Ξηρά τροφή


nargni

Member
21 Ιουλίου 2008
7
0
καλησπερα!

θελω να αλλαξω τροφη στο σκυλο μου (ημιαιμο τζακ ρασελ 8χρον.)και επειδη δεν γνωριζω αρκετα για τα συστατικα που πρεπει να εχει μια σκυλοτροφη θα ηθελα τη βοηθειά σας!
ειμαι αναμεσα σε 4 της ιδιας εταιρειας
σας βαζω την περιγραφη:




























1
για δραστήριους ενήλικους σκύλους. Δεν περιέχει σιτάρι, σόγια και καλαμπόκι. Η υγιεινή πατάτα και το κρέας αρνιού

  • Χαμηλή σε πρωτεϊνες για την καλή λειτουργία των νεφρών και του ήπατος.
  • Ω3 και Ω6 λιπαρά οξέα για την ανάπτυξη υγιούς δέρματος και λαμπερού τριχώματος.
  • Μεγάλο μέγεθος κροκέτας.
Σύνθεση: κρέας πουλερικών, ρύζι, κριθάρι, πατάτα (ελαχ. 10 %), λίπος πουλερικών, κρέας αρνιού (ελαχ. 4 %), πολτός ζαχαρότευτλων, βιταμίνες και ιχνοστοιχεία, μαγιά, σκόνη πικραλίδας.

Χωρίς καλαμπόκι
Με αρνί
Χαμηλή σε πρωτεϊνες




και η άλλη:

2
περιέχει κρέας πάπιας ως πηγή πρωτεϊνών και ρύζι ως πηγή υδατανθράκων. Δεν περιέχει γλουτένη. Εμπλουτισμένη με ενεργή μαγιά.

  • Κατάλληλη για σκύλους με δυσανεξία στο βοδινό, αρνίσιο και χοιρινό κρέας, στο ψάρι και στη γλουτένη.
  • Με ενεργή μαγιά για την καλή λειτουργία της πέψης.
  • Βιοτίνη για την ανάπτυξη υγιούς δέρματος και λαμπερού τριχώματος.
3 (οχι και τοσο)

Σύνθεση: κρέας πουλερικών (κρέας πάπιας ελαχ. 15%), καλαμποκάλευρο, ρύζι (ελαχ. 15%), καλαμπόκι, λίπος πουλερικών, πολτός ζαχαρότευτλων, βιταμίνες και ιχνοστοιχεία, μαγιά, σκόνη πικραλίδας.

Βιοτίνη και Μαγιά
Πάπια & Ρύζι
Χωρίς σιτάρι και σόγια





περιέχει 100% κρέας αρνιού υψηλής ποιότητας ως πηγή πρωτεϊνών το οποίο είναι ιδιαίτερα εύπεπτο, αλλά και κατάλληλο για σκύλους με αλλεργία σε βοδινό και ψάρι. Είναι επίσης πλούσια σε Ω3 και Ω6 λιπαρά οξέα που συντελούν στην ανάπτυξη ενός υγιούς δέρματος και λαμπερού τριχώματος ΧΗΜΙΚΗ ΣΥΣΤΑΣΗ

ΠΡΩΤΕΪΝΗ
21,00 %
ΟΛΙΚΑ ΛΙΠΑΡΑ
11,00 %
ΚΥΤΤΑΡΙΝΗ
3,00 %
ΤΕΦΡΑ
8,00 %
ΑΣΒΕΣΤΙΟ (Ca)
1,80 %
ΦΩΣΦΟΡΟΣ (P)
1,10 %






ΜΕΤ. ΕΝΕΡΓΕΙΑ
14,50 Mj/kgr

ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ & ΙΧΝΟΣΤΟΙΧΕΙΑ
BITAMINH A
18.000​
I.U./kg
BITAMINH D3
1.800​
I.U./kg
BITAMINH E
180​
mg/kg
ΠΑΝΤ. ΑΣΒΕΣΤΙΟ
80​
mg/kg
ΝΙΑΣΙΝΗ
60​
mg/kg
ΒΙΟΤΙΝΗ
800​
mcg/kg
ΨΕΥΔΑΡΓΥΡΟΣ (Zn)
160​
mg/kg
ΧΑΛΚΟΣ (Cu)
15​
mg/kg
ΣΕΛΗΝΙΟ (Se)
0,25​
mg/kg







ΣΥΝΘΕΣΗ
Δημητριακοί καρποί (>15% ρύζι), κρέας και προϊόντα κρέατος (100% κρέας αρνιού), λίπη και έλαια, φυτικά υποπροϊόντα, βιταμίνες και ιχνοστοιχεία.



4
με θρεπτικό αρνί και εύπεπτο ρύζι αποτελεί μια σίγουρη επιλογή για κάθε ενήλικο σκύλο. Πλούσια σε κρέας αρνιού υψηλής ποιότητας (κατάλληλο για σκύλους με αλλεργία σε βοδινό και ψάρι) και Ω3 και Ω6 λιπαρά οξέα που συντελούν στην ανάπτυξη ενός υγιούς δέρματος και τριχώματος. ΧΗΜΙΚΗ ΣΥΣΤΑΣΗ

ΠΡΩΤΕΪΝΗ
22,00 %
ΟΛΙΚΑ ΛΙΠΑΡΑ
14,00 %
ΚΥΤΤΑΡΙΝΗ
3,00 %
ΤΕΦΡΑ
7,50 %
ΑΣΒΕΣΤΙΟ (Ca)
1,60 %
ΦΩΣΦΟΡΟΣ (P)
1,10 %
ΝΑΤΡΙΟ
0,30 %
ΜΑΓΝΗΣΙΟ
0,12 %


ΜΕΤ. ΕΝΕΡΓΕΙΑ
15,20 Mj/kgr

ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ & ΙΧΝΟΣΤΟΙΧΕΙΑ
BITAMINH A
15.000​
I.U./kg
BITAMINH D3
1.400​
I.U./kg
BITAMINH E
160​
mg/kg
BITAMINH B1
10​
mg/kg
BITAMINH B2
15​
mg/kg
BITAMINH B6
15​
mg/kg
BITAMINH B12
70​
mcg/kg
ΦΟΛΙΚΟ ΟΞΥ
5​
mg/kg
ΠΑΝΤ. ΑΣΒΕΣΤΙΟ
50​
mg/kg
ΝΙΑΣΙΝΗ
60​
mg/kg
ΒΙΟΤΙΝΗ
650​
mcg/kg






ΣΥΝΘΕΣΗ: Κρέας αρνιού και προϊόντα επεξεργασίας κρέατος, δημητριακοί καρποί, έλαια και λίπη, φυτικά υποπροϊόντα, μέταλλα και ιχνοστοιχεία.



 






nargni

Member
21 Ιουλίου 2008
7
0
βρηκα και τα συστατικα απο τις 2 πρωτες ( josera). Τις ξερει κανεις?

Optiness


Percent
Ingredients
Important for
22,0Crude Proteingrowth, movement, regeneration12,0Fat (Ether extract)strength, beautiful coat, healthy skin3,0Crude Fibre
roughage for digestion6,7Ashproviding minerals1,5Calciumbones, teeth, blood clotting, nerves1,0Phosphorusbones, teeth, movement0,40Natriumregulation of water an electrolyte
balance0,10Magnesiummuscles and nerves15,4Metabolisable Energy (MJ/kg)


SensiPlus


Ingredients Percent
Ingredients
Important for
24,0Crude Proteingrowth, movement, regeneration12,0Fat (Ether extract)strength, beautiful coat, healthy skin3,0Crude Fibre
roughage for digestion6,7Ashproviding minerals1,2Calciumbones, teeth, blood clotting, nerves0,9Phosphorusbones, teeth, movement0,35Natriumregulation of water an electrolyte
balance0,12Magnesiummuscles and nerves15,4Metabolisable Energy (MJ/kg)
 
Last edited:


digimon

Member
29 Οκτωβρίου 2010
12
0
παιδιά και εγώ θέλω να αλλάξω την τροφή μου γιατί είναι πολύ ακριβή..παίρνω την nutram και θέλω μια τροφή εξίσου καλή ή λίγο χαμηλότερης ποιότητας στα 40 ευρώ...αν έχετε κάτι υπόψη πείτε μου...ευχαριστώ!!σημείωση...εγώ έχω καυκάσιο ποιμενικό 60 κιλά 10 μηνών!!!!!!
 
Last edited:




roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
ρε παιδια εγω του αλλαζω συχνα τροφη δεν το ηξερα οτι δεν πρεπει να του την αλλαζουμε