Ξηρα τροφη? Ωρα Μηδεν!


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
Και η fish4dogs ειναι παρα πολυ καλη για την περιπτωση, 26% πρωτεινη + πολλα ωφελη αλλα η τσεπη μου δεν τη σηκωνει..
Αληθεια μπορει να ποσταρει κανεις το πινακακι με τη δοσολογια/κιλα να δω ποσο μου κατεβαινει ο μηνας συμφωνα με τα γευματα; σε Οποιαδηποτε απο τις 3 τροφες.
δες εδω για την puppy large breed..πανε στο feeding guide και δες τον πινακα:
Finest Complete Puppy Food Large-Bite
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Πολυ καλη επιλογη προσεξε κατι ομως!! Η ακανα θελει σταδιακη μεταβαση απο την παλια τροφη, για διαστημα 3 εβδομαδων περιπου. Επισης πρεπει να προσεχεις τη δοσολογια γιατι αν δωσεις πολυ παραπανω τα κοπρανα γινονται πολυ μαλακα.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


ramos

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2012
167
2
Tι σχέση έχει η υψηλή πρωτείνη με το κλίμα? ίσα ίσα, σε ζεστότερο κλίμα/λιγότερη κίνηση/λιγότερη άσκηση, καλύτερα υψηλή πρωτείνη/χαμηλοί υδατάνθρακές παρά το αντίθετο, ειδικά αν ο σκύλος έχει προδιάθεση για αυξημένο βάρος.... εσείς πως το βλέπετε?
Fish4dogs πολύ φτηνή έχει στο amazon... νομίζω συμφέρει ακόμα και τώρα που καταργήσανε τα δωρεάν μεταφορικά....
Eμένα το 12κιλο σακί μου φτάνει και για τα δυο σκυλιά (31+14 κιλά, σύνολο 45) για 20 μέρες περίπου... για ένα σκύλο γύρω στα 30 φτάσει για το μήνα.

kopritis αυτη ειναι η σωστη προσεγγιση ως προς τους ανθρωπους,στο σκυλο δεν λειτουργει ετσι,ο σκυλος χρησιμοποιει κυριως πρωτεινη και λιπος για ενεργεια και τους υδατανθρακες(γλυκογονο) αδυνατει να τους αφομειωσει και δημιουργουν αλλεργιες.για αυτο οι καλυτερες τροφες ειναι οι grain free και εκτος απο κρεας εχουν φρουτα και λαχανικα αντιθετα με αυτες που χρησιμοποιουν ρυζια και καλαμποκια ως fillers.
και για αυτο ακριβως οι δυνατες καναδικες τροφες(οριτζεν) που ειναι κατασκευασμενες για κρυα κλιματα δυσκολα καθονται καλα σε σκυλια στα μερη μας!
 


silkwood

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2013
62
1
Ιεραπετρα Κρητης
Πολυ καλη επιλογη προσεξε κατι ομως!! Η ακανα θελει σταδιακη μεταβαση απο την παλια τροφη, για διαστημα 3 εβδομαδων περιπου. Επισης πρεπει να προσεχεις τη δοσολογια γιατι αν δωσεις πολυ παραπανω τα κοπρανα γινονται πολυ μαλακα.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
ναι το εχω στα υπ οψην.. Κοιτα εγω τον ειχα μαθει και στο μαγειρευτο. Δεν του ειχα αποκλειστικα ξηρα τροφη. Σκεφτομαι να τον παω στην Ακανα με μεταβαση 10 ημερων το πολυ.. Πχ σημερα πρωτη μερα του δωσα 70% παλια 30% ακανα. Αυριο το ιδιο ισως, μεθαυριο 60-40 και παει λεγοντας. Πιστευω ειναι ο σωστοτερος τροπος.
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
ναι το εχω στα υπ οψην.. Κοιτα εγω τον ειχα μαθει και στο μαγειρευτο. Δεν του ειχα αποκλειστικα ξηρα τροφη. Σκεφτομαι να τον παω στην Ακανα με μεταβαση 10 ημερων το πολυ.. Πχ σημερα πρωτη μερα του δωσα 70% παλια 30% ακανα. Αυριο το ιδιο ισως, μεθαυριο 60-40 και παει λεγοντας. Πιστευω ειναι ο σωστοτερος τροπος.
Και τώρα μαγειρευτό θα του δίνεις?
 




peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Οχι αλλα κανενα μεζε απο κοτοπουλο ή γενικα κρεας δε νομιζω να υπαρχει προβλημα. Τι λετε;
Δεν νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα,απλα σε ρώτησα γιατί εμένα είναι 7 μηνών και έχω κανά μήνα που του δίνω μαγειρευτό μαζί με την ξηρά!
 


silkwood

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2013
62
1
Ιεραπετρα Κρητης
Δεν νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα,απλα σε ρώτησα γιατί εμένα είναι 7 μηνών και έχω κανά μήνα που του δίνω μαγειρευτό μαζί με την ξηρά!
πιστευω πως στο σκυλι δεν ειναι κακο να υπαρχει λιγη ποικιλια.. αλλωστε κι εμεις δε μπορουμε με ενα μοναχα φαγητο!
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
πιστευω πως στο σκυλι δεν ειναι κακο να υπαρχει λιγη ποικιλια.. αλλωστε κι εμεις δε μπορουμε με ενα μοναχα φαγητο!
Ακόμα πιστεύω πως το σκυλί δεν πρέπει να τρώει καθόλου κροκέτα αλλά τι να το κάνεις που είναι η πιο εύκολη και γρήγορη λύση,κάποια στιγμή πάντως θα του την κόψω τελείως την ξηρά
 


silkwood

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2013
62
1
Ιεραπετρα Κρητης
Ακόμα πιστεύω πως το σκυλί δεν πρέπει να τρώει καθόλου κροκέτα αλλά τι να το κάνεις που είναι η πιο εύκολη και γρήγορη λύση,κάποια στιγμή πάντως θα του την κόψω τελείως την ξηρά
Απο την (καλη) ξηρα ομως θα παρει τα παντα. Πρωτεινη ασβεστιο υδατανθρακες βιταμινες λιπαρα.. οτι χρειαζεται.. απο το μαγειρευτο θα παρει τι? :p Εκτος αν μαγειρευτο εννοεις BARF και οχι αποφαγια..
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Κακα τα ψεμματα μακαρι ολοι να μπορουσαμε να μαγειρευουμε στα σκυλια μας, δεν υπαρχει καλυτερο. Ειναι ομως σχετικα δυσκολο εγχειρημα να φτιαξεις ενα ολοκληρωμενο σιτηρεσιο, απαιτει πολυ διαβασμα & εναν κτηνιατρο που να χει διαθεση να βοηθησει!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Απο την (καλη) ξηρα ομως θα παρει τα παντα. Πρωτεινη ασβεστιο υδατανθρακες βιταμινες λιπαρα.. οτι χρειαζεται.. απο το μαγειρευτο θα παρει τι? :p Εκτος αν μαγειρευτο εννοεις BARF και οχι αποφαγια..
Για μένα δεν υπάρχει καλή ξηρά,επεξεργασμένη τροφή γεμάτη συντηρητικά και σε βάθος χρόνου τα περισσότερα σκυλιά εμφανίζουν προβλήματα,όταν λέω μαγειρευτό δεν εννοώ αποφάγια απλά όπως είπαμε και πιο πριν είναι πολύ δύσκολο από πολλές πλευρές!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
καπου καπου να τους πετατε και κανα κουνελι στην αυλη,, ζωντανο,,, κανει καλο ==))
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
απαιτει πολυ διαβασμα & εναν κτηνιατρο που να χει διαθεση να βοηθησει!
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που μπορούν να βοηθήσουν ασχέτως αν έχουν όλη τη καλή διάθεση.

Διάβασμα και συνομιλίες με έμπειρους ιδιοκτήτες
 


silkwood

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2013
62
1
Ιεραπετρα Κρητης
Υπαρχει ενα προβληματακι.. αναμειγνύω την παλια ξηρα με την Ακανα για σωστη μεταβαση, αλλα η κουφαλα τρωει μονο τις κροκετες της ακανα, τις αλλες δεν τις αγγιζει καν.. Να της ανακατεψω με λιγο απλο μαγειρευτο του στυλ κοτοπουλο η μακαρονια? τι σκατα να κανω :p
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Τίποτα συνέχισε έτσι. Παρακολούθησε τα κακά της , αν δεν επηρρεαστούν δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ πέρασα στην acana χωρίς μετάβαση και όλα καλά.