Ξηρή τροφή σε τσουβάλι για μικρό σκύλο


paplomatou

Member
2 Φεβρουαρίου 2017
6
2
55
Καλησπέρα σας!!
Είμαι νέο μέλος κι έχω ένα ημίαιμο γκριφόν 10,5 κιλά. Μέχρι τώρα αγόραζα μία 'καλή' super premium τροφή σε συσκευασία των 13kg. Ψάχνοντας να την αλλάξω γιατί ακρίβυνε και επίσης ο σκύλος μου δεν την τρώει με όρεξη, έχει μία οσμή στο στόμα και συχνά στομαχικά κλπ, ο κτηνίατρος με πληροφόρησε πως δεν αγοράζουμε ποτέ τροφή που δεν θα καταναλωθεί το πολύ σε 20 μέρες. Μου είπε δηλαδή πως ένα τσουβάλι που ο σκύλος μου θα καταναλώσει σε 3-4 μήνες είναι άχρηστο ως τροφή, έως και επικύνδυνο γιατί ανοίχτηκε η συσκευασία και παρήλθε ως να καταναλωθεί διάστημα άνω των 20 ημερών. Συνέστησε λοιπόν συσκευασίες 3kg το πολύ για σκύλο 10-11kg.(τρώει 120 περ. ημερησίως)
Ποιά είναι η γνώμη σας? Συμφωνείτε? Είναι και τρομερά ασύμφορο διότι όταν τα 13kg κοστίζουν 48e , τα 2kg κοστίζουν 14ε. Είναι ακριβώς το διπλάσιο κόστος για την ίδια τροφή και αυτό συμβαίνει σχεδόν με όλες. Μεγαλύτερη ποσότητα , μικρότερο κόστος.
Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων:)

 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Μπας ο κτηνιατρος πουλαει και τροφες; διοτι στην κλινικη που δουλευα και ειχαμε και pet ποτε ο κτηνιατρος δεν ειπε κατι τετοιο. Προφανως δεν θα μεινει και ανοιχτο εξω με ηλιο και μυγες υπαρχουν παρα πολλοι τροποι αποθηκευσης. Μου φαινεται υπερβολη..επισης υπαρχουν και εταιριες με 7-8κιλες τροφες πχ sams field. καλως ηρθες να χαιρεσαι τον σκυλακο σου!
 


paplomatou

Member
2 Φεβρουαρίου 2017
6
2
55
Καλώς σας βρήκα! :)
Ναι πουλάει τροφές. Sams field πουλάει και αυτήν επέλεξα. Απλά ήθελα τα 13kg και με έπεισε για τα 2,5kg. Οι μέθοδοι αποθήκευσης που χρησιμοποιώ είναι κουβάς ερμητικά κλειστός και 2κιλο βάζο με μεταλλικό καπάκι. Με προβλημάτισε πάντως...
Ευχαριστώ πολύ!!
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Καλώς σας βρήκα! :)
Ναι πουλάει τροφές. Sams field πουλάει και αυτήν επέλεξα. Απλά ήθελα τα 13kg και με έπεισε για τα 2,5kg. Οι μέθοδοι αποθήκευσης που χρησιμοποιώ είναι κουβάς ερμητικά κλειστός και 2κιλο βάζο με μεταλλικό καπάκι. Με προβλημάτισε πάντως...
Ευχαριστώ πολύ!!
Προσπαθω να μην ειμαι καχυποπτη με ολο τον κοσμο απλα ζουμε και σε δυσκολους καιρους.. οκ μπορει και να το πιστευει στα αληθεια αλλα τροφη κλειστη σε ντουλαπι πχ εμενα δεν μ εχει παθει ποτε τιποτα αντε μετα απο καιρο ισως να αλοιωνεται λιγο η γευση. Στο μικροσωμο που ειχα επαιρνα συνεχεια sams field mini 8kg αν δεν εχει μπορει να φερει αφου χρησιμοποιει την μαρκα γενικα.
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Βασικά αυτό που λέει στέκει, είτε πουλάει τροφή, είτε δεν πουλάει. Γι'αυτό και όποιος το ψάχνει δεν αγοράζει χύμα τροφή (δεν ξέρεις πόσο καιρό είναι ανοικτή κι αν την έχει ψεκασει με τίποτα για τα έντομα). Γι'αυτό και πάνε ορισμένοι πορωμενοι σκυλάδες και παίρνουν αεροστεγείς κάδους για το φαγητό. Κάποιοι, δε, ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θιγουμε, φτάνουν στο ψυχαναγκαστικό σημείο να χωρίζουν σε σακουλάκι δεμένο μερίδα μερίδα όλο το σακί με το που ανοίγει. Κι αυτό, επειδή το σακί θα κρατούσε 45 μέρες αντί για 30...
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Κατσε γιατι η samsfield που λεει οτι παιρνει δεν υπαρχει σε χυμα.. τα 13κ δλδ ειναι τσουβαλι κλειστο οπως ολες οι τροφες αρα.... ο τασος νομιζω ρωταει γιατι αν κτηνιατρος που πουλαει και χυμα, αρα ανοιχτα τσουβαλια, λεει σε πελατη μη παιρνεις το μεγαλο κλειστο τσουβαλι γιατι το ανοιγεις και χαλαει ε ειναι για γελια.. εκτος παλι κ αν εχω κτλβει εγω λαθος(n)
 


paplomatou

Member
2 Φεβρουαρίου 2017
6
2
55
Καλημέρα σε όλους!
Οχι δεν πουλάει χύμα τροφή. Πουλά μόνο sams field και κτηνιατρική royal για γάτες και σκύλους. Παραξενεύτηκα και ζήτησα να μου τεκμηριώσει τη γνώμη του και μου είπε πως τα τσουβάλια αφορούν μόνο μεγάλα σκυλιά που τα καταναλώνουν σε 1 μήνα. Ο συγκεκριμένος είναι πολύ 'ψείρας' με όλα όμως ουδέποτε άκουσα πως η ξηρή τροφή 'λήγει' αν δεν καταναλωθεί εντος 20μερου άντε 1 μηνός maximum.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


paplomatou

Member
2 Φεβρουαρίου 2017
6
2
55
Προσπαθω να μην ειμαι καχυποπτη με ολο τον κοσμο απλα ζουμε και σε δυσκολους καιρους.. οκ μπορει και να το πιστευει στα αληθεια αλλα τροφη κλειστη σε ντουλαπι πχ εμενα δεν μ εχει παθει ποτε τιποτα αντε μετα απο καιρο ισως να αλοιωνεται λιγο η γευση. Στο μικροσωμο που ειχα επαιρνα συνεχεια sams field mini 8kg αν δεν εχει μπορει να φερει αφου χρησιμοποιει την μαρκα γενικα.
Ναι ,έτσι θα κάνω. Τη δοκιμάζει τώρα και όταν βεβαιωθώ θα περάσω στη μέγάλη συσκευασία γιατί έτσι έκανα εδώ και 5 χρόνια
 


paplomatou

Member
2 Φεβρουαρίου 2017
6
2
55
Βασικά αυτό που λέει στέκει, είτε πουλάει τροφή, είτε δεν πουλάει. Γι'αυτό και όποιος το ψάχνει δεν αγοράζει χύμα τροφή (δεν ξέρεις πόσο καιρό είναι ανοικτή κι αν την έχει ψεκασει με τίποτα για τα έντομα). Γι'αυτό και πάνε ορισμένοι πορωμενοι σκυλάδες και παίρνουν αεροστεγείς κάδους για το φαγητό. Κάποιοι, δε, ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θιγουμε, φτάνουν στο ψυχαναγκαστικό σημείο να χωρίζουν σε σακουλάκι δεμένο μερίδα μερίδα όλο το σακί με το που ανοίγει. Κι αυτό, επειδή το σακί θα κρατούσε 45 μέρες αντί για 30...
Αγαπητέ Orilis ,αυτό σημαίνει πως έχετε ακούσει κι εσείς πως χαλά η τροφή αν δεν καταναλωθεί εντός μηνός?
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Νομιζω οτι η orilis μετα απ ολα αυτα τα δεσιματα δεν ειναι καν στο χερι της τροφης να παθει κατι:ROFLMAO::ROFLMAO::p:p παντως εμενα ο κτηνιατρος λεει οτι αντε να μειωθει λιγο η γευση αν παει πια πολλους μηνες αλλα και να την αποθηκευεις οσο καλυτερο μπορεις αυτο..
 
