Πέτρα στα δόντια


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Οταν τελειώσαν οι αγώνες και πήρα τη σκυλίτσα μου στο σπίτι μετά από αρκετούς μήνες είχε πάρα πολύ πέτρα στα δόντια. Πήγαμε στο Κτηνίατρο για το εμβόλιο του Καλαζάρ και τον ρώτησα και για τα δόντια της και μου είπε ότι θέλουν οπωσδήποτε καθαρισμό και δεν καθαρίζουν αλλιώς. Μετά πήγα και σε μία άλλη κτηνίατρο για να ρωτήσω αν χρειάζετε, πόσο κοστίζει και ποια είναι η διαδικασία. Μου είπε και αυτή ότι οπωσδήποτε χρειάζετε καθαρισμό με αναισθησία, αναισθησιολόγο, αντιβιωτικά πριν και μετα κ.λ.π.
Ενάμιση μήνα τώρα τις έβαζα λίγη σκόνη ειδική στο φαγητό της (λιγότερο απο το αναγραφόμενο) και με dentasticks έφυγε τελείως η πέτρα, ως την άκρη των ούλων. Πεντακάθαρα. Τα ούλα της που ήταν ερεθισμένα τώρα είναι υγιέστατα.Μόνο ενα δόντι έχει ελάχιστα ακόμη αλλά βελτιώνετε.
Ρωτάω τώρα έγω. Γιατί μου λέγαν οι κτηνίατροι να κάνω οπωσδήποτε καθαρισμό δοντιών γιατί αλλιώς δεν φεύγει λόγω του ότι είναι πάρα πολύ η πέτρα;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Γιατί δεν ρωτάς τους ίδιους;
Τι σκόνη της έβαζες και ποιός στην σύστησε; Και τώρα που λες ότι έφυγε η πέτρα, θα συνεχίζεις να της βάζεις; Κι αν η πέτρα επανεμφανιστεί σε ελάχιστες μέρες;
Για τα dentasticks έχω σοβαρές αμφιβολίες ότι μπορεί να έπαιξαν τόσο δραστικό ρόλο.
 




Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Η σκόνη λέγετε ProDen PlaqueOff και είναι και για πρόληψη.
Πρώτα την αγόρασα από το Petshop και μετά ρώτησα και τον κτηνίατρο και είπε ότι είναι πολύ καλή και την είχε στο φαρμακείο του. Γενικά δεν πουλάει προϊόντα. Παρόλα αυτά την είχε.
Μπορεί να χρησιμοποιείται σε καθημερινή βάση. Εγώ τώρα της δίνω μόνο την μισή δόση και μετά μπορεί ακόμα πιο λίγο. Παντως μπορεί και να έπαιξε ρόλο η αλλαγή τροφής. Βάση της δεύτερης κτηνιάτρου παίζει μεγάλο ρόλο στο σχηματισμό πλάκας-πέτρας. Αλλά να φύγει τόσο εύκολα απίστευτο!
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
γιατι και εγω σαν ηλεκτρολογος αν ερθω σπιτι σου και θελω να παρω λεφτα ολο και κατι θα βρω που να θελει φτιαξιμο
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
ενα καλο κοκκαλο ομως μια φορα την εβδομαδα εχει σιγουρα αποτελεσματα...
όταν λές κόκκαλο τι έχεις στο μυαλό σου?πάντως ξέρω πολλούς που προκαλεί διάρροια στα σκυλιά τους,μπορεί και σε εμάς αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.744
Το κόκκαλο συνήθως δεν προκαλεί διάρροιες αλλά το αντίθετο. Το θέμα είναι να ξέρεις τι κόκκαλο θα δώσεις μην έχει αγκίθες και τον στειλεις τον σκυλο. Για κόκκαλο βρασμένο αληθεύει ότι το χοιρινό κολτσι είναι κατάλληλο;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και εμεις εχουμε παρει καποτε στην γερμανια ενα σκευασμα "Plaque Off". Κυκλοφορουν απο διαφορους κατασκευαστες, διαφορα τετοια, αλλα ολα με τον ιδιο τροπο λειτουργειας.
Το δικο μας αλλαζε την συσταση του σαλιου και το PH στο στομα- με αποτελεσμα να διαλυθει η προυπαρχουσα πετρα και να αποκλειστει ο σχηματισμος νεας.

Εμεις λακιασαμε και δεν το δωσαμε ποτε! Εαν "αλλαζει" το PH στο στομα και του σαλιου- πως ξερω, οτι δεν κανει και καμια ζημεια σε νεφρα η κυστη- αλλαζωντας και το PH των ουρων π.χ?
Οχι, οτι μια ολικη ναρκωση δεν θα επιβαρυνει το ιδιο- και ισως και πιο πολυ τον οργανισμο- αλλα.....!

Εγω εχω ενα ξυστρακι, οπος εχουν οι οδοντιατροι και οταν μαζευει πετρουλα, τους την ξυνω και φευγει!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Εγω εχω ενα ξυστρακι, οπος εχουν οι οδοντιατροι και οταν μαζευει πετρουλα, τους την ξυνω και φευγει!
Αυτό το κάνω και εγώ.
Η Τoya, που μόλις έκλεισε τα 6, δεν έχει πάει ποτέ για καθαρισμό και η Sue, που γίνεται τον Ιούλιο 11, μόνο μια φορά.
 




KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Ξέρει κανεις αν το μέγεθος της κροκέτες εχει σχέση με την εμφάνιση πέτρας στα δόντια; Κάνουμε αλλαγή εδώ και μια βδομάδα απο Arden σε barking heads και ήδη εχει αυξηθεί πολύ η καφέ χρωστικη στα πίσω δόντια του:eek: Η καινουρια εχει πολύ μικρές κροκέτες που προφανώς δεν τις μασάει και πρέπει τώρα να αποφασίσω αν θα γυρίσω ξανά στην Arden ή αν θα παραγγειλω κατευθείαν την barking για μεγαλόσωμα που υποθέτω ότι θα εχει μεγαλύτερη κροκέτα...(n)
Δεν τα βρίσκω και στο Ηράκλειο να πάρω μικρό σακούλι και πάντα παραγγέλνω από Αθήνα, οποτε αγχώνομαι μην ξεμεινω απο τροφή.(n)
 






KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Ναι, την σωστή εχω πάρει, αλλα η κροκέτα ειναι μικρή και κατεβαίνει αμάσητη...
Εχει πάρει κανεις την barking heads big foot bad hair day να με διαφωτίσει για το μέγεθος της κροκέτας;
 




rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Εγω
Ναι, την σωστή εχω πάρει, αλλα η κροκέτα ειναι μικρή και κατεβαίνει αμάσητη...
Εχει πάρει κανεις την barking heads big foot bad hair day να με διαφωτίσει για το μέγεθος της κροκέτας;
παίρνω την σειρά tiny η οποία εχει αρκετά μικρή κροκέτα. Εσυ δοκιμασες την bad hair day και σου φάνηκε μικρή η κροκέτα; Δηλαδη της αρντεν ποσο ειναι!(n)
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Επανέρχομαι για να πω ότι ενώ είχα παραγγείλει την barking την σωστή, αυτήν για τα μεσαίου μεγέθους σκυλιά δηλαδή, αυτη που μου είχαν στείλει ήταν η tiny, γίαυτο και η κροκέτα ήταν τόσο μικρή... Επειδή τώρα δεν είχα ξαναπάρει αυτη τη μάρκα και το εξωτερικό της σακούλας ειναι καρτουνιστικο, δεν κατάλαβα το ζώον ότι ήταν η λάθος τροφή.:D:whistle:
Μετα την ερώτηση του RogerF , που μου φάνηκε αρχικά κι εμένα άσχετη το ξαναελενξα και βρήκα το λάθος μου. (y)
Οποτε εχω παραγγείλει την σωστή και τους το τόνισα απο το τηλέφωνο ότι την άλλη φορά έκαναν λάθος . Μόλις τα παραλάβω , σήμερα μαλλον,θα ενημερώσω για το μέγεθος της κροκέτας ώστε να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις.(y)
 
  • Like
Reactions: rogerF




illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Ο δικός μου παρατήρησα πως έχει σχηματίσει πέτρα στα πίσω δόντια (καλύπτονται από το χείλος ακόμη κι όταν έχει ανοιχτό το στόμα) κι εκτός από κάτι αρκετά κοινά στικάκια για μασούλημα μου πρότεινε η πωλήτρια (και μου έδωσε δείγμα) από ένα υγρό προς εφαρμογή κατευθείαν πάνω στα δόντια και ούλα και ισχυρίζεται πως έχει πολύ καλά αποτελέσματα.

Λέγεται stomodine (αυτό βρήκα με μια πρόχειρη αναζήτηση).

Θα το δοκιμάσουμε τώρα τις επόμενες μέρες
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Και η δικια μου εχει πέτρα.. Μόλις τωρα παράγγειλα την σκόνη proden plaque off και περιμένουμε να δούμε αποτελέσματα:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.606
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3