Νόσος του Addison (επινεφριδιακή ανεπάρκεια)


Eva and Dori

Member
11 Δεκεμβρίου 2011
17
1
Καλημέρα,
Έχω ένα γουέστι 3,5 χρονών θυληκό και προ 5 μηνών έγινε διάγνωση για την παραπάνω ασθένεια. Ακόμα δεν έχουν σταθεροποιηθεί οι ηλεκτρολύτες της και ρυθμίζουμε ακόμα τη δοσολογία του φαρμάκου.
Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος από εδώ έχει αντιμετωπίσει τη νόσο αυτή και αν υπάρχει / γνωρίζετε κάποιον κτηνίατρο που να έχει εμπειρία ή να έχει κάνει κάποια παραπάνω εξειδίκευση στην επινεφριδιακή ανεπάρκεια.
Σας ευχαριστώ!
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Πως έγινε η διάγνωση;

Με χορήγηση κορτικοστεροειδών και NaCl μπορεί να έχει μια φυσιολογική ζωή. Πρόκειται για μία θεραπεία εφ’ όρου ζωής και με σωστή δοσολογία οι παρενέργειες είναι ελάχιστες. Κρίσεις αντιμετωπίζονται με ενδοφλέβια χορήγηση.

Το γουεστάκι σου είναι από εκτροφείο; Αν ναι, ενημέρωσε τον εκτροφέα και αν θες ανέβασε το pedigree της.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Eva and Dori

Member
11 Δεκεμβρίου 2011
17
1
Kαλημέρα Αλεξία,
Η διάγνωση έγινε κανονικά με acth test και βγήκαν τα επίπεδα κορτιζόλης πάρα πολύ χαμηλά έως μηδανιμά.
Ταλαιπωρήθηκα πάαρα πολύ όλο το καλοκαίρι μέχρι να βρω ένα γιατρό να κάνει τη σωστή διάγνωση της νόσου και ταλαιπωρούσα και το μικρό μου
με άσκοπα φάρμακα , σε σημείο να κινδυνεύσει η ζωή της. Εμετοί, γαστροραγίες, υπόταση, υψηλή ουρία, κόπωση, ανορεξία , χαμηλός αιματοκρίτης ήταν κάποια από τα συμπτώματα που είχε και ψαχνόμασταν για μήνες με εξετάσεις.
Από τη στιγμή που βρήκα τι έχει κάθε 10 μέρες κάνουμε τεστ για ηλεκτρολήτες κάλιο και νάτριο για να οριίσουμε τη σωστή δοσολογία. Το φάρμακο είναι το cortinef και ακόμα δεν έχει επανέλθει τελείως. Ξέρω ότι από τη στιγμή που υπάρχει σωστή αντιμετώπιση της αρρώστιας μπορεί να ζήσει φυσιολογικά.Παρόλα αυτά όμως έχω απορίες γιατί σε κάποια θέματα διαφωνώ με τον γιατρό μου.
Το κακό δυστηχώς είναι ότι στην Ελλάδα οι γιατροί δεν έχουνε εμπειρία της νόσου και θεωρείται και σπάνια -ίσως επειδή δεν γίνεται έγκαιρη σωστή διάγνωση καθότι τα συμπτώματα της νόσου ειναι κοινά με άλλες κοινές αρρώστιες όπως καλαζάρ κλπ- και έτσι δεν έχω βρει ένα γιατρό που να έχει εξειδικευτεί ή να γνωριζει αρκετά για το addison.
Έχω μιλήσει με Αμερική με εξειδικευμένους παθολόγους στη αρρώστια και θέλω να βρω κάποιον αντίστοιχο και στην Ελλάδα, αυτός είναι και ο λόγος που γράφω και στο φόρουμ. Καμμιά ιδέα ?!
 
  • Like
Reactions: ALara


Eva and Dori

Member
11 Δεκεμβρίου 2011
17
1
Τη Ντόρη μου δυστηχώς δεν την πήρα από εκτροφείο αλλά από pet shop.
Αν και μου έχει βγάλει και άλλα προβλήματα (αλλεργίες κλπ) η αρρώστια αυτή είναι κυρίως αυτοάνοση.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το cortineff δεν το γνωρίζω. Ποιες είναι οι δραστικές ουσίες; Εδώ αντιμετωπίζεται με γλυκοκορτικοειδή, αλατοκορτικοειδή και λίγο αλάτι.
Ναι, πρόκειται για αυτοάνοση νόσος, πιο συχνή σε θηλυκά ζώα και μάλλον κληρονομική.

Για εξειδικευμένο γιατρό στην Ελλάδα δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
 


Eva and Dori

Member
11 Δεκεμβρίου 2011
17
1
Το cortineff είναι υρδροκορτιζόνη=κορτιζόλη=η ορμόνη που πρέπει να δώσεις και δεν παράγουν πλέον τα επινεφρίδια.
Μια που ανέφερες αλάτι , ξέρεις αν το αλάτι ειναι υποχρεωτικό για να λειτουργήσει το φάρμακο ?
 








24 Νοεμβρίου 2012
2
2
:tel:
Καλημέρα,
Έχω ένα γουέστι 3,5 χρονών θυληκό και προ 5 μηνών έγινε διάγνωση για την παραπάνω ασθένεια. Ακόμα δεν έχουν σταθεροποιηθεί οι ηλεκτρολύτες της και ρυθμίζουμε ακόμα τη δοσολογία του φαρμάκου.
Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος από εδώ έχει αντιμετωπίσει τη νόσο αυτή και αν υπάρχει / γνωρίζετε κάποιον κτηνίατρο που να έχει εμπειρία ή να έχει κάνει κάποια παραπάνω εξειδίκευση στην επινεφριδιακή ανεπάρκεια.
Σας ευχαριστώ!
 


24 Νοεμβρίου 2012
2
2
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΛΑΜΠΡΑΝΤΟΡ ΜΕ ΝΟΣΟ ANTISON ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΓΙΝΕ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΓΙΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ.(ΕΙΝΑΙ ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 24 ΩΡΕΣ .ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ ,ΕΜΠΕΙΡΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ) ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΙΤΕΣ ΤΙΜΕΣ.ΜΕΣΑ ΣΕ 12 ΩΡΕΣ ΔΙΑΓΝΩΣΑΝ ΤΗ ΝΟΣΟ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗ ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΗΣ ΦΑΡΜΑΚΟΛΟΓΙΑΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ!!!(ΓΡΑΨΤΕ ΝΕΟΤΕΡΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ)
 
  • Like
Reactions: ALara and GRDANE




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Aλέξια, μιάς και ρώτησες για pedigree, η νόσος είναι πιο συχνή σε όχι καλής εκτροφής σκύλους ή δεν έχει σημασία?
Δεν υπάρχουν πολλά στοιχεία ως προς την κληρονομικότητα, το pedigree το ζήτησα για την δική μου βάση δεδομένων.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


suga

New Member
4 Δεκεμβρίου 2013
1
0
paidia kalispera!!eimai kainourgia kai den exw brei kati sxetiko me thn noso toy addison.exw ena yiorkie 3 etwn 8ulhko kai meta apo mia krish pou epa8e einai upopth gia th noso auth..yparxei kaneis pou na antimwtwpizei to idio 8ema??
 






milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
ο σκυλος φιλου μου διαγνωστηκε τελικα (μετα απο μεγαλη ταλαιπωρια) με addison. μεγαλοσωμο, ημιαιμο, ηλικιας 3 ετων. ξαφνικα αρχισε να αργοπεθαινει μεχρι να ανακαλυψουν τι εχει. εξετασεις,υπέρηχοι, τελικα το βρηκαν. επεζησε με ορό. τωρα θα πρεπει να του δινουν ενα χαπι για ολη την ζωη του. πειτε καμια πληροφορια. τι να προσεχει? σιγα σιγα ο σκυλος αρχισε να τρωει και να ειναι καλυτερα. δεν ξερω πολλες λεπτομεριες αλλα επειδη ξερω και τον σκυλο (πανεξυπνο, καταπληκτικο ζωο) και τον ανθρωπο πειτε αν ξερετε κατι, να βοηθησω. απο οτι καταλαβα ειναι αυτοανοσο και αν ρυθμιζεται σωστα δεν θα εχει προβλημα.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Η θεραπεία είναι ανάλογα την περίπτωση, μόνο ο κτηνίατρος μπορεί να τον καθοδηγήσει.
Μέχρι να βρουν τη σωστή δοσολογία θα πρέπει να γίνονται τακτικά αιματολογικές εξετάσεις.

Τα επινεφρίδια παράγουν ορμόνες προς αντιμετώπιση του στρες, γι αυτό καλό είναι να αποφεύγει καταστάσεις που μπορούν να του δημιουργήσουν στρες.
Επίσης προσοχή με ότι μπορεί να προκαλέσει αφυδάτωση (διάρροια, εμετοί,...)
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
στον ανθρωπο μαζι με αυτα που εγραψε η alexia, και μικρα επεισοδια stress η πυρετο απαιτειται διπλασιασμος της ημερησιας δοσης,και για μεγαλυτερα επεισοδια,οπως θωρακοκοιλιακες επεμβασεις και τραυματισμους η δοση αλλαζει,και μετα την υποχωρηση του αιτιου,η δοση ελαττωνεται αμεσως στη συνηθη ημερησια δοση..

αρα καλο ειναι να εχει το τηλ του κτηνιατρου,και γενικα να εχει επαφη μαζι του..

για επινεφριδικη κριση (σαν καταπληξια-σοκ) οξεια επινεφριδικη ανεπαρκεια εκτος απο ενα μεγαλο stress,σε περιπτωσεις που δεν αυξηθηκε η δοση κατα την διαρκεια αυξημενων αναγκων,και σε περιπτωση αιφνιδιου αμφοτεροπλευρου εμφρακτου των επινεφριδιων λογω αιμορραγιας,εμβολης η σηψαιμιας..

στα αιτια

πρωτοπαθης επινεφριδιακη ανεπαρκεια

αυτοανοση ανεπαρκεια ιδιοπαθη-σποραδικη
πολυαδενικο αυτοανοσο συνδρομο Ι
(νοσος Adisson,χρονια δερματοβλεννογονια μυκητιαση,υποπαραθυρεοειδισμος)

πολυαδενικο συνδρομο II
(νοσος Adisson,πρωτοπαθης υποθυρεοειδισμος,σακχαρωδης διαβητης τυπου Ι,μεγαλοβλαστικη αναιμια,λευκη)

φυματιωση επινεφριδιων
aids
λοιμωξη απο μυκητες
επινεφριδολευκοδυστροφια
αιμορραγια,εμφρακτο επινεφριδιων
αμυλοειδωση,αιμοχρωματωση,φαρμακα