  • Like
Reactions: paplomatou


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Παντως, και γω τα δίκιλα αγοράζω. Μια, δυο, τρεις με ρωτάει το παιδι στο μαγαζί, καλα γιατι δεν αγοράζεις την μεγάλη συσκευασία που σε συμφέρει πολύ περισσοτερο; Όταν του είπα οτι ο σκύλος μου ειναι 9 κιλά και υπολογίσαμε ποσό θα κρατήσει το τσουβάλι, μου είπε οτι όντως ειναι πολύς καιρός για να μένει ανοιχτό. Εκτός και αν το βάλω σε κάδο που κλείνει αεροστεγώς και κάνω κάτι παρόμοιο με αυτο που αναφέρει η Orilis με τα σακουλάκια, αλλιώς λέει πάλι, άνοιξε κλείσε ο κάδος κάθε μέρα για 3-4 μήνες δεν έχει νόημα.
 


paplomatou

Member
2 Φεβρουαρίου 2017
6
2
55
Οκ παιδιά! Κατάλαβα! Τσουβάλι μόνο υπό προυποθέσεις( θα λάβω νέα μέτρα εκτός του αεροστεγούς κάδου) ....
Αλλιώς...2,5κιλα.
Ευχαριστώ όλους πολύ!!!:)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Όσο έρχεται η τροφή σε επαφή με τον αέρα οξειδώνεται. Ακόμα και η λύση μου, με τα σακουλάκια, είναι πρόχειρη λύση, μιας και δίνει μικρή μόνο παράταση. Και σκέψου ότι ο σκύλος ταϊζόταν με ημερίσιες μερίδες εικοσιπεντάκιλου, όχι δεκαμισάκιλου που είναι ο δικός σου. Και πάλι, το τσουβάλι τον δώδεκα κιλών κρατούσε πάνω από μήνα. Για μικρότερο σκύλο, που κρατάει παραπάνω καιρό, η τροφή στην καλύτερη οξειδώνονται κάποια συστατικά της, στην καλύτερη μπαγιατευει. Η ημερομηνία λήξεως, όπως και στα ανθρώπινα προϊόντα, αναφέρεται στην συσκευασία πριν ανοιχτεί.

Να, που αναφέρεται και αρκετά παλαιότερα, σε άλλο άσχετο θέμα
http://www.dogforum.gr/community/threads/acana-origen.5202/page-4#post-111473

(και μπορείς να βρεις κι άλλες φορές που έχει αναφερθεί. Το συγκεκριμένο το βρήκα βάζοντας λέξη κλειδί το "οξειδώνεται" στην αναζήτηση. sketch-1479979953510.png

Φυσικά και μπορείς να κάνεις αντίστοιχη αναζήτηση και γενικότερα στο ίντερνετ, ακόμα και σε ξένη γλώσσα -όποια έχεις εύκαιρη.)
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Το πολύ πολύ, μοιρασε την τροφη σε περισσοτερα μεγαλα ταπερ, ώστε να μην ερχεται όλη η τροφη τακτικα με το οξυγόνο.

Tι θα παθει ενα σκυλί απο τροφη που ειναι αποθηκευμενη σε κλειστο σκευος που φυλασσεται σε σκιερο μερος;
Εδώ τρωνε κακά και δεν παθαίνουν τιποτα! Αλλά ξεχασα, αυτα ειναι φρεσκοτατα ή το πολύ λιγων ημερών!:D:p
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το πολύ πολύ, μοιρασε την τροφη σε περισσοτερα μεγαλα ταπερ, ώστε να μην ερχεται όλη η τροφη τακτικα με το οξυγόνο.
Και τόσο απλά, ένας μη ψυχαναγκαστικός, αλλά νορμάλ ψαγμενος, ακυρώνει τους ψυχαναγκασμούς και τα χιλιάδες δεσιματα σε σακουλάκια! :cautious::cautious::cautious::oops::oops::oops::cautious:
Που ήσουν βρε epial όταν ξεκινούσα την όλη πρακτική; :whistle::confused:
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ξηρα τροφη ειναι βρε Orilis. Η υγρασια μονο μπορει να την βλαψει.
Tι να παθει; Εγω τρωω λιαστο χταπόδι στα καρβουνα, λιαστες ντομάτες, συκα ή τραχανα κλπ, μετα από μηνες και δεν παθαινω τιποτα.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme




Ektorakos1

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2017
78
167
51
και εγώ που έχω έναν δεν έχει μείνει ποτέ φαγητό πάνω από 15ήμερο, εκτός αν πάρω συσκευασία 50κιλη...
 
  • Like
Reactions: Scalpel


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.805
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf