ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΜΕ ΜΑΛΤΕΖ


cybsoul

Member
21 Ιανουαρίου 2010
6
0
Καλημέρα σε όλους,:)

Σαν εντελώς νέος στο φόρουμ θα ήθελα να συστήσω κ εγω την πανέμορφη Λίζα μου 10 μηνών, θυληκό μαλτεζάκι μικρό σε μέγεθος γύρω στα 1500γρ.

Δυστυχώς σαν μελλοντικός χαζομπαμπάς ύστερα απο κάμποσους μήνες διατροφής με Ρουαλ Κανιν, η Λίζα μου δοκίμασε τον απαγορευμένο καρπό, δηλαδή λίγο κονσέρβα που και που λίγο (πολυ ελάχιστο) μαγειρευτό και φτάσαμε στο σημείο να μην τρώει την ξηρά τροφή.

Να ενημερώσω ότι δοκίμασα ήδη 3 διαφορετικές τροφές, αυτή την στιγμή προσπαθεί να φάει (μόνο οταν την ταίζω) την Κ&Σ και την βάζω και λίγο λάδι σολωμού μαζί που της αρέσει αλλα και πάλι τζίφος.

Θα ήθελα άν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία την συμβουλή σας γιατι δεν ξέρω κατα πόσο πρέπει να την πιέσω και να μην της δώσω φαγητο εκτός ξηράς τροφής καθώς είναι κ μικρούλα και γενικώς ποτέ δεν έτρωγε σαν λαίμαργη... επίσης χαρακτηριστικό της γνώρισμα είναι οτι απο μικρή που την είχα ποτέ δεν τρώει το φαγητό της μέσα στο πλαστικό πιατάκι της , παίρνει ένα ένα τον σπόρο της τροφής και τον πάει κ τον τρώει στο σπιτάκι της.

Αυτα προς το παρόν, αν χρειαστεί κάτι επιπλέον σε τυχόν ερωτήσεις συμπληρώνω...:-|
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Καλωσήρθες cybsoul. Δοκίμασες να αναμίξεις την ξηρά τροφή της με την κονσέρβα; Βάζε της στην αρχή περισσότερη κονσέρβα αφαιρώντας από την συνολική ποσότητα που πρέπει να τρώει από την ξηρά και σιγά-σιγά, αύξανέ της την ξηρά τροφή σε σχέση με την κονσέρβα. Δοκίμασε επίσης να της καταβρέχεις ελάχιστα την ξηρά τροφή, ίσα που να μαλακώσει και να μυρίζει λίγο καλύτερα. Και η δικιά μου κάποιες φορές παίρνει το φαγητό της σπυρί-σπυρί από το πιάτο της και πάει κανα-δυο μέτρα παραπέρα και το τρώει. Την κυρίως ποσότητα την τρώει από το πιάτο της. Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί το κάνει. Μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο ότι την βρήκα στον δρόμο, αλλά να σου πω την αλήθεια δεν με πειράζει κιόλας. Ας το τρώει όπου θέλει :)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πόση ώρα αφήνεις το φαγητό με το πιάτο στην διάθεση της σκυλίτσας;
Όταν δεν τρωει δηλαδή εσύ τι κάνεις;Πιάνεις ένα ένα σπυρί και της το δίνεις με το χέρι;
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Θα ακούσεις διάφορες απόψεις για τη σωστη διατροφη των σκύλων εδω...
Προσωπικά θα συμφωνησω με τη Mareco...εκτος αν δεν έχετε πρόβλημα χρόνου ,ώστε να μην τις δίνετε ξηρά τροφή και να της φτιάχνετε φαγητο..
(κιμά, λαχανικά , κοτόπουλο ρύζι κλπ).:)
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
καλως ηρθες!
για να μας συστησεις τη Λιζα σου πρεπει να μας βαλεις και καμια φωτογραφια της:p

η μαλτεζουλα μου ειναι πλεον 3 ετων σχεδον!στον 1ο χρονο της ζωης της μου εκανε καποια τετοια κολπα,αλλα οφειλω να πω πως το πιατο της ηταν παντοτε γεματο ,ειχε διαθεσιμη τροφη 24/24 και οταν ηθελε καποια στιγμη να φαει πηγαινε επαιρνε 1-1 κροκετα ,τις εσπερνε δεξια-αριστερα και τις ετρωγε....

απο τοτε που ημουν καθετη μαζι της διορθωθηκε εντελλως η κατασταση....

τρωει royal κροκετα ,μετρημενη ,1 φορα την ημερα,κατα τις εξι και τελος....

απλα το εξαφανιζει μεσα απο το πιατο :)

αν της προσφερω καποια λιχουδια(σαλαμακια,λουκανικακια ) ή οτι αλλο το τρωει κανονικοτατα αλλα ποτε δεν αρνειται την ξηρα της(δεν εχω δωσει βεβαια κονσερβες και ιδιαιτερα μαγειρευτα).

Οτι αλλο μας ρωτας:)
 


maltezzzz

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
243
0
και η δικια μου ετσι τρωει...λιγο εννοω και οχι ολα τα γευματα...καμια φορα μπορει να κανει και 2 μερες να φαει..αλλα οταν δεν εχει φαει μεσα σε 15 λεπτα απτη στιγμη που της το εβαλα,το μαζευω το μπολ και την ξαναταιζω το βραδυ...ετσι την αφηνω να πεινασει για να φαει μετα με ορεξη.σαν την mareco κανει και το δικο μου...μερικα σπυρια τα περνει στο χαλι και μετα παει και τρωει κανονικα απο το μπολ.οσο για τις κονσερβες μπορεις να τις αναμειξεις με ξηρα οπως σου ειπαν και γω το εκανα οταν ειδα οτι ειχε περασει πολυς καιρος που δεν ετρωγε η μικρη,οποτε πηρα μια κονσερβα να προσθεσω στην συνταγη:pκαι ειχε αποτελεσμα...αφαντο εγινε το φαι!!!παντως εγω δεν αγχωνομαι πια που δεν τρωει πολυ.το εχω συνηθησει..δεν πειραζει..θα φαει οταν πεινασει,δεν ειναι χαζο...ξερει αυτο...
 


cybsoul

Member
21 Ιανουαρίου 2010
6
0
Λοιπόν Καλησπέρα σε όλους καταρχήν και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Mareco: Ναι δοκίμασα να την αναμείξω με κονσέρβα αλλα δυστυχώς το εξυπνοπούλι μου τρώει μόνο το φαγητο της κονσέρβας και αφήνει την ξηρά. Δεν δοκίμασα να την βρέξω αλλα νομίζω οτι ρίχνω μέσα λάδι σολωμού είναι το ίδιο γιατι ΟΠΟΤΕ τρώει λίγο ξηρά με λάδι μετα γλύφεται σαν να της αρέσει!(εκτός κ αν το κάνει επειδή είναι η υφή του λαδιού και θέλει να καθαριστεί).
Φοίβο: Το φαγητό της το έχει εύχερο όλη τηνμέρα γιατί την παίρνω μαζί ΚΑΙ στη δουλειά μου στο γραφείο και εκεί έχω ένα άλλο κυπελάκι διπλό παλι με νερόκαι φαγητό.Τωρα πραγματικά η μοναδική φορά που θα φάει λίγη ξηρά τροφή είναι όταν πιάσω λιγο με το χέρι και της το πάω στο μαξιλαράκι της και αφού το βάλω στο στόμα της το φτύνει κ μετά το ξανατρώει με το ζόρι όμως. Αυτό το κανει για 10-15 σπόρους μετα δεν τρώει άλλο.
Κατερίνα: Όταν σχολάω πραγματικά έχω χρόνο για να μαγειρέψω αφού η κοπελιά μου γυρνάει μετά τις 9 λόγω ωραρίων καταστημάτων αλλά νομίζω αποτι μου έχουν πει κ έχω διαβάσει οτι η ξηρά τροφή είναι κατι που ΠΡΕΠΕΙ να το τρώει το σκυλάκι όχι για να κάνει πιο σωστά κόπρανα μόνο αλλά κ για την υγεία της γενικώς?!
Λουνα: Αν η λίζα μου συμπεριφερθεί έτσι θα είμαι απολύτως ικανοποιημένος. Πραγματικά το σκυλάκι έχει άψογο χαρακτήρα, δεν γαβγίζει δεν ειναι λαιμαργη τα κάνει πάντα στην πάνα της είναι άψογη, απλά την πάτησα τώρα με την τροφή, όμως επειδή δεν έχω κ οικονομικό πρήβλημα άν δεν πειράζει να τρώει συνέχεια κονσέρβα τότε μπορώ να την ταίζω συνεχώς τέτοια?!
Μαλτεζ: Η δικιά μου είναι μικροκαμωμένη κ λίγα κιλά γενικώς οπότε δέν ξέρω αν πρέπει να την ¨καψονάρω¨ αφήνοντας την αν πεινάσει κ να φάει. Σίγουρα δεν είναι χαζη και το κάνει απο πείσμα αλλά όταν το βράδυ κατα τις 9 τρώμε βραδυνο κ το μυρίζει μιλάμε άν δεν έχει το πιατάκι της τουλάχιστον κονσέρβα ζεσταμένη δέν πρόκειται να το φάει!

Συμπέρασμα... πιστεύετε οτι πειράζει αν της σταματήσω την ξηρά τροφή? Πρέπει να επιμέινω? ειδικά τώρα που δεν της έχω δώσει τίποτα άλλο εδώ κ 3 μέρες??
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
η μαλτεζινα μου οπως σου ειπα ειναι σχεδον 3 ετων και ζυγιζει 1840 γραμμαρια :)

απο πεινα παντως δεν επεσε κατω ακομη:p
δεν θα ταιζα ποτε κονσερβα γιατι βρωμαει πολυ η ανασα τους μετα ,επισης αφηνει πολλα υπολλειματα στην οντοντοστοιχια τους,προτιμω την κροκετα γιατι ειναι σκληρη και μασωντας και σπαζοντας τη καθαριζουν και τα δοντια της.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Κανεις δεν έχει πει ότι ένας σκύλος ΠΡΕΠΕΙ να τρωέι ξηρά τροφη...
Σίγουρα μία καλή ξηρα έχει υποτίθεται όλες τις απαραίτητες βιταμίνες που χρειάζεται ένας σκύλος...τις οποίες όμως μπορεις να τις δώσεις και με φρέσκο μαγειρεμένο φαγητο η BARF...αν το κάνεις σωστα.
Εγω διαφωνω με τις κονσέρβες γιατι δεν περιέχουν τίποτα καλό για το σκύλο, 90% νερο είναι.
Υπαρχουν μεσα στο forum θέματα για διατροφη και BARF...ρίξε μία ματιά.
Αν έχεις τη δυνατότητα να ασχολεισαι με τη τροφη της...τότε κάντο.....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα αν δεν φάει...

Το φαγητό, ότι και να είναι αυτό, δεν πρέπει να είναι διαθέσιμο όλη την ημέρα!
2 φορές την ημέρα, σε συγκεκριμένη ώρα, για 20 λεπτά θα είναι διαθέσιμο και μετά να το μαζεύεις!
Αν δεν φάει, θα φάει στην επόμενη φορά!

Με το να την ταίζεις με το χέρι το μόνο που καταφέρνεις είναι να την κακομαθαίνεις ακόμα περισσότερο και σταδιακά να γίνεται ακόμα πιο δύσκολη με το φαγητό!



Τώρα για το αν η ξηρά είναι η ιδανική τροφή θα ακούσεις πολλές απόψεις...εγώ είμαι της άποψης ότι αν μπορείς να δώσεις σωστό μαγειρεμένο ή BARF είναι 1000 φορές καλύτερα από την ξηρά!
Κι εσύ με ένα μικρόσωμο σκυλάκι είναι προσιτό οικονομικά να δώσεις μαγειρευτό ή BARF, απλά πρέπει να διαβάσεις λίγο τι πρέπει να τρώει ένας σκύλος!
Κατά πάσα πιθανότητα με το μαγειρευτό θα τρώει με περισσότερη όρεξη,αλλά σίγουρα είναι μπελάς σε σχέση με την ξηρά!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
To ισορροπημενο μαγειρευτο για εμενα ειναι the best.
H καλυτερη εικονα του σκυλου μου ηταν οταν ετρωγε μαγειρευτο. Τωρα το οτι τρωει κροκετα ,παιζουν αλλοι παραγοντες...:cool:

Εγω cybsoul σου προτεινω, αν εχεις χρονο και ορεξη ,να μεγειρευεις στο σκυλι σου.Δεν θα το μετανιωσεις.Διαβασε για αναλογιες και συστατικα.
Καλο ειναι στο μαγειρευτο της γευμα να βαζεις και 5-10 κροκετες ισα για να εχει επαφη και να ειναι μερος της καθημερινοτητας της η κροκετα(για ωρα αναγκης).

Τήρησε προγραμμα και σταθερες ωρες.

Κονσερβα σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση.Δεν προσφερει τιποτα.

Α! Και παντα καλης ποιοτητας ξηρα τροφη.;)
 


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Mareco: Ναι δοκίμασα να την αναμείξω με κονσέρβα αλλα δυστυχώς το εξυπνοπούλι μου τρώει μόνο το φαγητο της κονσέρβας και αφήνει την ξηρά. Δεν δοκίμασα να την βρέξω αλλα νομίζω οτι ρίχνω μέσα λάδι σολωμού είναι το ίδιο γιατι ΟΠΟΤΕ τρώει λίγο ξηρά με λάδι μετα γλύφεται σαν να της αρέσει!(εκτός κ αν το κάνει επειδή είναι η υφή του λαδιού και θέλει να καθαριστεί).
Φοίβο: Το φαγητό της το έχει εύχερο όλη τηνμέρα γιατί την παίρνω μαζί ΚΑΙ στη δουλειά μου στο γραφείο και εκεί έχω ένα άλλο κυπελάκι διπλό παλι με νερόκαι φαγητό...
κ έχω διαβάσει οτι η ξηρά τροφή είναι κατι που ΠΡΕΠΕΙ να το τρώει το σκυλάκι όχι για να κάνει πιο σωστά κόπρανα μόνο αλλά κ για την υγεία της γενικώς?!
Φιλε μου κ εμενα τα ιδια μου κανει ο δικος μου, μονο που δε θελει ουτε κονσερβες.
Συγκεκριμενα του αρεσει μονο το κοτοπουλο σουβλας , σχαρας, μπιφτεκι ...μην ξεχασω και τα σοκολατακια για σκυλους ειναι το αγαπημενο του μαζι το σνακ σαλαμι για σκυλους.Κ εγω η χαζη για να μην του χαλαω χατιρι ολο τον πρωτο μηνα του εδινα μονο αυτα, υπηρξε δε μερα που ειχα παραγγειλει και κοτοπουλο και μπιφτεκι γαλοπουλα και μπιφτεκι χοιρινο γιατι ο κυριος μας το επαιζε δυσκολος...και στο τελος εφαγε σοκολατακια μονο!!!τραβουσα τα μαλλια μου εκεινη την ημερα!!!
Τελοσπαντων , πριν λιγες ημερες πηγαμε στην κτηνιατρο για γενικες εξετασεις και μου ειπε πως μονο η ξηρα τροφη ειναι ολοκληρωμενη τροφη...
2 μερες εμεινε νηστικος ο χαζοβιολης απο πεισμα, αν ειναι δυνατον!:eek:
τωρα ξεκινησα και αναμειγνυω την ξηρα τροφη με κρεμα γαλακτος, cottage cheese, σαλτσα για παστιτσιο και ο,τι δω οτι του του αρεσει περισσοτερο ,θα το συνεχισω.:)
Παντως απ' ο,τι εχω καταλαβει δεν τους αρεσει που ειναι σκληρη και μυριζει..οταν μαλακωσει κατι γινεται...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τελοσπαντων , πριν λιγες ημερες πηγαμε στην κτηνιατρο για γενικες εξετασεις και μου ειπε πως μονο η ξηρα τροφη ειναι ολοκληρωμενη τροφη...
Την ξηρά που του δίνεις την αγοράζεις από την κτηνίατρο;
2 μερες εμεινε νηστικος ο χαζοβιολης απο πεισμα, αν ειναι δυνατον!:eek:
Τελικά έφαγε ξηρά ή ενέδωσες;
Αν ενέδωσες κέρδισε...και πλεον ξέρει οτι αν δεν φάει αυτό που του δίνεις τελικά θα του δώσεις αυτό που θέλει...
τωρα ξεκινησα και αναμειγνυω την ξηρα τροφη με κρεμα γαλακτος, cottage cheese, σαλτσα για παστιτσιο και ο,τι δω οτι του του αρεσει περισσοτερο ,θα το συνεχισω.:)
Η κρέμα γάλακτος και η μπεσαμέλ μόνο κενές θερμίδες και λιπαρά είναι....
Το cottage που δίνεις και το γιαούρτι είναι πολύ καλύτερες εναλλακτικές!;)
 


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Την ξηρά που του δίνεις την αγοράζεις από την κτηνίατρο;

Τελικά έφαγε ξηρά ή ενέδωσες;
Αν ενέδωσες κέρδισε...και πλεον ξέρει οτι αν δεν φάει αυτό που του δίνεις τελικά θα του δώσεις αυτό που θέλει...

Η κρέμα γάλακτος και η μπεσαμέλ μόνο κενές θερμίδες και λιπαρά είναι....
Το cottage που δίνεις και το γιαούρτι είναι πολύ καλύτερες εναλλακτικές!;)
ειχα παρει Royal Canin mini Junior 33 και
Proplan puppy small protection, την πρωτη με το που τη μυρισε αλλαξε δρομο, την προπλαν αναμεμειγμενη με κρεμα γαλακτος ή τυρι κοτατζ την ψιλοτρωει...
Εννοειται οτι δεν ενεδωσα εκεινη την μερα , απλα ξεκινησα να κανω μιξεις μεχρι να δω τι του αρεσει..
η κρεμα γαλακτος ειναι λαιτ παντως...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Δεν του φταινε οι κροκετες(οι εταιριες εννοω) valeria. Toυ φταιει το οτι ειναι ξηρα;).

Θα ελεγα πως η πεινα κανει θαυματα ,αλλα μιλαμε για κουταβι...:(:rolleyes:
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μακρια από κρέμες γάλακτος και σάλτσες από παστίτσια...θα σου γίνει υπέρβαρο και θα τρέχετε..
γιαούρτι και cottage...μία χαρά..
Δοκίμασε και λίγο τριμμένο τυρι και λάδι...:)
 


cybsoul

Member
21 Ιανουαρίου 2010
6
0
Κανεις δεν έχει πει ότι ένας σκύλος ΠΡΕΠΕΙ να τρωέι ξηρά τροφη...
Σίγουρα μία καλή ξηρα έχει υποτίθεται όλες τις απαραίτητες βιταμίνες που χρειάζεται ένας σκύλος...τις οποίες όμως μπορεις να τις δώσεις και με φρέσκο μαγειρεμένο φαγητο η BARF...αν το κάνεις σωστα.
Εγω διαφωνω με τις κονσέρβες γιατι δεν περιέχουν τίποτα καλό για το σκύλο, 90% νερο είναι.
Υπαρχουν μεσα στο forum θέματα για διατροφη και BARF...ρίξε μία ματιά.
Αν έχεις τη δυνατότητα να ασχολεισαι με τη τροφη της...τότε κάντο.....
Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα αν δεν φάει...

Το φαγητό, ότι και να είναι αυτό, δεν πρέπει να είναι διαθέσιμο όλη την ημέρα!
2 φορές την ημέρα, σε συγκεκριμένη ώρα, για 20 λεπτά θα είναι διαθέσιμο και μετά να το μαζεύεις!
Αν δεν φάει, θα φάει στην επόμενη φορά!

Με το να την ταίζεις με το χέρι το μόνο που καταφέρνεις είναι να την κακομαθαίνεις ακόμα περισσότερο και σταδιακά να γίνεται ακόμα πιο δύσκολη με το φαγητό!



Τώρα για το αν η ξηρά είναι η ιδανική τροφή θα ακούσεις πολλές απόψεις...εγώ είμαι της άποψης ότι αν μπορείς να δώσεις σωστό μαγειρεμένο ή BARF είναι 1000 φορές καλύτερα από την ξηρά!
Κι εσύ με ένα μικρόσωμο σκυλάκι είναι προσιτό οικονομικά να δώσεις μαγειρευτό ή BARF, απλά πρέπει να διαβάσεις λίγο τι πρέπει να τρώει ένας σκύλος!
Κατά πάσα πιθανότητα με το μαγειρευτό θα τρώει με περισσότερη όρεξη,αλλά σίγουρα είναι μπελάς σε σχέση με την ξηρά!
Παιδια εν ολίγοις η τροφή BARF είναι τρόπος διατροφής του σκύλου ή καποια σκυλοτροφή? Διαφωτιστέ με εν συντομία..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
BARF είναι "μέθοδος" διατροφής με ωμες πρώτε ύλες!
Βάλε BARF στην αναζήτηση του forum και θα βρεις αρκετές πληροφορίες!
 




GEORGE1034

Well-Known Member
20 Σεπτεμβρίου 2009
579
0
26
Θεσσαλονικη!!!!!!!!!!!!!!!!
Για σου!Και εγω μαλτεζακι εχω και ειναι 3 και κατι μηνων.Ο δικος μου μου εκανε τετοια παιχνιδια απο τα 2,5 του και εγω πηρα την ξηρα τροφη του και εριξα σε αυτην λιγο καυτο νερο για να μουλιασει, μετα την πατησα με το κουταλι για να γινει κατι σαν χυλος.Απο τοτε αρχισε να τρωει σαν τρελω την ξηρα του τροφη και εγω σιγα σιγα αρχισα να αφηνω την τροφη ολο και πιο ξερει και φτασαμε σε σημειο οσπου να τρωει την ξηρα του τρωφη οπως ειναι χωρις να κανω εγω τιποτα απο το να περνω την τροφη του απο την σακουλα και να την βαζω στο κυπελακι του.

Εμενα ο κτηνιατρος μας ειπε να του δινω μονο την ξηρα του τροφη και οτι καλο θα ηταν να του δινω και λιγο τριμενο τυρι και λιγο τριμενο μπισκοτο.Επισης καλο θα ηταν να του δινω μου ειπε και κοτοπουλο αλλα μονο κρεας ΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΛΙΠΟΣ.Απο μακρια οι σοκολατες, τα παστιτσια,η σαλτσα, τα κοκαλα κτλ. στον σκυλο μονο οσα ανεφερα παραπανο μου ειπε να δεινω, τιποτα αλλο.