Ξηρά τροφή και αυγό


barkoutsos

Member
17 Νοεμβρίου 2015
9
41
37
Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάνει αυγό να τρώει, να της βάζω στη ξηρά τροφή. Πόσα αυγά; Μόνο τον κρόκο ή και το ασπράδι; Επίσης μέλι τώρα που είναι 14 μηνών και έχει περίοδο κάνει; Σας ευχαριστώ πολύ
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Γειά σου!!! ;) κοίτα για τον αν κάνει τις μέρες που έχει περίοδο δεν μπορώ να σε διαφωτίσω γιατί έχω αρσενικό! Πάντως γενικά ξέρω ότι το αβγό τους κάνει πολύ καλό αλλά με μέτρο. ! Εγώ του δίνω ένα ολόκληρο κάθε εβδομάδα! μπορείς και δύο αν έχεις μεγαλόσωμο σκύλο αλλά για περισσότερα είμαι λίγο επιφυλακτική! Πιο πολύ για τον κρόκο.... :unsure:
 
  • Like
Reactions: barkoutsos


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Προσωπικα δινω ενα την βδομαδα κ επειδη ειναι "σπιτικο" το δινω ωμο μαζι κ το τσοφλι που το περναω απτο γουδοχερι να γινει σκονη πρωτα,απλα επειδη ειναι "καθαρη" πρωτεινη,για κανεναν αλλο λογο.
Δεν ξερω τι σχεση εχει η περιοδος με το μελι τωρα...το μονο που ξερω ειναι οτι δινεις μελι στο ενδεχομενο που της πεσει το ζαχαρο (κ πως θα καταλαβεις οτι της επεσε το ζαχαρο θα μου πεις τωρα εσυ κ θα χεις κ δικιο...αχρηστη πληροφορια γενικης παιδειας...)
προσωπικα δεν δινω καθολου "γλυκαντικες" ουσιες...τρωει μπολικα φρουτα κ θεωρω οτι ειναι αρκετο...προφανως καπου το ακουσες κ καποια βαση θα χει αλλα....
 








barkoutsos

Member
17 Νοεμβρίου 2015
9
41
37
.προφανως καπου το ακουσες κ καποια βαση θα χει αλλα....
Βασικά λένε ότι είναι αντιβακτηριακό και ανεβάζει το ανοσοποιητικό τους. Ρωτάω γιατί σαν άνδρας είμαι λίγο άσχετος από περιόδους και πόσο μάλιστα σε σκύλο!!!
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Έχω διαβάσει κάτι παρόμοια άρθρα για το μέλι, που υποστήριζαν ότι βοηθάει τα σκυλιά σε αλλεργίες, στη χώνεψη, και κάτι ακόμα (δε θυμάμαι). Πάντως αναφέρονταν σε ωμό/ ακατέργαστο μέλι (αν θυμάμαι καλά το κατεργασμένο περιέχει κάποια ουσία που μπορεί να προκαλέσει αλλαντίαση σε βρέφη/νεαρά ζώα). Δεν το είχα ψάξει παραπάνω, οπότε δεν ξέρω αν όντως υπάρχει κάποιο επιστημονικό υπόβαθρο, ή ήταν απλά στη μόδα των "υπερ τροφών" για δίποδα και τετράποδα.
Αν θέλεις να της δίνεις μέλι ψάξε λίγο πιο επισταμένα αν όντως βοηθάει σε κάτι, κι επίσης έλεγξε τί ισχύει σχετικά με την ποσότητα / συχνότητα (μόνο και μόνο επειδή είναι φυσικό υλικό δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν κρύβει και κινδύνους).
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Βασικά λένε ότι είναι αντιβακτηριακό και ανεβάζει το ανοσοποιητικό τους. Ρωτάω γιατί σαν άνδρας είμαι λίγο άσχετος από περιόδους και πόσο μάλιστα σε σκύλο!!!
Και σου ευχομαι -οσο αφορα τον γυναικειο- να μην μαθεις ποτε..
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εαν δεν ξερετε απο που προερχονται τα αυγα εννοειτε βρασμενα...αλλα εαν τα βρασετε δε θα δωσετε κ το τσοφλι

barkoutsos για το ανοσοποιητικο δωσε κολοστρουμ (βρισκεις/παραγγελνεις απο φαρμακειο) κ εισαι κομπλε

Για το μελι οφειλω να συμβαδισω με το ποστ του/της sis
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Εαν δεν ξερετε απο που προερχονται τα αυγα εννοειτε βρασμενα...αλλα εαν τα βρασετε δε θα δωσετε κ το τσοφλι

barkoutsos για το ανοσοποιητικο δωσε κολοστρουμ (βρισκεις/παραγγελνεις απο φαρμακειο) κ εισαι κομπλε

Για το μελι οφειλω να συμβαδισω με το ποστ του/της sis
Έχω φρέσκα αυγά.....να το βάλω στην τροφή της η σκέτο άσχετη ωρα απο τα γεύματα της;;;;;
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.748
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π