα αυτά που έχεις γράψει μέσα στο thread, όπως επίσης και των υπολοίπων παιδιών, ποτε δεν ξεκινάω "πόλεμο" δίχως να ξέρω το "μυαλό" του "αντιπάλου" μου

Επέτρεψε να μου να διαφωνήσω σε όλα αυτά που συμβουλεύεις το νέο μέλος και το κάθε νέο μέλος, γιατί είναι ολα εξίσου εγκληματικά και θεωρώ μεγάλο λάθος να δίνεις τέτοια παραδείγματα

Το κακό μάλιστα σε όλα αυτά είναι ότι θέλεις να περάσεις την δικιά σου άποψη/γνώμη σαν να είναι η σωστή.

Κάτι τέτοιο φυσικά και δεν ισχύει, σου δίνουμε όλοι κάποια επιχειρήματα για αυτή την λάθος σκέψη σου και εσύ απλά μας προσπερνας και συνεχίζεις κάι λες τα δικά σου ενισχύοντας τα με μπόλικη δόση υπεροψιας μάλιστα, we'll done then dude!

Επίσης οι ειρωνειες του τύπου "μπράβο σου" etc. νομίζω δεν έχουν θέση στην κουβέντα δύο σοβαρων ανθρώπων, εκτός και εάν ένας από τους δύο δεν είναι σοβαρός είτε δεν έχει οριμασει ηλικιακά...

Σε σχέση με το crate έχω μια Α' άποψη την οποία κουβαλάω και θα την κουβαλάω, από εκεί και πέρα όμως δεν αναγκασα κάποιον να την ακολουθήσει ή ακόμα χειρότερα να επιμένω ότι η δικια μου άποψη είναι η σωστή και τραβάτε να κόψετε τον λαιμό σας, for God's sake λοιπον....

Και κλείνω με το τελευταίο που είπες σε σχέση με το thread μου και ότι είμαι off topic..

Αδελφέ μου παρεπεμψα το μέλος στην ανάγνωση του συγκεκριμένου για τις εξής γραμμές που έγραψα :
"Τα σκυλιά δεν τα παίρνουμε για τα μπαλκόνια έξω, τα έχουμε μαζί μας μέσα στο σπίτι, είναι μέλη της οικογένειας μας, όσο πιο γρήγορα το καταλάβουν κάποιοι τόσο πιο εύκολη θα γίνει η συμβίωση, και επιπλέον δεν θα υπάρχουν και τόσα πολλά κρούσματα δηλητηριασεων. "

Νομίζω έγινα σαφής...

Θα λέω και θα το λέω μέχρι να πεθάνω, ότι τα σκυλιά είναι κατοικίδια είτε αυτά είναι τεράστια είτε minion, και η θέση τους είναι μέσα στο σπίτι μαζί με το αφεντικό τους. Απλά πρέπει να βρεις την χρυσή τομή μεταξύ εσου και του σκύλου σου για να γίνει η συμβίωση σας αρμονική!!! Θέλει τρόπο και όχι κόπο...

Αυτά τα λίγα από εμένα, δεν ειχα σκοπό να θίξω κάποιον με τα γραφόμενα μου, απλα έπρεπε να ειπωθουν σωστά κάποια πράγματα, καλή συνέχεια...

δικαιωμα σου ειναι να πεταγεσαι δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη...απλα αν θες να με ρωτησεις κατι, καν'το σε παρακαλω χωρις να αλλαζεις τα λογια μου. Αν θες να διαβασεις ξανα τι εχω γραψει σε ολο το νημα και μετα εδω ειμαι να σου απαντησω σε καποια ερωτηση πανω σε αυτα που εχω γραψει. Για να σε βοηθησω εγραψα οτι "σε οποιοδηποτε θεμα γινεται συζητηση που αναγκαστικα ο σκυλος θα πρεπει να μενει μονος του καποιες ωρες" ως απαντηση στην ερωτηση "Που μέσα στο φόρουμ, έχεις δει, να υποστηρίζεται η εσαεί χρήση του crate, ως πανάκεια και ως τρόπος ζωής" , δηλαδη το crate συστηνεται ανεπιφυλακτα. Ουτε σε σενα αναφερθηκα, ουτε οτι ολοι οι ιδιοκτητες σκυλων χρησιμοποιουν το crate....εσυ που δεν τον χρησιμοποιεις και ο σκυλος σου περναει σουπερ, μπραβο σου. Κι εγω μαζι σου ειμαι.
Απλα να καταλαβαινουμε τι συζηταμε...γιατι και παραπανω εβαλες link για ¨παρομοιο¨ θεμα που ανοιξες, το οποιο δεν εχει καμια σχεση με το παρον...εκει μιλας για εγκαταλειψη σκυλου στο μπαλκονι, εδω μιλαμε για εναν ιδιοκτητη που ασχολειται και εχει τον δικο του συγκεκριμενο προβληματισμο...