Ξηρα τροφη για σκυλο με λεισμανιαση


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
Καλησπερα,εχω ενα chow chow 4 ετων και αρχες μαιου του 2016 εγινε διαγνωση για καλαζαρ με τιτλο 1/3200 και λιγο πειραγμενα τα νεφρα.Εγινε θεραπεια με milteforan και zylapour και τωρα συνεχιζω μονο με το δευτερο.Μετα λιγες μερες το τελος του μιλτεφοραν οι αιματολογικες βελτιωθηκαν πολυ και ηταν πολυ καλες.Εξεταση αιματος με τιτλο θα κανω τον νοεμβριο.Τον πρωτο καιρο μετα την διαγνωση για καλαζαρ εδινα ξηρα τροφη royal canin renal(πριν την διαγνωση ακανα) μετα ομως και αφου τα νεφρα εφτιαξαν ψαχνω να βρω μια καλη ξηρα τροφη με χαμηλη πρωτεινη που διαβαζω πως λογω καλαζαρ πρεπει να δινω απο εδω και περα.(Ακανα λογω υψηλης πρωτεινης ολοι μου λενε μακρια,ισχυει αυτο;)
Η κτηνιατρος μου προτεινε αυτη http://www.affinity-petcare.com/advance/en/dogs/leishmaniasis
Την γνωριζει κανεις;Τα 10 κιλα κανουν 99 ευρω,πανακριβη δηλαδη,αξιζει οντως τα χρηματα αυτα η να παω σε καποια αλλη;
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Την τροφη που σου συστησε ο κτηνιατρος σου δεν την ξερω αλλα μου κανει φυσικό να είναι πιο ακριβή διότη είναι κλινική τροφη και οχι απλή. Επίσεις τώρα δε κοιτας την τιμη κοιτας πως θα γινει καλα ο σκυλος σου. Περαστικα!!
 


Σκυλομανα

New Member
23 Σεπτεμβρίου 2016
2
0
44
Πολεμάμε απο πέρυσι με το καλαζάρ και πριν δύο μήνες μας χτύπησε και τα νεφρά.Σήμερα τον έβαλα μέσα στην κλινική διότι δεν έτρωγε την ειδική τροφή για τα νεφρά του εδώ και δύο ημέρες. Είναι 6 χρονών ημίαιμος ροτβαιλερ. Εχω σαλτάρει. Με τρία πιτσιρίκια στο σπίτι, δύο σκυλιά και μια γάτα Είμαι έτοιμη για κατάρρευση.
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
σε νιωθω,ευχομαι περαστικα .
αν θες πεσμας λιγα πραγματα για ολα οσα εγιναν αυτο τον χρονο μετα την διαγνωση του καλαζαρ.
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Rice, Wheat Flour, Wheat, Maize, Dehydrated Egg, Animal Fat, Soya Flour, Maize Gluten Flour, Hydrolyzed Soya Protein, Hydrolyzed Animal Proteins, Beetroot Pulp, Serum, Coconut Oil, Calcium Carbonate, Plasma Proteins, Fish Oil Sodium Caseinate, Monocalcium Phosphate, Potassium Chloride, Maize Flour.

Το κρέας που είναι;;; :O Αυτό μου κάνει τροφή για κότες, όχι για σκυλιά... :eek::confused:
Eκτός και αν δε κάνει να τρώνε κρέας ( ??? ) όταν έχουν καλααζάρ;;;

Περαστικά σας και ελπίζω να το ξεπεράσετε!! :)
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Rice, Wheat Flour, Wheat, Maize, Dehydrated Egg, Animal Fat, Soya Flour, Maize Gluten Flour, Hydrolyzed Soya Protein, Hydrolyzed Animal Proteins, Beetroot Pulp, Serum, Coconut Oil, Calcium Carbonate, Plasma Proteins, Fish Oil Sodium Caseinate, Monocalcium Phosphate, Potassium Chloride, Maize Flour.

Το κρέας που είναι;;; :O Αυτό μου κάνει τροφή για κότες, όχι για σκυλιά... :eek::confused:
Eκτός και αν δε κάνει να τρώνε κρέας ( ??? ) όταν έχουν καλααζάρ;;;

Περαστικά σας και ελπίζω να το ξεπεράσετε!! :)
Παίρνει την πρωτεΐνη από την σόγια βασικά (Hydrolyzed Soya Protein). Το έχω δει στην υποαλλεργική της Purina, όχι με την ίδια σειρά βέβαια (είχε τη σόγια δεύτερη αν δεν κάνω λάθος).
Έχω κρατήσει σκύλο με καλααζάρ, η τροφή που μου είχανε φέρει ήταν η light έκδοση από μία κανονική (με χαμηλή πρωτεΐνη δηλαδή), αλλά παρόλα αυτά ο σκύλος μία βδομάδα μετά χειροτέρεψε και τον πήρε άτομο με πιο ήρεμο περιβάλλον (ήταν από φιλοζωικό).
Ο επόμενος σκύλος με καλααζάρ που ανέλαβα ξεκίνησε με barf -από τον Μάρτιο, και φαινομενικά είναι σε πολύ πολύ καλή κατάσταση, οι εξετάσεις θα γίνουν αρχές Οκτώβρη. Είχα ένα άγχος λόγω της προηγούμενης εμπειρίας, αλλά αν και για κάποιους ρίσκαρα, πέτυχε.
 
  • Like
Reactions: vek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Όταν ένας σκύλος έχει νεφρά πρέπει να μειωθεί ο φώσφορος οποτε αν δεν ταΐζαμε κροκέτα θα ανεβάζαμε την ποσότητα στο κρέας και την ποιότητα αλλά στις κροκέτες δεν γίνεται αυτό, ρίχνουν την ζωική πρωτεΐνη χαμηλά η την εξαφανίζουν.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να αδειάζει ο σκύλος από μυς και να λιώνει:( ενώ αν οι κτηνίατροι δεν είχαν σαν καραμέλα (όχι όλοι) την ειδική κροκέτα , και σου πρότειναν μια σωστή διατροφή με μαγειρευτό ή ωμό όπως πρέπει τα πράγματα θα ήταν καλύτερα.
 


Σκυλομανα

New Member
23 Σεπτεμβρίου 2016
2
0
44
Στον Τόμπυ στην αρχή είχα πάρει κροκετες με υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη αλλά λόγω των φαρμάκων μου έκανε διάρροια , οπότε το γυρίσαμε σε μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε ρύζι. Τώρα με τα νεφρά του δίνω τις ειδικές κροκετες μαζί με κονσέρβες Renal function της Purina. Εχω κλαταρει τόσο οικονομικά όσο και ψυχικά. Η κτηνίατρος μου είπε πως όταν φτιάξουν λίγο οι εξετάσεις μας θα ξανακάνουμε θεραπεία με Milteforan γιατί οι ενέσεις Είναι πολύ τοξικές.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf