Νεος ''κουταβο-γονιός'' - Απορίες για την διατροφή


djnoizeteck

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
63
0
Thessaloniki
www.facebook.com
Καλησπέρα κι απο μενα! Χθες απεκτησα το κουταβι μου 2 μηνών,θυλικό σηβιριακό χασκι.

Θα ηθελα να μου προτείνετε ωραρια διατροφης...και πόση περιπου ποσοτητα τροφης? Εχω ακουσει οτι βαζεις γεματο το μπολ και το αφήνεις να φάει μεχρι να χορτάσει αλλα μου φενετε λιγο κουλο γιατι μαλλον θα παχυνει!

Επισης η κυρια που το αγορασα φενοταν πολυ εμπειρη και ειχε μεγαλο χωρο με σκυλια,ειδα και τους γονεις του κουταβιου και ηταν υπεροχοι.
Μου είπε μεχρι 3μηνων να του δίνω 1 βραστο αβγο την μέρα μαζι με το τσοφλι....υσχιει κατι τετοιο?
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Απο εκτροφείο το πήρες ?
η τροφή που θα πάρεις λέει απο πίδω πόσα γρ.να του δίνεις και φυσικά δεν αφήνουμε το μπολ γεμάτο και όσο φάει
πιστεύω 3 με 5 γευματα την ημέρα χρειάζεται τις ώρες τις φτιάχνεις εσυ ανάλογα με τ πρόγραμμα σου φυσικά να μην αφήνεις το σκύλο ώρες νηστικό
τώρα αυτο με το αυγό και το τσόφλι δεν το έχω ξανα ακούσει αλλα εγω τουλάχιστον δεν θα το έκανα
 


djnoizeteck

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
63
0
Thessaloniki
www.facebook.com
Οχι απο εκτροφειο,ιδιοτη. 3 με 5 γευματα οπως βολευει το ωραριο μου...ωραια.... ξεχασα να αναφερω πηρα μια τροφη μαρκας pedigree για αρχη 4kg (δεν ειχα 65e για την ρουαγιάλ) δεν υπαρχει προβλημα οταν την αλλαξω με την ρουαγιαλ οταν τελειωσει ετσι?
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
δεν χρειάζεται να πάρεις την ρουαγιαλ μπορείς να πάρεις μια πιο οικονομική που να μην την πουλάνε σε σουπερ μαρκετ γιατι τη πεντιγκρι την πουλάνε και εκει
το σκυλάκι τωρα το πήρες αλλα να ξέρεις οτι οι ιδιώτες φταίνε που ο αριθμός των αδέσποτων δεν λέει να μειωθεί και δεν είναι καλό να τους ενισχύουμε επειδή βλέπουν το σκύλο ως ευρω και πουλάνε ψυχές για να βγάλουν χρήματα
 


djnoizeteck

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
63
0
Thessaloniki
www.facebook.com
Ναι απλα δεν ειχα λευτα για εκτροφειο και πριν το αγορασω πηγα και ειδα και τον χορο του και ολα και εμεινα πολυ ικανοποιημενος...σε καμια περιπτωση δεν θα το επαιρνα αν δεν μου αρεζε κατι. Επισης μας εβαλε και φωτογραφιες με το σκυλι λεει ολους οσους περνουν σκυλια απο εμας τους βγαζουμε και τους δινουμε ενα email για να ειμαστε σε επαφη ολοι μαζι και να βγαοζουμε βολτα ολοι μαζι τα σκυλια μας.
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
δεν διαφωνώ αλλά σκέψου αν αυτο( να ζευγαρώσεις το σκύλο σου ) το κάνεις και εσυ και όσοι πήραν σκύλο τι έχει να γίνει
τωρα τον έχεις οπότε οτι και να πω δεν αλλάζει
 


djnoizeteck

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
63
0
Thessaloniki
www.facebook.com
Ναι τελοσπαντων το θεμα δεν ειναι πως πηρα τον σκυλακο μου!
Αυτο με την ακριβη τροφη απλα το ακουω απο πολλους οτι ειναι καλο γι αυτο το ανεφερα. Επισης κατι ακομα,το κουταβι ειναι καλο να δαγκωνει κατι κοκαλα ετοιμα συσκευασμενα που ειναι? (δεν θυμαμαι μαρκα) αλλα εχει πολλα τετια στυλ η ιδια εταιρια εχει ενα παπουτσακι ενα κοκαλο κατι αλλα στρυφογυριστα σαν πουρα...
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
πιο φτηνα θα σου ερθει αν μαγειρευεις και δινεις και barf

κανε ενα search στο φορουμ και θα βρεις πληροφοριες
 








djnoizeteck

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
63
0
Thessaloniki
www.facebook.com
Πολυ ενδιαφερον ολα εχω να πω εμαθα αρκετα ειδικα για αυτα τα παπουτσακια οι περισσοτεροι τα αποφευγουν και εγω ημουν ετοιμος σημερα να αγορασω 1!

Αγορασα ενα πακετακι με 4 στρυφογυριστες μακριες λιχουδιες μαρκας pedigree παλι,pedigree Rodeo λεγονται και ειναι με γευση μοσχαρι. Του έδωσα 1 σημερα και το καταβροχθισε! :p Η συσκευασια απο πισω ομως γραφει για ενηλικες σκυλους και μετα το παρατηρησα. υπαρχει κανενα προβλημα μιπως να μην του δωσω τα αλλα 3 που εμειναν ? Εχει κανεις καποια γνωμη για τετοιες λιχουδιες?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Mην του δίνει τέτοιες λιχουδιτσες όσο είναι μωράκι, εγώ για εκπαίδευση χρησιμοποιώ από την ίδια την τροφή του κροκετούλες, βέβαια εμένα δεν παίζεται πόσο λιχούδης είναι. Μην του δίνεις ούτε κοκκαλάκια ούτε παπουτσάκια ούτε τίποτα από όλα αυτά , είναι βαριά για την κοιλίτσα τους. Ενημερώσου για αυτά που σου είπαν τα παιδιά για barf μπορείς να δίνεις πολύ λιγότερα χρήματα από ότι για royal και να τον ταίζεις πολύ πιο ποιοτικά από ότι με τροφές από σουπερ μαρκετ.