Ξαφνική μερική παράλυση


sheba

Member
26 Νοεμβρίου 2011
11
0
Ηράκλειο Κρήτη
Καταρχήν γεια χαρά σε όλους.
Η sheba μου ειναι μια 4χρονη ημιαιμη καλλονη, μεσαιου μεγεθους, 20 κιλα.
πριν 15 μερες μερες περιπου εμφανισε δυσκοιλιοτητα,την πηγαμε στον γιατρο, της εδωσε κατι για αυτο και μας εκλεισε ραντεβου για την επομενη μερα. Το βραδυ της ιδιας μερας η μικρη αρχισε να εχει ασταθεια και να περπαταει καπως σαν μεθυσμενη. Υποθεσαμε οτι πονουσε και θα βλεπαμε την επομενη στον γιατρο τι συμβαινει, το πρωι ομως δεν περπατουσε καθολου. Βγαλαμε ακτινογραφια η οποια εδειξε προβολη μεσοσπονδυλιου δισκου,και ξεκινησαμε αγωγη με κορτιζονη.
Η τελικη γνωματευση κανει λογο για νευρολογικο προβλημα διοτι δεν κουναει καθολου μονο τα δεξια της ποδια. Γνωριζετε κατι γι΄αυτο? εχετε ξανακουσει παραλυση σε μια μερια? συνεχιζουμε την κορτιζονη και μας ειπαν να της κανουμε και ασκησεις, σαν φυσικοθεραπεια. εχει δειξει ελαχιστη βελτιωση: σηκωνει το κεφαλακι της ενω πριν ουτε τα ματια της δεν μπορουσε να κουνησει καλα.
Οποιαδηποτε γνωμη,συμβουλη,εμπειρια ευπροσδεκτη.
Σας ευχαριστω πολυ.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Περα απο φυσικοθεραπειες,δε σηκωνει τιποτα αλλο;Εγχειριση;κατι;Πηγαινε και σε 2-3 αλλους γιατρους.Σε τοσο σοβαρα θεματα,δεν μενουμε σε ενα γιατρο.
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Γνωριζω περιπτωση που εμφανιστηκε ξαφνικη παραλυση σε μια μερα λογω φολας ..
Σταδιακα και με υπομονη το σκυλι αναρωσε πληρως μετα απο σχεδον ενα μηνα
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Γνωριζω περιπτωση που εμφανιστηκε ξαφνικη παραλυση σε μια μερα λογω φολας ..
Σταδιακα και με υπομονη το σκυλι αναρωσε πληρως μετα απο σχεδον ενα μηνα
Συμφωνω.Πιο πιθανο βλεπω αυτο παρα δισκοκηλη.Λογω του οτι ειμαι φυσ/της και εχω κανει και ο ιδιος χειρουργειο δυσκοκηλης μπορω να σου πω οτι τα φαρμακα απλα θα μειωσουνε τον πονο χωρις ομως να προσφερουνε κατι αλλο.Οι λυσεις(τουλαχιστον σε ανθρωπους)ειναι ειτε φυσ/πεια(για να δυναμωσει ο κορμος,κοιλιακοι,ραχιαιοι κτλπ)ειτε εγχειρηση που λυνει το προβλημα αμεσσα.Τωρα στο σκυλακι εκτος απο κολυμπι δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο που δεν θα καταπονει την σπο. στηλη του και θα το γυμναζει κιολας.Πηγαινε και σε αλλους γιατρους οπως πολυ σωστα ειπανε τα παιδια.
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Βεβαια να συμπληρωσω οτι το οτι δεν κουναει μονο την δεξια πλευρα ειναι ενδειξη νευρολογικου προβληματος.Πιο απλα ο δισκος μετατοπιστηκε απο την θεση του η πεταξε "βυζι" και πιεζει καποιο νευρο το οποιο σαν αποτελεσμα εχει την μερικη παραλυση.Αναλογα το υψος του κενου(Ι1-Ο5 ΚΤΛΠ) "χτυπαει" και σε διαφορετικο νευρο-μυ.
 


