ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΜΕ ΜΑΛΤΕΖ


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Παιδιά σήμερα που πήγα στην κτηνίατρο και γύρισα σοφή (λέμε τώρα:p, δεν χρειάζεται να με πιστέψετε εννοείτε) μου απάγορεψε να του δίνω ακόμα και βραστή γαλοπούλα για εκπαίδευση (γενικά όχι μόνο τώρα που είναι άρρωστο). Την ρώτησα επίσης για βραστό κοτόπουλο και μου είπε πάλι όχι γιατί πόλύ απλά ο σκύλος λέει που βασίζει την διατροφή του στη ξηρά δεν μπορεί άμεσα να παράγει τα ένζυμα; για να διασπάσει το κρέας, επομένως μένει αχώνευτο και κατά αυτό τον τρόπο αργά αλλά σταθερά επιβαρύνεται το στομάχι και η πέψη. Το έχετε ακούσει;
 


GEORGE1034

Well-Known Member
20 Σεπτεμβρίου 2009
579
0
26
Θεσσαλονικη!!!!!!!!!!!!!!!!
Εγω ξερω πως αν το κρεας δεν εχει λιπος (καθολου λιπος) τοτε το σκυλακι ειναι καλο να το τρωει.Τωρα φυσικα εσει πρωτα θα πρεπει να του μαθεις να τρωει την ξηρα τροφη του γιατι αυτη ειναι η κυρια του τροφη και μετα αλλες τροφες.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Παιδιά σήμερα που πήγα στην κτηνίατρο και γύρισα σοφή (λέμε τώρα:p, δεν χρειάζεται να με πιστέψετε εννοείτε) μου απάγορεψε να του δίνω ακόμα και βραστή γαλοπούλα για εκπαίδευση (γενικά όχι μόνο τώρα που είναι άρρωστο). Την ρώτησα επίσης για βραστό κοτόπουλο και μου είπε πάλι όχι γιατί πόλύ απλά ο σκύλος λέει που βασίζει την διατροφή του στη ξηρά δεν μπορεί άμεσα να παράγει τα ένζυμα; για να διασπάσει το κρέας, επομένως μένει αχώνευτο και κατά αυτό τον τρόπο αργά αλλά σταθερά επιβαρύνεται το στομάχι και η πέψη. Το έχετε ακούσει;
Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι δεν αναμιγνύεις ξηρά και μαγειρεμένο ή barf στο ίδιο γεύμα διότι έχουν διαφορετικό χρόνο χώνεψης και μπορεί να δημιουργηθούν δυσπεψίες, αέρια κλπ. Εντάξει, με το να "πασαλείψεις" λίγο την ξηρά με λίγο γιαούρτι ή cottage ή κάτι άλλο λίγο για να πάρει γεύση αν δεν την τρώει, δεν τρέχει και τίποτα...
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι δεν αναμιγνύεις ξηρά και μαγειρεμένο ή barf στο ίδιο γεύμα διότι έχουν διαφορετικό χρόνο χώνεψης και μπορεί να δημιουργηθούν δυσπεψίες, αέρια κλπ. Εντάξει, με το να "πασαλείψεις" λίγο την ξηρά με λίγο γιαούρτι ή cottage ή κάτι άλλο λίγο για να πάρει γεύση αν δεν την τρώει, δεν τρέχει και τίποτα...
Αυτή μου είπε ακόμα και σε διαφορετική ώρα και στιγμή πχ. τα γεύματα του είναι κροκέτες αλλά του δίνω και λίγο κοτόπουλο βραστό όταν δεν το τρώει, είναι απαγορευτικά ίδιο με αυτό που μόλις περιέγραψες. Εγώ δεν το ήξερα αυτό οτι επιβαρύνεται το στομάχι του και οτι η τροφή κατεβαίνει αχώνευτη στην ουσία. Δεν λέω για το cottage, γενικά το λέω, σαν καλύτερος τρόπος ελέγχου της δίαιτας τους:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγω ξερω πως αν το κρεας δεν εχει λιπος (καθολου λιπος) τοτε το σκυλακι ειναι καλο να το τρωει.Τωρα φυσικα εσει πρωτα θα πρεπει να του μαθεις να τρωει την ξηρα τροφη του γιατι αυτη ειναι η κυρια του τροφη και μετα αλλες τροφες.
Γιατί να μην τρώει κρέας με λίπος ο σκύλος αν δεν έχει πρόβλημα βάρους? Μην πετάς έτσι κουβέντες χωρίς τεκμηρίωση....

Επίσης ποιος λέει οτι η κύρια τροφή ολων των σκύλων είναι η ξηρά???
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν ξερω γιατι δεν κανει να τρωει κρεας με λιπος ο σκυλος, απλα επειδη το ειπε ο κτηνιατρος ειπα και εγω πως αφτος κατι παραπανω θα ξερει.
Προτείνω να ξεκινήσεις το διάβασμα :). Πριν απαντήσεις σε κάτι που απαιτεί γνώση και όχι απλώς προσωπική εμπειρία, κάνε μια αναζήτηση, διαβασε οσες περισσότερες απόψεις μπορείς, σκέψου καλά, βγάλε το δικό σου συμπέρασμα και μετά έλα να το συζητήσουμε και παραπέρα, με τεκμηρίωση και επιχειρήματα όμως. :) Γενικά ισχύουν τα παραπάνω, όχι μόνο σε θέματα διατροφής.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
ο κτηνιατρος δινει ως βαση τροφης ενος σκυλου την ξηρα,γιατι ΔΕΝ γνωριζουν ολοι οι ιδιοκτητες τοσα πολλα και καλα οσον αφορα την διατροφη,γιατι απευθυνεται δηλαδη στον μεσο Ελληνα-κατοχο σκυλου και γιατι για να "αντικαταστησεις" την ξηρα -εκτος απο πολλες γνωσεις- χρειαζεται και σοβαρο διατροφολογιο.

στο θεμα και την τακτικη αυτη,προσωπικα συμφωνω με τους κτηνιατρους.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Για να μην παρεξηγηθεί η πρόταση "επιτρέπεται το λίπος" που είπε η Πηγή, να υποσημειώσω πως φυσικά δεν εννοεί ότι επιτρέπεται να δώσουμε στο σκυλί μας ξίγκι.., αλλα όλα τα κρέατα ακόμα και εκείνα που είναι ίσως και πιο λιπαρά συγκριτικά με το στήθος κοτόπουλο.. όπως το αρνί και το χοιρινό.
Οι πέτσες και τα ξίγκια απαγορεύονται από την διατροφή του σκύλου.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ο κτηνιατρος δινει ως βαση τροφης ενος σκυλου την ξηρα,γιατι ΔΕΝ γνωριζουν ολοι οι ιδιοκτητες τοσα πολλα και καλα οσον αφορα την διατροφη,γιατι απευθυνεται δηλαδη στον μεσο Ελληνα-κατοχο σκυλου και γιατι για να "αντικαταστησεις" την ξηρα -εκτος απο πολλες γνωσεις- χρειαζεται και σοβαρο διατροφολογιο.

στο θεμα και την τακτικη αυτη,προσωπικα συμφωνω με τους κτηνιατρους.
Δεν θα συμφωνήσω, Τεο. Θεωρώ οτι το να μπορείς να επιλέξεις μια σωστή ξηρά είναι εξίσου δύσκολο με το να φτιάξεις σωστο μαγειρευτό ή να δώσεις σωστή μπαρφ. Επίσης αν δεις τι ξηρές δίνουν συνήθως οι κτηνίατροι, θα συμφωνήσεις ίσως ότι δεν πληρούν τις προδιαγραφές που θεωρούμε εδώ οτι πρεπει να πληρούνται.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
οι περισσοτεροι κτηνιατροι προτυνουν Hills.

αυτην την τροφη "μαθαινουν" και στις σχολες...ή τουλαχιστων μαθαιναν παλαιοτερα.

αυτην "προωθουν"...

καποιος θα πει η Hills δεν ειναι καλη...οκ,σιγουρα δεν ειναι η καλυτερη,ομως ταιριαζει σε αρκετα σκυλια.

