Νεο Χασκυ...!!!!










tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
οχι βρε,τι λες.
αλλωστε εγω δεν τα διαβαζω τα σεντονια.
περιεργια ειπαμε και δεν ειπες αν εισαι η οχι ακομα χαχαχα
 
  • Like
Reactions: sea-mol


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
Με τη σειρα μου και εγω ως ιδιοκτητης ενως χασκυ,θα ηθελα να σου πω και εγω καποια πραγματα.Καταρχας δεν ξερω τι ακουσες για τις τριχες,αλλα μιλαμε για ΠΟΛΛΗ τριχα!Οποταν ειδικα τον καιρο που θα μαδαει θα πρεπει να εισαι προετιμασμενος.Δευτερον,ειναι ακρως ξεροκεφαλα.Φανταζομαι τα διαβασες αυτά απλα ειπα να το αναφερω και εγω ως ιδιοκτητης χασκι για να αρχισεις να καταλαβενεις και καλυτερα για τι παστα σκυλου μιλαμε.Δυστιχως,εγω απετιχα σε καποιους τομεις τις εκπαιδευσης οποταν όταν με το καλο αποκτησεις το κουταβι και μπει σε μια ορισμενη ηλικια να αρχισει η εκπαιδευση.Ταλεπορουμε αφανταστα στη βολτα καθημερινα αφου το πρωτο 'μισαωρο' μεχρι να κουραστεί και να αρχισει πηγαινει στον ρυθμο τον δικο μου,μου βγαζει το χερι.Το δουλεψα,δεν ξερω τι πηγε λαθος,αλλα διπλα μου είναι μονο όταν υπαρχει φαγητο!Στις άλλες εντολες είναι σχεδόν αριστη εκτος στο ΕΛΑ οπου οποτε της καπνισει ερχετε.Aλλα τι να κανουμε ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ σου λενε μετα :p .Ακομη ελπιζω να διαβασες ότι είναι λιγο ακατάδεκτα με το φαγητο τους,εγω δισκολευτηκα να βρω μια σωστη τροφη για την δικη μου αλλα πιστευω ότι της εκατσε.Γενικα σαν φιλη από ότι γνωρίζω δεν παρουσιαζουν πολλα γενετικα προβλήματα και από το χερι σου είναι να το εξαλιψεις με μια καλη επιλογή εκτροφεα!Τα εξοδα είναι πολλα,εμβολια,τροφες κλπ... Δεν παυει όμως να είναι ενας τελειος σκυλος που αν δεθει μαζι σου και σε δει σαν ΑΡΧΗΓΟ ,θα περασετε μια καλη ζωη.Γραφω με κεφαλαια τον αρχηγο αφου αν δει και καπως ρε παιδι μου την μεταξυ σας σχεση και σου παρει τον αερα θα γινεται της τρελης οποταν θα πρεπει να δωσεις σωστες βασεις από την αρχη.Επισης αφησε στην παντα και καμια 600-700 για εκπεδευτη.Ελπιζω να βοηθησα ..
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


ChrisHSK

Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
12
0
26
Το μεγαλητερο προβλημα που θα εχεις θα ειναι οι τρίχες και η
ζέστη το καλοκαίρι να κανονίζεις να τον εχεις δροσερά σε κλίμα.
Για τα υπόλοιπα φαίνεσε αποφασισμένος να τα καταφέρεις
μην σταματήσεις να ψαχνεσε να διαβάζεις και μην βιάζεσε.

Καλη επιτυχια.
Ευχαριστω πολυ!! Θα μπορω να αντεξω τις τριχες τι να κανουμε? Τοσο ωραια σκυλια πρεπει να εχουν και αρνιτηκα! Και οσο αναφορα την ζεστη, εχω μια φθηνη εταιρια ρευματος οποτε θα κανει παρτυ στο air condition :p
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Με τη σειρα μου και εγω ως ιδιοκτητης ενως χασκυ,θα ηθελα να σου πω και εγω καποια πραγματα.Καταρχας δεν ξερω τι ακουσες για τις τριχες,αλλα μιλαμε για ΠΟΛΛΗ τριχα!Οποταν ειδικα τον καιρο που θα μαδαει θα πρεπει να εισαι προετιμασμενος.Δευτερον,ειναι ακρως ξεροκεφαλα.Φανταζομαι τα διαβασες αυτά απλα ειπα να το αναφερω και εγω ως ιδιοκτητης χασκι για να αρχισεις να καταλαβενεις και καλυτερα για τι παστα σκυλου μιλαμε.Δυστιχως,εγω απετιχα σε καποιους τομεις τις εκπαιδευσης οποταν όταν με το καλο αποκτησεις το κουταβι και μπει σε μια ορισμενη ηλικια να αρχισει η εκπαιδευση.Ταλεπορουμε αφανταστα στη βολτα καθημερινα αφου το πρωτο 'μισαωρο' μεχρι να κουραστεί και να αρχισει πηγαινει στον ρυθμο τον δικο μου,μου βγαζει το χερι.Το δουλεψα,δεν ξερω τι πηγε λαθος,αλλα διπλα μου είναι μονο όταν υπαρχει φαγητο!Στις άλλες εντολες είναι σχεδόν αριστη εκτος στο ΕΛΑ οπου οποτε της καπνισει ερχετε.Aλλα τι να κανουμε ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ σου λενε μετα :p .Ακομη ελπιζω να διαβασες ότι είναι λιγο ακατάδεκτα με το φαγητο τους,εγω δισκολευτηκα να βρω μια σωστη τροφη για την δικη μου αλλα πιστευω ότι της εκατσε.Γενικα σαν φιλη από ότι γνωρίζω δεν παρουσιαζουν πολλα γενετικα προβλήματα και από το χερι σου είναι να το εξαλιψεις με μια καλη επιλογή εκτροφεα!Τα εξοδα είναι πολλα,εμβολια,τροφες κλπ... Δεν παυει όμως να είναι ενας τελειος σκυλος που αν δεθει μαζι σου και σε δει σαν ΑΡΧΗΓΟ ,θα περασετε μια καλη ζωη.Γραφω με κεφαλαια τον αρχηγο αφου αν δει και καπως ρε παιδι μου την μεταξυ σας σχεση και σου παρει τον αερα θα γινεται της τρελης οποταν θα πρεπει να δωσεις σωστες βασεις από την αρχη.Επισης αφησε στην παντα και καμια 600-700 για εκπεδευτη.Ελπιζω να βοηθησα ..


Συγνώμη αλλά αν δεν έρχεται στο έλα και άμα σε πάει βόλτα φταις εσύ, όχι ο σκύλος. Εκπαίδευση μέχρι να το κάνει μην του δίνεις περιθώρια.
Τραβάει μόλις βγεις έξω; πάει μπροστά αυτός; 180 μοίρες στροφή εσύ, ξανά τραβάει πάλι 180 μοίρες εσύ. μέχρι να καταλάβει ότι πας εσύ όπου θες και όχι αυτός. Δεν είναι δίπλα σου; σταματάς και προχωράς μόλις έρθει αλλιώς εκεί κανένα μισάωρο να κοιτάτε ο ένας τον άλλο. Στο έλα συνέχεια δουλειά...
Από ότι κατάλαβα κάνετε την εκπαίδευση της μπριζόλας! έχει φα'ί' - ακούω, όχι;! κάνω τα δικά μου
 
  • Like
Reactions: ChrisHSK


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
εμείς πάλι έχουμε λίγο καιρό που ξεκινήσαμε εκπαίδευση...αργά και σταθερά
βλέπω μικροβελτιώσεις αλλά είναι μακρύς ο δρόμος της επιτυχίας με ένα χάσκι

παλεύουμε με το τράβηγμα αλλά κυρίως παλεύουμε με την ξεροκεφαλιά του....έχει το δικό του χρόνο να αντιδρά και να υπακούει (αν υπακούσει) και το αποδέχεσαι αυτό από την αρχή

προς Θεού δεν αποτρέπω κάποιον από το να πάρει τέτοιο σκύλο
είνια απίστευτα σκυλιά με τρομερή εξυπνάδα και δύναμη....μούτρα!
αλλά ας έχει συνειδητοποιήσει από την αρχή που πάει να μπλέξει και πόσο θα χρειαστεί να προσπαθήσει

και το κυριότερα ....τα έξοδα δεν είναι λίγα
είναι σα να μεγαλώνεις παιδί με συγκεκριμένη τροφή εμβόλια φάρμακα
αν επίσης είσαι διατεθημένος να στερηθείς να τρέξεις να ξαγρυπνήσεις τότε προχώρα και όλα σιγά σιγά θα μπουν σε σειρά
 


κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
μα το δοκιμασα φιλε @Albatross απλα εχει τοση ενεργεια στην αρχη της βολτας που θελει να τρεξει σαν τρελη.Οταν αρχισει και κατευαζει στροφες όμως είναι κυρια διπλα μου!Που θα παει θα το διορθωσω.Οσο για το 'ελα΄ ναι θελει δουλεια ακομα αλλα ειμαστε σε καλα σταδια!
 








14 Μαϊου 2016
13
31
46
Όντως ειναι δυσκολα σκυλιά το πρόβλημα με την βολτα το αντιμετωπίζω και εγω, ενω αντίθετα οταν την αφηνω ελεύθερη (υπο συνθήκες) παμε μια χαρά. Απομακρύνεται αλλα αν τη φωνάξω επιστρέφει. Κατα τα άλλα οντως ειναι πολύ όμορφα σκυλιά και πανέξυπνα
 






κωστασ123

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
105
66
33
@sea-mol υπαρχουν πολλα κριτήρια που μπορει καποιος να επιλεξει αυτή τη ρατσα και ένα από αυτό σιγουρα είναι η ομορφια.Προσωπικα εγω επελεξα το χασκυ για την ανεξαρτησια την οποια το διακατεχει αλλα και την προσωπικοτητα του την οποια προσπαθω κάθε μερα να κερδισω.Δευτερον ηταν οι αστειρευτες πηγες ενεργειας του τις οποιες προσπαθω να αδιαζω καθημερινα μαζι του αφου αθλουμε και ηταν και αυτος ενας λογος που επελεξα τη ρατσα αυτη.Τριτο κριτηριο ναι λοιπον,ηταν η τεραστια ομορφια του και τα πανέμορφα καταγάλανα ματακια αυτης της ρατσας.ελπιζω να σε καλυψα :)
 
  • Like
Reactions: sea-mol


ChrisHSK

Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
12
0
26
Με τη σειρα μου και εγω ως ιδιοκτητης ενως χασκυ,θα ηθελα να σου πω και εγω καποια πραγματα.Καταρχας δεν ξερω τι ακουσες για τις τριχες,αλλα μιλαμε για ΠΟΛΛΗ τριχα!Οποταν ειδικα τον καιρο που θα μαδαει θα πρεπει να εισαι προετιμασμενος.Δευτερον,ειναι ακρως ξεροκεφαλα.Φανταζομαι τα διαβασες αυτά απλα ειπα να το αναφερω και εγω ως ιδιοκτητης χασκι για να αρχισεις να καταλαβενεις και καλυτερα για τι παστα σκυλου μιλαμε.Δυστιχως,εγω απετιχα σε καποιους τομεις τις εκπαιδευσης οποταν όταν με το καλο αποκτησεις το κουταβι και μπει σε μια ορισμενη ηλικια να αρχισει η εκπαιδευση.Ταλεπορουμε αφανταστα στη βολτα καθημερινα αφου το πρωτο 'μισαωρο' μεχρι να κουραστεί και να αρχισει πηγαινει στον ρυθμο τον δικο μου,μου βγαζει το χερι.Το δουλεψα,δεν ξερω τι πηγε λαθος,αλλα διπλα μου είναι μονο όταν υπαρχει φαγητο!Στις άλλες εντολες είναι σχεδόν αριστη εκτος στο ΕΛΑ οπου οποτε της καπνισει ερχετε.Aλλα τι να κανουμε ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ σου λενε μετα :p .Ακομη ελπιζω να διαβασες ότι είναι λιγο ακατάδεκτα με το φαγητο τους,εγω δισκολευτηκα να βρω μια σωστη τροφη για την δικη μου αλλα πιστευω ότι της εκατσε.Γενικα σαν φιλη από ότι γνωρίζω δεν παρουσιαζουν πολλα γενετικα προβλήματα και από το χερι σου είναι να το εξαλιψεις με μια καλη επιλογή εκτροφεα!Τα εξοδα είναι πολλα,εμβολια,τροφες κλπ... Δεν παυει όμως να είναι ενας τελειος σκυλος που αν δεθει μαζι σου και σε δει σαν ΑΡΧΗΓΟ ,θα περασετε μια καλη ζωη.Γραφω με κεφαλαια τον αρχηγο αφου αν δει και καπως ρε παιδι μου την μεταξυ σας σχεση και σου παρει τον αερα θα γινεται της τρελης οποταν θα πρεπει να δωσεις σωστες βασεις από την αρχη.Επισης αφησε στην παντα και καμια 600-700 για εκπεδευτη.Ελπιζω να βοηθησα ..
Καταρχην ειναι πολύ ωραιο να μου μιλανε τοσοι ιδιοκτητες χασκυ για να μαθω και εγω τιποτα απο τους πιο εμπειρους! Εχω δει ποσο τριχα βγαζουν ειδικά αν ειναι λιγο παραπανω χνουδωτα!! Ειχα δει ενα που ηταν 12 χρονων και ηταν πολυ χνουδωτό κιόλας και οταν το κανανε groom γεμισε ενα ολοκληρο δωματιο τριχες και εκει εμεινα!! :O Αλλα ενταξει εγω εννοείται πως θα αποφυγω τα χνουδωτα οσο καλυτερα μπορω. :p Εχω διαβασει πολλα αρθρα για την ενεργεια τους και μου ταιριάζουν πολυ νομιζω επειδη μου αρεσει και εμενα να τρεχω, να κανω ποδηλατο, να παω για πεζοπορεια και για ορειβασία και να μπορουν τουλάχιστον να ανταπεξελθουν! Για παραδειγμα ο ξαδερφος μου εχει ενα πιντμπουλ 1 χρονων και πηγαμε πεζοπορεια η οποια ηταν 16 χλμ. και ο σκυλος σερνονταν στα μισα και αναγκαστηκαμε να γυρισουμε πισω. Εμενα προσωπικα μου αρεσουν τα σκυλια που ειναι ανεξαρτητα και αυτο ηταν ενα απ τα πρωτα "κλικ" που μου εκανε αυτη η φυλή.Μια ερωτηση θελω να κανω αν γινεται, εσεις ποσο ευκολο το βρηκατε να κανει την αναγκη του εξω? Σας εχουν συμβει και ατυχηματα να φανταστω. Αυτα ειναι τα μονα πραγματα που δεν ξερω γιατι ειμαι και αρχαριος αλλα πιστευω να τα ξεπερασω. Επισης οταν ηταν δυο μηνων ποσο το ταιζατε και ποσες φορες την μερα? Πρεπει να τα μαθω και αυτα πιο νωρις παρα αργα. :)
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αυτά θα σου τα πει ο εκτροφέας σου.
Το πρώτο που πρέπει να σε νοιάζει είναι ο εκτροφέας. Μετά έρχονται τα παιχνιδάκια, σκατάκια, φαγάκια
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Καταρχην ειναι πολύ ωραιο να μου μιλανε τοσοι ιδιοκτητες χασκυ για να μαθω και εγω τιποτα απο τους πιο εμπειρους! Εχω δει ποσο τριχα βγαζουν ειδικά αν ειναι λιγο παραπανω χνουδωτα!! Ειχα δει ενα που ηταν 12 χρονων και ηταν πολυ χνουδωτό κιόλας και οταν το κανανε groom γεμισε ενα ολοκληρο δωματιο τριχες και εκει εμεινα!! :O Αλλα ενταξει εγω εννοείται πως θα αποφυγω τα χνουδωτα οσο καλυτερα μπορω. :p Εχω διαβασει πολλα αρθρα για την ενεργεια τους και μου ταιριάζουν πολυ νομιζω επειδη μου αρεσει και εμενα να τρεχω, να κανω ποδηλατο, να παω για πεζοπορεια και για ορειβασία και να μπορουν τουλάχιστον να ανταπεξελθουν! Για παραδειγμα ο ξαδερφος μου εχει ενα πιντμπουλ 1 χρονων και πηγαμε πεζοπορεια η οποια ηταν 16 χλμ. και ο σκυλος σερνονταν στα μισα και αναγκαστηκαμε να γυρισουμε πισω. Εμενα προσωπικα μου αρεσουν τα σκυλια που ειναι ανεξαρτητα και αυτο ηταν ενα απ τα πρωτα "κλικ" που μου εκανε αυτη η φυλή.Μια ερωτηση θελω να κανω αν γινεται, εσεις ποσο ευκολο το βρηκατε να κανει την αναγκη του εξω? Σας εχουν συμβει και ατυχηματα να φανταστω. Αυτα ειναι τα μονα πραγματα που δεν ξερω γιατι ειμαι και αρχαριος αλλα πιστευω να τα ξεπερασω. Επισης οταν ηταν δυο μηνων ποσο το ταιζατε και ποσες φορες την μερα? Πρεπει να τα μαθω και αυτα πιο νωρις παρα αργα. :)
Αντιλαμβάνεσαι μόνο ότι όταν έχεις μαθημα, εργαστήρια, εξεταστική, έχεις να πας σε πάρτυ, βρεις κοπέλα, πας για μπάσκετ, βρέχει, προσπαθείς να συνέλθεις από το χτεσινό μεθύσι, ο σκύλος ακόμη θα έχει την ίδια ενέργεια και την ίδια ανάγκη για βόλτες, έτσι ;) Αλλο ο σκύλος του φίλου, ξάδερφου κλπ που παίζουμε μαζί του αν έχουμε διάθεση, άλλο ο δικός μας σκύλος που θα χρειαστεί π.χ. 3-4 βόλτες, καθε μέρα, όπως κι αν νιωθουμε και ό,τι αλλο κι αν εχουμε.
 
  • Like
Reactions: ChrisHSK


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.752
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π