sheba

Member
26 Νοεμβρίου 2011
11
0
Ηράκλειο Κρήτη
την ακτινογραφια της την δειξαμε και σε αλλους γιατρους και συγκεκριμενα σε 4 και αυτοι ειπαν τα ιδια:κορτιζονη και υπομονη. πριν λιγες μερες την πηγαμε Αθηνα (μενουμε Κρητη) σε ορθοπεδικο ο οποιος εβγαλε ακτινογραφιες αυχενα και δεν βρηκε κατι, την εξετασε και ειπε οτι εχει αντανακλαστικα και οτι πρεπει να της κανουμε ασκησεις.
Για φολα δεν υπαρχει περιπτωση διοτι ειναι στο σπιτι, κατα πασα πιθανοτητα εκανε λεει καποια αποτομη κινηση και επιδινωθηκε.
το καλο ειναι οτι αρχισει να ζωηρευει λιγο και που και που να κουναει αμυδρα τα ποδια της. Για χειρουργεια δεν ειπαν τιποτα, θελουν να δουν εξελιξη με συντηρητικη θεραπεια και επισης οταν ρωτησα για μαγνητικη μου ειπαν οτι δεν θα δειξει και τιποτα και οτι αν θελω να δω τι ακριβως συμβαινει να κανω μυελογραφια (που φοβαμαι ομως) ή σπινθηρογραφημα (που πρεπει να βρω γιατρο να δεχτει)
 


sheba

Member
26 Νοεμβρίου 2011
11
0
Ηράκλειο Κρήτη
Βεβαια να συμπληρωσω οτι το οτι δεν κουναει μονο την δεξια πλευρα ειναι ενδειξη νευρολογικου προβληματος.Πιο απλα ο δισκος μετατοπιστηκε απο την θεση του η πεταξε "βυζι" και πιεζει καποιο νευρο το οποιο σαν αποτελεσμα εχει την μερικη παραλυση.Αναλογα το υψος του κενου(Ι1-Ο5 ΚΤΛΠ) "χτυπαει" και σε διαφορετικο νευρο-μυ.
μηπως μπορεις να μου πεις σε ποσο καιρο πρεπει να δω καποια αλλαγη? σε αυτες τις περιπτωσεις τι πιθανοτητες υπαρχουν να φτιαξει "απο μονο του" -χωρις εγχειρηση?-
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
μηπως μπορεις να μου πεις σε ποσο καιρο πρεπει να δω καποια αλλαγη? σε αυτες τις περιπτωσεις τι πιθανοτητες υπαρχουν να φτιαξει "απο μονο του" -χωρις εγχειρηση?-
Καλημερα.Να τονισω καταρχην οτι η δικη μου συμβουλη δεν αντικαθιστα σε καμμια περιπτωση του γιατρου.Δεν ειμαι γιατρος,δεν ειμαι κτηνιατρος,δεν ειμαι ορθοπεδικος.Λαβε την συμβουλη μου οπως καθε απλου μελους!
Λογικα η οξεια φαση περναει σχετικα συντομα(2-5 μερες χωρις να υπαρχει πρεπει)αυτο που ουσιαστικα γινεται και εδω ειναι οτι οι παρακειμενοι μυες προσπαθουν να προστατευσουν την τραυματισμενη περιοχη οποτε ισως να παρατηρησεις καποια πιασιματα και αργοτερα.Ο μεσ.δισκ. πολλες φορες α)επανερχεται μονος του β)μετατοπιζεται προς αλλη κατευθυνση και δεν ενοχλει πλεον(χωρις να εχει επανελθει ομως) γ)"σαπιζει" και "πεφτει" μονος του(οτι θα εκανε η αντιστοιχη εγχειρηση δλδ θα εκοβε το κομματι του δισκου που περρισευει και πιεζει το νευρο)Για κλεισιμο να πω πως οποιος σου μιλησει για πιθανοτητες οταν εχεις να κανεις με ζωντανο οργανισμο απλα μην το παρεις υποψην σου.Ο καθε οργανισμος πρεπει να αντιμετωπιζεται ως μοναδικος με καποιο μεν μπουσουλα αλλα ως μοναδικος.Εαν μπορεις πες μου σε ποιο σημειο ειναι η προβολη μηπως σκεφτω κατι που θα βοηθουσε.Οσο για την κορτιζονη στο ξαναλεω δεν λυνει το προβλημα αρα αγωγη δεν την λες απλα μειωνει τον πονο.Μιλα με τον γιατρο και κανε πολλες ερωτησεις.Μονο εαν καταλαβεις ακριβως το προβλημα θα μπορεσεις να την βοηθησεις.
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Για χειρουργεια δεν ειπαν τιποτα, θελουν να δουν εξελιξη με συντηρητικη θεραπεια και επισης οταν ρωτησα για μαγνητικη μου ειπαν οτι δεν θα δειξει και τιποτα και οτι αν θελω να δω τι ακριβως συμβαινει να κανω μυελογραφια (που φοβαμαι ομως) ή σπινθηρογραφημα (που πρεπει να βρω γιατρο να δεχτει)
Πες τους οτι ειναι ΜΑΛΑΚΕΣ.Πως ειναι δυνατον να δειχνη κατι η ακτινα και να μην δειξη η μαγνητικη.Βγαλε βρε κουκλα μου και μια μαγνητικη εαν εχεις την δυνατοτητα.Η μαγνητικη ειναι πολυ πιο αναλυτικη απο την ακτινα.Ασε σπινθ. και μυελο.Σιγα μην κανεις και ηλεκτρομυογραφημα.ΑΥτο για την μαγνητικη ο ορθοπεδικος σου το ειπε?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
John...cool...:)
Μπορεί να είπαν οι γιατροί, που έχουν δει τον σκύλο-σε αντίθεση με μας που δεν είμαστε και γιατροί- ότι στην προκείμενη φάση, δεν θα δείξει κάτι επιπλέον πολύτιμο, σε σχέση με την ακτινογραφία. Κι ότι αν είναι να επιβαρυνθεί, ο ιδιοκτήτης με το κόστος και ο σκύλος με την ταλαιπωρία και τα ρίσκα μιας ειδικής εξέτασης, προτιμότερη είναι, η μυελογραφία.
Sheba περαστικά στον σκυλίτσα σου. Εύχομαι να αναρρώσει το συντομότερο. Κράτα μας ενήμερους :)
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Sorry εχεις δικιο.Πρεπει να coolαρω!Η σωστη διαδικασια που την μαθαινουνε ολοι οσοι ασχολουνται με την υγεια ειναι πρωτα ακτινα μετα μαγνητικη(οπου θα δεις το 80% του προβληματος)και τελος εξειδικευμενες εξετασεις που επιβαρυνουνε τον ασθενη.Ειναι η διαδικασια ετσι οπως δεν γινεται απο την τριτη δημοτικου να πας στην πρωτη γυμνασιου.Πως να το κανουμε δηλαδη.Τελοσπαντων ειπα και παραπανω οτι γιατρος δεν ειμαι αλλα νομιζω οτι εαν ψαξεις και μονη σου πεντε πραγματα θα σχηματισεις μια αποψη για το θεμα.Ωρες ωρες πιστευω και πιο πολυ στην παροιμια "Ουδεις μωροτερος των ιατρων εαν δεν υπηρχαν οι δασκαλοι"
 


