Ο μικρός μου χιουι...




Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Το σκαλιμπορ δυστυχώς δεν το σηκωσε ο οργανισμός μας τωρα θα βάλουμε αμπουλα...τι ευτυχισμένος που είμαι που το βγαλε αυτό το πράγμα απ το λαιμουδακι μου...!!
 

Attachments



Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η είδηση θα ήταν να το σήκωνε ο οργανισμός του.
Θέλει προσοχή και με τις αμπουλες.
Και από πλευράς δραστικής ουσίας αλλά και ποσότητας για τα κιλά του.

Να τον χαίρεσαι τον μικρό σου και να είναι πάντα γερός!
 


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Το σκαλιμπορ δυστυχώς δεν το σηκωσε ο οργανισμός μας τωρα θα βάλουμε αμπουλα...τι ευτυχισμένος που είμαι που το βγαλε αυτό το πράγμα απ το λαιμουδακι μου...!!
Η είδηση θα ήταν να το σήκωνε ο οργανισμός του.
Θέλει προσοχή και με τις αμπουλες.
Και από πλευράς δραστικής ουσίας αλλά και ποσότητας για τα κιλά του.

Να τον χαίρεσαι τον μικρό σου και να είναι πάντα γερός!
Σε ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον..στα μικρουλια σου τι βάζεις εσυ?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εμείς βάζουμε stronghold και σιτρονελα, αλλά υπάρχουν αρκετές επιλογές που μπορείς να δοκιμάσεις.
Κάθε σκύλος είναι διαφορετικός και το πώς θα αντιδράσει ο οργανισμός του δεν μπορούμε να το προβλέψουμε.
Απλά συνήθως οι μικροσωμες φυλές έχουν μια παραπάνω ευαισθησία.
 
  • Like
Reactions: d-friend and Kanga


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Εμείς βάζουμε stronghold και σιτρονελα, αλλά υπάρχουν αρκετές επιλογές που μπορείς να δοκιμάσεις.
Κάθε σκύλος είναι διαφορετικός και το πώς θα αντιδράσει ο οργανισμός του δεν μπορούμε να το προβλέψουμε.
Απλά συνήθως οι μικροσωμες φυλές έχουν μια παραπάνω ευαισθησία.
Η αλήθεια είναι ότι εχω τρελαθεί να ρωταω και να ψαχνω και όντως διαπίστωσα ότι είναι πως θα κάτσει το καθετι στο σκυλο..και μενα αμπουλα stronghold μου δωσανε σε συνδυασμό με σιτρονελα..θα δούμε πως θα μας κατσει..πάντως ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σου..το εκτιμω
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Και εμείς δεν σηκώνουμε το scalibor. Βάζω την αμπούλα vectra 3D και μίγμα από αιθέρια έλαια. Α, και τώρα ξεκίνησα και το leisguard για ένα μήνα και θα ξαναδώσω τον Ιούλιο.
 
  • Like
Reactions: Kanga


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Και εμείς δεν σηκώνουμε το scalibor. Βάζω την αμπούλα vectra 3D και μίγμα από αιθέρια έλαια. Α, και τώρα ξεκίνησα και το leisguard για ένα μήνα και θα ξαναδώσω τον Ιούλιο.
Απ οτι κατάλαβα πολλα φιλαράκια δεν σηκώνουν το σκαλιμπορ τι τραβανε τα καημενα για να προστατευθουν..και γω δεν θελω να τον βλέπω καταθλιπτικο..περασε αρκετα ηδη το ζουζουνακι μου
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οι παρενέργειες είναι προσωρινές.
Και μπορεί να είναι κάτι δερματικο αλλά και νευρολογικό. Αν τυχών προκύψει, πας σε κάτι άλλο.

Απλά καλό είναι γενικώς όλα αυτά να τα γνωρίζεις γιατί υπάρχουν δυστυχώς κτηνίατροι που δεν κάνουν τέτοιους συσχετισμούς και δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που κάνουν λανθασμένες διαγνώσεις.
 


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Οι παρενέργειες είναι προσωρινές.
Και μπορεί να είναι κάτι δερματικο αλλά και νευρολογικό. Αν τυχών προκύψει, πας σε κάτι άλλο.

Απλά καλό είναι γενικώς όλα αυτά να τα γνωρίζεις γιατί υπάρχουν δυστυχώς κτηνίατροι που δεν κάνουν τέτοιους συσχετισμούς και δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που κάνουν λανθασμένες διαγνώσεις.
Απο την πρώτη στιγμή που ήρθε στα χέρια μου ο μικρός εχω το άγχος της φροντιδας πρωτη φορα εχω μικρο σκυλακι..να είναι καλά ο κτηνίατρος μας...μας βοηθάει πολυ και ας τον ζαλιζω αρκετά!!!
 






Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
ήθελα να το ρωτησω... απο που έχει έρθει ο χιουι?
Το ειχα αναφέρει... Βρέθηκε απο συναδελφο της αδελφης μου σε μια κουτα με αλλα τρια..τρία αγορια και ενα θηλυκό..το θηλυκό πεθανε και τα άλλα τρία ειχαν κάποια θεματακια..ο χιουι σε πιο ηπια μορφη..
 


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Εμείς απο χθες αποκτήσαμε νεα συνήθεια...δεν τρωμε το φαι που είναι μεσα στο πιατακι παρα μονο οτι τύχει να πέσει απ εξω..και βέβαια επιδιωκουμε να πεσουν ολες οι κροκετες εξω...
 

Attachments



Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
κλασσική γιορκομ@λακία... :whistle::D

πολύ γλυκό μωράκι!

Η πράσινομπλε αντανάκλαση στα μάτια με το φλας είναι ενδεικτική της ποιότητας της τρίχας.
Αν πορτοκαλίζει είναι συνήθως πολύ πιο χοντρή η τρίχα και όχι μεταξωτή.
 
Last edited:






Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
κλασσική γιορκομ@λακία... :whistle::D

πολύ γλυκό μωράκι!

Η πράσινομπλε αντανάκλαση στα μάτια με το φλας είναι ενδεικτική της ποιότητας της τρίχας.
Αν πορτοκαλίζει είναι συνήθως πολύ πιο χοντρή η τρίχα και όχι μεταξωτή.
Καλο είναι το διαολακι..το μονο που με αγχώνει είναι τα δόντια να μπορουν να βγουν απο μονα τους και να μην χρειαστεί παρεμβασει του κτηνιατρου..
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μην σε αγχώνει αυτό.
Οι κυνόδοντες που θα βγουν, είναι πολύ πιθανό να συνυπάρξουν για ένα διάστημα με τους νεογιλούς. Κανονικά όπως βγαίνει ο ενήλικος κυνόδοντας σπρώχνει τον νεογιλό και πέφτει.
Στα γιόρκι είναι σύνηθες λόγω πολύ βαθιάς ρίζας των νεογιλών να μην πέσουν άμεσα.
Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων απλά περιμένεις - βοηθώντας το κιόλας λιγάκι. Με παιχνίδια, με μασουλητήρια με χίλια δυο. Ξέρω περίπτωση που έπεσαν όταν ο σκύλος ήταν 3 ετών.
Στον έναν τον δικό μου μέσα σε μια εβδομάδα έπεσαν και οι 4.
Στον άλλον, οι 3 είχαν πέσει σχεδόν άμεσα και ο άλλος ήταν βράχος. Επεσε όταν ήταν 18 μηνών.

Αν τυχών δεν πέσουν άμεσα, έχε τον νου σου να βουρτσίζεις καλά ανάμεσά τους, γιατί μένει τροφή. Γενικά, καλό είναι να τον μάθεις από τώρα να κάθεται να του περιποιείσαι τα δόντια.
 


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Μην σε αγχώνει αυτό.
Οι κυνόδοντες που θα βγουν, είναι πολύ πιθανό να συνυπάρξουν για ένα διάστημα με τους νεογιλούς. Κανονικά όπως βγαίνει ο ενήλικος κυνόδοντας σπρώχνει τον νεογιλό και πέφτει.
Στα γιόρκι είναι σύνηθες λόγω πολύ βαθιάς ρίζας των νεογιλών να μην πέσουν άμεσα.
Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων απλά περιμένεις - βοηθώντας το κιόλας λιγάκι. Με παιχνίδια, με μασουλητήρια με χίλια δυο. Ξέρω περίπτωση που έπεσαν όταν ο σκύλος ήταν 3 ετών.
Στον έναν τον δικό μου μέσα σε μια εβδομάδα έπεσαν και οι 4.
Στον άλλον, οι 3 είχαν πέσει σχεδόν άμεσα και ο άλλος ήταν βράχος. Επεσε όταν ήταν 18 μηνών.

Αν τυχών δεν πέσουν άμεσα, έχε τον νου σου να βουρτσίζεις καλά ανάμεσά τους, γιατί μένει τροφή. Γενικά, καλό είναι να τον μάθεις από τώρα να κάθεται να του περιποιείσαι τα δόντια.
Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες οι οποιες είναι παντα πολυτιμες...του τα βουρτσιζω τα δοντακια καθε μερα κι όταν μ αφηνει και δύο φορές την ημέρα...μου φαίνεται τοσο ευθραυστος που φοβάμαι πολυ μ αυτον..ο ατιμος είναι διαβολακος και επίσης κτητικουλης κρατωντας μουτρα οταν δεν ασχολούμαι μαζί του συνέχεια..και πάλι ευχαριστώ με βοηθας οσο δεν φαντάζεσαι..να σε χαίρονται τα ζουζουνια σου..
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf