ΠΡΟΣΟΧΗ Φόλες στο κέντρο της Λάρισας


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
Δεν μπορώ να καταλάβω σε τι κόσμο ζούμε τελικά....Πόση κακία και πόση μικρότητα κυκλοφορεί ελεύθερη δίπλα μας.....

15 Αυγούστου ανήμερα μεγάλης γιορτής και το κέντρο της πόλης μου γέμισε νεκρά ζώα....ζώα αδέσποτα που κάποιος θεώρησε πως τον ενοχλούν και βάλθηκε να τα εξαφανίσει Η επιλογή της μέρας μόνο τυχαία δεν ήταν Τριήμερο με μια Λάρισα να βράζει παρά τη σχετική πτώση της θερμοκρασίας (γιατί από τους 40°C να πας στους 32°C ναι είναι διαφορά αλλά και δροσιά δεν το λες) Η πόλη σχεδόν άδεια καθώς όλοι σχεδόν ξεφύγανε στις κοντινές παραλίες και φυσικά τα κτηνιατρία κλειστά...
Εμείς οι λίγοι που μείναμε πίσω βρεθήκαμε ξαφνικά μπροστά σε ένα απαίσιο θέαμα Το ένα μετά το άλλο μέσα σε λίγες ώρες τρία υπέροχα σκυλιά ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΑΝ!! Η αντίδραση της τοπικής φιλοζωικής υπήρξε άμεση μάλιστα το ένα πρόλαβαν να το πάνε σε κτηνίατρο αλλά δυστυχώς δε σώθηκε ούτε αυτό...Το fb γέμισε με ανακοινώσεις και παρακάλεσαν όποιον μπορεί να βγει να ταίσει τα ζώα του κέντρου ώστε να μη φάνε και αυτά φόλες....μας ζήτησαν να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά για ότι μας φανεί περίεργο...να απομακρύνουμε από κάτω ότι φαίνεται επικίνδυνο και ουσιαστικά να μπούμε φρουροί στα άμοιρα ζώα που κάποιος αποφάσισε να εξοντώσει...

Μέχρι στιγμής δεν είχαμε άλλο κρούσμα....χαθήκαν όμως τρεις ψυχούλες που δεν πείραξαν ποτέ κανένα....Ποιος και γιατί το έκανε αυτό?Πως μπόρεσε ανήμερα της Παναγίας να δολοφονήσει με αυτό τον τρόπο αθώα πλάσματα?Ελπίζω να βρεθεί Και όταν βρεθεί να μην τον λυπηθούν καθόλου Γιατί δεν είναι άνθρωπος είναι ένα τέρας


FB_IMG_1471350578753.jpg
 
  • Like
Reactions: Ilianna_tzl


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το διαβάσαμε ήδη δυστυχώς. Κάποιος εκμεταλεύτηκε την ηρεμία της πόλης και έδρασε για να είναι σίγουρος οτι δεν θα γίνει τσακωτός. Και δεν θα γίνει φοβάμαι. Μήπως είναι καιρος να μην πουλιούνται δηλητήρια από τα καταστήματα με τέτοια είδη; Ή δεν είναι δυνατόν αυτό;
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
Όχι μόνο πως δε θα γίνει τσακωτός αλλά και πως δε θα υπάρχει ουσιαστικά κανείς ούτε κτηνίατρος για να βοηθήσει τα άμοιρα ζώα....

τι να πω? δεν το χωράει το μυαλό μου πως κάποιος μπορεί να φερθεί τόσο ύπουλα.....
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Το διαβάσαμε ήδη δυστυχώς. Κάποιος εκμεταλεύτηκε την ηρεμία της πόλης και έδρασε για να είναι σίγουρος οτι δεν θα γίνει τσακωτός. Και δεν θα γίνει φοβάμαι. Μήπως είναι καιρος να μην πουλιούνται δηλητήρια από τα καταστήματα με τέτοια είδη; Ή δεν είναι δυνατόν αυτό;
Αν δεν είναι δηλητήριο θα είναι γυαλιά (ακόμα χειρότερο πιστεύω). Αν δεν είναι γυαλιά θα είναι κάτι άλλο (μη βάζω και ιδέες). Πάντα κάτι θα είναι.
 


JohnM

Active Member
6 Ιουλίου 2016
41
188
Το διαβάσαμε ήδη δυστυχώς. Κάποιος εκμεταλεύτηκε την ηρεμία της πόλης και έδρασε για να είναι σίγουρος οτι δεν θα γίνει τσακωτός. Και δεν θα γίνει φοβάμαι. Μήπως είναι καιρος να μην πουλιούνται δηλητήρια από τα καταστήματα με τέτοια είδη; Ή δεν είναι δυνατόν αυτό;
Και ένα σαλάμι να βουτήξεις μέσα σε κεζάπ ή χλωρίνη φαντάζομαι ειναι αρκετό για να το φάει ο σκύλος και να τον στείλει.

Το θέμα είναι ότι και ο κόσμος πολλές φορές ξέρει ή υποψιάζεται αλλά φοβάται...

Η μόνη λύση είναι ίσως αν δουν τις κάμερες από τα γύρω καταστήματα. Πιστεύω 2-3 αν καταδικαστούν μετά και οι υπόλοιποι θα φοβούνται...

Ερώτηση: υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε ή να δώσουμε στο σκυλάκι μας μέχρι να φτάσουμε στον κτηνίατρο; Κάτι που πρέπει να κουβαλάμε μαζί μας ίσως...

Ρωτώ γιατί πολλοί που μένουν σε χωριά ίσως χρειαστούν και μισή ώρα (και παραπάνω) μέχρι να φτάσουν...
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom






Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
σε μήνυμα της @Μάρθα & Σίλβα είχα διαβάσει πως αρκεί να ψεκάσουν τα χόρτα με κάτι για να την πατήσουμε Το σκυλί της ήταν τυχερό πάλι καλά και δεν έπαθε τίποτα τελικά Μπορώ όμως να νιώσω τον τρόμο της όταν το έζησε όλο αυτό....

Πλέον εγώ θα κουβαλάω την ένεση μαζί μου και μακάρι να μου είναι αχρείαστη Δεν υπάρχει λογική σε όλο αυτό που ζούμε αλλά θα προστατέψω τον μικρό μου όπως μπορώ

Η φιλοζωική Λάρισας είναι πραγματικά άξια συγχαρητηρίων για τα όσα προσπαθεί και έχει καταφέρει με τα ζώα εδώ Τα δολοφονημένα ζώα ήταν εμβολιασμένα και στειρωμένα Σύχναζαν σε συγκεκριμένα σημεία της πόλης και είχαν τις συμπάθειές τους
Κόσμο που τα πρόσεχε και τα φρόντιζε, ανθρώπους που τα νοιάζονταν και που λυπήθηκαν με το θάνατό τους

Μέσα σε όλη αυτή την παράνοια κινδυνεύουν και τα δεσποζόμενα ζώα Είναι ντροπή Με ποιο δικαίωμα ο κάθε ανισόρροπος καθορίζει ποιος αξίζει να ζει και ποιος όχι? Με ποιο δικαίωμα θα μου στερήσει την "οικογένεια" μου, τον μικρό μου?

Υποθέτω πως το υλικό από τις γειτονικές κάμερες θα εξετασθεί Μέσα στην όλη ατυχία υπάρχει και το εξής "θετικό":
η περιοχή είναι γεμάτη τράπεζες, δικηγορικά γραφεία, γραφεία εφημερίδων και συνδέσμων.....ΟΛΟΙ αυτοί έχουν κάμερες οπότε σίγουρα κάπου κάτι θα φανεί

Αλλά εγώ θα ήθελα όταν τον βρούν να δημοσιοποιήσουν τα στοιχεία του.....να πρέπει μετά να αλλάξει χώρα για να ζήσει
 






Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Δεν μπορώ να καταλάβω σε τι κόσμο ζούμε τελικά....Πόση κακία και πόση μικρότητα κυκλοφορεί ελεύθερη δίπλα μας.....

15 Αυγούστου ανήμερα μεγάλης γιορτής και το κέντρο της πόλης μου γέμισε νεκρά ζώα....ζώα αδέσποτα που κάποιος θεώρησε πως τον ενοχλούν και βάλθηκε να τα εξαφανίσει Η επιλογή της μέρας μόνο τυχαία δεν ήταν Τριήμερο με μια Λάρισα να βράζει παρά τη σχετική πτώση της θερμοκρασίας (γιατί από τους 40°C να πας στους 32°C ναι είναι διαφορά αλλά και δροσιά δεν το λες) Η πόλη σχεδόν άδεια καθώς όλοι σχεδόν ξεφύγανε στις κοντινές παραλίες και φυσικά τα κτηνιατρία κλειστά...
Εμείς οι λίγοι που μείναμε πίσω βρεθήκαμε ξαφνικά μπροστά σε ένα απαίσιο θέαμα Το ένα μετά το άλλο μέσα σε λίγες ώρες τρία υπέροχα σκυλιά ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΑΝ!! Η αντίδραση της τοπικής φιλοζωικής υπήρξε άμεση μάλιστα το ένα πρόλαβαν να το πάνε σε κτηνίατρο αλλά δυστυχώς δε σώθηκε ούτε αυτό...Το fb γέμισε με ανακοινώσεις και παρακάλεσαν όποιον μπορεί να βγει να ταίσει τα ζώα του κέντρου ώστε να μη φάνε και αυτά φόλες....μας ζήτησαν να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά για ότι μας φανεί περίεργο...να απομακρύνουμε από κάτω ότι φαίνεται επικίνδυνο και ουσιαστικά να μπούμε φρουροί στα άμοιρα ζώα που κάποιος αποφάσισε να εξοντώσει...

Μέχρι στιγμής δεν είχαμε άλλο κρούσμα....χαθήκαν όμως τρεις ψυχούλες που δεν πείραξαν ποτέ κανένα....Ποιος και γιατί το έκανε αυτό?Πως μπόρεσε ανήμερα της Παναγίας να δολοφονήσει με αυτό τον τρόπο αθώα πλάσματα?Ελπίζω να βρεθεί Και όταν βρεθεί να μην τον λυπηθούν καθόλου Γιατί δεν είναι άνθρωπος είναι ένα τέρας


View attachment 59091
Αυτό είναι το highlight του ποστ.

Αυτοί είναι φίλοι και φίλες. Οι ''σωστοί'', ''καθώς πρέπει'', θρησκευόμενοι - πιστοί χριστιανοί Ελληνάρες που προσεύχονται στην εκκλησία και κάνουν τον σταυρό τους να τους φυλάει ο Θεός από ''τα κακά και τις ατυχίες'' και κατόπιν γυρνάνε σπίτι, βγάζουν την τάδε καλά προετοιμασμένη φόλα από τη σακούλα και στέλνουν αθώα πλάσματα αδιάβαστα. Πλάσματα που ποτέ δεν πείραξαν κανένα. Αγνοούν όμως ότι το μόνο ''κακό'' και η μόνη ''ατυχία'' αυτού του πλανήτη είναι εκείνοι οι ίδιοι: αυτοί που βυθίζουν το ανθρώπινο είδος στην ντροπή. Η ημέρα της Παναγίας για εκείνους και η κάθε Κυριακή ή η κάθε γιορτή είναι ημέρες που θα μασαμπουκώσουν καλά - καλά, θα κουτσομπολέψουν, θα φολιάσουν, θα χλευάσουν, θα βρίσουν κλπ. όπως κάθε άλλη μέρα της ζωής τους φυσικά και εν τέλη θα καταφύγουν στην εκκλησία για ''να τους ξεπλύνει ο Θεός από τις αμαρτίες τους''...

τέλος πάντων, η ατροπίνη είναι το καλύτερο που μπορούμε να κουβαλάμε μαζί μας πάντα εμείς οι σκυλοιδιοκτήτες για πάσα περίπτωση. Πιστευω θα ειναι εκπληξη να βρεθουν μαρτυρες γιατι ως γνωστον, ολοι αδιαφορουν για τους ''κοπρους που πεθαναν'' και καποιοι χαιρονται κιολας που ''τους ξεφορτωθηκαν'' χωρις καν να χρειαστει να εμπλακουν στη βρωμοδουλεια. Ελπιζω βεβαια για το καλυτερο...να δουμε αν θα βοηθησουν καθολου οι καμερες ασφαλειας..
 


JohnM

Active Member
6 Ιουλίου 2016
41
188
Αυτό είναι το highlight του ποστ.

Αυτοί είναι φίλοι και φίλες. Οι ''σωστοί'', ''καθώς πρέπει'', θρησκευόμενοι - πιστοί χριστιανοί Ελληνάρες που προσεύχονται στην εκκλησία και κάνουν τον σταυρό τους να τους φυλάει ο Θεός από ''τα κακά και τις ατυχίες'' και κατόπιν γυρνάνε σπίτι, βγάζουν την τάδε καλά προετοιμασμένη φόλα από τη σακούλα και στέλνουν αθώα πλάσματα αδιάβαστα. Πλάσματα που ποτέ δεν πείραξαν κανένα. Αγνοούν όμως ότι το μόνο ''κακό'' και η μόνη ''ατυχία'' αυτού του πλανήτη είναι εκείνοι οι ίδιοι: αυτοί που βυθίζουν το ανθρώπινο είδος στην ντροπή. Η ημέρα της Παναγίας για εκείνους και η κάθε Κυριακή ή η κάθε γιορτή είναι ημέρες που θα μασαμπουκώσουν καλά - καλά, θα κουτσομπολέψουν, θα φολιάσουν, θα χλευάσουν, θα βρίσουν κλπ. όπως κάθε άλλη μέρα της ζωής τους φυσικά και εν τέλη θα καταφύγουν στην εκκλησία για ''να τους ξεπλύνει ο Θεός από τις αμαρτίες τους''...

τέλος πάντων, η ατροπίνη είναι το καλύτερο που μπορούμε να κουβαλάμε μαζί μας πάντα εμείς οι σκυλοιδιοκτήτες για πάσα περίπτωση. Πιστευω θα ειναι εκπληξη να βρεθουν μαρτυρες γιατι ως γνωστον, ολοι αδιαφορουν για τους ''κοπρους που πεθαναν'' και καποιοι χαιρονται κιολας που ''τους ξεφορτωθηκαν'' χωρις καν να χρειαστει να εμπλακουν στη βρωμοδουλεια. Ελπιζω βεβαια για το καλυτερο...να δουμε αν θα βοηθησουν καθολου οι καμερες ασφαλειας..
Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) θρησκευόμενοι πάντως που ξέρω είναι ζωόφιλοι (ηλικιωμένοι και μη).

Ωστόσο νομίζω ότι στο παρόν θέμα είναι λίγο άστοχο να βγάλουμε τα εσώψυχα μας προς ολόκληρες μάζες ανθρώπων πατώντας σε μια υπόθεση ότι ο δράστης πάει το πρωί στην εκκλησία και το βράδυ δολοφονεί ζωάκια. Σημασία έχει, και μακάρι, να βρεθεί το κτήνος που το κανε είτε είναι ΧΟ είτε ασπάζεται τον κουμφουκιανισμό.
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
προσωπικά δε με νοιάζει αν αυτός ή αυτοί που το έκαναν είναι χριστιανοί, μωαμεθανοί ή μάγοι από τα βάθη της Ασίας

αυτό που με εκνευρίζει είναι σχόλια του τύπου
"έλα μωρέ δυο τρία αδέσποτα.....και τι έγινε?"
"για ανθρώπους που πεινάνε δεν τρέξαν έτσι....κοίτα πως προστατεύουν τα βρωμόσκυλα"
κτλ κτλ που δυστυχώς ακούγονται από αρκετούς
ειδικά χθες και προχθές που βγήκαν τα παιδιά της φιλοζωικής να κολλήσουν αφίσες και να μαζέψουν όσα περισσότερα αδέσποτα μπορούσαν για να τα μεταφέρουν σε ασφαλές μέρος μέχρι να ηρεμήσει η κατάσταση

αν η παιδεία και το επίπεδο μας κρίνεται από τη συμπεριφορά μας σε κάθε τι έμβιο, από τις αντιδράσεις μας σε αδικίες και κακίες ανεξάρτητα ενάντια σε ποιον έγιναν δυστυχώς εμείς εδώ μάλλον ...... υστερούμε αρκετά
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) θρησκευόμενοι πάντως που ξέρω είναι ζωόφιλοι (ηλικιωμένοι και μη).

Ωστόσο νομίζω ότι στο παρόν θέμα είναι λίγο άστοχο να βγάλουμε τα εσώψυχα μας προς ολόκληρες μάζες ανθρώπων πατώντας σε μια υπόθεση ότι ο δράστης πάει το πρωί στην εκκλησία και το βράδυ δολοφονεί ζωάκια. Σημασία έχει, και μακάρι, να βρεθεί το κτήνος που το κανε είτε είναι ΧΟ είτε ασπάζεται τον κουμφουκιανισμό.
Κανένα εσώψυχο δεν βγάζω και ούτε αποσκοπώ στο να περιγελασω τους θρησκευομενους ανθρωπους, ουτε αναφερομαι φυσικα σε ολους οσους πιστευουν. Ισα ισα που συγκεκριμενοποιω το ποστ μου σε αυτους τους δολοφονους...
Τωρα το να υποδειξουμε αν, ποιοι και ποσοι θρήσκοι ειναι ζωοφιλοι και ποσοι οχι, ειναι ασκοπο πιστευω.......
Απλα επειδη αναφερθηκε η ημερα της Παναγιας απο την θεματοθετρια και το πως μπορεσαν τετοια μερα να κανουν αυτους τους φονους, υπεδειξα οτι τετοιου ειδους οντα δεν υπολογιζουν απο θρησκειες και ιερα και οσια διοτι δεν εχουν ψυχη. Τη θρησκεια την ακολουθουν στα τυφλα, επειδη ετσι απλα τους διδαξαν. Αμα ηξεραν πραγματικα τι διδασκει η θρησεια, θα γνωριζαν οτι και τα ζωα πλασματα του Θεου ειναι και δεν θα τα εξαφανιζαν.

Υ.Γ. Ως τωρα στη ζωη μου μεγαλη μεριδα ''θρησκων'' κατσαδιζουν παιδακια που θα πουν ''ηλιθιος'' στο χωρο της Εκκλησίας, αλλά οι ιδιοι θα φολιασουν ενα πεινασμενο αδεσποτο και θα το κλωτσησουν αν ανεβει τα σκαλια της εκκλησιας ψαχνοντας φαγητο. (Προσωπικες εμπειριες)
 
  • Like
Reactions: Ήρα & Freedom


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf