Νεο Χασκυ...!!!!


ChrisHSK

Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
12
0
26
Καλησπέρα σε όλα τα μελή του φόρουμ!!
Βλέπω θέματα σε αυτό το φόρουμ εδώ και ένα μηνα αλλα μολις τωρα αποφάσισα να κανω εγγραφη.
Θελω να σας μιλήσω για ενα θεμα που με απασχολει εδω και καιρο και δεν εχω ατομα να το συζητήσω που να εχουν ψαξει πολυ το θεμα (ελπιζω να βρω καποιους εδω :p). Για αρχη, θα σας ξεκινήσω με μια ιστοριουλα (δεν θα παρει πολυ μην αγχώνεστε) και μετα θα συνεχισω με το κυριως θεμα που θελω να σας πω.
Για αρχη, μενω Αθήνα και ειμαι 18 χρονων. Μια μερα ενας απο τους φιλους μου μου εδειξε μια ρατσα σκυλιων που επαιζε σε μια απο τις αγαπημενες μας σειρες (game of thrones) και ηταν ο πρωτος που με "σύστησε" στα Χασκυ. Παντα σεβομουν αυτους τους σκυλους αλλα προσφατα αποφάσισα οντως οτι θελω να αγορασω ενα. Τους τελευταιους τρεις μηνες κανω ερευνα για τα Χασκυ γιατι δεν γινεται να παρεις κανεναν σκυλο στα τυφλά. Οπως ελεγα, μεσα σε αυτους τους τρεις μηνες εχω διαβασει απειρα αρθρα, βιβλια και ποστ σε διαφορα φορουμς για το πως ειναι να ζεις με Χασκυ μιας και δεν εχω πολυ εμπειρία. Επισης εχω δει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλα βιντεο, εχω κανει εγγραφη και σε καμποσα καναλια στο youtube που εχουν χασκυ (μερικα απο αυτα ειναι: Gonetothesnowdogs, Snow dogs vlogs, Gohan The Husky, PressRecord και ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ) για να τα δω και σε πραξη και πραγματικα πως ειναι να ζεις μαζι τους και αληθεια σας λεω οσο περισσοτερα βιντεο εβλεπα τοσο πιο πολυ ερωτευόμουν την ''μαγια'' του να εχεις χασκυ. Εχω δει και ολα τα αρνητικά αυτου του σκυλιου και εχω ρωτήσει πολλες φορες τον εαυτό μου αν οντως μπορω να αντεξω την τρελα του, το υπερβολικό τρίχωμα του και το πείσμα του και στο τελος αποφάσισα πως οντως θα το κανω.
Τωρα έρχομαι σιγα σιγα στο κυρίως θεμα. Αποφάσισα λοιπον με τον πατερα μου οτι οταν τελειώσω τις πανελλήνιες θα παμε μαζι σε ενα σπιτι που εχει στην επαρχεία για να σπουδασω σε ενα ΤΕΙ που εχει κοντα. Βρηκα τις σπουδες μου μια τελεια ευκαιρία να παρω Χασκυ μιας και αφήνω λευτα στην ακρη απο το καλοκαιρι και πιστευω μεχρι το τελος της χρονιας να εχω μαζεψει αρκετα. Αυτο με οδηγει στην πρωτη μου ερωτηση. Μαζι με το Χασκυ προφανως πρεπει να εχω λιγα λευτα παραπανω για την τροφη του και ενα μεγαλο κλουβι που θα του το αγορασω για να κοιμαται και ελπιζω για να μην τα κανει μες το σπιτι γιατι σύμφωνα με μερικα αρθρα που εχω διαβασει στα σκυλια δεν τους αρεσει να τα κανουν εκει που κοιμουνται και στις αρχες πρεπει ουτως ή αλλως να τους περιορίσεις τον χωρο του σπιτιου ωστε να μην εχουν μια συγκεκριμενη μερια για την αναγκη του οταν δεν μπορω να το προσεχω (πχ οταν κοιμαμαι) και ταυτοχρονα λεει πρεπει να το βγαζεις καθε μιάμιση ωρα εξω κατι που διαθέτομαι να κανω.
Η πρωτη μου ερωτηση λοιπον ειναι η εξης: εκτος απο παιχνιδια και λουρι που θα παρω απευθειας υπαρχει τιποτα αλλο που πρεπει να αγορασω κατα την γνωμη σας?
Η δευτερη ερωτηση που εχω εχει να κανει με τον εκτροφεα απ' τον οποιο θα παρω το κουταβι. Υπαρχει καμια ερωτηση που μπορω να του κανω ωστε να βεβαιωθω οτι τα κουταβια που δινει ειναι υγιείς και φιλικά? Μεχρι τωρα ξερω μονο οτι πρεπει να του ζητησω βιβλιαριο του κουταβιου για να δω τα εμβολια που του εχει κανει και να δω και την μανα και τον πατερα για να σιγουρευτώ οτι η συμπεριφορα τους προς τους ανθρωπους ειναι ενταξει.
Σας ευχαριστω που αφιερώσατε τον χρονο σας για να διαβασετε αυτο το ποστ σας εύχομαι μια καλη μερα :)
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλώς ήρθες, πίστεψε με ο σωστός εκτροφέας θ σ περάσεις από συνέντευξη. Η ψυχούλα είναι δέσμευση ζωής. Σίγουρα ο εκτροφέας όταν δεχθεί ν στο δώσει, θ τ πάρεις μ ένα μάτσο εξετάσεις του, τσιπαρισμένο κ μ βιβλιάριο
 
  • Like
Reactions: ChrisHSK


ChrisHSK

Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
12
0
26
Καλώς ήρθες, πίστεψε με ο σωστός εκτροφέας θ σ περάσεις από συνέντευξη. Η ψυχούλα είναι δέσμευση ζωής. Σίγουρα ο εκτροφέας όταν δεχθεί ν στο δώσει, θ τ πάρεις μ ένα μάτσο εξετάσεις του, τσιπαρισμένο κ μ βιβλιάριο
Ελπίζω οντως να ισχυει αυτο γιατι δεν ειμαι και ειδικος με αυτα απλα και ανησυχούσα :)
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Αν σου πω οτι στο GoT τα σκυλια δεν ειναι χασκυ,θα θελεις ακομη να παρεις χασκυ ; :p

Θα πρεπει να υπολογιζεις ~1000 ευρω για την αποκτηση του σκυλου (ενδεχομενως να βρεις και πιο οικονομικα αλλα σε καμμια περιπτωση μην παρεις απο αγγελιες και πετ σοπ),σιγουρα εχει και πιο ακριβα παντως.Τα παγια εξοδα (τροφες,λιχουδιες,κτηνιατρος,κτλ) θα υπαρχουν οποιο καθαροαιμο και αν επιλεξεις ή ακομα και αν υιοθετησεις καποιο αδεσποτο.

Θα προτεινα αρχικα να εστιασεις στο να δεις αν υπαρχει εκτροφεας αυτην την στιγμη στην Ελλαδα και να συνομιλησεις μαζι του.Τα υπολοιπα οπως το crate κτλ που ανεφερες ειναι τα "ευκολα".Το δυσκολο ειναι αρχικα να βρεις μια φυλη που να σου ταιριαζει(απο οτι ειπες,την βρηκες),να βρεις τον καταλληλο εκτροφεα και αυτος να ειναι διατεθειμενος να σου δωσει κουταβι του.Καλη τυχη στην αναζητηση σου.

υ.γ. Αν δεν υπαρχει ενεργος εκτροφεας αυτη την στιγμη στην Ελλαδα,τι θα κανεις ;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
http://www.dogforum.gr/community/threads/Πώς-διαλέγω-εκτροφέα.370/

http://www.dogforum.gr/community/threads/tι-πρέπει-να-ζητήσω-από-τον-εκτροφέα.19028/

http://www.dogforum.gr/community/threads/Πως-να-Επιλέξετε-τον-Ιδανικό-Εκτροφέα.22412/

Υπάρχει ένα μαγικό συμβολάκι πάνω πάνω στη σελίδα, δεξιά. Ένας μεγεθυντικός φακός. Είναι η αναζήτηση. Χρησιμοποίησέ τη, θα σε βοηθήσει όσο δεν φαντάζεσαι
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Καλώς ήρθες και με το καλο να αποκτήσεις τον σκυλο που θες! :)

Στο θέμα του εκτροφέα πιστεύω σε καλύπτει πλήρως η Orilis.

Όσο αφορά τα έξοδα του, να ξέρεις (χωρίς να θέλω να σε αγχώσω φυσικά) πως ο σκύλος αποτελεί γενικότερα ένα έξτρα έξοδο στη ζωή σου. Και στο λέω επειδή είσαι νεαρός ακόμα και ενδεχομένως να χρειαστεις να σταθεροποιησεις πρώτα λίγο τη ζωή σου και μετά να υποδεχτείς το νέο τετράποδο μέλος. Έχεις οικονομική στήριξη από τους γονείς σου ή αναμένεται να το αναλάβεις εξ ολοκλήρου?

Επίσης, να σημειώσω ότι θα πρέπει εκτός από την αγορά του, θα πρέπει να αφιερώσεις χρημα και χρονο στην εκπαίδευση του και κοινωνικοποίηση του από μικρό. Προσοχή σε αυτό. Όση σημασία έχει η επιλογή εκτροφείου άλλη τόση έχει και η επιλογή έμπειρου εκπαιδευτή.

Και να ξέρεις χρειάζονται πολλή εκτόνωση. Αλλιώς γίνονται καταστροφικά. Επειδή είσαι και φοιτητής και είσαι πολυασχολος...
 


ChrisHSK

Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
12
0
26
Αν σου πω οτι στο GoT τα σκυλια δεν ειναι χασκυ,θα θελεις ακομη να παρεις χασκυ ; :p

Θα πρεπει να υπολογιζεις ~1000 ευρω για την αποκτηση του σκυλου (ενδεχομενως να βρεις και πιο οικονομικα αλλα σε καμμια περιπτωση μην παρεις απο αγγελιες και πετ σοπ),σιγουρα εχει και πιο ακριβα παντως.Τα παγια εξοδα (τροφες,λιχουδιες,κτηνιατρος,κτλ) θα υπαρχουν οποιο καθαροαιμο και αν επιλεξεις ή ακομα και αν υιοθετησεις καποιο αδεσποτο.

Θα προτεινα αρχικα να εστιασεις στο να δεις αν υπαρχει εκτροφεας αυτην την στιγμη στην Ελλαδα και να συνομιλησεις μαζι του.Τα υπολοιπα οπως το crate κτλ που ανεφερες ειναι τα "ευκολα".Το δυσκολο ειναι αρχικα να βρεις μια φυλη που να σου ταιριαζει(απο οτι ειπες,την βρηκες),να βρεις τον καταλληλο εκτροφεα και αυτος να ειναι διατεθειμενος να σου δωσει κουταβι του.Καλη τυχη στην αναζητηση σου.

υ.γ. Αν δεν υπαρχει ενεργος εκτροφεας αυτη την στιγμη στην Ελλαδα,τι θα κανεις ;
Το ξερω οτι δεν ειναι τα ιδια.. :p Οπως ειπα εχω κανει πολυ ερευνα και δεν τα περνω μονο επειδη ειναι απ το GoT ή τουλαχιστον μοιαζουν. Ειναι ο χαρακτηρας τους, η εμφανιση τους και η πιστη τους στο αφεντικο τους που με εκανε να ελξω προς αυτη την φυλη αρχικα, ειναι και παρα πολλοι αλλοι λογοι ακομα αλλα αμα τους πω θα φαινεται σαν να επαναλαμβανω ολα οσα ειπα στο αρχικο ποστ. Αμα δεις οποιοδηποτε απ τα καναλια που εγραψα πανω (ιδιεταιρα τους gone to the snow dogs/snow dogs vlogs) θα καταλαβεις γιατι μου "εκανε κλικ". Οσο αναφορα την τιμη, το ξερω οτι πρεπει να πληρωσω πολλα και απλα ρωταω: αν τυχει και βρω πιο φθηνο ή τον πεισω να κατεβασει τουλαχιστον λιγο την τιμη επειδη σαν χωρα γενικα δεν ειμαστε και στις καλυτερες μας μερες,(συν οτι ειμαι μονο 18 και προκειται να σπουδασω) πως μπορω να ξερω αν ο εκτροφεας ειναι σοβαρος και εχει κανει τα απαραίτητα εμβολια κλτπ. ή απλα μου βαζει τετοια τιμη επειδη θελει μονο τα λευτα μου?
Και για να απαντησω και στην ερωτηση δεν βιαζομαι να σου πω την αληθεια ειμαι 3η λυκειου και εχω ολη την χρονια μπροστα μου για να συνεχισω την ερευνα να βρω καποιον αξιόπιστο εκτροφεα και να μαζεψω και οσα λευτα μπορω.
 


ChrisHSK

Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
12
0
26
http://www.dogforum.gr/community/threads/Πώς-διαλέγω-εκτροφέα.370/

http://www.dogforum.gr/community/threads/tι-πρέπει-να-ζητήσω-από-τον-εκτροφέα.19028/

http://www.dogforum.gr/community/threads/Πως-να-Επιλέξετε-τον-Ιδανικό-Εκτροφέα.22412/

Υπάρχει ένα μαγικό συμβολάκι πάνω πάνω στη σελίδα, δεξιά. Ένας μεγεθυντικός φακός. Είναι η αναζήτηση. Χρησιμοποίησέ τη, θα σε βοηθήσει όσο δεν φαντάζεσαι
Ευχαριστω πανω απο ολα γιατι σε αυτο το site μονο στα χασκυ εχω ψαξει και το google δεν με βοηθισε και πολυ :)
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
μια μικρή διόρθωση στο παραπάνω σου post αν μου επιτρέπεις

αναφέρεις "την πίστη τους στο αφεντικό τους"
δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά πρόκειται για μια απίστευτα ανεξάρτητη πεισματάρα εως ξεροκέφαλη φυλή που στην ουσία δε δείχνει πίστη σε κανένα
θα σε αναγνωρίσει ίσως ως αρχηγό του αλλά ποτέ δεν πρόκειται να σε υπακούσει τυφλά

επίσης δεν λειτουργούν σα φύλακες οπότε μην ελπίζεις

ναι είναι ανθρωποκεντρικά σε απίστευτο βαθμό αλλά αν ψάχνεις πίστη με την έννοια της τυφλής υπακοής ή της απόλυτης αφοσίωσης μάλλον ψάχνεις για άλλη ράτσα γιατί εδώ δεν!
 


ChrisHSK

Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
12
0
26
Καλώς ήρθες και με το καλο να αποκτήσεις τον σκυλο που θες! :)

Στο θέμα του εκτροφέα πιστεύω σε καλύπτει πλήρως η Orilis.

Όσο αφορά τα έξοδα του, να ξέρεις (χωρίς να θέλω να σε αγχώσω φυσικά) πως ο σκύλος αποτελεί γενικότερα ένα έξτρα έξοδο στη ζωή σου. Και στο λέω επειδή είσαι νεαρός ακόμα και ενδεχομένως να χρειαστεις να σταθεροποιησεις πρώτα λίγο τη ζωή σου και μετά να υποδεχτείς το νέο τετράποδο μέλος. Έχεις οικονομική στήριξη από τους γονείς σου ή αναμένεται να το αναλάβεις εξ ολοκλήρου?

Επίσης, να σημειώσω ότι θα πρέπει εκτός από την αγορά του, θα πρέπει να αφιερώσεις χρημα και χρονο στην εκπαίδευση του και κοινωνικοποίηση του από μικρό. Προσοχή σε αυτό. Όση σημασία έχει η επιλογή εκτροφείου άλλη τόση έχει και η επιλογή έμπειρου εκπαιδευτή.

Και να ξέρεις χρειάζονται πολλή εκτόνωση. Αλλιώς γίνονται καταστροφικά. Επειδή είσαι και φοιτητής και είσαι πολυασχολος...
Θα εχω και απο τους γωνεις μου αλλα νομιζω μεχρι να το αγορασω (γιατι φετος θα δωσω πανελλήνιες) να εχω μαζεψει αρκετα για την αγορα του σκυλου,τροφη,λιγα παιχνιδια και ενα crate για να κοιμαται αμα μου μείνουν εξοδα θα με καλυψει ο πατερας μου μιας και θα μεινουμε μαζι και επισης το θελει και αυτος.
Οσο αναφορα την εκπαιδευση, θα παρω το ρισκο και θα προσπαθισω να το εκπαιδευσω μονος αλλα με την βοηθεια του Zak George ο οποιος εχει ενα δημοφιλες youtube καναλι και θα πληρωνω ενα στανταρ ποσο τον μηνα για συμβουλες και ερωτησεις και ξαναλεω εχω κανει πολυ ερευνα και νομιζω μπορω να το αντεξω αμα δεν ακουει στις αρχες κτλ. υπομονη και αγαπη χρειαζεται :)
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
όχι φίλε μου δεν χρειάζεται μόνο υπομονή και αγάπη
χρειάζεται και ένα καλό εκπαιδευτή οπότε υπολόγιζε άλλο ένα 600 και εκεί

δεν καταλαβαίνεις
πρόκειται για σκύλο που θα κάνει αυτό που θέλει όταν το θέλει
ποιο youtube και τρίχες κατσαρές!!
πως θα του μάθεις το "έλα " από τις πιο βασικές εντολές ειδικά όταν υπάρχει κάποιο ρίσκο και να το χεις να σε κοιτά με πλήρη απαξίωση...μέχρι να αποφασίσει ότι ναι ας πάω κατα κείθε.....

στο λέω εγώ που παλέυω με τα "έλα" και "μείνε" και με το απίστευτο τράβηγμα....και άλλα πόσα και έχω πλέον και τον εκπαιδευτή από δίπλα σα ζευγαράκι

από τα έξοδα που υπολογίζεις βάλε άλλα τόσα plus τα απρόοπτα του στυλ έφαγε κάτι , γκρεμοτσακίστηκε κάνοντας το κατσίκι και άλλα πολλά


και πρόσεξε αυτό που σου έγραψα πιο πάνω
θα σε αναγνωρίσει ΙΣΩΣ ως αρχηγό
 


ChrisHSK

Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
12
0
26
μια μικρή διόρθωση στο παραπάνω σου post αν μου επιτρέπεις

αναφέρεις "την πίστη τους στο αφεντικό τους"
δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά πρόκειται για μια απίστευτα ανεξάρτητη πεισματάρα εως ξεροκέφαλη φυλή που στην ουσία δε δείχνει πίστη σε κανένα
θα σε αναγνωρίσει ίσως ως αρχηγό του αλλά ποτέ δεν πρόκειται να σε υπακούσει τυφλά

επίσης δεν λειτουργούν σα φύλακες οπότε μην ελπίζεις

ναι είναι ανθρωποκεντρικά σε απίστευτο βαθμό αλλά αν ψάχνεις πίστη με την έννοια της τυφλής υπακοής ή της απόλυτης αφοσίωσης μάλλον ψάχνεις για άλλη ράτσα γιατί εδώ δεν!
Εγω ποτε δεν ειπα οτι το θελω για φυλακα. :p Αν διαβασες το αρχικο ποστ εχω κατσει 3 μηνες και το εχω ψαξει και κατα την γνωμη μου γνωριζω τα βασικα καλουτσικα τουλαχιστον. Οντως, εχω διαβασει πολλες φορες οτι ειναι ανεξαρτητα η αληθεια ειναι αλλα ποτε δεν ζητησα εναν σκυλο που θα με ακουει σε οτι περιπτωση και να εχει, αμα ηθελα αυτα θα έπαιρνα γερμανικό ποιμενικό ή golden retriever αλλα δεν μπορω.. Περιεργο ομως που ακουω τετοια απο καποιον που εχει ο ιδιος χασκυ απο οτι βλεπω στην φωτο (αμα κανω λαθος διόρθωσε με;)) Αμα το δεις γενικα (γιατι εχω ψαξει παρα πολυ) τα αρνιτηκα ειναι πολυ λιγοτερα απο τα θετικα και εγω πιστευω οτι μπορω να διαθεσω χρονο και ενεργεια για αυτην τη φυλη. :)
 


ChrisHSK

Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
12
0
26
όχι φίλε μου δεν χρειάζεται μόνο υπομονή και αγάπη
χρειάζεται και ένα καλό εκπαιδευτή οπότε υπολόγιζε άλλο ένα 600 και εκεί

δεν καταλαβαίνεις
πρόκειται για σκύλο που θα κάνει αυτό που θέλει όταν το θέλει
ποιο youtube και τρίχες κατσαρές!!
πως θα του μάθεις το "έλα " από τις πιο βασικές εντολές ειδικά όταν υπάρχει κάποιο ρίσκο και να το χεις να σε κοιτά με πλήρη απαξίωση...μέχρι να αποφασίσει ότι ναι ας πάω κατα κείθε.....

στο λέω εγώ που παλέυω με τα "έλα" και "μείνε" και με το απίστευτο τράβηγμα....και άλλα πόσα και έχω πλέον και τον εκπαιδευτή από δίπλα σα ζευγαράκι

από τα έξοδα που υπολογίζεις βάλε άλλα τόσα plus τα απρόοπτα του στυλ έφαγε κάτι , γκρεμοτσακίστηκε κάνοντας το κατσίκι και άλλα πολλά


και πρόσεξε αυτό που σου έγραψα πιο πάνω
θα σε αναγνωρίσει ΙΣΩΣ ως αρχηγό
Κοιτα, αμα χρειαστει και δεν μπορω αλλο ενταξει θα παρω. Αλλα απ την στιγμη που εχω την θεληση και την ενεργεια γιατι οχι? Δεν χρειαζεται παντα να ειμαστε και αρνιτικοι αφου και εσυ και εγω ξερουμε οτι αυτη η φυλη θελει λιγο παραπανω χρονο. Εχω δει πολλες περιπτωσεις που οι ιδιοκτητες ενος χασκυ το εχουν εκπαιδευσει μονοι τους και υπαρχουν και περιπτωσεις που και εκπεδευτη να φερεις δεν κανει αυτο που του ζητας. Το τι αποτελεσματα θα παρεις εξαρταται αρχικα απ το σκυλι και το ποσο θελει να κανει αυτο που θες και μετα απο τον ιδιοκτητη και το ποσο θελει ΑΥΤΟΣ να ασχολιθει. Εγω ετσι ξερω.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
@ChrisHSK βλεπε τι σου λεει η @Ήρα & Freedom ! Και η ιδια ιδιοκτητρια κουταβοχασκυ και αρκετα ενημερωμενη και συνειδητοποιημενη ομολογω...οτι σου επισημαινει ειναι μια γενικη παρουσιαση του ταμπεραμεντου της φυλης, δεν σε διορθωνει συγκεκριμενα καπου, απλα σε καλυπτει απο τωρα. ;)

Κατ' αρχην, εφοσον μας λες πως τον σκυλο θα τον αποκτησεις απο κοινου με τον πατερα σου, τον εχεις βαλει καθολου στο ''τριπακι'' της ερευνας σχετικα με τα χαρακτηριστικα της φυλης και τον ιδιο? Ή σου εδωσε το ελευθερο να επιλεξεις εσυ φυλη και μολις δει τα ''σκουρα'' θα αρχισει να τσιναει? Συμβαινει συχνα, γιαυτο ρωτω...

Δευτερον, αν στο θεμα ''εκπαιδευση'' ηδη σκοπευεις να πορευτεις με γνωμονα τους εκπαιδευτες του YouTube, το εχεις χαμενο το παιχνιδι απο τωρα, να ξερεις. Δεν γνωριζω ποιος ειναι ο Zak George και γενικοτερα ολους οσους παρακολουθεις τακτικα, αλλα keep in mind οτι μεσω PC δουλεια δεν μελλεται να γινει. Αν δεν ερευνησεις, δεν παιδευτεις, δεν κοπιασεις και δεν αξιολογησεις εσυ ο ΙΔΙΟΣ αυτο που θα δεις ευθεως ΜΠΡΟΣΤΑ σου & αρκεστεις σε εκπαιδευτες youtube, μην περιμενεις πολλα...ο καλος εκπαιδευτης θα χτισει σχεση μαζι με εσενα και το σκυλο σου, θα σε βοηθησει σε δυσκολους τομεις της συμβιωσης σου με το ζωο σου και θα σε απορριψει ακομη αν κρινει πως δεν κανεις για το ταδε ειδος εκπαιδευσης που ενδιαφερεσαι πχ λογω προσωπικότητος. Μην εμπιστευεσαι ποτε την ψυχη του τετραποδου σου σε ανθρωπους που δεν εχεις γνωρισει ποτε προσωπικα και ξερεις το ''εργο'' τους στην απ'εξω, δηλ μονο μεσω μιας οθονης και ενος καναλιου...το fame ενος δεν καθοριζει παντοτε την ποιοτητα του ως επαγγελματια.

Επισης, δωσε βαση στα χαρακτηριστικα της φυλης που σου παρουσιασε η Ηρα&Freedom. Τα παιχνιδακια ειναι το τελευταιο που πρεπει να υπολογιζεις ως εξοδο...τα πρωτα εμβολια? δεν το εχεις σκεφτει αυτο? Η κοινωνικοποιηση? Σε αυτη τη stubborn φυλη πιστευω αποτελει το α και το ω η κοινωνικοποιηση του σκυλου απο μικρη ηλικια ωστε να διαμορφωσει τον αναλογα ισορροπημενο χαρακτηρα...και εδω ερχεται παλι ο ρολος του εκπαιδευτη που προανεφερα.

Τελος, αν θες προσπαθησε να βλεπεις βαθυτερα τα point που σου επισημανθηκαν στο θεμα του χαρακτηρα τους. Το οτι ειναι ξεροκεφαλα και χρειαζονται χρονο και σταθεροτητα για να μαθουν ορισμενα πραγματα μπορει να δημιουργησει περισσοτερα προβληματα απ' οσα νομιζεις. Θελω να πω μην τα παιρνεις αψηφιστα...το θεμα της ''υπακοης'' ειναι πολυ σημαντικο και δεν εχει να κανει αποκλειστικα με το ''αν θα σε ακολουθει παντου οπως και να χει'' αλλα με την ανταποκριση του σε εντολες σου...ενδεχομενως να αδυνατεις να τους επιβαλλεις ευκολα και ορια, οποτε - believe me - αυτο ειναι οτι χειροτερο.
Διαλεξες απαιτητικοτατη φυλη να ξερεις. Μην βιαστεις και αν σου φαινονται φορτος ολα αυτα δεν ειναι κακο να στραφεις και σε αλλη φυλη, πιο πολυ ''στα μετρα σου'' που θα λεγαμε και πιο ανετη στον χειρισμο. Αν παλι νιωσεις καποια στιγμη ετοιμος, δεν υπαρχει θεμα...απλα σιγουρεψου πως ειναι ετοιμοτητα και οχι ενθουσιασμος ;)
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


ChrisHSK

Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
12
0
26
@ChrisHSK βλεπε τι σου λεει η @Ήρα & Freedom ! Και η ιδια ιδιοκτητρια κουταβοχασκυ και αρκετα ενημερωμενη και συνειδητοποιημενη ομολογω...οτι σου επισημαινει ειναι μια γενικη παρουσιαση του ταμπεραμεντου της φυλης, δεν σε διορθωνει συγκεκριμενα καπου, απλα σε καλυπτει απο τωρα. ;)

Κατ' αρχην, εφοσον μας λες πως τον σκυλο θα τον αποκτησεις απο κοινου με τον πατερα σου, τον εχεις βαλει καθολου στο ''τριπακι'' της ερευνας σχετικα με τα χαρακτηριστικα της φυλης και τον ιδιο? Ή σου εδωσε το ελευθερο να επιλεξεις εσυ φυλη και μολις δει τα ''σκουρα'' θα αρχισει να τσιναει? Συμβαινει συχνα, γιαυτο ρωτω...

Δευτερον, αν στο θεμα ''εκπαιδευση'' ηδη σκοπευεις να πορευτεις με γνωμονα τους εκπαιδευτες του YouTube, το εχεις χαμενο το παιχνιδι απο τωρα, να ξερεις. Δεν γνωριζω ποιος ειναι ο Zak George και γενικοτερα ολους οσους παρακολουθεις τακτικα, αλλα keep in mind οτι μεσω PC δουλεια δεν μελλεται να γινει. Αν δεν ερευνησεις, δεν παιδευτεις, δεν κοπιασεις και δεν αξιολογησεις εσυ ο ΙΔΙΟΣ αυτο που θα δεις ευθεως ΜΠΡΟΣΤΑ σου & αρκεστεις σε εκπαιδευτες youtube, μην περιμενεις πολλα...ο καλος εκπαιδευτης θα χτισει σχεση μαζι με εσενα και το σκυλο σου, θα σε βοηθησει σε δυσκολους τομεις της συμβιωσης σου με το ζωο σου και θα σε απορριψει ακομη αν κρινει πως δεν κανεις για το ταδε ειδος εκπαιδευσης που ενδιαφερεσαι πχ λογω προσωπικότητος. Μην εμπιστευεσαι ποτε την ψυχη του τετραποδου σου σε ανθρωπους που δεν εχεις γνωρισει ποτε προσωπικα και ξερεις το ''εργο'' τους στην απ'εξω, δηλ μονο μεσω μιας οθονης και ενος καναλιου...το fame ενος δεν καθοριζει παντοτε την ποιοτητα του ως επαγγελματια.

Επισης, δωσε βαση στα χαρακτηριστικα της φυλης που σου παρουσιασε η Ηρα&Freedom. Τα παιχνιδακια ειναι το τελευταιο που πρεπει να υπολογιζεις ως εξοδο...τα πρωτα εμβολια? δεν το εχεις σκεφτει αυτο? Η κοινωνικοποιηση? Σε αυτη τη stubborn φυλη πιστευω αποτελει το α και το ω η κοινωνικοποιηση του σκυλου απο μικρη ηλικια ωστε να διαμορφωσει τον αναλογα ισορροπημενο χαρακτηρα...και εδω ερχεται παλι ο ρολος του εκπαιδευτη που προανεφερα.

Τελος, αν θες προσπαθησε να βλεπεις βαθυτερα τα point που σου επισημανθηκαν στο θεμα του χαρακτηρα τους. Το οτι ειναι ξεροκεφαλα και χρειαζονται χρονο και σταθεροτητα για να μαθουν ορισμενα πραγματα μπορει να δημιουργησει περισσοτερα προβληματα απ' οσα νομιζεις. Θελω να πω μην τα παιρνεις αψηφιστα...το θεμα της ''υπακοης'' ειναι πολυ σημαντικο και δεν εχει να κανει αποκλειστικα με το ''αν θα σε ακολουθει παντου οπως και να χει'' αλλα με την ανταποκριση του σε εντολες σου...ενδεχομενως να αδυνατεις να τους επιβαλλεις ευκολα και ορια, οποτε - believe me - αυτο ειναι οτι χειροτερο.
Διαλεξες απαιτητικοτατη φυλη να ξερεις. Μην βιαστεις και αν σου φαινονται φορτος ολα αυτα δεν ειναι κακο να στραφεις και σε αλλη φυλη, πιο πολυ ''στα μετρα σου'' που θα λεγαμε και πιο ανετη στον χειρισμο. Αν παλι νιωσεις καποια στιγμη ετοιμος, δεν υπαρχει θεμα...απλα σιγουρεψου πως ειναι ετοιμοτητα και οχι ενθουσιασμος ;)
Πολυ ωραια παραγραφος που εγραψες θα σου απαντισω σε ολα οσα ρωτισες ;)
Αρχικα, ναι ο πατερας μου ξερει την δυσκολια του να εχεις τετοιο σκυλο τον εχω ρωτήσει ομως πολλες φορες αμα μπορει να το αντεξει γιατι δεν ειμαστε ισα και δεν εχουμε την ιδια υπομονη και αφοσίωση αλλα σε γενικές γραμμές καλα θα τα παμε.
Το θεμα εκπαιδευση να σου πω την αληθεια θελω να το προσπαθήσω μονος μου αρχικα γιατι πιστευω οτι μπορω να τα καταφερω θα δωσω οτι καλυτερο μπορω και αμα τα βρω σκουρα περνω εκπαιδευτη στην χειροτερη αλλα το θεμα μου ειναι να προσπαθισω ΕΓΩ να χτισω την σχεση μου και την επικοινωνία με τον σκύλο μου.
Τα αρχικα εμβολια εχω ακουσει οτι τα εχει κανει ο καθε εκτροφεας πριν δωσει το κουταβι και απλα πρεπει να συμβουλευτω κτινιατρο απο εκει και περα που το εχω ηδη σκευτει απλα δεν μπορουσα να γραψω τα παντα σε δυο-τρεις παραγραφους.
Το θεμα κοινωνικοποιησης ηταν αλλο ενα που δεν μπορουσα να βαλω. Ναι, εχω διαβασει πως αν δεν το κοινωνικοποιησεις μπορει να βγει με θεματα συμπεριφοράς και αυτο ηταν το μονο θεμα που δεν ειχα σκευτει πολυ καλα και λαθος μου αλλα εχω τοσα πολλα στο μυαλο μου τωρα μαζι με τις πανελληνιες που απλα μου ξεφυγε. Αμα μου ξεφυγε κατι αλλο σιγουρέψου να μου αφησεις απάντηση να το δω
:)
 


ChrisHSK

Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
12
0
26
@ChrisHSK βλεπε τι σου λεει η @Ήρα & Freedom ! Και η ιδια ιδιοκτητρια κουταβοχασκυ και αρκετα ενημερωμενη και συνειδητοποιημενη ομολογω...οτι σου επισημαινει ειναι μια γενικη παρουσιαση του ταμπεραμεντου της φυλης, δεν σε διορθωνει συγκεκριμενα καπου, απλα σε καλυπτει απο τωρα. ;)

Κατ' αρχην, εφοσον μας λες πως τον σκυλο θα τον αποκτησεις απο κοινου με τον πατερα σου, τον εχεις βαλει καθολου στο ''τριπακι'' της ερευνας σχετικα με τα χαρακτηριστικα της φυλης και τον ιδιο? Ή σου εδωσε το ελευθερο να επιλεξεις εσυ φυλη και μολις δει τα ''σκουρα'' θα αρχισει να τσιναει? Συμβαινει συχνα, γιαυτο ρωτω...

Δευτερον, αν στο θεμα ''εκπαιδευση'' ηδη σκοπευεις να πορευτεις με γνωμονα τους εκπαιδευτες του YouTube, το εχεις χαμενο το παιχνιδι απο τωρα, να ξερεις. Δεν γνωριζω ποιος ειναι ο Zak George και γενικοτερα ολους οσους παρακολουθεις τακτικα, αλλα keep in mind οτι μεσω PC δουλεια δεν μελλεται να γινει. Αν δεν ερευνησεις, δεν παιδευτεις, δεν κοπιασεις και δεν αξιολογησεις εσυ ο ΙΔΙΟΣ αυτο που θα δεις ευθεως ΜΠΡΟΣΤΑ σου & αρκεστεις σε εκπαιδευτες youtube, μην περιμενεις πολλα...ο καλος εκπαιδευτης θα χτισει σχεση μαζι με εσενα και το σκυλο σου, θα σε βοηθησει σε δυσκολους τομεις της συμβιωσης σου με το ζωο σου και θα σε απορριψει ακομη αν κρινει πως δεν κανεις για το ταδε ειδος εκπαιδευσης που ενδιαφερεσαι πχ λογω προσωπικότητος. Μην εμπιστευεσαι ποτε την ψυχη του τετραποδου σου σε ανθρωπους που δεν εχεις γνωρισει ποτε προσωπικα και ξερεις το ''εργο'' τους στην απ'εξω, δηλ μονο μεσω μιας οθονης και ενος καναλιου...το fame ενος δεν καθοριζει παντοτε την ποιοτητα του ως επαγγελματια.

Επισης, δωσε βαση στα χαρακτηριστικα της φυλης που σου παρουσιασε η Ηρα&Freedom. Τα παιχνιδακια ειναι το τελευταιο που πρεπει να υπολογιζεις ως εξοδο...τα πρωτα εμβολια? δεν το εχεις σκεφτει αυτο? Η κοινωνικοποιηση? Σε αυτη τη stubborn φυλη πιστευω αποτελει το α και το ω η κοινωνικοποιηση του σκυλου απο μικρη ηλικια ωστε να διαμορφωσει τον αναλογα ισορροπημενο χαρακτηρα...και εδω ερχεται παλι ο ρολος του εκπαιδευτη που προανεφερα.

Τελος, αν θες προσπαθησε να βλεπεις βαθυτερα τα point που σου επισημανθηκαν στο θεμα του χαρακτηρα τους. Το οτι ειναι ξεροκεφαλα και χρειαζονται χρονο και σταθεροτητα για να μαθουν ορισμενα πραγματα μπορει να δημιουργησει περισσοτερα προβληματα απ' οσα νομιζεις. Θελω να πω μην τα παιρνεις αψηφιστα...το θεμα της ''υπακοης'' ειναι πολυ σημαντικο και δεν εχει να κανει αποκλειστικα με το ''αν θα σε ακολουθει παντου οπως και να χει'' αλλα με την ανταποκριση του σε εντολες σου...ενδεχομενως να αδυνατεις να τους επιβαλλεις ευκολα και ορια, οποτε - believe me - αυτο ειναι οτι χειροτερο.
Διαλεξες απαιτητικοτατη φυλη να ξερεις. Μην βιαστεις και αν σου φαινονται φορτος ολα αυτα δεν ειναι κακο να στραφεις και σε αλλη φυλη, πιο πολυ ''στα μετρα σου'' που θα λεγαμε και πιο ανετη στον χειρισμο. Αν παλι νιωσεις καποια στιγμη ετοιμος, δεν υπαρχει θεμα...απλα σιγουρεψου πως ειναι ετοιμοτητα και οχι ενθουσιασμος ;)
και ναι δεν ειναι ενθουσιασμος γιατι ψαχνω το ολο θεμα εδω και 3 μηνες ;)
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Το μεγαλητερο προβλημα που θα εχεις θα ειναι οι τρίχες και η
ζέστη το καλοκαίρι να κανονίζεις να τον εχεις δροσερά σε κλίμα.
Για τα υπόλοιπα φαίνεσε αποφασισμένος να τα καταφέρεις
μην σταματήσεις να ψαχνεσε να διαβάζεις και μην βιάζεσε.

Καλη επιτυχια.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Θα σε συμβούλευα να κανεις μία μικρή άσκηση, δες το και ως προετοιμασία στα απλά μαθηματικά της καθημερινής ζωής. Άνοιξε λοιπόν ένα excel η εστω πάρε ένα χαρτί και γράφεις:
Κόστος αγοράς (δε μιλάμε για 500άρικο και μην ποντάρεις σε παζάρι).
Εμβόλια (ΚΑΘΕ χρονο, και είναι αρκετα)
Τροφή
Αντιπαρασιτικά (σπρέυ, κολάρα, χάπια)
Αιματολογικές μία ή δύο φορές το χρόνο
Κόστος θεραπείας για ασθένειες που μπορεί να σου συμβούν εύκολα ειδικά σε εξοχή (καλαζάρ και ερλείχια τουλάχιστον)

Ρώτα, ψάξε, ΜΗΝ πάρεις το καλύτερο σενάριο (δλδ αν δεις ένας κτηνίατρος να θέλει 20 το εμβόλιο και άλλοι 40, μη βασιστείς ότι θα βρεις με λίγη καλή θέληση γιατρό με 10 κλπ).
Όταν κάνεις το άθροισμα, ξαναμίλα με τους γονείς να βεβαιωθείς ότι μπορούν να σε καλύψουν μη βρεθείτε προ εκπλήξεων μαζί με τα έξοδα της φοιτητικής ζωής στην επαρχία :)
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Πολυ ωραια παραγραφος που εγραψες θα σου απαντισω σε ολα οσα ρωτισες ;)
Αρχικα, ναι ο πατερας μου ξερει την δυσκολια του να εχεις τετοιο σκυλο τον εχω ρωτήσει ομως πολλες φορες αμα μπορει να το αντεξει γιατι δεν ειμαστε ισα και δεν εχουμε την ιδια υπομονη και αφοσίωση αλλα σε γενικές γραμμές καλα θα τα παμε.
Το θεμα εκπαιδευση να σου πω την αληθεια θελω να το προσπαθήσω μονος μου αρχικα γιατι πιστευω οτι μπορω να τα καταφερω θα δωσω οτι καλυτερο μπορω και αμα τα βρω σκουρα περνω εκπαιδευτη στην χειροτερη αλλα το θεμα μου ειναι να προσπαθισω ΕΓΩ να χτισω την σχεση μου και την επικοινωνία με τον σκύλο μου.
Τα αρχικα εμβολια εχω ακουσει οτι τα εχει κανει ο καθε εκτροφεας πριν δωσει το κουταβι και απλα πρεπει να συμβουλευτω κτινιατρο απο εκει και περα που το εχω ηδη σκευτει απλα δεν μπορουσα να γραψω τα παντα σε δυο-τρεις παραγραφους.
Το θεμα κοινωνικοποιησης ηταν αλλο ενα που δεν μπορουσα να βαλω. Ναι, εχω διαβασει πως αν δεν το κοινωνικοποιησεις μπορει να βγει με θεματα συμπεριφοράς και αυτο ηταν το μονο θεμα που δεν ειχα σκευτει πολυ καλα και λαθος μου αλλα εχω τοσα πολλα στο μυαλο μου τωρα μαζι με τις πανελληνιες που απλα μου ξεφυγε. Αμα μου ξεφυγε κατι αλλο σιγουρέψου να μου αφησεις απάντηση να το δω
:)
Αμα τα εχετε βρει με τον πατερα σου, δυο χερια εξτρα να μοιραστεις τις υποχρεωσεις και να σε διευκολυνει με βολτες, σκουπισμα κλπ..σωστα? Καλο αυτο ....
Οσο αφορα την εκπαιδευση, αλλο η σχεση που θα χτισεις με το σκυλο σου και αλλη η εκπαιδευση απο επαγγελματια. Σχεση θα χτισετε ετσι κ αλλιως, μα ειναι καλη μα ειναι κακη (το δευτερο ειναι απλη αντιθεση, μην δινεις σημασια :p ). Σημειωση: οσο περισσοτερο ποιοτικο χρονο περνατε μαζι και οσο νωριτερα αποτελεσεις το κεντρο του απο την κουταβοηλικια, τοσο περισσοτερο θα δεθειτε και θα μπορει να εμπιστευεται ο ενας τον αλλο. Οταν λεω εκπαιδευση δεν εννοω πχ εκπαιδευση φυλαξης, αλλα την κοινωνικοποιηση και αν τα βρεις ζορικα, βασικη υπακοη. Ομολογουμενως δε γνωριζω απο Χασκυ, ξερω απλως οτι ειναι ξεροκεφαλα και πεισματαρικα ως φυλη οποτε ισως εσυ, ως πολυασχολος φοιτητης και ακομη απειρος, να δυσκολευετεις να τα βγαλεις περα. Παντως αν δεις οτι δε σε παιρνει μη διστασεις να απευθυνθεις σε επαγγελματια και μην το αφησεις ετσι...καλου κακου ψαξε και εχε υποψιν σου κανεναν καλο για να μην πεσεις με τα μουτρα τελευταια στιγμη... ( υποθεσεις κανω, πιθανοτατα και να τα χειριστεις ολα οκ, απλα για παν ενδεχομενο)
Ναι, εχω διαβασει πως αν δεν το κοινωνικοποιησεις μπορει να βγει με θεματα συμπεριφοράς και αυτο ηταν το μονο θεμα που δεν ειχα σκευτει πολυ καλα και λαθος μου αλλα εχω τοσα πολλα στο μυαλο μου τωρα μαζι με τις πανελληνιες που απλα μου ξεφυγε.
Γιαυτο σου ειπα να μη βιαστεις σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση. Φαινεσαι σκεπτομενο και ωριμο παιδι που εχει ορεξη να αναλαβει μια τετοια δεσμευση & θα το κανει. Λιγο off, αλλα εντελως φιλικα, τωρα δωσε βαση στις πανελληνιες σου και μολις (με το καλο ευχομαι) περασεις οπου θες, αναλυεις και ψαχνεις οτι θες σχολαστικα, χωρις φυσικα να αμελεις τις απαιτησεις της φοιτητικης ζωης. Απλα τωρα ειναι ο πολυ μαζεμενος φορτος, I know... :)

Δεν ειπα οτι ειναι ενθουσιασμος. Ειπα οτι επειδη σε εχει συναρπασει η ιδεα αποκτησης τετραποδου συντροφου (λογικο το βρισκω) σιγουρεψε πως ,πριν προχωρησεις στην αγορα και ουκ το καθεξης, εχεις κανει την απαραιτητη ερευνα και εισαι προετοιμασμενος και δεν ενεργησεις παρορμητικα. Η ελλειψη προετοιμασιας πολλες φορες μπορει να μην εχει ιδιαιτερα αρνητικα αποτελεσματα αν σου ''κατσει'' ευκολος σκυλος αλλα δεδομενου οτι θες Χασκυ, you'd better prepare ωστε να πραττεις με ανεση ;)

Καθε τυχη ευχομαι!
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
ας σου ξεκαθαρίσω κάτι
δεν ξύπνησα σήμερα ορεξάτη και είπα τι να κάνω?ας αποτρέψω ακόμη έναν από το να αποκτήσει husky
έτσι θα μείνω η μοναδική στην Ελλάδα.....:p:p:p

απλώς βλέπω πως κάποια πράγματα δεν τα έχεις υπολογίσει σωστά και το διάβασμα έστω και 3 μηνών δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα
η πραγματικότητα με ένα σκύλο είναι δύσκολη
καθάρισμα ΠΟΛΥ στην κουταβοπερίοδο, βόλτες, εμβόλια,γιατροί, κοινωνικοποίηση και ο κατάλογος δεν έχει τέλος
με κάποιες ράτσες ε....είναι πιο δύσκολο
κάποια είναι πιο κυριαρχικά, κάποια θέλουν ιδιαίτερο χειρισμό

τα χάσκι είναι επίσης ιδιαίτερη κατάσταση
στο λέει μαμά με 2 πιτσιρίκια και 30 με 40 φοιτητές σε κάθε τμήμα στη δουλειά της
λες να έχω πρόβλημα να επιβάλλομαι?να απαιτώ να με ακούν?
και όμως με τον κοπρίτη μου με βγήκε ο πάτος....ποια υπακοή?ποια κυριαρχία?τα γράφει όλα και παλεύεις να πετύχεις ένα κάποιο επίπεδο καλής συμβίωσης
επίσης με το φαγητό...είναι αρκετά δύσκολα και η τροφή τους μπορεί να σου στοιχίζει ακόμη και 80 € το μήνα
αμπούλες χάπια μηνιαίως κανα 20ευρω επίσης

είσαι τόσο σίγουρος πως θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις?

και μεταξύ μας...τα "σκυλιά" από το GofT ναι είναι υπέροχα αλλά καταλαβαίνεις πως μια σειρά καμία σχέση δεν έχει με το τι θα ζήσεις σε real life....:whistle:
συνήθως οι επιλογές σκύλου που βασίζονται σε σειρές ταινίες κτλ....καταλήγουν με έναν έξαλλο ιδιοκτήτη και ένα σκύλο να παίρνει δρόμο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3