τελος παντων,νομιζω το θεμα ειναι πιο περιπλοκο και ισως χρειαζεται περισσοτερη συζητηση.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Για να μην παρεξηγηθεί η πρόταση "επιτρέπεται το λίπος" που είπε η Πηγή, να υποσημειώσω πως φυσικά δεν εννοεί ότι επιτρέπεται να δώσουμε στο σκυλί μας ξίγκι.., αλλα όλα τα κρέατα ακόμα και εκείνα που είναι ίσως και πιο λιπαρά συγκριτικά με το στήθος κοτόπουλο.. όπως το αρνί και το χοιρινό.
Οι πέτσες και τα ξίγκια απαγορεύονται από την διατροφή του σκύλου.
Σχετικό είναι το "απαγορεύονται". Θεωρητικά (και πρακτικά) ο σκύλος μπορεί να φάει ολόκληρο το ζωο, μαζί με τις πέτσες και τα ξύγκια. Πολλοί απο μας ταϊζουμε έτσι (με αναλογίες που προσομοιάζουν ολόκληρο το ζωο). Και μάλιστα για πολύ συγκεκριμένο λόγο (γιατι προστατεύουν το πεπτικό σύστημα απο τα πιθανόν αιχμηρότερα κόκαλα). Αν ο σκύλος δεν είναι υπέρβαρος, δε βλέπω το πρόβλημα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Διαφωνώ.:)

Μπορεί κάποτε ο λύκος π.χ να έτρωγε ολόκληρο το ζώο.., αλλα τα σκυλιά στις σημερινές συνθήκες δεν έχουν να επωφεληθούν σε τίποτα από τα ξίγκια ή απο τις πέτσες που μπόρει να προέρχονται απο ένα ζώο που δεν κυνήγησαν τα ίδια.

Αν το "απαγορεύεται" ακούγεται αυστηρό.. τότε ας πω καλύτερα ότι δεν ωφελεί σε τίποτα τον οργανισμό τόσο στον ανθρωπο όσο και στον σκύλο.

Οι πέτσες και τα ξίγκια λόγο μέγαλης περιεκτικότητας σε λίπος μπορουν να προκαλέσουν διαρροια στο σκυλί και αν αυτο γίνει συνηθεια, να αλλάξει την μικροβιακή χλωρίδα του εντέρου..που θα έχει αποτέλεσμα κόπρανα με βλένη ..


Επίσης το υγιεινό κα ισορροπημένο διαιτολόγιο δεν είναι τρόπος αντιμετώπισης της παχυσαρκίας, αλλα και μέθοδος πρόληψης για αυτήν.
 


cybsoul

Member
21 Ιανουαρίου 2010
6
0
Παιδιά εγω τελικά πήγα χτές στο πετ σοπ και αγόρασα έπειτα απο πολύ συζήτηση με έναν φίλο μου εκεί μια κονσέρβα της NUTRAM . Μου είπε οτι είναι πάρα πολύ καλή και οτι δεν θα έχω προβλήματα. Σίγουρα δεν είναι ξηρά τροφή αλλα είναι εξίσου καλή για την διατροφή της μικρής. Τώρα μου είπε ταυτόχρονα να δοκιμάσω κ κάτι άλλες ξηρές τροφές σε δείγμα που μου έδωσε οπότε λέω το βράδυ να της δίνω ξηρά και την ημέρα την κονσέρβα.:-|
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Διαφωνώ.:)

Μπορεί κάποτε ο λύκος π.χ να έτρωγε ολόκληρο το ζώο.., αλλα τα σκυλιά στις σημερινές συνθήκες δεν έχουν να επωφεληθούν σε τίποτα από τα ξίγκια ή απο τις πέτσες που μπόρει να προέρχονται απο ένα ζώο που δεν κυνήγησαν τα ίδια.

Αν το "απαγορεύεται" ακούγεται αυστηρό.. τότε ας πω καλύτερα ότι δεν ωφελεί σε τίποτα τον οργανισμό τόσο στον ανθρωπο όσο και στον σκύλο.

Οι πέτσες και τα ξίγκια λόγο μέγαλης περιεκτικότητας σε λίπος μπορουν να προκαλέσουν διαρροια στο σκυλί και αν αυτο γίνει συνηθεια, να αλλάξει την μικροβιακή χλωρίδα του εντέρου..που θα έχει αποτέλεσμα κόπρανα με βλένη ..


Επίσης το υγιεινό κα ισορροπημένο διαιτολόγιο δεν είναι τρόπος αντιμετώπισης της παχυσαρκίας, αλλα και μέθοδος πρόληψης για αυτήν.
Εγώ πάντως ταϊζω ολόκληρο το ζώο (κοτόπουλο, άντε και κανα κουνελάκι στις γιορτές) και δε βλέπω πρόβλημα με διάρροιες, ούτε με τη χλωρίδα του εντέρου και σίγουρα όχι κόπρανα με βλένη (είναι στεγνά στεγνά!):)

Επίσης πολλοί BARFers δίνουν κατα μεγάλο ποσοστό πλατάρια... (που είναι ακριβώς αυτό που περιγράφεις οτι "απαγορεύεται"). Δεν αποτελεί πρόβλημα για τα σκυλιά αυτό.

Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο.... το λίπος στις ξηρές τροφές απο που θεωρείς οτι προέρχεται?

Μπορεί να επιλέγουμε μια τροφή εναντι μιας άλλης, αλλά καλο θα είναι να μην αφορίζουμε εναν τρόπο διατροφής επειδή εμείς επιλεξαμε έναν άλλο (συμβαίνει ειδικά για τη BARF αυτό....)
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
η σκυλιτσα μου τρωει τα παντα
ξηρα τροφη ,κρεας μαγειρευτο ,barf και ειναι υγειεστατη
μη μπερδευουμαι το σκυλο με τον ανθρωπο
ο ανθρωπος χρειαζεται υδατανθρακες για καυση ο σκυλος το λιπος.
αν δωσουμαι στο σκυλι πολλους υδατανθρακες το αποθηκευει σαν λιπος
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο.... το λίπος στις ξηρές τροφές απο που θεωρείς οτι προέρχεται?
Oπα.. μην μπερδεύουμε το τι έχει η ξήρα..

και επίσης όταν λέμε να μην δίνουμε ξίγκια δεν λέμε να μην έχει η τροφή καθόλου λίπος για αυτό και είπα σε άλλο μου post πως μπορούμε να δίνουμε χοιρινό ή αρνί κρέας που ειναι πολύ πιο λιπαρό γενικά από ένα φιλέτο κοτόπουλο.
Λίπος επίσης θα πάρουμε και από το λάδι και από το τυρί.
Δεν ξέρω τι κάνετε στην barf άλλωστε έχω την εντύπωση πως μιλάγαμε σε γενικές γραμμές και όχι σε ενότητα για barf και μονο..
Πάντως όσοι δίνουμε μαγειρευτό δεν πρόκειται ποτε να πάρουμε από μια μπριζόλα και να δώσουμε το ξίγκι, ή να πάρουμε το κοτόπουλο και να δώσουμε την πέτσα.

Ο δικός μου κτηνίατρος μου έχει δώσει αυτήν την θεωρία όσον αφορά τις πέτσες τις οποιες μου έχει πει να τις αποφεύγω.., αλλα ας μην ειδικεύσουμε και καταλήξουμε σε μια ακόμα κόντρα barf-μαγειρευτό..


p.s. Eφόσον αναφέρθηκαν και προσωπικά παραδείγματα..

Στο μαλτεζάκι μας δίναμε τα πάντα.., όχι barf..
Το Πάσχα λοιπόν έτρωγε και πέτσες από αρνί..κάθε φορα τον έπιανε τρελή διάρροια και έστρωνε με φιλετάκι κοτόπουλο βραστό.., πάντα όταν έτρωγε ξίγκια έκανε διάρροια..
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Προσπαθούσα να τεκμηριώσω το οτι δεν "απαγορεύεται" :).
Επίσης, δεν βρίσκω οτι υπάρχει λογος κόντρας αναμεσα σε υποστηρικτές των διαφόρων ειδών διατροφής.... εγώ προσωπικά δίνω κι απ'τα τρία! :)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Δεν είχα καταλάβει εκείνη την ώρα πως μιλούσες για barf.., αλλα ότι μιλούσες γενικά..:)
Στο μαγειρευτό το αποφεύγουμε..έως δεν δίνουμε..:D

Αν ήξερα πως μιλούσες για barf πίστεψε με δεν θα μιλούσα..:):)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π