sheba

Member
26 Νοεμβρίου 2011
11
0
Ηράκλειο Κρήτη
ΑΥτο για την μαγνητικη ο ορθοπεδικος σου το ειπε?
Για το γεγονος οτι η μαγνητικη δεν θα δειξει κατι παραπανω απο τις ακτινογραφιες τον ειπαν 4 κτηνιατροι, ο ενας εκ των οποιων ηταν ο ορθοπεδικος, ο οποιος προτεινε ασκησεις.
 
Last edited by a moderator:


sheba

Member
26 Νοεμβρίου 2011
11
0
Ηράκλειο Κρήτη
Μετα απο 1 εβδομαδα που ειχε καταπεσει η μικρη και την ξαναειδε ο γιατρος ειχε καποια βελτιωση ως προς το γεγονος οτι προσπαθουσε να βαλει λιγο κοντρα στα ποδια της, κατι που ειναι πολυ θετικο και δειχνει μια καποια εξελιξη και γι'αυτο δεν εγινε κουβεντα για εγχειρηση.
Απο τοτε εχουν περασει 10 μερες και η Sheba ναι μεν δεν περπαταει αλλα καταφερνει και ανασηκωνει το κεφαλι της και λιγο τον κορμο της :))) και στην τελευταια εξεταση που της εγινε εδειξε πολυ καλη ανταποκριση οταν της πειραξε τα ποδια.Μας ειπαν οτι η ολη φαση περνει παρα πολυ καιρο ( μηνα και βαλε).
Εχουμε ξεκινησει τις ασκησεις, μια απ'αυτες ειναι να την σηκωνουμε ορθια και να προσπαθουμε να σταθει μονη της χωρις να την κραταμε και σημερα τα καταφερε καλυτερα απο ολες τις αλλες φορες! το τι χαρα πηρα δεν λεγεται.
Θα ηθελα να σας ευχαριστησω πολυ για το ενδιαφερον που δειχνεται και για τις συμβουλες, γιαυτο και εγραψα εδω, για συμβουλες και για αναλογες εμπειρειες. Να ξερετε οτι την μικρη την εχουμε την εχουμε καλυτερα απο παιδι και οτι αν χρειαζοταν θα πηγαινα και μεχρι Αλασκα για χαρη της!!!!!
Θα σας ενημερωνω για καθε εξελιξη
 


sheba

Member
26 Νοεμβρίου 2011
11
0
Ηράκλειο Κρήτη
Sorry εχεις δικιο.Πρεπει να coolαρω!Η σωστη διαδικασια που την μαθαινουνε ολοι οσοι ασχολουνται με την υγεια ειναι πρωτα ακτινα μετα μαγνητικη(οπου θα δεις το 80% του προβληματος)και τελος εξειδικευμενες εξετασεις που επιβαρυνουνε τον ασθενη.Ειναι η διαδικασια ετσι οπως δεν γινεται απο την τριτη δημοτικου να πας στην πρωτη γυμνασιου.Πως να το κανουμε δηλαδη.Τελοσπαντων ειπα και παραπανω οτι γιατρος δεν ειμαι αλλα νομιζω οτι εαν ψαξεις και μονη σου πεντε πραγματα θα σχηματισεις μια αποψη για το θεμα.Ωρες ωρες πιστευω και πιο πολυ στην παροιμια "Ουδεις μωροτερος των ιατρων εαν δεν υπηρχαν οι δασκαλοι"
ειναι αληθεια οτι πρεπει να γινονται μερικα πραγματα με καποια σειρα οπως επισης αληθεια ειναι σε οσους περισσοτερους γιατρους απευθυνομαι τοσο πιο πολυ μπερδευει το πραγμα!!! ο καθεις υπερπροβαλει την ειδικοτητα του. Εχουμε φτασει ευτυχως σε φαση που τα πραγματα εξελισσονται οπως τα ειπε ο γιατρος εξαρχης, τον οποιο εμπιστευομαι καθοτι "οικογενειακος" γιατρος μας σχεδον 15 χρονια (αλλα δεν γινοταν και να μην ψαχτω και με αλλους)
 


Roi+Vanillia

New Member
18 Μαρτίου 2012
1
0
Ξαφνική παράλυση και εμείς

Sheba επίσης είχαμε το ίδιο πρόβλημα μόλις προχτές.
Ξαφνικά την είδαμε να κουτσαίνει το μπροστά ποδαράκι.
Μόλις την επόμενη μέρα την πήγαμε στον κτηνίατρο και το πρόβλημα τώρα είχε πάει και στο πίσω δεξί πόδι.
Όλη η δεξια πλευρά ξαφνικά δεν ανταποκρινόταν.
Μας πήρε δείγματα αίμα και μας έδωσε κορτιζόνη.
Ήδη βέβαια 2η μερα σήμερα απλά σέρνει το πίσω πόδι.
Παρεπιπτώντος είμαστε και μείς από Κρήτη Κοκκίνη Χάνι
 


sheba

Member
26 Νοεμβρίου 2011
11
0
Ηράκλειο Κρήτη
Roi+Vanillia πολυ λυπαμαι που σας συνεβει και σας ολο αυτο. Το μονο που εχω να συμβουλεψω ειναι πολυ υπομονη! χαθηκα για αρκετο διαστημα αλλα οι εξελιξεις τρεχουν!
Η μικρη μου μετα απο τρεις μηνες ακινησιας αρχισε παλι να περπαταει (σαν μεθυσμενο),κεφατη και κουνιστη!!! για ενα μηνα περιπου ηταν χωρις φαρμακα, μονο με βιταμινες και ορθια!!!! μεχρι χθες που ξαφνικα παρουσιασε μια αδιαθεσια και ξανα τα ιδια. Δεν μπορει παλι να περπατησει(γμτ).
οι εξετασεις αιματος βγηκαν τελειες και ο γιατρος δεν μπορει να καταλαβει γιατι συνεβει αυτο.
απλα ξεκιναμε παλι απ την αρχη οτι καναμε πριν 3 μηνες. οπλιστικαμε με υπομονη και θετικη σκεψη και παμε....
Να ρωτησω αν ξερει κανεις: η επεμβαση στην Θεσ/νικη ποσο περιπου κοστιζει?