ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΜΕ ΜΑΛΤΕΖ






LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
αρκετοι παντως ανεφεραν στο εν λογω τοπικ οτι δεν ειναι υπρ της κονσερβας αλλα ο /η cybsoul αποφασισε τελικα να ταισει κονσερβα και πηγε και αγορασε απο το πετ σοπ λοιπον....

ωρες ωρες δεν ξερω...τι να πω....ευτυχως που εχουμε αρκετο ελευθερο χρονο:rolleyes:

ελπιζω να μην ταιζεις κονσερβα επειδη:

κτηνιατρος οταν πηρα το μαλτεζ και την πηγα να την δει/ζυγισει κτλ.μου ειπε:

αχ!τι φανταστικο ειναι 1500γραμ.προτεινω να ταιζεις μονο κονσερβα για να την "καψεις":eek:

λεω ,καψεις?τι εστι καψεις?

δεν θα παρει μου λεει αλλο βαρος και θα εχεις toy maltese:maria:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
δεν θα παρει μου λεει αλλο βαρος και θα εχεις toy maltese
Ποσες μαζεμένες πατάτες μπορεί να "πετάξει" ένας κτηνίατρος..:maria::maria:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
θα πιστεψεις οτι οταν πηρα το γιορκι το ειδε καποιος επισης του κυνοχωρου και ακουσα ακριβως το ιδιο???

λιγο νταβραντισμενη ειναι η Μαιρη ,κριμα,σε συμβουλευω να την καψεις με κονσερβα για να μην παρει αλλο βαρος....

εεεε,λεω φτανει πια ........φτανει.....ελεος.....:mad:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Καταρχήν το λίπος του σκύλου μας το μετράμε από τα πλευρά...και περισσότερο κρίνουμε από εκεί..

και δεύτερον..δεν ξέρει ότι δεν υπάρχουν toy maltese.. και τι υπονόησε ?πως αν δεν δίνεις αυτήν την κονσέρβα θα μεγαλώσει και θα ξεφύγει από toy?θα γίνει βούβαλο toy δηλαδή?:maria:
 


cybsoul

Member
21 Ιανουαρίου 2010
6
0
Το δικο μου πάντως toy είναι 100% !! Είναι 10 μηνών και είναι 1400γρ. Αν δεν είναι toy τότε τι είναι? Πάντως για να απαντήσω σε προηγούμενη παρατήρηση ότι ενώ διαβάζω τόσα εδώ και ενώ συγκλίνουν να μην δώσω κονσέρβα εγώ έδωσα, να πώ ότι το έκανα γιατί έχει να φάει 3-4 ημέρες και ανυσηχώ μήπως πάθει κάτι άν μείνει για καιρό νηστικό, δεν πρόκειται να το κάνω συστηματικά, τουλάχιστον για μερικές μέρες μπορεί μόνο κ μόνο για να αρχίσει να τρώει πάλι.
Για παράδειγμα, πρίν απο λίγο της έδωσα απο την ίδια κονσέρβα που ξέσκισε χτες το βράδυ και πραγματικά δεν την έχει ακουμπήσει καθόλου ενώ είμαι σίγουρος οτι πεινάνει. Να πώ ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα και αυτο το βλέπω γιατι τρέχει χοροπηδάει κ γενικώς φαίνεται υγιέστατη, τώρα τι να πώ, όταν γυρίσω σπίτι το βράδυ θα της βάλω πάλι ξηρά (αν κ δεν θα την φάει) και ότι γίνει... πραγματικά αυτές τις ιδιοτροπίες δεν τις είχε πιο πρίν (1-2 μήνες) και προσπαθώ να την ψυχολογήσω ώστε να δώ τι θα κάνω στη συνέχεια. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι οτι αν παραγγείλω απέξω κανένα κοτόπουλο στα κάρβουνα θα το ξεσκίζει στο λεπτό.. μόνο τότε θα φάει όπως πρέπει... Να πώ οτι η μητέρα μου που μένει στον επάνω όροφο έχει έναν αρσενικό 1,5 χρονών που της τον έφερα εγώ και πραγματικά τρώει σαν ένα παλιό λύκο που είχαμε, ότι ώρα κ ναναι ότι και να έχει το πιατάκι θα το ε ξ α φ α ν ι σ ε ι !!!! Οπότε καταλαβαίνω πώς πρέπει να τρώει ένα σκυλάκι... κ η δικιά μου δεν τρώει!!:confused::(
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν υπάρχουν maltese toy!!!!!!!!!!
Το μαλτέζ είναι ένα και το μέγεθός ενήλικου σύμφωνα με το πρότυπο είναι το εξής: SIZE AND WEIGHT :
Height at the withers : Males from 21 to 25 cm.
Females from 20 to 23 cm.
Weight : 3 to 4 kg.






Το σκυλί ξέρει ότι τελικά θα ενδώσεις!Σε έχει εκπαιδεύσει πολύ καλά και γι αυτό σου κάνει τώρα την ζωή δύσκολη τώρα που δεν του αρέσει αυτό που του δίνεις και ξέρει ότι τελικά θα του δώσεις κάτι που του αρέσει!
 


mariakapa

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
167
0
Aθηνα
Το δικο μου πάντως toy είναι 100% !! Είναι 10 μηνών και είναι 1400γρ. Αν δεν είναι toy τότε τι είναι?
Δεν ειναι toy ειναι pocket και εννοειται οτι ειναι εκτος προτυπου οπως σωστα τοποθετηθεικε ο foibos. Ενα σκυλι τοσο μικρο θελει πολυ προσοχη γιατι ειναι σαν ενα μπιμπελο που με λαθος κινηση μπορει να σπασει!!!!
 


prada18

Member
9 Ιανουαρίου 2016
14
0
36
Καλημερα κ απο μενα καινουρια μαμα κ εγω με μαλτεζακι 3μηνων 1,300.καποιοι με ειπαν δολοφονα που αγορασα τοσο μικροσωμο σκυλι κ ειναι βασανιστηριο γι αυτο κτλ κτλ εγω δν το επιδιωξα μου το χαρισαν κ απλα βγηκε μικροσωμη.ειναι αληθεια οτι βασανιΖεται;
 








prada18

Member
9 Ιανουαρίου 2016
14
0
36
δεν νομιζω να ανεφερα καπου οτι φοβαμαι να παρει κιλα ισα ισα το ευχομαι και να μεγαλωσει οσο θελει την πηρα για να την προσεχω οχι γιατι ειναι μικροσωμη αρα δεν καταλαβα την ειρωνεια (y)
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Αν ειναι οντως 1.300 και ειναι 3 μηνών δε πιστευω να γινει 1.700 σαν ενηλικας. Θηλυκό ειναι ή αρσενικο?
 




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Να σε ρωτησω κατι???? Δειχνεις πραγματικά ανησυχη... όμως αυτά δεν τα ηξερες πριν παρεις το σκυλακι?
 


prada18

Member
9 Ιανουαρίου 2016
14
0
36
δεν ηξερα τιποτα μου το εκανα δωρο αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα επειδη ειναι μικροσωμη να βασανιζεται εχω και ενα shih tzu και ενα yorkie και τα χω σαν παιδακια παρα σαν κατοικιδιο και η μικρη δεν θελω να μου παθει τιποτα
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf