Ο Ορφεας (Bull terrier)


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
ειμαι στην πολυ ευχαριστη θεση να σας ανακοινωσω πως επιτελους πηρα σκυλο :D.

η ιστορια του ηταν ιδια με πολλων αλλων ατυχων σκυλακων δυστυχως...τριγυρνουσε αδεσποτος στο Ηρακλειο, ατσιπαριστος και ταλαιπωρημενος, ωσπου για καλη του τυχη τον περισυνελεξαν εθελοντες του κυνοκομειου οπου και τον φιλοξενουσαν ως σημερα.
μπηκε αγγελια στο facebook γυρω στα μεσα του φεβρουαριου μην τυχον και βρεθει ο ιδιοκτητης του αλλα κανεις δε βρεθηκε.
χρονια τωρα κοιτουσα καθημερινα τις αγγελιες στο facebook..., διαφοροι λογοι δε μου επετρεπαν να παρω μεχρι τωρα σκυλο. οταν τον ειδα ομως καταλαβα οτι ειχε ερθει εκεινη η στιγμη.

η αγγελια που ειχε ειναι η παρακατω:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153995649403623.1073742186.112541418622&type=3

ο Ορφεας ειναι ενας ηλικιωμενος μπουλακος, ηλικιας 8- 10 ετων με τον ιδανικοτερο χαρακτηρα που μπορει να ζητησει κανεις απο ενα σκυλο. ειναι ηρεμος, συνεργασιμος, τα παει καλα με σκυλους και ανθρωπους, Κυριος στο σπιτι (με το κ κεφαλαιο), μπαινει στο αμαξι με ευκολια και καθεται στη θεση του, τρωει το φαγητο του χωρις καμμια ιδιοτροπια, του αρεσουν πολυ οι βολτες, ο υπνος και η καλοπεραση, δε λερωνει, δεν κανει ζημιες, δε γαβγιζει χωρις λογο, ξερει το "κατσε" (!), ζωηρουλης, παιχνιδιαρης και πολυ κοινωνικος.

τον Ορφεα τον παρελαβα σημερα το πρωι στις 8 απο το λιμανι και απο τοτε εχουμε γυρισει παρεουλα τον μισο Πειραια!

θελω απο εδω να ευχαριστησω ολους στο κυνοκομειο του Ηρακλειου για τη φροντιδα που του εδειξαν γιατι χωρις αυτους ισως και να μην υπηρχε τη στιγμη που μιλαμε, τη Μαρια που μου τον εμπιστευθηκε, τις κοπελες στο ιατρειο που τον εξετασαν και μου τον σενιαρισαν (!), το φιλο μου τον Βασιλη που με βοηθησε να τον φερω και τελος τον συνοδό του στο ταξίδι Χριστοφορο που μου τον παρεδωσε.

αυτος ειναι ο Ορφεας σημερα:

DSC01339.JPG
DSC01344.JPG
 




PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!(y)
Το χασμουρητό του δείχνει και την ευτυχία του.:)
Εύχομαι το λιγότερο άλλα τόσα χρόνια αγάπης για τους δυό σας.:)
Δεν πιστεύω να θές και συμβουλές.;)
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Χαίρομαι πάρα πολύ για τον Ορφέα και ακόμα περισσότερο για σένα! Να περάσετε πολλά ευτυχισμένα χρόνια μαζί!
 
  • Like
Reactions: An aer and spyv


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
καλως τον δεχτηκες!
του πηρε λιγοτερο απο 24 ωρες να βολευτει απ οτι βλεπω. :LOL:
καμια σχεση ο σκυλος που βλέπω στις φωτογραφιες της αγγελιας το σκύλο στις σημερινές. Ειναι συγκινητικό!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Μπράβο, πολύ χαίρομαι, ο Ορφεάκος τελικά πολύ τυχερούλης, θα περάσει θαυμάσια ζωή μαζί σου. Και ξανά μπράβο που πήρες τόσο μεγάλο σκυλί, σπάνια συμβαίνει.
Ευχομαι να ζήσει πολλά χρόνια ακόμα για να τον χαίρεσαι.
 
  • Like
Reactions: spyv




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Και ξανά μπράβο που πήρες τόσο μεγάλο σκυλί, σπάνια συμβαίνει.
μονο οφελη εχει η πραξη του να υιοθετησεις ενα ηλικιωμενο σκυλι για μενα. δυστυχως δεν το βλεπουν ολοι το ιδιο.

ο ορφεας ηρθε στο καραβι παρεα με αλλα 9 (!) σκυλια. ολα ειχαν βρει τους γονεις τους. ζητημα ηταν να ηταν αλλο ενα ενηλικο. ολα ηταν κουταβια.
και ολα, αν εξαιρεσεις 2, ηταν λευκα σκυλια, ή λευκα με καποιο αλλο χρωμα...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Spyv, ότι και να πω είναι λίγο! Καλώς δεχτηκατε ο ένας τον άλλο και να σας χαιρόσαστε!
 
  • Like
Reactions: spyv


Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Καλώς τον δέχτηκες!! :love:

Πως αλλάζουμε απλά με λίγη φροντίδα και αγάπη, είναι συγκινητικό!!
Χίλια καλά να σου ρθουνε, να χετε μια όμορφη και απροβλημάτιστη συμβίωση!!

Μόνο 2 φωτό;; Κι άλλο, κι άλλο..
 
  • Like
Reactions: spyv




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Σπύρο, ότι και να πω είναι λίγο!

Ερχονται μαζικά (και άναρχα) οι σκέψεις στο μυαλό...
Συγχαρητήρια (με συγκίνηση!) που υιοθέτησες ένα σκύλο που δεν είναι κουτάβι!
Συγχαρητήρια που απέκτησες ένα σκύλο της αγαπημένης σου φυλής!
Παρότι τόσα χρόνια χωρίς σκύλο, εγώ σε "οραματίζομαι" όλα αυτά τα χρόνια που σε "ξέρω", σαν να έχεις δίπλα σου ένα σκύλο...

Χίλιες ευχές, για να είναι δίπλα σου για πολλά χρόνια ακόμα!!!:)

Υ.Γ. Και, για να ανέβεις λίγο (ακόμη!!!), να σου μεταφέρω (σπαρταριστή και ολόφρεσκη!) μία δυσειδαιμονία που ισχύει στη Νότιο Αφρική και μου την είπε ένας πελάτης μου, μόλις προχτές... και, βέβαια, μάντεψε για τι θέμα συζητούσαμε: Εκτός από τα Μπουρμπούλ, που όπως επιβεβαίωσε κι αυτός, είναι θρύλος στη χώρα τους (ΑΥΤΑ θεωρούν σκυλιά και δεν χρειάζονται να αναφέρουν τη φυλή τους - τα υπόλοιπα αναφέρονται με τα ονόματα των φυλών τους)... οι (λευκοί) "νοικοκυραίοι" έπαιρναν (και παίρνουν ακόμα) και μερικές άλλες φυλές, για τη φύλαξή τους... εκτός, βέβαια, από το Ροδεσιανό Ρίτζμπακ, μου ανέφερε ότι έχουν πολλά ΛΕΥΚΑ Bull Terriers... και, όταν τον ρώτησα γιατί λεύκα Μπουλ Τέριερ, μου απάντησε: "Γιατί το λευκό σκυλί, οι μαύροι στη χώρα το τρέμουν, πιστεύουν ότι έχει μέσα του τον σατανά... αρκεί να σου πω ότι, αν περπατάς με το λευκό Μπουλ Τέριερ σου στο πεζοδρόμιο και διασταυρωθείς με μαύρο... αυτός θα περάσει απέναντι στο άλλο πεζοδρόμιο... τόσο απλά"!:cool:

Υ.Γ.2. Εννοείται ότι η ανωτέρω συζήτηση (για τη δυσειδαιμονία της Ν. Αφρικής) παρατίθεται απλά, σαν λαογραφικό στοιχείο... και, εννοείται ότι ο συγκεκριμένος πελάτης - αφηγητής είναι λευκός... και, εννοείται ότι, επειδή ακριβώς είναι πελάτης, δεν προχώρησα σε οποιοδήποτε σχολιασμό της!;)
 
Last edited:






dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Δεν σε βλέπω να κοιμάσαι σήμερα ... Καλώς τον δεχτήκατε στην οικογένειά σας !!!
 
  • Like
Reactions: spyv


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Mπράβο βρε Σπύροοοοοοο!
Aπό τις πιο καλές και συγκινητικές περιπτώσεις newcomers σκύλων στο φόρουμ φέτος (newcomer ο σκύλος δηλαδή γιατί εσύ είσαι παλιός... :p )
Τελικά το "φλουρί της πίτας" σήμερα έπεσε στον Ορφέα και το Σπύρο... :)
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3