Οι αναμνήσεις ενός Ποιμένα


stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
Χαιρομαι που γνωριζεις απο χωριο. Ο Βερτισκος δεν ειναι μεγαλο βουνο (σε υψος) αλλα ειναι πολυ πλουσιο σε χλωριδα και πανιδα, πριν ενα μηνα ημουν στις Κυδωνιες στο Λαχανα και ειδα αρκετα σκυλια αλλα παλι κατι με χαλουσε στην εμφανιση τους. Μαλλον εχω μεινει πολυ πισω στην αξιολογηση του Ε.Π. Λιγο πιο κατω απο το εργοστασιο υπαρχουν 2 σκυλια που μου αρεσουν πολυ αλλα ειναι εντελως διαφορετικα μεταξυ τους, εσυ πως τα κρινεις; . . .
Προσωπικα φιλε το μονο που με προβληματιζει ειναι ισως το μηκος τους και ιδιαιτερα του μαυρου.Τα υπολοιπα χαρακτηριστικα ωστοσο παραπεμπουν αρκετα σε ΕΠ...(Ξερω πως δεν αναφερεσαι σε μενα,απλα λεω τη γνωμη μου):)
 
Last edited:


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Καθε αποψη ευπροσδεκτη φιλε μου, το παρδαλο δεν ξερω τον ιδιοκτητη αλλα ειναι πολυ ηρεμος , το μαυρο το γνωριζω 2 χρονια και ο ιδιοκτητης ορκιζεται πως ειναι καθαροαιμος, δεν με ενδιαφερει η καθαροαιμια αλλα ο φαινοτυπος, η Μπαμπακωτσου ειχε κανει ενα τετοιο σκυλι που το ειχα βαφτισει Τζοννυ, για το μηκος που λες διαφωνω γιατι μου φαινονται πολυ αρμονικα τα σκυλια. Δες τα κουναβια του ξαδερφου μου.

. Και μια δισεγγονη της Γκολφως .
 


stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
Λοιπον φιλε μου,εφοσον τα εχεις δει και απο κοντα,ενω εγω οχι,τοτε δεν μπορω παρα να συμφωνησω πως εχουν ολα τα χαρακτηριστικα ενος ΕΠ.Ωστοσο,θα ηθελα να επικεντρωθω σε 2 πραγματα.Το πρωτο εχει να κανει με ενα σκυλι που αναφερεις πιο πανω οτι ηταν αρκουδοσκυλο και δε διστασε να επιτεθει στο ρεμα στους λυκους(ή πατερας σου ή ο θειος σου το ειπε αυτο αν δεν κανω λαθος).Πραγματι,το πιστευω αυτο ξερεις.Εχω δει κι εγω τετοια ''αρκουδοσκυλα'' οπως το γραφεις πιο πανω τα οποια γινονται αρκετα μεγαλυτερα απο εναν ΕΠ.Εχουν πιο μεγαλα κεφαλια και ειναι γενικοτερα πιο ογκωδη,με χαιτη μεγαλη γυρω απο το κεφαλι.Επισης,θα ηθελα να επισημανω και κατι ακομη.Οπως πολυ σωστα εγραψε ενας φιλος,ολοι στην Ελλαδα πλεον νομιζουν οτι τα ΕΠ τους εχουν τους σκυλους για οδοντοβουρτσες,ενω στην πραγματικοτητα,το 90% αυτων,δεν εχουν ουτε καν δει ποτε λυκο.Ρε παιδια...Περα απο τα χαρακτηριστικα της καθε φυλης σκυλου,αυτο που μετραει πιο πολυ ξεκαθαρα,ειναι τα βιωματα και ο χαρακτηρας του σκυλου εκ γενετης...Για παραδειγμα,ενα σκυλι που θεωρειται απο το αφεντικο του αγριο και επιθετικο(ανεξαρτητου ρατσας ή παρουσιαστικου),δε θα μπορουσε σε καμια περιπτωση να συγκριθει με ενα σκυλι που καθε μερα παλευει με τα στοιχεια της φυσης και εχει στο προσωπο του χαρακιες απο τους λυκους και τις μαχες εναντια σε εισβολεις...Δυστυχως βεβαια στην Ελλαδα ετσι ειμαστε,καθομαστε και προαγουμε την επιθετικοτητα ενος σκυλου σα να ειναι μαγκια αυτο,ενω στην πραγματικοτητα ο σκυλος αυτος ζει ολη του τη ζωη σε ενα διαμερισμα και απλα γαυγιζει στις βολτες του σε ξενους ή σε αλλα σκυλια!!!Και στο κατω κατω,αφου ολοι πια εχουν τοσο κυριαρχικα και επιθετικα ζωα γιατι δεν τα πατε για σωματοφυλακη ρε παιδια?Ξερω πως ξεφυγα λιγο απο τα ζωακια στις φωτογραφιες,τα οποια πραγματικα μου φαινονται υπεροχα,αλλα ηθελα να τα γραψω αυτα απο νωριτερα,γιατι στην Ελλαδα ειναι πλεον μαγκια να εχεις ενα σκυλο ανεκπαιδευτο που απλα τον αγριευειςκαι ο καημενος μπερδευεται και καταληγει να ειναι επιθετικος με ολους...
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Εχω δει κι εγω τετοια ''αρκουδοσκυλα'' οπως το γραφεις πιο πανω τα οποια γινονται αρκετα μεγαλυτερα απο εναν ΕΠ.Εχουν πιο μεγαλα κεφαλια και ειναι γενικοτερα πιο ογκωδη,με χαιτη μεγαλη γυρω απο το κεφαλι
. Που τα ειδες να παω να τα δω και εγω; Τα τελευταια καλα σκυλια που ειδα ηταν πριν 15 χρονια στην Καστανια και στον Αμαραντο πηγαινωντας για Μουργκανι και στο δασκιο απεναντι απο τη Βεροια, απο Μετσοβο μεχρι περιβολι και Σαμαρινα δεν ειχε σκυλια αξια αναφορας , μονο στην Αετομηλιτσα ειχαν καλα σκυλια αλλα οχι πολυ μεγαλα, στην Νεαπολη και στις γυρω περιοχες δεν ειχε κατι αξιολογο, πως ξαφνικα βρεθηκαμε να εχουμε 3000 χιλ αναγνωρισμενους σκυλους δεν μπορω να το καταλαβω. Αλλα ειπαμε , εχω μεινει πισω. http://imageshack.com/a/img547/2011/2hh8.jpg. Aυτο το σκυλι το εχουνε ως σημειο αναφορας, εγω θα σου πω πως ειναι τουλαχιστον 50% σαρπλανινατσ
 




stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
. Που τα ειδες να παω να τα δω και εγω; Τα τελευταια καλα σκυλια που ειδα ηταν πριν 15 χρονια στην Καστανια και στον Αμαραντο πηγαινωντας για Μουργκανι και στο δασκιο απεναντι απο τη Βεροια, απο Μετσοβο μεχρι περιβολι και Σαμαρινα δεν ειχε σκυλια αξια αναφορας , μονο στην Αετομηλιτσα ειχαν καλα σκυλια αλλα οχι πολυ μεγαλα, στην Νεαπολη και στις γυρω περιοχες δεν ειχε κατι αξιολογο, πως ξαφνικα βρεθηκαμε να εχουμε 3000 χιλ αναγνωρισμενους σκυλους δεν μπορω να το καταλαβω. Αλλα ειπαμε , εχω μεινει πισω. http://imageshack.com/a/img547/2011/2hh8.jpg. Aυτο το σκυλι το εχουνε ως σημειο αναφορας, εγω θα σου πω πως ειναι τουλαχιστον 50% σαρπλανινατσ
Κοιτα,το δικο μου το κουταβι ειναι μικρο και δεν ξερω πως θα εξελιχθει,ωστοσο οτι προχειρη αναγνωριση εχω κανει προερχεται απο γονεις και χαρακτηριστικα τα οποια εχω διαβασει στον οφεπ και τον αρκτουρο.Εχω δει τετοιο αρκουδοσκυλο στη Χαλκιδικη και στο Λιβαδι.Αλλα οπως αυτο στη Χαλκιδικη δεν εχω δει κανενα.Ηταν πιο μεγαλο απο το πρωτο που μου εδειξες και ισως και απο το δευτερο,το οποιο φαινεται να εχει χαρακτηριστικα καυκασου...Συνηθως ασπρα ειναι τα ''αρκουδοσκυλα'' που σου λεω.Το πρωτο ως τι ακριβως το εχουν προτυπο?
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Το πρώτο είναι ΜτΗ, το δεύτερο ποίος το έχει σαν σημείο αναφοράς;
Το ίδιο αναρωτιέμαι κι εγώ (εδώ και αρκετό καιρό!)...

Υ.Γ. Για το δε τρίτο, είμαι (σχεδόν) σίγουρος πως αντιλαμβανόμαστε και οι δύο (?) το σημείο αναφοράς του...:cool:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Πείτε ρε παιδιά να αντιληφθούμε κι εμείς...γιατί εμένα αυτό το τρίτο σχεδιάκι, μου αρέσει περισσότερο κι ας είναι σε λάθος χρώμα. Κοντοφέρνει :p
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Πείτε ρε παιδιά να αντιληφθούμε κι εμείς...γιατί εμένα αυτό το τρίτο σχεδιάκι, μου αρέσει περισσότερο κι ας είναι σε λάθος χρώμα. Κοντοφέρνει :p
Εκτός και αν πέφτω λιγάκι έξω... νομίζω ότι μιλάει (ή κάποιοι από τους προγόνους του) την ίδια γλώσσα με μία Ρωσίδα κυρία που μας κρατάει το σπίτι (στοιχειωδώς) καθαρό...:cool:
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ακριβως το ιδιο εγραψα λιγο πιο πανω!!!:cool:
Σε διάβασα...:)

Υ.Γ. Να πω και κάτι τυχαίο: Κάποτε, η Πρόεδρος του Ρωσικού Ομίλου Ποιμενικών Καυκάσου (και κριτής και εκτροφέας) είχε πει:
"Το βασικό χαρακτηριστικό του Καυκάσιου είναι το κεφάλι (κεφάλι - μάσκα - χαίτη). Αν δω ένα σκύλο με αντιπροσωπευτικό κεφάλι και μέτρια μορφολογία, θα τον κρίνω σαν κακό δείγμα Καυκάσιου. Αν δω ένα υπέροχο σκύλο, χωρίς αντιπροσωπευτικό κεφάλι, θα τον αποκλείσω σαν υπέροχο σκύλο, που δεν είναι Καυκάσιος"...
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Βλεπω οτι σε αλλο θρεντ το εχετε αναλυσει το θεμα παλαιοτερα για αυτο δεν μπαινω στη διαδικασια ποσες φυλες ειναι ο ΕΛ.Π. Θα πρεπει να ξαναδιαβασω τον Ξενοφωντα που ειχε καταγραψει πανω απο 60 ελληνικες ρατσες. Για τον πρωτο σκυλο σαφεστατα και ειναι Μολοσσος ηπειρου (αφου αναγνωριστηκε να δεχτω πως υπαρχει) ο δευτερος σκυλος δεν ξερω καν τι ειναι αλλα τον βρηκα εδω <ελληνικος ποιμενικος κουταβια> και καθως τον βλεπω παντου θεωρησα οτι ειναι αναγνωρισμενος επιβητωρ. Ο τριτος ειναι ο θεοδωσης , ρατσας σαρπλανινατσ και το σημειο αναφορας του ειναι πως ειναι καθαροαιμος , γιος του ΚΟΛ , που ζευγαρωσε με μια σκυλα που αυτη τη στιγμη δεν την εχω φωτο και γεννησανε την Μπεμπα , η Μπεμπα οταν μεγαλωσε , ζευγαρωσε με τον Ταϊσον εκ των Γρεβενων , με αποτελεσμα να γεννηθουν τα πολυ ομορφα ποιμενικα κουταβια τους. . Φυσικα χαριστηκανε σε κτηνοτροφους χωρις συμβολαια
 


stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
Βλεπω οτι σε αλλο θρεντ το εχετε αναλυσει το θεμα παλαιοτερα για αυτο δεν μπαινω στη διαδικασια ποσες φυλες ειναι ο ΕΛ.Π. Θα πρεπει να ξαναδιαβασω τον Ξενοφωντα που ειχε καταγραψει πανω απο 60 ελληνικες ρατσες. Για τον πρωτο σκυλο σαφεστατα και ειναι Μολοσσος ηπειρου (αφου αναγνωριστηκε να δεχτω πως υπαρχει) ο δευτερος σκυλος δεν ξερω καν τι ειναι αλλα τον βρηκα εδω <ελληνικος ποιμενικος κουταβια> και καθως τον βλεπω παντου θεωρησα οτι ειναι αναγνωρισμενος επιβητωρ. Ο τριτος ειναι ο θεοδωσης , ρατσας σαρπλανινατσ και το σημειο αναφορας του ειναι πως ειναι καθαροαιμος , γιος του ΚΟΛ , που ζευγαρωσε με μια σκυλα που αυτη τη στιγμη δεν την εχω φωτο και γεννησανε την Μπεμπα , η Μπεμπα οταν μεγαλωσε , ζευγαρωσε με τον Ταϊσον εκ των Γρεβενων , με αποτελεσμα να γεννηθουν τα πολυ ομορφα ποιμενικα κουταβια τους. . Φυσικα χαριστηκανε σε κτηνοτροφους χωρις συμβολαια
Ομορφα!!!:)Το σαρπλανινατσ τι ρατσα ειναι???
 






liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Ουδεμια φιλε μου!!!Ωστοσο λατρευω αυτην την πανεξυπνη ρατσα πραγματικα πολυ κι ειχα σχεση με τσοπανοσκυλα καθολη την πορεια της 20χρονης ζωης μου!!!!Ειναι ο πρωτος μεγαλος σκυλος που αποκτω και πραγματικα μετα απο τοοοσα σκυλια που εχω γνωρισει,ειναι χωρις υπερβολη το πιο καλο και εξυπνο!!!
. stathis4 τρελλο παοκι , οπως σε κοβω δεν ξερεις και πολλα πραγματα απο σκυλια , περνα καλα τη νιοτη σου και σιγα σιγα θα μαθεις. Στο ερωτημα σου , ναι μοιαζει με καυκασου αλλα ειναι πολυ πιο καλο σε χαρακτηρα αλλα υστερει πολυ σε δυναμη. Ειναι Γιουγκοσλαβικο ποιμενικο.
 


stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
. stathis4 τρελλο παοκι , οπως σε κοβω δεν ξερεις και πολλα πραγματα απο σκυλια , περνα καλα τη νιοτη σου και σιγα σιγα θα μαθεις. Στο ερωτημα σου , ναι μοιαζει με καυκασου αλλα ειναι πολυ πιο καλο σε χαρακτηρα αλλα υστερει πολυ σε δυναμη. Ειναι Γιουγκοσλαβικο ποιμενικο.
Αρχικα,εξυπακουεται πως δεν ξερω πολλα πραγματα απο σκυλια,δεν εζησα σε χωριο ποτε μου και ολες οι επαφες που ειχα ηταν απο τσομπανοσκυλα απο το χωριο της μανας μου στην Κατερινη,γι αυτο και εγραψα οτι εχω γνωρισει πολλα απ' αυτη τη ρατσα...Τωρα αν εννοεις οτι ειμαι και καποιος ειδημων,τοτε σιγουρα οχι.Απλως ενημερωνομαι συνεχως,και ενας λογος παραπανω τωρα που εχω και δικο μου σκυλο να φροντισω.Και εντελλει,την ηξερα την ρατσα αυτη,απλως το καταλαβα αφου το γκουγκλαρα,καθοτι δεν θυμομουν την ονομασια και την ειχα στο μυαλο μου ως μια μικροτερη εκδοση εκδοση καυκασιου...
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Να ξεκινήσουμε με τρία αξιώματα:
1) Τα σκυλιά που βγαίνουν στα αποτελέσματα αναζήτησης δεν είναι απαραίτητα Ε.Π.
2) Δεν είναι Ε.Π. κάθε σκυλί που βρίσκεται σε κοπάδι
3) Δεν υπάρχουν Ε.Π. ΒΕΚ ακόμη.
 


stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
Ρε παιδια,μην τρελενεστε...Δεν ειπε κανενας οτι ολα τα σκυλια σε ενα κοπαδι ειναι ΕΠ...Απλως,οταν χαρακτηρισα τα τσομπανοσκυλα ως μια συγκεκριμενη ρατσα,το εννοουσα περισσοτερο ως συμπεριφορα και πολυ λιγοτερο ως μια ενιαια ανοθευτη φυλη.Οπως επισης εχω κανει και τη συγκριση της ρατσας με το δικο μου κουταβι.Ειδα τους γονεις που μου ειπε ο τσοπανος πως τους πηρε απο τον αρκτουρο και οποιαδηποτε συγκριση εχω κανει βασιζεται σε πληροφοριες που εχω παρει για τον ΕΠ σε πανω απο 6 αξιοπιστα sites.Δεν ειμαι ειδικος στα σκυλια ρε παιδια,αμα τα ηξερα ολα,χωρις παρεξηγηση,αλλα σιγα μην γραφομουν στο φορουμ.Επισης γνωριζω οτι δεν ειναι διεθνως αναγνωρισμενη φυλη ο ΕΠ.Τωρα,οσο για τα λανθασμενα αποτελεσματα αναζητησης στο google,μπορειτε να απευθυνθειτε στον ιστοτοπο αλλα και στους πραγματικα χαζους χρηστες που ανεβαζουν μια φωτογραφια με ενα λιονταρι και ή οποιοδηποτε μεγαλοσωμο μαλλιαρο σκυλο,και γραφουν απο κατω ΕΠ.:)