Πέτρα στα δόντια


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Οι καλύτεροι τρόποι για να διατηρείς τα δόντια του σκύλου σου υγιή είναι αυτοί:
3270     ΚΟΚΚΑΛΟ ΣΧΟΙΝΙ ΣΚΥΛΟΥ Denta Fun-300x300.jpg
3297 ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΛΑΒΗ-300x300.jpg
Mp510.jpg

Και άλλα τέτοια παρόμοια παιχνίδια!

Όπως παίζετε πέρα από το τράβα της υπόθεσης πάνω στο παιχνίδι, καθίστε κανα 5λεπτο και "βουρτσίστε" τα δόντια τρίβοντας τα παιχνίδια αυτά και κάνοντας μασάζ την εξωτερική πλευρά των δοντιών, εκεί κυρίως που μαζεύονται τα υπολείμματα. Σηκώνετε μάγουλα και αρχίζετε το τρίψιμο σε ούλα-δόντια!

Σαφώς και ο καθαρισμός των δοντιών με οδοντόβουρτσα ή με sticks θα υπάρχει!
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δηλαδη εισαι "κατα" της σκόνης;
βρε παιδί μου, δωσ' του να μασουλήσει ένα μοσχαρίσιο πλευρό μια φορά την εβδομάδα και άσε τις σκόνες.
Η δικιά μου είναι 4 ετών και ούτε ιχνος πλάκας.
 


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Εμένα όσο μάσαγε κόκκαλα μια χαρά ήταν. Τώρα που μας τα έχει απαγορέψει ο γιατρός λόγω πολύ δυσάρεστου και σοβαρού περιστατικού, έχουμε πέτρα στους κυνόδοντες. Τη σκόνη την ProDen PlaqueOff από πού τη παραγγέλνουμε γιατί με μία γρήγορη ματιά δεν το βρήκα κάπου.
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Κι εμενα στους κυνόδοντες εχει πέτρα. Εγω την παράγγειλα απο το eBay. Στην ελλαδα δεν τη βρηκα κάπου:)
 






LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Εμένα όσο μάσαγε κόκκαλα μια χαρά ήταν. Τώρα που μας τα έχει απαγορέψει ο γιατρός λόγω πολύ δυσάρεστου και σοβαρού περιστατικού, έχουμε πέτρα στους κυνόδοντες. Τη σκόνη την ProDen PlaqueOff από πού τη παραγγέλνουμε γιατί με μία γρήγορη ματιά δεν το βρήκα κάπου.
Glykeria αν είσαι Θεσσαλονίκη την έχει το pet shop στην Βασ. Ηρακλείου, στο ύψος της Αριστοτέλους. Το ίδιο μαγαζί έχει κατάστημα και στην Αγίας Θεοδώρας που λογικά θα το έχει εκεί.

Όταν το έψαχνα είχα δει ότι στην Ελλάδα το εισάγει η biovet
http://biovet.gr/el/stomatiki-igiei...o-sympliroma-diatrofis-plaque-off-animal.html
οπότε υποθέτω ότι μπορείς να επικοινωνήσεις για να δεις με ποια πετ σοπ της περιοχής σου συνεργάζονται.

Και η δικια μου εχει πέτρα.. Μόλις τωρα παράγγειλα την σκόνη proden plaque off και περιμένουμε να δούμε αποτελέσματα:)
RogeF αν έχεις την καλοσύνη αφού τη χρησιμοποιήσεται γράψει σε παρακαλώ και αν είδες αποτελέσματα.
Την είχα δώσει δύο, τρεις εβδομάδες και δεν είδα διαφορά. Στο amazon όμως είχα διαβάσει αρκετά θετικά σχόλια.
 
  • Like
Reactions: glykeria


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Αντιγράφω από τη συσκευασία του προϊόντος:
"Συμβουλευτείτε τον κτηνίατρο σας πριν από τη χρήση αν το κατοικίδιο σας παίρνει αγωγή για υπερθυρεοειδισμό".
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
αυτο το πλακ οφ ανιμαλ τι τιμη εχει Κολομβια και τι τιμη εχει στο εξωτερικο ?

στο αμαζον ειδα 60 γρ 20 δολαρια,5 λιρες στην Αγγλια,σε ενα αλλο σαιτ 13 δολαρια,σε αλλο 12 λιρες..

τιμη Παραγκας 17 ευρω τα 40γρ

(μια φορα πηγα να παρω μια μπαλα μπασκετ..απο 38 ευρω οταν πηρα τηλ να κανω check-in αουτοματικ εγιναν 42 !!!!) λει κυριε δεν ειχε κανει απντειτ λει και κατι τετοια κουλα..

αν και κορυφαιο στο μασουτη (που θελει να ειναι και οικονομικα και ελληνικα ! )--> αλλη μια φρενιτιδα..

για εβδομαδες για να μην πω μηνες.. ειχε ενα κρασακι το καραμελο τσανταλι το ειχε 5 κατι ευρω.. ε ειχα παρει καποια μπουκαλια... παω την αλλη μερα απο μια αγορα.. και ποσο να το ειχαν οι δε ναμπερ ουαν γκρικ ινβεστμεν ? 7,13 οσο εχει και σημερα ! (καλα ειπαμε να μπουμε στις αγορες αλλα οχι και ετσι τοσο αποτομα.. με το μαλακο ρε παιδια)

οικονομικα δεν ξερω.. αλλα ''ελληνικα'' σιγουρα !!!
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Βασικα άγω την παράγγειλα χθες και θα ερθει λογικά μετα τις 23 του μηνός. Η συσκευασία αναγραφει οτι τα αποτελέσματα φαίνονται μετα τις 3 εβδομάδες χρήσης. Οπότε, θα εχετε νεα μου μετα απο κανα 2 βδομάδες :)
 
  • Like
Reactions: LaCat and glykeria


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
μουρ δηλαδη ποσο πηγε η προικα ? :)
α η συσκευασια λει μετα απο 3 αλλα εσυ θα μας πεις μετα απο 2 ! :D
μια ματια που εριξα λει εχει μεσα κατι φυκια..

ευχομαι να μην εχει και μεταξωτες κορδελες μεσα ε
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Βασικα άγω την παράγγειλα χθες και θα ερθει λογικά μετα τις 23 του μηνός. Η συσκευασία αναγραφει οτι τα αποτελέσματα φαίνονται μετα τις 3 εβδομάδες χρήσης. Οπότε, θα εχετε νεα μου μετα απο κανα 2 βδομάδες :)
@rogerF έχεις δίκιο. Το έδινα 2, 3 μήνες όχι εβδομάδες.
Πέρσι τέτοιον καιρό. Από μέσα Μαΐου και σχεδόν έως το τέλος Ιουλίου.
Περιμένω τη γνώμη σου ελπίζοντας να λειτουργήσει σε εσάς! :)

αυτο το πλακ οφ ανιμαλ τι τιμη εχει Κολομβια και τι τιμη εχει στο εξωτερικο ?
Από το κατάστημα που ανέφερα παραπάνω πήρα 20 ευρώ τη συσκευασία των 40 γραμ, έχει ακόμα την τιμή επάνω στο μπουκαλάκι.
Μην ξεχνάμε όμως ότι ένα όχι ευρέως γνωστό προϊόν το είχε ετοιμοπαράδοτο και δε χρειάστηκε να το ψάχνω στην άλλη άκρη της Eυρώπής.
 
  • Like
Reactions: rogerF


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
@rogerF έχεις δίκιο. Το έδινα 2, 3 μήνες όχι εβδομάδες.
Πέρσι τέτοιον καιρό. Από μέσα Μαΐου και σχεδόν έως το τέλος Ιουλίου.
Περιμένω τη γνώμη σου ελπίζοντας να λειτουργήσει σε εσάς! :)


Από το κατάστημα που ανέφερα παραπάνω πήρα 20 ευρώ τη συσκευασία των 40 γραμ, έχει ακόμα την τιμή επάνω στο μπουκαλάκι.
Μην ξεχνάμε όμως ότι ένα όχι ευρέως γνωστό προϊόν το είχε ετοιμοπαράδοτο και δε χρειάστηκε να το ψάχνω στην άλλη άκρη της Eυρώπής.
στο 2014 δεν υπαρχει προιον οχι ευρεως γνωστο.. με την εννοια, α που θα το βρω και πως, και γιατι, και ετσι και αλλιως.. περασαν οι εποχες που το ρευμα το ειχε μονο η ΔΕΗ..α σορι ακομα το εχει ΜΟΝΟ η ΔΕΗ.. ενταξει στα τηλεφωνα ηρθαν και αλλοι,και εγιναν Εβραιος γνωστοι !

ουτε οι αποστασεις παιζουν ρολο..περασαν οι εποχες που μονο τα ΕΛΤΑ σουπερφαστ σπιντ φλαινγκ ντολφιν υπηρχαν.. οι εποχες ιντερνετ με το μοντεμ οπερα.. σε οπτικες ινες (αληθεια ακομα αν το δω καπου να το γραφει.. γελαω)
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
@rogerF έχεις δίκιο. Το έδινα 2, 3 μήνες όχι εβδομάδες.
Πέρσι τέτοιον καιρό. Από μέσα Μαΐου και σχεδόν έως το τέλος Ιουλίου.
Περιμένω τη γνώμη σου ελπίζοντας να λειτουργήσει σε εσάς! :)


Από το κατάστημα που ανέφερα παραπάνω πήρα 20 ευρώ τη συσκευασία των 40 γραμ, έχει ακόμα την τιμή επάνω στο μπουκαλάκι.
Μην ξεχνάμε όμως ότι ένα όχι ευρέως γνωστό προϊόν το είχε ετοιμοπαράδοτο και δε χρειάστηκε να το ψάχνω στην άλλη άκρη της Eυρώπής.
Ευχαριστούμε πολυ... Αλλα πως και δεν λειτούργησε; Όσους εχω διαβασει εδω στο φόρουμ οτι το χρησιμοποίησαν είδαν αποτελέσματα !
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Ευχαριστούμε πολυ... Αλλα πως και δεν λειτούργησε; Όσους εχω διαβασει εδω στο φόρουμ οτι το χρησιμοποίησαν είδαν αποτελέσματα !
Τι να σου πω; :(
Όποιο προϊόν και αν χρησιμοποιήσαμε (αυτό, τα στικ της pedigree, της royal canin και της orozyme αλλά και παιχνίδια ή ωμά κόκαλα) η πέτρα παρέμενε. Βέβαια δεν αυξήθηκε κιόλας. Και μιλάμε για ένα διάστημα περίπου 2,5 ετών. Μετά κάναμε καθαρισμό.
Πλέον δε δίνω κάτι αλλά τρώει κυρίως ωμά που θεωρείται η πιο "φιλική" τροφή για τα δόντια.
Μου έχει μείνει σχεδόν η μισή σκόνη και σκέφτομαι μήπως να τη χρησιμοποιήσω προληπτικά αυτή τη φορά (έχει μακρά ημερομηνία λήξης, το 2016).
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Εμένα όσο μάσαγε κόκκαλα μια χαρά ήταν. Τώρα που μας τα έχει απαγορέψει ο γιατρός λόγω πολύ δυσάρεστου και σοβαρού περιστατικού, έχουμε πέτρα στους κυνόδοντες.
Mε συγχωρείτε για το οφφ τόπικ, αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω glykeria, το σοβαρό περιστατικό είχε να κάνει με πρόβλημα υγείας που του δημιούργησε το κόκκαλο; Και αν ναι ωμό ή ψημένο και από τι μέρος του ζώου;
 
  • Like
Reactions: LaCat


D

Deleted member 14614

Guest
Η πλάκα στα δόντια μπορεί να δημιουργηθεί και από τα συστατικά μιας ξηράς τροφής? 2.5 χρόνια δεν είχε ποτέ του πλάκα, ήταν κατάλευκα τα δόντια του και από όταν του έδωσα μια συγκεκριμένη πριν από έναν μήνα, γέμισε.
Δεν του έδινα γενικά συχνά κόκκαλα, sticks, κλπ. Μόλις είδα το χάλι, του έδωσα αμέσως ένα κόκκαλο και όλα τα μπροστινά καθάρισαν. Αλλά τα πίσω πίσω δεν καθαρίζουν με τίποτα, ακόμα κι αν χρησιμοποίησα οδοντόβουρτσα. Θα δοκιμάσω κι αυτό που προτείνει ο Στέλιος.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η πλάκα στα δόντια μπορεί να δημιουργηθεί και από τα συστατικά μιας ξηράς τροφής? 2.5 χρόνια δεν είχε ποτέ του πλάκα, ήταν κατάλευκα τα δόντια του και από όταν του έδωσα μια συγκεκριμένη πριν από έναν μήνα, γέμισε.
Δεν του έδινα γενικά συχνά κόκκαλα, sticks, κλπ. Μόλις είδα το χάλι, του έδωσα αμέσως ένα κόκκαλο και όλα τα μπροστινά καθάρισαν. Αλλά τα πίσω πίσω δεν καθαρίζουν με τίποτα, ακόμα κι αν χρησιμοποίησα οδοντόβουρτσα. Θα δοκιμάσω κι αυτό που προτείνει ο Στέλιος.
Βεβαιος και μπορει!

Επισης και ο χρωματισμος στην μουσουδα σε λευκα σκυλια!
Πελατις μου με Westie αλλαξε τροιφη- και τρομαξε! Απο κει ποου ο σκυλος του ειχε κατασπρη μουσουδα ( μουστακια, γεννακια) εγιονε καφεκοννινη! Οταν ξαναλααξε τροφη- σιγα σιγα επανηλθε.
 
  • Like
Reactions: Berna


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf