Οι αναμνήσεις ενός Ποιμένα


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ωραιες οι ιστοριες σου..... μ'αρεσει να διαβαζω τα κειμενα σου!

Νομιζω επισης, οτι ακομα κ σημερα οι λυκοι ειναι επικυρηγμενοι.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
East, δεν είναι επικυρηγμένοι, πλέον είναι προστατευόμενο είδος, όπως οφείλει άλλωστε!

Liverpool, στην ερώτησή σου, όχι, είναι εκτός προτύπου!
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Από όσο ξέρω ναι επιτρέπεται...τώρα λεπτομέρειες ως μη κυνηγός, δεν ξέρω...
 




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Όμορφα πράματα!!! Να πέρνει και λιγο χρώμα το μαγαζί ρε παιδιά!!!

Γανιάσαμε με εκείνο το μιτο με τα ΓΠ.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Λοιπον, εγκυκλοπαιδικα:
Οντως ο λυκος θεωρειται προστατευομενο ειδος απο το 1993.
Πριν απο αυτο, οχι μονο επιτρεποταν το κυνηγι του, αλλα υπηρχε κ αμοιβη απο τα κατα τοπους δασαρχεια.
Μετα, κ για να σταματησει η εξοντοση/εξαφανιση του, αρχισαν οι επιδοτησεις στο ζωικο κεφαλαιο "που καταστραφηκε απο λυκους"

Η αλεπου ειναι θηρευσιμο ειδος, μεχρι σημερα, χωρις περιορισμο.

(εχω κυνηγο προχειρο!)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
μου αρεσουν αυτές οι διηγησεις... σαν να μου θυμιζουν το νόημα που χασαμε στην πορεία....
Ακριβώς...


Υ.Γ. Ευχαριστούμε πολύ, για τις όμορφες αφηγήσεις!:)
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Παιδια σαν χθες θυμαμαι τα λυκακια που ειχε βρει ο θειος Φωτης, 4 λυκακια που ισα ισα περπατουσανε, τα παρεδωσε στο δασαρχειο , οχι βεβαια για τα χρηματα (δεν θυμαμαι και το ποσο ανα κεφαλη) αλλα για να δειξει στις αρχες οτι υπαρχουν πολλοι λυκοι.Απο εκεινη τη μερα ακομα και σημερα το λεει ποσο το μετανοιωσε, δεν τον αφησε σε ησυχια η λυκαινα ουτε μια μερα, πηρε τη μυρωδια και 2 χρονια τον ετρεχε, του εκανε πολλες ζημιες. Αφου το Πασχα που κοβανε τα κατσικια και ξεχωριζε αυτα που θα κρατησει , ελεγε, και αυτα τα 4 για την λυκαινα. Ο Λυκος σημερα ειναι προστατευομενο ειδος αλλα ο αριθμος του εχει μειωθει σημαντικα, οι κτηνοτροφοι κλαιγονται γιατι δεν θελουν να υπαρχει αυτο το ζωο, οσο για την αλεπου , ειναι υπευθηνη αθελα της για τις δολοφονιες σκυλων ακομα και αλογων , γιατι τα κυνηγετικα σκυλια πιανουν την μυρωδια της και κανουν πως την κυνηγουν ενω οι λαγοι παιρνουν παραταση ζωης για λιγο καιρο, παντως υπαρχει μεγαλη εχθρα αναμεσα στους κυνηγους που εχουν πανακριβα σεττερ και κυνηγανε πουλια(μπεκατσες) και στους αλλους που σκοτωνουν οτι κινηται.
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
[QUOTEΣωστά τα λέει ο θείος σου-και εμείς έχουμε θέμα με τους κυνηγούς ][/QUOTE]. Δεκαετιες τωρα το ιδιο προβλημα . ΦΟΛΕΣ. Σιχαμερα ανθρωπομορφα τερατα που δεν γινεται να γινουν ανθρωποι, σε παρκα , σε πλατειες , σε δρομους, σε αυλες , σε χωραφια (για να πεθανουν τα μαυροπουλια) σε βουνα για να πεθανει οτι μπορει να γινει εμποδιο στον κομπλεξισμο που εχουν μηπως και ο καλυτερος τους φιλος χτυπησει μεγαλυτερο λαγο, τοσο φιλοι ειναι.

Uploaded with ImageShack.us.

Uploaded with ImageShack.us.

Uploaded with ImageShack.us. Και δεκαδες αλλα σκυλια που εχουν χαθει οι φωτο στα συρταρια της Αστυνομιας
 




liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Xαιρομαι ιδιαιτερα που σας αρεσουν, ποτε δεν φανταζομουν πως θα μπορουσα να μοιραστω αυτες τις ιστοριες μα ανθρωπους που ζουνε στην πολη. Συνηθως αν αρχιζα να λεω καποια ιστορια που εζησα ή μου ειχε πει ο πατερας μου οι φιλοι μου με κραζανε, οι πιο πολλοι πηγαινανε σε μια κατασκηνωση και κλαιγανε για να τους παρουν πισω οι γονεις τους ενω εμενα η μητερα μου για να με παρει απο εκει μου ελεγε ενα σωρο ψεμματα, ενα πλακωμα με επιανε οταν εβλεπα τα φουγαρα του Τιταν μπαινοντας στη θεσσαλονικη. Σιγουρα δεν μπορει ο καθενας να καταλαβει τι ειναι να κοιμασαι πανω στα μαλιωτα και στις καπες (βαζοντας κουβερτες απο πανω ομως γιατι τσιμπανε παρα πολυ) τα σαμαρια γυρω γυρω , τους ηχους απο τα κουδουνια και τα γαυγισματα απο τα σκυλια οταν πιανανε καποια μυρωδια . Αξεχαστες στιγμες .
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Στη Μπαλάφτσα ξεχειμώνιαζαν κυρίως βλάχοι κτηνοτρόφοι από το Πάικο, από τα Λιβάδια.
Από αυτούς κυρίως ήρθαν καλά σκυλιά στην ευρύτερη περιοχή του Βερτίσκου.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Xαιρομαι ιδιαιτερα που σας αρεσουν, ποτε δεν φανταζομουν πως θα μπορουσα να μοιραστω αυτες τις ιστοριες μα ανθρωπους που ζουνε στην πολη. Συνηθως αν αρχιζα να λεω καποια ιστορια που εζησα ή μου ειχε πει ο πατερας μου οι φιλοι μου με κραζανε, οι πιο πολλοι πηγαινανε σε μια κατασκηνωση και κλαιγανε για να τους παρουν πισω οι γονεις τους ενω εμενα η μητερα μου για να με παρει απο εκει μου ελεγε ενα σωρο ψεμματα, ενα πλακωμα με επιανε οταν εβλεπα τα φουγαρα του Τιταν μπαινοντας στη θεσσαλονικη. Σιγουρα δεν μπορει ο καθενας να καταλαβει τι ειναι να κοιμασαι πανω στα μαλιωτα και στις καπες (βαζοντας κουβερτες απο πανω ομως γιατι τσιμπανε παρα πολυ) τα σαμαρια γυρω γυρω , τους ηχους απο τα κουδουνια και τα γαυγισματα απο τα σκυλια οταν πιανανε καποια μυρωδια . Αξεχαστες στιγμες .
το ότι πλέον ζουμε στην πολη, για εμένα δεν ειναι παρα μια αναγκαστική συνθήκη επιβιωσης, λόγω εργασιων και υποχρεώσεων. Άν όμως κάποιος εχει και ενα χωριο να γυρνάει, να τρέχει σαν παιδι, να χάνεται διπλα στο ποτάμι και στα χώματα, τότε η πόλη έχει χάσει από την αρχή την αίγλη της. Πολλώ δε μάλλον που εδώ ψαχνόμαστε για το τί ειναι καλύτερο για τα σκυλιά μας, πού νιώθουν ευτυχέστερα για βόλτες, εκτονωση κλπ... ε βλέπουμε με άλλο μάτι την υπαιθρο...
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Στη Μπαλάφτσα ξεχειμώνιαζαν κυρίως βλάχοι κτηνοτρόφοι από το Πάικο, από τα Λιβάδια.
. Δεν ξερω αν εχεις προσωπικη αποψη για το ονομα η το διαβασες αλλα εμένα η μητέρα μου εχει γεννηθει στη Μπαλάχτσια τον Απρίλιο του '49 , εγω ετσι το εμαθα το χωριο καθως για να πας στη Νιγριτα Σερρων περνουσες απο εκει. Οι Βλαχοι απο τα Μεγαλα Λιβαδια λεγοτανε Τσίπιδες και ειχαν καταγωγη απο τα χωρια του Γραμμου , αυτοι ξεχειμωνιαζανε στην ευρητερη περιοχη των Γιαννιτσων , στην Ευκαρπία Θεσσαλονικης , στη θερμη , στο Ασβεστοχωρι , στο Φιλυρο, στη Νεοχωρουδα, στο Ωραιοκαστρο και μερικες οικογενειες αργοτερα στη Νιγριτα. Στο Κολχικο πηγαιναν οι Μπλατσιωτες (Βλαχοι και Κουπατσαρηδες) και πολλες οικογενειες απο την Κλεισουρα και το Νυμφαιο(Νέβεσκα), οι περισσοτεροι Νεβεσκιώτες ξεχειμωνιαζανε στα Βασιλικά και στη Σουρωτη. Αναμεσα σ΄αυτους , καθως και στους προσφυγικους πληθυσμους αναπτυχθηκαν φιλιες (και εχθρες) με αποτελεσμα να συγγενεψουν με γαμους. Ετσι φανταζομαι βγηκε και το τραγουδι < Μάνα μου με κακοπάντρεψες και με εστειλες στον κάμπο> (πλακα κανω) κάπως ετσι γεννηθηκα και εγω. Να βαλω και μια φωτογραφια του Σανταμ του θειου Θαναση.

Uploaded with ImageShack.us
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Η καταγωγή μου από την πλευρά της μητέρας μου είναι από το Βερτίσκο (Μπέροβα) όπου και πέρασα τα καλοκαίρια των παιδικών μου χρόνων και κόλησα το μικρόβιο με τα τσοπανόσκυλα.
 


stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
Kαλησπερα παιδια!!!ενθουσιαστηκα πραγματικα απο τις ομορφες ιστοριες του liverpool και κατεληξα να διαβασω οτι συνομιλια βρηκα στο φορουμ σχετικα με τον Ε.Π.!!!Βλεπετε,ειμαι κι εγω καινουργιος κατοχος ενος τετοιου υπεροχου σκυλου-κουταβιου και πραγματικα μου κεντρισαν το ενδιαφερον οι ιστοριες και οι προσωπικες εμπειριες σχεδον ολων των χρηστων!!!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Kαλησπερα παιδια!!!ενθουσιαστηκα πραγματικα απο τις ομορφες ιστοριες του liverpool και κατεληξα να διαβασω οτι συνομιλια βρηκα στο φορουμ σχετικα με τον Ε.Π.!!!Βλεπετε,ειμαι κι εγω καινουργιος κατοχος ενος τετοιου υπεροχου σκυλου-κουταβιου και πραγματικα μου κεντρισαν το ενδιαφερον οι ιστοριες και οι προσωπικες εμπειριες σχεδον ολων των χρηστων!!!
Καλως ηρθες. να χαιρεσαι τον καινουριο φιλαρακο σου. Εχεις σχεση με κτηνοτροφια;
 


stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
Ουδεμια φιλε μου!!!Ωστοσο λατρευω αυτην την πανεξυπνη ρατσα πραγματικα πολυ κι ειχα σχεση με τσοπανοσκυλα καθολη την πορεια της 20χρονης ζωης μου!!!!Ειναι ο πρωτος μεγαλος σκυλος που αποκτω και πραγματικα μετα απο τοοοσα σκυλια που εχω γνωρισει,ειναι χωρις υπερβολη το πιο καλο και εξυπνο!!!
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Χαιρομαι που γνωριζεις απο χωριο. Ο Βερτισκος δεν ειναι μεγαλο βουνο (σε υψος) αλλα ειναι πολυ πλουσιο σε χλωριδα και πανιδα, πριν ενα μηνα ημουν στις Κυδωνιες στο Λαχανα και ειδα αρκετα σκυλια αλλα παλι κατι με χαλουσε στην εμφανιση τους. Μαλλον εχω μεινει πολυ πισω στην αξιολογηση του Ε.Π. Λιγο πιο κατω απο το εργοστασιο υπαρχουν 2 σκυλια που μου αρεσουν πολυ αλλα ειναι εντελως διαφορετικα μεταξυ τους, εσυ πως τα κρινεις; . . .
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3